29 kwietnia 2013

Siedem dni na Maderze: Zachodnia Madera - relacja z podróży + przewodnik. Dzień 3 [Zdjęcia + Mapa]

Zachodnia Madera to drogi ciągnące się dolinami, którą łączą miejscowości Ribeira Brava i Sao Vicente, a które przebiegają dolinami otoczymi przez najwyższe wierzchołki centralnej Madery i krajobrazy pofładowanych wrzosowisk płaskowyżu Paul da Serra. To gwałtownie wpadające do oceanu na północy formacje skalne tworzące malownicze, kaskadowe wodospady i wreszcie kurczowo trzymające się stoków na południu i zachodzie małe wioski rolnicze.

Zapraszam do kolejnej części Przewodnika po Maderze i Porto Santo, którym tym razem prezentuje i pozwala zobaczyć najważniejsze miejsca i zabytki zachodniej części wyspy Madera. Zachodnia Madera, w szczególności jej północna część, nie jest tak oblegana przez turystów, jak południe wyspy, znajdziemy tam nie tylko zapierające dech w piersi krajobrazy, ale również autentyczne przykłady tego, jak wygląda życie na Maderze od setek lat.Plan zwiedzania Madery na trzeci dzień wygląda następująco: Cabo Girão - Ribeira Brava - Serra de Agua - Boca da Encumada - São Vicente - Seixal - Porto Moniz - Ponta do Pargo - Jardim do Mar - Calheta - Paul da Serra - Rabacal - Câmara de Lobos 

Trasa objeźdża cała zachodnią Maderę, zaczynając w Funchal, przez jej centralną część na północ, dalej za zachód wzdłuż wybrzeża, by następnie odbić na południe i objechać najbardziej na zachód wysunietą część wyspy i wreszcie kierować późnym popołudniem  lub wieczorem ku Funchal południową częścią zachodniej Madery.


Najwygodniej jest korzystać z wynajętego samochodu, gdyż nie ogranicza nas tym sposobem czas i jeśli jakieś miejsce spodoba nam się najbardziej możemy tam dłużej zostać. Jak wynająć samochód na Maderze, ile to kosztuje i  w jakiej wypożyczalni najlepiej? Zapraszam do tekstu: Madera - wypożyczenie samochodu lub skutera: ceny i spis wypożyczalni samochodów [Przewodnik po Maderze]

Wynajęcie samochodu nie jednak niezbędnę by zobaczyć tą część wyspy, gdyż da się to równie zrobić przy pomocy komunikacji miejskiej, choć w tym przypadku zobaczymy jednak mniej. Najlepszym sposobem, by to zrobić jest skorzystanie z linii autobusowych nr 139 (odjazd z Funchal o 9:00 rano, przyjazd do Porto Moniz o 12:00, postój 4 h, powrót z Porto Moniz o 16:00, przyjazd do Funchal o 20:00) lub linii 80 (odjazd o godzinie 10:00 z Funchal, przyjazd do Porto Moniz o 13:00. Odjazd o 16:45, przyjazd do Funchal o 18:45. Autbus jedzie szybciej, gdyż przejeżdża przez Tunel Encumeada, zatem jest mniej widoków podziwianych z okien). Autubusy te jadą trasą opisaną kilkanaście liniejk wyżej. Więcej o funkcjonowaniu transportu publicznej na Maderze i w Funchal przeczytać można tutaj: Madera i Funchal: Komunikacja miejska - autobusy: rozkład jazdy, ceny, bilety, informacje [Mapa]


Zwiedzanie Madery - Dzień 3

Cabo Girão - Ribeira Brava - Serra de Agua - Boca da Encumada - São Vicente - Seixal - Porto Moniz - Ponta do Pargo - Jardim do Mar - Calheta - Paul da Serra - Rabacal - Câmara de Lobos

Z Funchal kierujemy się na zachód w kierunku jednego z bardziej niezwykłych miejsc na Maderze - Cabo Girão. Cabo Girão słynie z klifu morskiego, drugiego najwyższego na świecie, co de facto nie jest prawdą. Wysokość klifu to 589 metrów i jest to popularny punkt widokowy ze spektakularnymi widokami, w szczególności, że podłoga punktu widokowego wykonana jest ze szkła, więc stąpając ponad 600 metrów nad powierzchnią stromo opadającego klifu ma się czasami różne odczucia. Zdecydowanie nie dla ludzi z lękiem wysokości, choć wszystko jest jak najbardziej bezpieczne. 


Chociaż broszury wyjaśniają, że jest to drugi najwyższy klif w Europie, co najmniej pięć europejskich klifów - Hornelen na 860 metrów, Cape Enniberg na 750 metrów, Vixia Herbeira na 613 metrów, Preikestolen na 604 metrów i Slieve League na 601 metrów - są wyższe.

U stóp klifu zobaczyć można niewielki obszar ziemi uprawnej nazwie Fajãs do Cabo Girao. Wcześniej dostępne tylko łodzią, a id sierpnia 2003 roku również kolejką linową. Nie daleko punktu widokowego znajduje się kaplica Matki Bożej Fatimskiej, zbudowane w 1931 roku jest to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na wyspie. Wstęp na Cabo Girão jest bezpłatny. 


Z Cabo Girão udajemy się do Ribeira Brava, co znaczy dosłownie "dzika rzeka". Jest to jedne z najstarszych miast na Maderze, które wiążą swoją historię powstania z rozwojem produkcji cukru w 1440 roku. Kościół znajdujący się w centrum miejscowości posiada rzeźby z 1480 roku. W centrum znajduje się również Muzeum Etnograficzne Madery (Otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 12:30 i 14:00 - 18:00). Dodatkowo miejscowość posiada przyjemny bulwar nad oceanem, gdzie znajdziemy wiele ławek, kilka kawiarni, a w okolicy restauracji serwujących regionalne specjały. 

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Serra de Agua w drodzie do Boca da Encumada. W Serra de Agua zatrzymujemy się, by spróbować tego, z czego słynie Madery - tradycyjnego napoju alkoholowego Poncha. Poncha to tradycyjny napój alkoholowy z wyspy Madery wykonany z Aguardente de Cana (alkohol destylowany z soku trzciny cukrowej), miodu, cukru, skórki z cytryny oraz z różnych soków owocowych w zależności od wersji. Przy głównej drodze znajdziemy kilka miejsc serwujących Poncha, ja polecam Taberna da Poncha, gdzie Ponche pije się zagryzając ją orzeszkami ziemnymi. Atrakcja dla wszystkich z wyjątkiem kierowców! Ciekawy jest wytrój tejże taberny ze ścianami pokrytymi wizytówkami, które zostawiają turyści z całego świata.


Teraz kierujemy się na Boca da Encumada. Jest to miejsce rozdzielające północ i południwe wyspy z przepięknymi widokami z Pico Grande na wschodzie i Crista de Galo na zachodzie. Z tego miejsca wyrusza również lewada, której przejście zajmuje ok 5h. Jeśli lubimy chodzić po lewadach możemy się nią wybrać, przekładając zobaczenie reszty punktów tego dnia na inny termin. Mapę lewad na Maderze wraz z opisami można znaleźć w poście: Centralna Madera: Spacer po lewadach, góry, natura i zabytki - przewodnik dzień 2 [Zdjęcia + Mapa]

Czas na małą wioską położoną po północnej stronie wyspy - São Vicente. Jest ona położona w głębokiej dolinie, otoczona przez zielone wierzchołki gór. W centrum, wśród brukowanych bazaltem uliczek, znajduje się mały kościół. Warto zwrócić na malowane, biało-czerwone elewacje domów. Jadąc dalej na zachód dojeżdżamy do Seixal. Nazwa miasteczka pochodzi obfitości kamyków na miejscowej plaży. To właśnie w Seixal najlepiej podejżeć, jak wygląda rolnictwo na wyspie. Uprawia się tam winorośl i owoce na tarasowo położonych polach. Znajdziemy tam również strome klify, o które z impetem rozbijają się fale Oceanu Atlantyckiego. Dodatką atrakcją miasteczka są wodospady spadające z okolicznych gór. 


Kolejnym punktem jest największa miejscowość północno - zachodniej Madery, a mianowicie Porto Moniz, które słynie z naturalnych basenów (jest to najlepsze kąpielisko w tej części wyspy) oraz... grilowanych ślimaków. Pierwszym osadnikiem, który osiadł na terenach dzisiejszego Porto Moniz był Francisco Moniz o Velho, od którego imienia miejscowość przyjeła swoją nazwę. W centrum znajduje się kościół wybudowany w tradycyjnym dla Madery stylu. Naturalne skały tworzące wybrzeże Porto Moniz zostały przekształcone w kompleks basenowy, gdzie kąpiąc się można poczuć bryzę z roztrzaskujących się tuż obok morskich fal. Jeśli mamy chwilę czasu lub ktoś jest spragniony kąpieli w oceanie, to polecam zatrzymać się na dłużej w Porto Moniz.

Przejeżdżając przez małe wioski zachodniego wybrzeża Madery docieramy następnie do Ponta do Pargo. Jest to najbardziej na zachód wysunięty punkt wyspy z latarnią wybudowaną w 1896 roku, która w środku posiada niewielką ekspozycję map i fotografii poświęconych historii tego obiektu. Mówi się, że Ponta do Pargo to najlepsze miejsce na wyspie, by podziwiać zachód słońca. Warto zobaczyć lokalny kościół ze względu na malowidła na suficie przedstawiające m.in. zachód słońca, a które zostały stworzone przez belgijskiego artystę w 1992 roku, gdy ten osiadł w jednej z okolicznych wsi.


Jeśli ktoś jest fanem surfowania, to wręcz nie może opuścić kolejnego miejsca na mapie, zwanego "Ogrodem morza". Mowa o miejscowości Jardim do Mar. Jest to miejsce spotkania się kilku szlaków, lewad, które pozwalają zobaczyć najbliższą okolicę oraz raj dla surferów. Kamienista plaża w Jardim do Mar każdej zimy jest świadkiem zmagań surferów z całego świata. Miejscowość słynie również ze swoich klifów.

My jednak udajemy się teraz do Calheta. Znajduje się tam kościół będący mniejszą wersję Katedry Se z Funchal leżący na tarasie w zachodniej częśći miasteczka. W Calheta znajduje się słynny młyn i miodownia, produkująca jeden z najlepszych na całej wyspie miodów, który jest używany do produkcji słynnego ciasta miodowego, z którego słynie Madera (bolo do mel). Po zakupie słoika miodu udajemy się ma płaskowyż Paul da Serra. Ten nizinny teren stanowi odpoczynek od górzystego centrum Madery. Większość opadów zatrzymywana jest przez podłoże wulkaniczne, które je filtruje i ma wpływ na napełnianie źródeł. Ludzie z okolicznych miasteczek i wsi szczególnie upodobali sobie ten teren latem, kiedy licznie przyjeżdżają tutaj, by zbierać jeżyny i jagody, które następnie lądują w wyśmienitych, domowych przetworach, które czasami udaje się zakupić na lokalnych stoiskach.


Jednym z ostatnich punktów tego dnia jest Rabacal z urzekającym swoim pięknem wodospadem. W Rabacal rozpoczynają się dwie lewady - Levada do Risco do Wodospadu Risco (czas przejścia ok 20 minut w dwie strony) i Levada 25 Fontes z licznymi kaskadami (czas przejścia ok 1,5 h w dwie strony). My wybieramy tylko szybki spacer pierwszą lewadą, by zobaczyć Wodospad Risco

Z Rabacal udajemy się do miejscowości Câmara de Lobos z malowniczą zatoką. Była to kiedyś tradycyjna wioska rybacka, a dziś jest to jedno z większych miast na Maderze. Miasteczko otrzymało nazwę nadaną  przez odkrywcy João Gonçalves Zarco i Tristão Vaz Teixeira, ze względu na kształt jego zatoki i wiele lwów morskich ("Lobos"), mieszkających tam w tym czasie. W mieści szczególnie warto odwiedzić zatokę, gdzie cumują łodzie malowane tradycyjnie w kolory żółty, niebieski i czerwony oraz zwrócić na zmieniające się plantacje najpierw bananów, które następnie przechodzą w winnice i sady wiśni w kierunku  Estreito de Camara de Lobos. To właśnie tam możemy zjeść późny lunch lub kolację, a następnie udać się do Funchal na zasłużony odpczynek, gdyż jutro kolejny dzień wrażeń i poznawania Madery.


Zobacz trasę zwiedzania 3 dnia na Maderze na turystycznej mapie Madery i Porto SantoPokaż Turystyczna mapa Madery i Porto Santo na większej mapie

Legenda:
Kolor różowy - trasa pierwszego dnia
Kolor fioletowy - trasa drugiego dnia
Kolor żółty - trasa trzeciego dnia
Kolor jasno niebieski - trasa czwartego dnia
Kolor zielony - trasa piątego dnia
Kolor czerwony - trasa szóstego dnia


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spodobał Ci się przedstawiony pomysł na zwiedzanie Madery? Przygotowałem specjalną wersję przewodnika po Maderze i Porto Santo "Madera i Porto Santo w 7 dni" w formie pliku PDF, który można ściągnąć na swój telefon, tablet lub komputer i zwiedzać Maderę według podanego schematu. Cały przewodnik w jednym miejscu + szereg dodatkowych informacje nie zawartych na tym blogu (m.in. polecane noclegi, dodatkowe atrakcje turystyczne, dokładny opis komunikacji miejskiej, aktualne ceny, informacje praktyczne), a to wszystko zaktualizowane w poł. 2016 roku.


Wielu już zwiedzało Maderę z tym przewodnikiem, a opinie o nim można znaleźć na blogu. Chcesz otrzymać przewodnik, a informacje prezentowane na blogu okazały się pomocne? Przewodnik po Maderze można otrzymać w bardzo prosty sposób - wystarczy wspomóc prowadzenie bloga przez przekazanie darowizny w wysokości 2€ (czyli mniej, niż zapłacisz za dużą kawę i pastel de nata na Maderze), co pozwoli na dalsze prowadzanie bloga oraz tworzenie nowych treści.


Po kliknięciu w powyższy przycisk "Przekaż darowiznę" zostaniesz przekierowany do strony z bezpiecznymi płatnościami systemu PayPal, gdzie możesz wpłacić darowiznę poprzez swoje konto PayPal lub za pomocą karty kredytowej/debetowej. Nie trzeba mieć konta, ani go zakładać, by przekazać darowiznę na prowadzenie bloga. Przewodnik wyślę na Twojego maila w pliku PDF do 48h od momentu przekazania darowizny (informację o niej dostaję automatycznie z systemu PayPal). Pamiętaj proszę jedynie o tym, aby podać podczas procesu transakcyjnego poprawnego maila.

System płatności PayPal to jeden z najbezpieczniejszych systemów płatności w Internecie, z którego korzystają już miliony osób na cały świecie. Więcej o tym systemie można przeczytać tutaj: Czym jest PayPal i jak z niego korzystać? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje>>> Osoby zainteresowane przekazanie darowizny za przewodnik w tradycyjny sposób przelewem bankowym szczegółowe informacje na ten temat znajdą w zakładce kontakt>>>.  W takim przypadku proszę o maila na adres krzysztof.gierak@gmail.com z potwierdzeniem przelewu.

Cały przewodnik ma ponad 100 stron, a jego próbkę możesz zobaczyć poniżej (wybrane losowo strony):-----------------------------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz