7 maja 2013

Przewodnik po Porto Santo - co zobaczyć, atrakcje, plaże, opinie, hotele. 7 dni na Maderze - Dzień 6 [Zdjęcia + Mapa]

Porto Santo leży 43 kilometry na północny wschód od Madery. Będąc na Maderze warto wykorzystać dzień lub dwa, by odwiedzić Porto Santo, w szczególności jeśli jesteśmy spragnieni złotych, długich plaży. To właśnie Porto Santo oferuje nam wspaniałą 9-cio kilometrową plażę ze złotym piaskiem, a do tego wspaniałe widoki z bezkresnym oceanem w tle. Myliłby się jednak ten, kto uważa, że oprócz plaży i cudownych krajobrazów Porto Santo nie ma nic więcej do zaoferowania - znajdziemy tam również kilka ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych.

Zapraszam do kolejnej części Przewodnika po Maderze i Porto Santo - tym razem przyszedł czas na tytułową, drugą wyspę, czyli Porto Santo, gdzie w ramach tygodnia na Maderze spędzić można jeden dzień. Porto Santo to mała wyspa (liczy zaledwie 42.17 km2 powierzchni), więc bez problemu da się wszystko zobaczyć w jeden dzień, a do tego wygospodarować również czas na plażowanie, w szczególności, że to właśnie na Porto Santo są najlepsze plaże w całym archipelagu  Makaronezji.


My podczas naszego pobytu jednak nie odwiedziliśmy Porto Santo, jednak mając tydzień na Maderze lub więcej warto zobaczyć to miejsce, dlatego wizytę na Porto Santo również zamieszczamy w naszym przewodniku. Poniższy tekst powstał na podstawie opinii naszych znajomych, którzy spędzali wakacje na Porto Santo, informacji i relacji dostępnych w Internecie oraz na oficjalnej stronie organizacji turystycznej w Portugalii i na Maderze, a także na podstawie opinii z portali zawierających recencje i oceny różnych miejsc turystycznych na świecie.

Jak dostać się na Porto Santo?

Na Porto Santo istnieje małe lotnisko obsługujące głównie loty z i do Funchal, a także loty do kontynentalnej Portugalii i wybrzeża Afryki + w czasie sezonu wakacyjnego loty czarterowe. Lot z Lizbony lub Porto do Porto Santo zajmuje około 1,5 h. Na wyspę dopłynąć można również z Madery promem, którego przystań znajduje się w stolicy Madery - mieście Funchal. Bilety kosztuje ok. €50 w dwie strony. Bilety można bookować online na stronie www.portosantoline.pt - jeśli bookuje się je odpowiednio wcześniej, to są one tańsze. Podróż z Madery na Porto Santo zajmuje ok 2,5h w jedną stronę. Na Porto Santo funkcjonuje autobus, który łączy przystań promową z centrum głównego miasta Porto Santo - Vila Baleira. Koszt przejazdu z przystani do centrum wyspy to €1,55.

Wynajem samochodu na Porto Santo i poruszanie się po wyspie

Na Porto Santo sieć dróg jest dobrze rozwinięta łącząc ze sobą wszystkie najważniejsze miejsca i atrakcje wyspy. Funkcjonuje tam kilka kompanii zajmujących się wynajmem samochodów:
- Insularcar www.insularcar.com
- Moinho Rent-a-Car www.moinhorentacar.com
- Auto Jardim www.autocar-hire.com
- Rodavante www.rodavante.com
Istnieje również możliwość wynajęcia motocykli, skuterów i quadów. Sieć transportu publicznego, na którą składają się autobusy, jest słabo rozwinięta, łącząc jedynie najważniejsze miejsca na wyspie. Na transport publiczny na Porto Santo składa się jedynie się 6 autobusów, których głównym hubem jest miejsce obok stacji benzynowej przy ulicy Rua Joao Gonçalves Zarco. 

Historia Porto Santo

Porto Santo zostało odkryte zanim jeszcze odkryto Maderę w 1418 roku. Wyspa ta została odkryta przez Joao Gonçalves Zarco i Tristao Vaz Teixeira, których na wyspę rzuciła gwałtowna burza w ramach ich wyprawy, której celem było odkrycie nieznanych wtedy terenów Afryki Zachodniej. Nazwa wyspy - Święty Port - odnosi się do osłoniętego portu, zatoki, który znaleźli żeglarze, a który pozwolił im przetrwać zawirowania pogody. Żeglarze postrzegali odkrytą zatokę na nieznanej wyspie, jako boskie wybawienie, stąd też nazwa całej wyspy. Pierwszym gubernatorem wyspy został Bartłomiej Perestrelo, który rozpoczął kolonizację wyspy. Życie w pierwszych latach na wyspie było bardzo trudne ze względu na braki wody pitnej oraz ciągłe ataki piratów. Na wyspie przez pewień czas mieszkał słynny krzysztof Kolumb, który poślubił córkę Bartolomeu Perestrelo - Filipe Moniz Perestrelo. To właśnie Kolumbowi wyspa zawdzięcza dziś kilka zabytków i jeden z magnesów, które przyciągają na nią turystów. 

Miejsca warto zobaczenia na Porto Santo, które jednocześnie tworzą szkielet planu zwiedzania tej wyspy oraz propozycję, jak zaplanować dzień na Porto Santo, to: Vila Baleira - Nossa Senhora da Piedade - Casa Museu Cristovao Colombo - Pico de Ana Ferreira - Ponta da Calheta - Zimbralinho - Fonte da Areia - Pico do Castelo - Plaża Praia Dourada

Zdjęcia Porto Santo Island
To zdjęcie przestawiające: Porto Santo Island zostało udostępnione dzięki TripAdvisor

Zwiedzanie Porto Santo - Dzień 6 

Pierwszym miejscem, do któreo trafimy przybywając na wyspę będzie stolica wyspy - Vila Baleira. To właśnie tam koncentruje się w głównej mierze życie wyspy. Jest to też główny punkt południowego wybrzeża Porto Santo. Vila Baleira leży na miejscu pierwszej osady, która została założona na Porto Santo w 1419 roku przez Bartolomeu Perestrelo. Życie miasta skupia się na jego głównym placu - Largo do Pelourinho. Na wschodzie miasta znajduje się skromny port, a na zachodzie rozciąga się słynna plaża Porto Santo. We wschodniej części głównego placu Vila Baleira stoi majestatyczny, główny kościół Porto Santo - Igreja da Nossa Senhora da Piedade, którego budowa została zakończona w 1446 roku. Wybudowany głównie w duchu architektury gotyckiej. Kościół na skutego zniszczenie przez piratów został odbudowany w roku 1665 i to właśnie z tego okresu pochodzi wystrój kościoła. Będąc w Vila Baleira koniecznie też trzeba zobaczyć Museum Krzysztofa Kolumba - A Casa Colombo - Museu de Porto Santo. Krzysztof Kolumb (1451 - 1506) przybył na Madere w 1478, jako agent z Lizbony do kontroli handlu i produkcji cukru. Poślubił on Filipe Moniz, córkę gubernatora Porto Santo, wspomnianego już Bartolomeu Perestrelo. Mieli oni razem syna, jednak żona Kolumba umarła zaraz po porodzie w 1479 roku, a Kolumb opuścił Porto Santo w 1480 roku. Dom, w którym mieszkał Kolumb wraz z żoną, jest teraz muzeum zawierającym nie tylko portrety Kolumba, ale również mapy z trasami jego podróży i rzeczy z nimi związane. Adres muzeum to Travessa da Sacristia, n.º 2 e 4, wstęp kosztuje €2. Muzeum jest otwarte od wtorku do soboty w godzinach 10:00-12:30 i 14:00-17.30, w niedzielę od 10:00 do 13:00, a w poniedziałki i święta jest nieczynne.

Wypożyczając samochód na Porto Santo lub korzystając z usług taxi warto udać się w następnej kolejności na Pico de Ana Ferreira. Jest to najwyższe wzniesienia Porto Santo. Przed szczytem znajduje się kościół Igreja de Sao Pedro. Warto zwrócić uwagę tam na bazlatowe formacje skalne zwane "Organami", a które są dowodem działalności wulkanicznej na wyspie przed setkami lat. Jadąc dalej na wschód dociera się do Ponta da Calheta. Jest to najbardziej na wschód wysunięty punkt Porto Santo z przepięknym punktem widokowym, z którego można podziwiać fale rozbijające się o skalny brzeg. Znajduje się tam również bar i restauracja, więc jest to idealne miejsce na lunch i portugalską, mocną kawę, która doda sił na dalszą cześć zwiedzania. Z tego miejsca widać również małą, nie zamieszkaną wyspę - Ilheu de Baixo.

Zdjęcia Porto Santo Island
To zdjęcie przestawiające: Porto Santo Island zostało udostępnione dzięki TripAdvisor

W bliskiej odległości do Ponta da Calheta znajduje się miejsce nazywane Zimbralinho, które w opinii wielu jest najpiękniejszym miejscem na wyspie, a to za sprawą bajkowych formacji skalnych i błękitu wód Oceanu Atlantyckiego. Następnie polecam udać się na północ wyspy, by zobaczyć Fonte de Areia. Jest to miejsce, gdzie wiatr i fale oceany w miękkich skałach piaskowca uformaowały szereg tajemniczych rzeźb o fantazyjnych kształtach. Cała Fonte de Areia to paleta wakacyjnych kolorów - błękit oceanu, żółte odcienie skał i piasku oraz zieleń przyrody. Ciekawostką jest to, że to właśnie tam można spróbować wody mineralnej, z której słynie wyspa. Ostatnią rzeczą wartą zobaczenia na Porto Santo, przed błogim plażowaniem na słynnej plaży Praia Dourada, jest wizyta na Pico do Castelo, najwyższym szczytem wschodniej częśći Porto Santo. To właśnie to miejsce było używane przez wieki, jako miejsce obrony wyspy przed piratami podczas ich częstych ataków w XV i XVI wieku. 

Jednym tym z czego słynnie przede wszystkim Porto Santo jest plaża - Praia Dourada, co znaczy złota plaża. Jest szeroki pas złotej plaży o długości 9-10 km, który rozciąga się na południu wyspy. To właśnie w jej pobliżu znajduje się większość hoteli na wyspie, choć bez problemu da się na niej znaleźć miejsce puste od tłumów turystów. Infrastruktura turystyczna na plaży jest bardzo dobrze rozwinięta, a plaża jest czysta i zadbana. Złoty piasek znany jest z właściwości terapeutycznych, szczególnie przy dolegliwościach reumatycznych. Jest to idealna miejsce na relaks po kilku godzinach zwiedzania wyspy, a nawet i na całodzienne plażowanie.

Zdjęcia Porto Santo Island
To zdjęcie przestawiające: Porto Santo Island zostało udostępnione dzięki TripAdvisor

Polecane hotele i noclegi na Porto Santo

 • Pestana Porto Santo, Estrada Regional 111, Nº 120 Sitio do Campo de Baixo 9400-015 Porto Santo, (+351) 291 144 000 (reservas.madeira@pestana.com, fax: (+351) 291 144 099)
 • Casa Rosário Coelho - Turismo de Habitação (Rua Dona Berta Teixeira Aguiar 6) - Tel.: (+351) 291 984 306; fax: (+351) 291 984 571
 • Pensão Central (Rua Coronel Abel Magno Vasconcelos) - Tel.: (+351) 291 982 226; fax: (+351) 291 983 460
 • Hotel Praia Dourada *** (Rua Doutor Estevão Alencastre) - Tel.: (+351) 291 982 315; fax: (+351) 291 982 484
 • Hotel Torre Praia **** (Rua Goulart Medeiros) - Tel.: (+351) 291 980 450; fax: (+351) 291 982 487
 • Hotel Vila Baleira **** (Sítio do Cabeço da Ponta) - Tel.: (+351) 291 980 800; fax: (+351) 291 980 801
 • Hotel Porto Santo **** - Tel.: (+351) 291 980 140; fax: (+351) 291 980 149

Pogoda i temperatury na Porto Santo

Wyspa Porto Santo charakteryzuje się łagodnym klimatem - temperatury rzadko spadają poniżej 18st C i przez cały rok można się cieszyć wspaniałą pogodą, choć najlepiej wybrać się na Porto Santo w miesiącach letnich, ze względu na najlepsze temperatury i przyjemnie ciepłą wodę.


Informacje praktyczne o Porto Santo

Wizy: nie są wymagane.
Czas przelotu: Warszawa – Funchal – ok. 5,5 godz.
Czas lokalny: czas polski minus 1 godz.
Język: portugalski; można także porozumiewać się po angielsku i hiszpańsku
Stolica wyspy: Vila Baleira
Napięcie: 220 V.
Waluta: Euro (EUR).
Komunikacja: głównie taksówki.

Opinie o Porto Santo

 • "Ocean ciepły-tylko się kąpać, plaża z dużą ilością wolnego miejsca i drobnym,czystym,złocistym piaskiem. Życia nocnego brak. Można pozwiedzać wyspę,powspinać się na góry i chłonąć nietypowy krajobraz. Generalnie miejsce spokojne,leniwe,doskonałe na wyciszenie i relaks." Małgorzata 
 • "Najpiękniejsza jest plaża i widoki. Ludzi nie za wiele także cisza i spokój. W centrum Wyspy także bardzo przyjemnie, można dojść spacerkiem po plaży. Świetna pogoda, byliśmy w sierpniu i od wczesnego rana było pochmurno natomiast po śniadanku wychodzi słońce, nie ma duchoty - wilgotne,przyjemne powietrze. Polecane dla rodzin z dziećmi." Karolina
 • "Przepiękna czysta plaża oraz widoki. Spędziliśmy tam wspaniałe dwa tygodnie.Pogoda zmienna, czasem z godziny na godzinę ale zawsze ciepło." Iwona
 • "Wyspa jest miejscem dla ludzi, którzy nie lubią wielkich kurortów oferujących głośne imprezy. Byłem tam na podróży poślubnej i uważam to miejsce za RAJ NA ZIEMI!!" Adam 

Zobacz trasę 6 dnia na Porto Santo na turystycznej mapie Madery i Porto SantoPokaż Turystyczna mapa Madery i Porto Santo na większej mapie

Legenda:
Kolor różowy - trasa pierwszego dnia
Kolor fioletowy - trasa drugiego dnia
Kolor żółty - trasa trzeciego dnia
Kolor jasno niebieski - trasa czwartego dnia
Kolor zielony - trasa piątego dnia
Kolor czerwony - trasa szóstego dnia
Kolor niebieski - trasa siódmego dnia


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spodobał Ci się przedstawiony pomysł na zwiedzanie Madery? Przygotowałem specjalną wersję przewodnika po Maderze i Porto Santo "Madera i Porto Santo w 7 dni" w formie pliku PDF, który można ściągnąć na swój telefon, tablet lub komputer i zwiedzać Maderę według podanego schematu. Cały przewodnik w jednym miejscu + szereg dodatkowych informacje nie zawartych na tym blogu (m.in. polecane noclegi, dodatkowe atrakcje turystyczne, dokładny opis komunikacji miejskiej, aktualne ceny, informacje praktyczne), a to wszystko zaktualizowane w poł. 2016 roku.


Wielu już zwiedzało Maderę z tym przewodnikiem, a opinie o nim można znaleźć na blogu. Chcesz otrzymać przewodnik, a informacje prezentowane na blogu okazały się pomocne? Przewodnik po Maderze można otrzymać w bardzo prosty sposób - wystarczy wspomóc prowadzenie bloga przez przekazanie darowizny w wysokości 2€ (czyli mniej, niż zapłacisz za dużą kawę i pastel de nata na Maderze), co pozwoli na dalsze prowadzanie bloga oraz tworzenie nowych treści.


Po kliknięciu w powyższy przycisk "Przekaż darowiznę" zostaniesz przekierowany do strony z bezpiecznymi płatnościami systemu PayPal, gdzie możesz wpłacić darowiznę poprzez swoje konto PayPal lub za pomocą karty kredytowej/debetowej. Nie trzeba mieć konta, ani go zakładać, by przekazać darowiznę na prowadzenie bloga. Przewodnik wyślę na Twojego maila w pliku PDF do 48h od momentu przekazania darowizny (informację o niej dostaję automatycznie z systemu PayPal). Pamiętaj proszę jedynie o tym, aby podać podczas procesu transakcyjnego poprawnego maila.

System płatności PayPal to jeden z najbezpieczniejszych systemów płatności w Internecie, z którego korzystają już miliony osób na cały świecie. Więcej o tym systemie można przeczytać tutaj: Czym jest PayPal i jak z niego korzystać? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje>>> Osoby zainteresowane przekazanie darowizny za przewodnik w tradycyjny sposób przelewem bankowym szczegółowe informacje na ten temat znajdą w zakładce kontakt>>>.  W takim przypadku proszę o maila na adres krzysztof.gierak@gmail.com z potwierdzeniem przelewu.

Cały przewodnik ma ponad 100 stron, a jego próbkę możesz zobaczyć poniżej (wybrane losowo strony):-----------------------------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz