6 maja 2013

Madera: Przewodnik po północnej części wyspy - zabytki, atrakcje turystyczne, miasta. Dzień 5 [Zdjęcia + Mapa]

Północne wybrzeże Madery, jak i cała północna Madera, różnią się od południowej części wyspy. Wybrzeże jest bardziej dzikie, natura bardziej nie okrzesana, wreszcie to właśnie tam góry stromo opadają do oceanu, który z ogromną siłą rozbija o nie fale. Północna Madera nie jest również tak popularna wśród turystów, jak południowa część wyspy, mimo, że posiada kilka ciekawych i malowniczych miast i miasteczek oraz przepiekne krajobrazy.

Piąta część Przewodnika po Maderze prezentuje północną część centralnej Madery pozwalając porównać różnice między zachodnią i wschodnią częścią wyspy, które odwiedziliśmy wcześniej. Trasa rozpoczyna się i kończy w Funchal, zwiedzając po drodze najciekawsze miejsce leżące na drogach łączących północ z południem wyspy. 
Plan zwiedzania północnej Madery wygląda następująco: Malownicza wioska Camacha, będąca centrum przemysłu wikiliarskiego na Maderze - Porto da Cruz, którego nazwa wzięła się od krzyża, który odkrywcy umieścili w miejscu, do którego przybili po raz pierwszy, a obecnie znane jest z produkcji wyśmienitego wina - mała urokliwa miejscowość Faial - Santana ze swoimi słynnymi trójkątnymi domkami - São Jorge z bardzo fajnym punktem widokowym i małą latarnią morską - Ponta Delgada, które słynie nie tylko z festiwalu religijnego Senhor Bom Jesus, ale również z zapierających dech w piersi krajobrazów połączenia gór i oceanu - São Vicente otoczone przez zielone wierchołki gór z małym centrum, gdzie życie toczy się bardzo leniwie - Serra de Agua słynnące z tradycyjnego napoju alkoholowego Poncha - Ribeira Brava z Muzeum Etnograficznym Madery - Câmara de Lobos z zatoką, gdzie zacumowane są znane z pocztówek łodzie w kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym.


Trasa ta z pozoru wygląda na bardzo napiętą i czasochłonną. To jednak tylko pozory, jest to trasa podczas której nie trzeba się spieszyć i bez żadnego problemu da się zobaczyć wszystko w ciągu jednego dnia. Część miejsc była okazja już zobaczyć w czasie poprzednich dni, zwłaszcza miejsca i atrakcje leżące w centum wyspy, dlatego też można je pominąć, tylko przez nie przejeżdżąjąc, a jeśli ktoś nie miał czasu lub możliwości, by je zobaczyć wcześniej, teraz istnieje ku temu okazja. Najlepszym sposobem poruszania się po wyspie w tym dniu jest wynajęcie samochodu. Jak wynająć samochód na Maderze, ile to kosztuje i  w jakiej wypożyczalni najlepiej? Zapraszam do tekstu: Madera - wypożyczenie samochodu lub skutera: ceny i spis wypożyczalni samochodów [Przewodnik po Maderze] Wynajęcie samochodu nie jednak niezbędnę by zobaczyć tą część wyspy, gdyż da się to równie zrobić przy pomocy komunikacji miejskiej, choć w tym przypadku zobaczymy jednak mniej. Więcej o funkcjonowaniu transportu publicznej na Maderze i w Funchal przeczytać można tutaj: Madera i Funchal: Komunikacja miejska - autobusy: rozkład jazdy, ceny, bilety, informacje [Mapa]. Powyższą trasę można dowolnie modyfikować - wszystko zależy od nas. Jeśli sposoba nam się jakieś miejsc, to nie bójmy się tam zatrzymać na dłużej. Okazja i czas, by zobaczyć miejsca pominięte podczas naszego zwiedzania będzie ostatniego dnia.

Zwiedzanie Madery - Dzień 5 | Północna Madera

Camacha - Porto da Cruz - Faial - Santana - São Jorge - Ponta Delgada - São Vicente - Serra de Agua - Ribeira Brava - Câmara de Lobos

Wyruszamy ze stolicy Madery - Funchal - i kierujemy się do miasteczka Camacha. Camacha to piękna, miała wioska, kilka kilometrów na wschód przez wzgórza od Funchal. Znana ona jest z produkcji jabłek, tańca oraz wciąż żywego folkloru. Czasami nazywana ona jest "wioską twórców koszów", gdyż stanowi ona centrum przemysłu wikiliarskiego na Maderze. Mozna tam kupić meble, kapelusze, ozdoby, naczynia kuchenne, uchwyty do wina i oczywiście ... kosze wszystkich rozmiarach i kształtów. Wizyta w Camacha jest też świetną okazją, by zobaczyć, jak wytwarza się różnego rodzaju rzeczy z wikliny.


Z Camacha jediemy dalej na północ, a naszym celem jest miejscowość Porto da Cruz. Nazwa miejscowości pochodzi od krzyża (Cruz), który został umieszczony przez odkrywców w zatoce, która niegdyś stanowiła port, a gdzie po raz pierwsi staneli odkrywcy, gdy zeszli na ląd w tym miejscu. Z pozoru miejsce to może wydawać się bardzo leniwe, gdzie życie toczy się powoli i bez pośpiechu. Warto jednak odkryć atrakcje tej miejscowości, do których należą m.in. stara fabryka trzciny cukrowej, która nadal działa w ten sam sposób, jak to było przed latami, kiedy to rozpoczeła produkcję cukru w roku ​​1927. Z każdego miejsca Porto da Cruz zobaczymy skałę, która nosi nazwę Penha d'Águia, a która to oddziela Porto da Cruz od Faial. Jeśli mamy siły, to warto wspiąć się na skałę ze względu na spektakularne widoki. Porto da Cruz znane jest również z produkcji wina.  To właśnie tam produkuje się "Vinho seco Americano", które jest czerwonym, wytrawnym winem z winogron,  które swoje święto ma we wrześniu, kiedy to odbywa się przyciągające wielu turystów do miasteczka święto Festa do Vinho.

Wzdłuż półnconego wybrzeża jedziemy dalej do Faial. Jest to mała malownicza miejscowość położona na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, a której nazwa pochodzi od lokalnego drzewa zwanego "myrica faya". Pierwszy raz skolonizowano Faial około 1519 i było ono wtedy zamieszkane głównie przez Maurów i Gallician. Istniała wtedy tam duża plantacja cukru z zapleczem przetwórczym. Faial było również znane z mostów, z których największym miał 130 metrów długości i nosił nazwę Ponte das Sete Bocas (Most siedmiu ustach), jednak niestety w roku 1984 most został zniszczony podczas wielkiej burzy. Obecnie miasteczko posiada niewielkie centrum z kilkoma restauracjami i cukierniami stanowiąc idealny przystanek na wczesny lunch lub kawę.


Tuż obok znajduje się miejscowość, która często jest przedstawiana na pocztówkach z Madery. Jest to Santana, do której dojechać można tunelem lub lokalną drogą (my wybieramy lokalną drogą, która przyjemnie wije się przez wzgórza północnej Madery). Miasto jest znane z charakterystycznych małych, trójkątnych domów krytych strzechą, które miejscowym służyły kiedyś, jako stajnie lub mieszkania, a dziś stanowią największą atrakcję turystyczną Santany. To właśnie w pobliżu tej miejscowości odwiedzić można Las Laurissilva, który został wisany na listę UNESCO. Znajduje się tam również Parque Temático da Madeira otwarty w roku 2004, a który prezentuje kulturowe dziedzictwo Madery. Warto odwiedzić to miejsce! Wstęp kosztuje 10€ dla osoby dorosłej, a dla dzieci w wieku 5-14 lat 8€. Park jest otwarty każdego dnia od 10:00 do 19:00, poza sezonem turystycznym park jest zamknięty w poniedziałki. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie: www.parquetematicodamadeira.pt (dostępna również w języku angielskim). W niewielkiej odległości od Santana znajdziemy Queimadas, który jest punktem wyjścia dla jednej z najbardziej spektakularnych na Maderze lewad, która podąża w kierunku Caldeirão Verde. Więcej o lewadach na Maderze można przeczytać tutaj: Spacer po lewadach na Maderze i Porto Santo znajdziemy tam również mapy szlaków na Maderze wraz z ich opisem.


My z Santany podążąmy dalej północnym wybrzeżem na zachód wyspy, by zobaczyć São Jorge. Istnieje kilka teorii, które próbują wyjaśnić pochodzenie nazwy São Jorge. Jedna z wersji pochodzi od imienia marynarza, który miał opuścić swój statek w tym miejscu i rozpocząć kolonizację tego miejsca. Inna teoria mówi o istnieniu kaplicy São Jorge w tym miejscu w XVIII wieku, która dała nazwę miasteczku, a która później została przekształcona w kościół. Przez wieki miejscowość ta była jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w północnej części Madery. Dziś jest to mała leniwa osada, gdzie życie toczy się powoli między wodami oceanu i szczytami skał, rzadko tylko przerywane przez odwiedziny turystów. Warto odwiedzić tam punkt widokowy z widokiem na Arco de São Jorge oraz małą latarnię morską.

Jadąc dalej na wschód docieramy do Ponta Delgada. Ponta Delgada to mała wioska o typowo turystycznym charakterze, która znajduje się w pięknej scenerii gór i Oceanu Atlantyckiego. Wchodząc na miejscowe klify można podziwiać panoramę wioski z górującą nad nią wieżą miejscowego kościoła. Na lokalnym targu zaopatrzyć możemy się w świeże owoce i warzywa pochodzące od rolników zamieszkujących te miejsce. Z zabytków Ponta Delgada najważniejszym jest kościół Imaculado Coração de Maria zbudowany w XV wieku. Miasteczko słynie również z dużego festiwalu religijnego Senhor Bom Jesus, który odbywa się w pierwszy weekend września.


Dalej na wschodzie kierujemy sie do São Vicente. Miejscowość ta jest położona w głębokiej dolinie, otoczona przez zielone wierzchołki gór. W centrum, wśród brukowanych bazaltem uliczek, znajduje się mały kościół. Warto zwrócić uwagę na malowane, biało-czerwone elewacje domów. Następnie kierujemy się już na południe wyspy po drodze zatrzymując się na chwilę w wiosce Serra de Agua. Jest to idealne miejsce, by spróbować tego, z czego słynie Madery - tradycyjnego napoju alkoholowego Poncha. Poncha to napój alkoholowy z wyspy Madery wykonany z Aguardente de Cana (alkohol destylowany z soku trzciny cukrowej), miodu, cukru, skórki z cytryny oraz z różnych soków owocowych w zależności od wersji. Przy głównej drodze znajdziemy kilka miejsc serwujących Poncha, ja polecam Taberna da Poncha, gdzie Ponche pije się zagryzając ją orzeszkami ziemnymi. Atrakcja dla wszystkich z wyjątkiem kierowców! Ciekawy jest wytrój tejże taberny ze ścianami pokrytymi wizytówkami, które zostawiają turyści z całego świata.

Już na południowym wybrzeżu zatrzymujemy się ponownie w Ribeira Brava. Nazwa miejscowości znaczy dosłownie "dzika rzeka". Jest to jedne z najstarszych miast na Maderze, które wiążą swoją historię powstania z rozwojem produkcji cukru w 1440 roku. Kościół znajdujący się w centrum miejscowości posiada rzeźby z 1480 roku. W centrum znajduje się również Muzeum Etnograficzne Madery (Otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 12:30 i 14:00 - 18:00). Dodatkowo miejscowość posiada przyjemny bulwar nad oceanem, gdzie znajdziemy wiele ławek, kilka kawiarni, a w okolicy restauracji serwujących regionalne specjały.


Na koniec dnia zostawiamy sobie jedno z naszych ulubionych miasteczek na Maderze - Câmara de Lobos, gdzie zjadamy również kolację w jednej z restauracji w centrum (średni koszt to ok 15€ / osoba za dużą porcję z winem i kawą). Była to kiedyś tradycyjna wioska rybacka, a dziś jest to jedno z większych miast na Maderze. Miasteczko otrzymało nazwę nadaną  przez odkrywcy João Gonçalves Zarco i Tristão Vaz Teixeira, ze względu na kształt jego zatoki i wiele lwów morskich ("Lobos"), mieszkających tam w tym czasie. W mieści szczególnie warto odwiedzić zatokę, gdzie cumują łodzie malowane tradycyjnie w kolory żółty, niebieski i czerwony oraz zwrócić uwagę na zmieniające się plantacje najpierw bananów, które następnie przechodzą w winnice i sady wiśni w kierunku  Estreito de Camara de Lobos. Z Câmara de Lobos jedziemy do Funchal, gdzie w centrum, w ogrodach miejskich kończymy nasz dzień.


Zobacz trasę zwiedzania 5 dnia na Maderze na turystycznej mapie Madery i Porto SantoPokaż Turystyczna mapa Madery i Porto Santo na większej mapie

Legenda:
Kolor różowy - trasa pierwszego dnia
Kolor fioletowy - trasa drugiego dnia
Kolor żółty - trasa trzeciego dnia
Kolor jasno niebieski - trasa czwartego dnia
Kolor zielony - trasa piątego dnia
Kolor czerwony - trasa szóstego dnia


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spodobał Ci się przedstawiony pomysł na zwiedzanie Madery? Przygotowałem specjalną wersję przewodnika po Maderze i Porto Santo "Madera i Porto Santo w 7 dni" w formie pliku PDF, który można ściągnąć na swój telefon, tablet lub komputer i zwiedzać Maderę według podanego schematu. Cały przewodnik w jednym miejscu + szereg dodatkowych informacje nie zawartych na tym blogu (m.in. polecane noclegi, dodatkowe atrakcje turystyczne, dokładny opis komunikacji miejskiej, aktualne ceny, informacje praktyczne), a to wszystko zaktualizowane w poł. 2016 roku.


Wielu już zwiedzało Maderę z tym przewodnikiem, a opinie o nim można znaleźć na blogu. Chcesz otrzymać przewodnik, a informacje prezentowane na blogu okazały się pomocne? Przewodnik po Maderze można otrzymać w bardzo prosty sposób - wystarczy wspomóc prowadzenie bloga przez przekazanie darowizny w wysokości 2€ (czyli mniej, niż zapłacisz za dużą kawę i pastel de nata na Maderze), co pozwoli na dalsze prowadzanie bloga oraz tworzenie nowych treści.


Po kliknięciu w powyższy przycisk "Przekaż darowiznę" zostaniesz przekierowany do strony z bezpiecznymi płatnościami systemu PayPal, gdzie możesz wpłacić darowiznę poprzez swoje konto PayPal lub za pomocą karty kredytowej/debetowej. Nie trzeba mieć konta, ani go zakładać, by przekazać darowiznę na prowadzenie bloga. Przewodnik wyślę na Twojego maila w pliku PDF do 48h od momentu przekazania darowizny (informację o niej dostaję automatycznie z systemu PayPal). Pamiętaj proszę jedynie o tym, aby podać podczas procesu transakcyjnego poprawnego maila.

System płatności PayPal to jeden z najbezpieczniejszych systemów płatności w Internecie, z którego korzystają już miliony osób na cały świecie. Więcej o tym systemie można przeczytać tutaj: Czym jest PayPal i jak z niego korzystać? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje>>> Osoby zainteresowane przekazanie darowizny za przewodnik w tradycyjny sposób przelewem bankowym szczegółowe informacje na ten temat znajdą w zakładce kontakt>>>.  W takim przypadku proszę o maila na adres krzysztof.gierak@gmail.com z potwierdzeniem przelewu.

Cały przewodnik ma ponad 100 stron, a jego próbkę możesz zobaczyć poniżej (wybrane losowo strony):-----------------------------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz