25 kwietnia 2013

Przewodnik po Maderze: Funchal - zabytki, atrakcje turystyczne, zwiedzanie - Dzień 1 [Mapa + Zdjęcia]

Na Maderze mówi się "Das ilhas as mais belas e livres", co znaczy "Ze wszystkich wysp najpiękniejsza i wolna" - i zdanie to jest jak najbardziej prawdziwe. Zapraszam zatem do pierwszej części przewodnika po Maderze, który prezentuje atrakcje turystyczne i zabytki stolicy wyspy - miasta Funchal, którego zwiedzanie zaplanowana na pierwszy dzień pobytu na Maderze, wyspie nazywanej "wyspą wiecznej wiosny" lub "perłą Atlantyku", z co związane jest z jej klimatem i naturalnym pięknem.

Przewodnik składa się z siedmiu części, które pozwalają dokładnie zaplanować pobyt na Maderze i Porto Santo, a jednocześnie zwiedzić i poznać te dwie wyspy odwiedzając najważniejsze atrakcje turystyczne, popularne miejsca, ciekawe zabytki, a i zaznać chwili relaksu na plażach. Każda część przewodnika to jeden dzień zilustrowany zdjęciami, zaplanowany, opisany, na końcu którego znajduje się mapa z planem zwiedzania oraz wersja .pdf do ściągnięcia.


Info ogólne o Maderze

Wyspa Madera zaliczana jest do Archipelgau Makaronezji, który jest pochodzenia wulkanicznego i leży na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki, na północ od Wysp Kanaryjskich. Obejmuje on trzy grupy wysp: Madera (741 km²) z położoną przy jej wschodnim cyplu wysepką Vermela Fora, Porto Santo (42,5 km²; na północny wschód od Madery) otoczoną grupą mniejszych wysp (m. in. Baixo, Ferro, Fora, Cima) oraz grupę trzech niezamieszkanych pustynnych wysp Ilhas Desertas (na południowy wschód od Madery). Łączna powierzchnia wysp: 801 km², a liczba mieszkańców 246 689 (2007).


Historia Madery

Archipelag Makaronezji, w którym leży Madera znany był już w starożytności Fenicjanom, jednak był on nie zamieszkany, ani w żaden sposób wykorzystywany. Wyspę, jak i cały archipelag, odkryli portugalscy odkrywcy:  João Gonçalves Zarco, Tristão Vaz Teixeira i Bartolomeu Perestrelo, których gwałtowny sztorm zagnał w 1418 roku na Porto Santo, choć de facto na Maderze portugalscy odkrywcy staneli dopiero w roku 1419. Od tego czas wyspa jest cały czas w posiadaniu Portugalii, z wyjątkiem lat 1580-1640 (w posiadaniu Hiszpanii, która była w uni personalnej z Portugalią) oraz 1807-1814, kiedy to była pod panowaniem brytyjskim. Od 1 lipca 1976 jest region autonomiczny, którego obecnym prezydentem jest Alberto João Jardim.


Geografia Madery

Madera jest największą wyspą archipelagu o długości 57 km (z zachodu na wschód), szerokości 22 km w najszerszym miejscu i długości wybrzeża około 140 km. Madera cechują się umiarkowanie rozwiniętą linią brzegową, gdzie występują łagodne i szerokie zatoki. Na głównej wyspie można wyróżnić długi, wąski i skalisty półwysep w jej wschodniej części, zakończony przylądkiem Punta de Sāo Laurenço, którego przedłużeniem jest maleńka wysepka Vermela Fora. W wielu miejscach występują wysokie wybrzeża klifowe. Tektonicznie Madera zalicza się do Afryki i jest pochodzenia wulkanicznego. Madera to jeden z najwyższych na świecie wulkanów, powstała w wyniku serii erupcji podwodnego wulkanu. Sama wyspa to tylko niewielka część tej formacji wulkanicznej, większość znajduje się pod wodami Oceanu Atlantyckiego głębokiego tu na ok. 4000 m.


Madera jest wyspą górzystą, gdzie obszary górskie zajmują prawie cały obszar wyspy, a tereny nizinne, pozbawione monotonii skupiają się w strefie wybrzeża. Góry Madery są górotworami średnich wysokości rzędu 1300 – 1600 m n.p.m. Najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo wznosi się na 1862 m n.p.m. System górski jest rozbudowany, liczne pasma rozdzielone są głębokimi dolinami. Szata roślinna strefy podzwrotnikowej jest bogata i dobrze zachowana. Do roślin charakterystycznych należą mimozy, bodziszki i wawrzyn. Bardzo bogata jest szata roślin kwietnych. Madera posiada duże obszary lasów wawrzynowych.


Pogoda i klimat na Maderze, czyli kiedy najlepiej jechać?

Madera leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o charakterze zbliżonym do śródziemnomorskiego, z tym, że zimy są cieplejsze, niż w krajach śródziemnomorskich. Na klimat ma wpływ nie tylko szerokość geograficzna (32°N), ale i zimny Prąd Kanaryjski, który eliminuje ekstrema termiczne. Ze względu na rozkład temperatur rocznych, Madera określana jest jako miejsce występowanie wiecznej wiosny. Roczne amplitudy są niewielkie. Zimą średnia dobowa wynosi 20 °C i taka wartość utrzymuje się do marca. W okresie letnim średnia dobowa wynosi 25 °C, przy czym najcieplejsze są sierpień i wrzesień. Dobowe różnice nie są wysokie. Czytaj więcej o klimacie i pogodzie na Maderze: Madera i Funchal: pogoda, klimat - temperatury, opady, wykresy, aktualna prognoza


Jak dostać się na Madere? Loty na Madere z Polski i nie tylko

Z Polski nie ma jeszcze bezpośrednich połączen na wyspę Madera, z wyjątkiem lotów czarterowych z Katowic, Wrocławia i Warszawy oferowanych m.in. przez firmy Itaka lub TUI Polska. Najłatwiejszym zatem sposobem dostania się na wyspę są loty liniami niskokosztowymi easyJet (www.easyJet.pl) z Londynu lub Lizbony. My (ja i moja druga połówka) lecieliśmy z Lizbony, właśnie liniami easyJet, które oferują dwa połączenia lotnicze dziennie o bardzo dogodnych godzinach - wczesnym rankiem i wieczorem. Średnia cena biletu z Lizbony na Maderę w dwie strony to ok 50 €, choć nam udało się je upolować w super cenie wcześniej za 30 € w dwie strony - warto zatem polować na promocje linii easyJet. Średnia cena biletów na Maderę w dwie strony z  Londynu na lipiec 2013 wynosi +/- 190€.


Lotnisko na Maderze i dojazd do centrum Funchal

Na lotnisko oraz z lotniska regularnie kursują autobusy, również w niedziele i dni świąteczne. Do centrum Funchal, co 30 min, odjeżdza również autobus lotniskowy - nazwany Airport-bus. W godzinach od 22.00 do 07.00 oraz w weekendy cena za przejazd jest 20% wyższa. Koszt: 2,5€ bilet ulgowy, 5€ bilet cały. Przystanek autobusy znajduje się 100 metrów od terminala. Do centrum Funchal dostać się możemy liniami: 20, 53, 78, 113, 156, które kursują na trasie Funchal - lotnisko - Machico. Czas przejazdu to ok 40 minut. Czytaj więcej na temat lotniska na Maderze: Lotnisko na Maderze (Portugalia), czyli port lotniczy Madera FCN - dojazd do Funchal, informacje, mapa [Zdjęcia + Wideo]


Wypożyczenie samochodu na Maderze - czy warto?

Wszędzie pisze się o tym, że koniecznie trzeba wypożyczyć samochód, jeśli chcemy zobaczyć całą Madere. Czy jest to prawda? Nie do końca, gdyż wszystko zależy od nas. Wyspę da się również zobaczyć bez wypożyczania samochodu (jak myśmy to zrobili) wymaga to jednak dokładnego zaplanowania wyprawy i nie jest to dla każdego, gdyż czasami trzeba też używać autostopa. My korzystaliśmy zarówno z komunikacji miejskiej, autostopa (nie było żadnego problemu by zatrzymać samochód) oraz pożyczonego samochodu od znajomych. Przewodnik ten zatem prezentuje różne formy poruszania się po wyspie - wszystkie wytyczone trasy i miejsca w nim można zobaczyć zarówno przy pomocy samochodu, jak i komunikacji miejskiej, a dotarcie do niech nie stanowi żadnego problemu. Polecam zatem już teraz teksty: Madera - wypożyczenie samochodu lub skutera: ceny i spis wypożyczalni samochodów [Przewodnik po Maderze]Madera i Funchal: Komunikacja miejska - autobusy: rozkład jazdy, ceny, bilety, informacje [Mapa]


Zwiedzania Madery | Dzień 1 - Funchal

My pierwszy dzień na Maderze postanowiliśmy przeznaczyć na zwiedzenie i poznanie stolicy wyspy, czyli miasta Funchal. Nie wypożyczaliśmy samochodu na ten dzień, gdyż wszystko w mieście da się zobaczyć używając komunikacji miejskiej lub na piechotę. Z komunikacji miejskiej korzystaliśmy tego dnia cztery razy, wszystkie kursy realizowaliśmy autobusami firmy Horarios de Funchal, zatem najbardziej opłacalnym dla nas rozwiązaniem było zakup biletu GIRO 1-dniowego za  4,50 €

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Miasta w Funchal. Funchal było pierwszym miastem, od czasów rzymskich, zbudowanym przez Europejczyków poza granicami Europy i to właśnie Stare Miasto w Funchal jest tego najlepszym przykładem, miejscem, gdzie historia Funchal się zaczęła. Pierwszym miejscem odwiedzonym przez nas jest Muzeum Sztuki Współczesnej - Museu de Arte Contemporânea do Funchal - mieszczące się w XVII-wiecznej Fortaleza de São Tiago.


Forteca ta powstała za czasów Dynastii Filipa, portugalskiej gałęzi rodu Habsburgów i jej budowa została zakończona w roku 1614.  Budowa ta zamyka wschodnią część murów miejskich, składała się ona z tarasów i baterii artyleryjskich. Budowla ta była wiele razy przebudowywana, skutkiem czego w dużej mierze straciła swój pierwotny wygląd. Obecny wygląd został jej nadany w XVIII wieku. Po przejściu szeregu prac konserwatorskich w XX wieku budowala została przekazana na cele muzealna, a 17 lipca 1992 otwarto w niej Muzeum Sztuki Współczesnej Funchal.

Muzeum prezentuje kolekcję sztuki współczesnej od 1960 roku do dnia dzisiejszego. Zobaczymy tam dzieła Joaquina Rodrigo, Nuno de Siqueira António José Escada, Helena Almeida, Artur Rosa, Jorge Martins, Manuel Baptista. Od 1994 roku kolekcja ta została wzbogacona o prace takich artystów, jak Lourdes Castro, René Bertholo, José de Guimaraes, Ilda David, Graçy Pereira Coutinho, Filipe Rocha da Silva, Jaime zając, António Palolo José Antonio Cardoso, João Queiroz, José Loureiro, Albuquerque Mendes, Fernando rock Mike Biberstein, Pedro Cabrita Reis, Pedro Portugalia, Sofia Areal, Miguel Branco, Pedro Proenca, Fernanda Fragateiro, Amy Yoes, António Campos Rosado, Rui Sanches, Manuel Rosa, Patricia Garrido. Strona internetowa muzeum: www.museumac.com. Jest ono czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-12:30 i 14:00 - 17:30, wstęp kosztuje 2,5€


Następnie udajemy się zobaczyć kaplicę Capela do Corpo Santo. Jest to XVI-wieczna kaplica starego miasta, która został zbudowany przez miejscowych rybaków, by czcić ich patrona Św. Pedro Gonçalves Telmo. Ogólna struktura kaplicy i jej gotycki portal zostały zachowane do dnia dzisiejszego. Wewnątrz ściany i sufity prezbiterium pokryte są malowidłami przedstawiającymi sceny z życia patrona. W zakrystii jest "sanktuarium trzech kluczy", gdyż do jego otwarcia były wymagane trzy klucze: kapelana, skarbnika i szefa wspólnoty. 

Kierujemy się teraz na chwilę ku stacji kolejki linowej łączącej stare miasto z dzielnicą Monte (udamy się do niej później), warto zobaczyć koło stacji ogrody i malownicze terezy zielone. Jest to też idealne miejsce, jeśli chcemy odpocząć chwilę. Naszym celem jest jednak słynny targ w Funchal, który mieści się pod adresem Largo dos Lavradores. Market w języku portugalskim nosi nazwę Mercado dos Lavradores, a wizyta w tym miejscu, na tym targu, na pewno długo zapadnie nam w pamięci i... kubkach smakowych. Sam budynek, w którym mieści się targ został wzniesiony w 1930 roku i jest w stylu Art Deco i modernizmu. Targ jest podzielony na trzy sekcje: rybną, gdzie mozna kupić świeże ryby prosto od rybaków, sekcję kwiatów oraz owocóe, gdzie nie tylko skosztujemy tropikalnych owoców, ale również będzie okazja zakupić owoce rosnące na Maderze. Najlepiej na targ ten wybrać się w piątek, ze względu na dużą liczbę sprzedawców. Uwaga na ceny i nachalnych sprzedaców! 


Udajemy się teraz w górę Funchal, by zobaczyć część miasta nazywaną Carmo, która leży między dwoma z trzech rzek, które spływają z gór i przecinają miasto Funchal. W centralnym punkcie tej części miasta znajduje się XVII-wieczny Kościół Carmo. W kościele tym warto zwrócić uwagę na ołtarz, dwa niewielkie mauzolea, złocone rzeźby drewniane oraz XVII-wieczne obrazy o tematyce religijnej i artefakty z XVII i XVIII wieku. Warto poscpacerować po okolicznych uliczkach, by zobaczyć m.in. XVIII wieczne domy, zwany "Domami Konsuli", gdyż zostały one wybudowane dla zagranicznych urzędników w końcówce XVIII wieku.

Następnym punktem na naszej mapie zwiedzania Funchal jest Sé Catedral. W roku 1490 król Manuel I wysłał na Madere architekta Anes Pero, aby ten zaprojektował i zbudował  katedrę. Został ona ukończona w 1514 i pozostała praktycznie niezmieniona do dnia dzisiejszego. Była to pierwsza, zagraniczna, portugalska katedra wybudowana poza granicami kontynentalnej Portugalii. Została ona wybudowana w stylu późnogotyckim z wykorzystaniem miejscowego bazaltu. W środku szczególnie cenne są  piękne mozaiki, rzeźby z drewna zdobiące m.in chór i ściany, a przedstawiające świętych, proroków i apostołów. Przed katedrą znajduje się jeden z polskich akcentów na wyspie - pomnik Jana Pawła II.


Będąc w tej części miasta warto również odwiedzić Muzeum Cukru - Núcleo Museológico a Cidade do Açucar - które mieści się na terenie dawnej rezydencji flamandzkiego osadnika i kupca cukru, João Esmeraldo, przyjaciel Krzysztofa Kolumba.Handel cukrem odegrał kluczową rolę w tworzeniu zarówno Funchal i Madery w XV i XVI wieku. Muzeum poświęcone jest historii produkcji i eksportu tego surowca.

Teraz czas na spacer w kierunku ratusza i placu, na którym się on zajmuje. Plac miejski - Praça do Município - jest wybrukowany białą i czarną kostką brukową, która tworzy regularny wzór. Kolory te pasują do okolicznych bielonych budynków z czarnymi framugami okień wykonanych z kamienia wulkanicznego. Po południowej stronie placu jest dawny Pałac Biskupi, po północno - wschodniej ratusz miejski, a po północno - zachodniej Kościół Kolegialny. Po środku znajduje się fontanna i obelisk z globusem i krzyżem na szczycie.


Kościół Kolegialny został ukończony w 1647 roku i wraz z kolegium, był przez długi czas największym kompleksem budynków w Funchal. Kościół jest ciekawy nie tylko ze względu na architektuę na zewnątrz, ale i wewnątrz. Warto zwrócić uwagę na ściany pokryte starymi płytkami azulejos. Kawałek dalej, bo wzdłuż ulicy Rua das Pretas zlokalizowany jest kampus budynków Uniwersytetu na Maderze.

Naszym kolejnym celem jest spacer wzłuż Avenida Arriaga. Jest to szeroki, główny deptak Funchal przy którym mieszczą się najważniejsze instytucje publiczne na Maderze oraz dwa wspaniałe ogrody. W szczególności warto zobaczyć m.in. budynek Banku Portugalskiego. Budynek ten został wybudowany w 1940 w lokalnym stylu. Rzeźby na nim symbolizują zdrowie i obfitość, a globus na wierzchołku wieży epokę odkryć geograficznych.


Przed bankiem znajduje się pomnik João Gonçalves Zarco - odkrywcy Madery. Pomnik został odsłonięty w 1934 roku i stoi na skrzyżowaniu dwóch głównych ulic Funchal. Jest to dzieło rzeźbiarza Francisco Franco, które powstało dla uczczenia 500. rocznicy odkrycia wysp przez Zarco. Fundament został zaprojektowany przez architekta Cristino da Silva i przedstawia alegoryczne postacie związane z odkryciami. 

Dobrze stoimy z czasem, więc postanawimy odwiedzić The Old Blandy's Wine Lodge, a jeśli ktoś interesuje się winami lub pokochał już wcześniej wna z Madery, to koniecznie musi zobaczyć i poznać to miejsce. Za 4,50 € możemy odbyć wycieczkę po piwnicach i muzeum starej winiarni. Prześledzimy proces produkcji wina oraz będzie okazja również deguctacji. 


Tuż obok mieści się Informacja Turystyczna w Funchal, więc jeśli potrzebujemy mapy Madery lub proste wskazówki, warto odwiedzić to miejsca. Niestety z naszego doświadczenia nie polecamy tego miejsca - udaliśmy się tam kilka razy po szczegółowe informacje i niestety ich nie uzyskaliśmy. Panie, tam pracujące, są miłe,jednak każdemu turyście doradzają to samo, idąc po jak najkrótszej i najłatwiejszej linii. 

Kawałek dalej znajdziemy bardzo przyjemny ogród - Jardim Municipal do Funchal. Jest to ogród miejski, na przeciwko teatru, który zajmuje powierzchnię ponad 8300 m.k. Został on założony w roku 1800 na miejscu dawnego klasztoru São Francisco, którego herb można jeszcze zobaczyć na kamieniu na jednym z trawników.


Na przeciwko ogrodów znajduje się Teatr Miejski wybudowany w 1888 roku, który często gości rozmaite wydarzenia kulturalne. Jeśli zatem podczas naszego pobytu na Maderze zapragniemy poznać trochę portugalskiej i nie tylko kultury, odwiedźmy to miejsce. Przed teatrem znajduje się szereg przyjemnych, lecz drogich stolików kawiarnianych.

Następnie udajemy się w okolice Rua da Carreira, by przekonać się dlaczego czasami Funchal jest nazywane "Małą Lizboną". Zobaczymy tam wąskie, strome uliczki, elegancki budynki z bogato zdobionymi balkonami. Pod numerem 43 możemy odwiedzić Muzeum Fotografii Vinventes. Również w tej części Funchal znajduje się Igreja Inglesa, czyli Kościół Angielski. Jego budowa została zakończona w 1822 roku. Ma on charakterstyczną neoklasyczną fasadę zdominowaną przez kolumny.


Kolejnym punktem na mapie zwiedzania Funchal jest Klasztor św. Klary - Calçada de Santa Clara. Założona w 1496 przez João Gonçalves da Camara syna odkrywcy Madery João Gonçalves Zarco. Znajdują się tam groby pierwszych władców Madery. Najważniejszymi jednak atrakcjami klasztoru są ściany wewnętrzne i stropy ozdobione XVII-wiecznymi płytkami azulejos. 

Schodzimy teraz na dół, by zobaczyć port, który jednak w dużej mierze cały czas jest remontowany na skutek zniszczeń, które dokonała powódź w 2010 roku oraz w wyniku planów modernizacyjnych. Znajdziemy tam wiele przyjmnych kafejek oraz liczne ławki. Jest to dobre miejsce na małą przerwę, a nawet lunch (choć jeśli chodzi o restauracje bardziej polecamy odwiedzić Stare Miasto) lub zaczekać trochę, bo kolejny etap zwiedzania obejmować będzie dzielnicę Monte.


My po małej przerwie udajmy się na dworzec autobusowy (za Praca da Autonomia), do którego dochodzimy wzdłuż wybrzeża promenadą. Łapiemy autobus linii 20 lub 21, który stromymi uliczkami Funchal dowozi nas do dzielnicy Monte (polecamy usiąść z przodu autobusu, by zobaczyć, jak wygląda prowadzenie tego typu pojazdu na ulicach Funchal), która kiedyś była ucieczką mieszkańców centrum przed zgiełkiem, hałasem i spalinami.

Najpierw odwiedzamy kościół Igreja do Nossa Senhora do Monte, który góruje nad całą dzielnicą. Zbudowany w 1818 roku na miejscu kaplicy z XV wieku. Posiada on barokową fasadę i długie schody ze szczytu których rozpościera się wspaniały widok na całe Funchal. Tuż obok kościoła zoaczyć możemy zjazdy słynnych drewnianych sań - tzw Tobogganów. Zjazd kosztu ok 25 €, a trasa zjazdu stromymi uliczkami Funchal ma długość 2 km. 


Tuż obok znajduje się również Park Monte wybudowany w 1894 roku, jednak my odwiedzamy Ogród Botaniczny. Znajduje się on powierzchni ponad 35 000 m²  i jest otoczony fantastycznymi widokami gór na północy i oceanu na południe. Jednym z jego głównych celów jest zachowanie rodzimych roślin Madery, z których niektóre są bardzo rzadkie i wymarłe na wolności. Zobaczymy tam ponad 2500 gatunków egzotycznych roślin. Wstęp do ogrodu kosztuje 4 €. 

Z dzielnicy Monte udajemy się do centrum, by następnie złapać autobus linii 01 do strefy hotelowej Funchal. Jest to nowa dzielnica Funchal, nastawiona przede wszystkim na obsługę gości hotelowych, skutkiem czego znajduje się tam dużo punktów usługowych, hoteli i restauracji. My akurat udajemy się na plażę - najlepszą plaże w rejonie Funchal, czyli plażę Praia Formosa, by zobaczyć zachód słońca. Plaża ta oferuje turystom trzy małe piaszczyste plaże i dużą żwirową. W lecie, ta plaża przyciąga wszelkiego rodzaju miłośników morza i plaży, nie tylko ze względu na morze i słońce, ale także ze względu na zajęcia sportowe i kluby nocne.  Jakoś wody jest certyfikowana przez "Blue Flag", a zespół ratowników czuwa nad bezpieczeństwem kąpiących się. Wśród wielu udogodnień można znaleźć centrum medyczne, przedszkole dla dzieci od 2 do 12 lat, szatnie, bufety, kilka obszarów dla uprawiania sportów i parking.


To właśnie tam kończymy pierwszy dzień zwiedzania Madery. Miasto Funchl jest ładne, jednak mieliśmy do niego większe oczekiwania. Miasto na pewno czaruje, jest piękne, potrafi zdzwiwać i zaskoczyć, jednak przed jego zwiedzaniem nie nastawiajmy się, że zobaczymy pełno olśniewających budowli i zabytków, jak w Paryżu lub Barcelonie. Zobaczymy miasto, które jest stolicą jednej z najpiękniejszych wysp, jednak skarbem tej wyspy nie jest architektura, a natura.
Zobacz trasę zwiedzania pierwszego dnia na Maderze na turystycznej mapie Madery


Pokaż Turystyczna mapa Madery i Porto Santo na większej mapie


Legenda:
Kolor różowy - trasa pierwszego dnia
Kolor fioletowy - trasa drugiego dnia
Kolor żółty - trasa trzeciego dnia
Kolor jasno niebieski - trasa czwartego dnia
Kolor zielony - trasa piątego dnia
Kolor czerwony - trasa szóstego dnia


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spodobał Ci się przedstawiony pomysł na zwiedzanie Madery? Przygotowałem specjalną wersję przewodnika po Maderze i Porto Santo "Madera i Porto Santo w 7 dni" w formie pliku PDF, który można ściągnąć na swój telefon, tablet lub komputer i zwiedzać Maderę według podanego schematu. Cały przewodnik w jednym miejscu + szereg dodatkowych informacje nie zawartych na tym blogu (m.in. polecane noclegi, dodatkowe atrakcje turystyczne, dokładny opis komunikacji miejskiej, aktualne ceny, informacje praktyczne), a to wszystko zaktualizowane w poł. 2016 roku.


Wielu już zwiedzało Maderę z tym przewodnikiem, a opinie o nim można znaleźć na blogu. Chcesz otrzymać przewodnik, a informacje prezentowane na blogu okazały się pomocne? Przewodnik po Maderze można otrzymać w bardzo prosty sposób - wystarczy wspomóc prowadzenie bloga przez przekazanie darowizny w wysokości 2€ (czyli mniej, niż zapłacisz za dużą kawę i pastel de nata na Maderze), co pozwoli na dalsze prowadzanie bloga oraz tworzenie nowych treści.


Po kliknięciu w powyższy przycisk "Przekaż darowiznę" zostaniesz przekierowany do strony z bezpiecznymi płatnościami systemu PayPal, gdzie możesz wpłacić darowiznę poprzez swoje konto PayPal lub za pomocą karty kredytowej/debetowej. Nie trzeba mieć konta, ani go zakładać, by przekazać darowiznę na prowadzenie bloga. Przewodnik wyślę na Twojego maila w pliku PDF do 48h od momentu przekazania darowizny (informację o niej dostaję automatycznie z systemu PayPal). Pamiętaj proszę jedynie o tym, aby podać podczas procesu transakcyjnego poprawnego maila.

System płatności PayPal to jeden z najbezpieczniejszych systemów płatności w Internecie, z którego korzystają już miliony osób na cały świecie. Więcej o tym systemie można przeczytać tutaj: Czym jest PayPal i jak z niego korzystać? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje>>> Osoby zainteresowane przekazanie darowizny za przewodnik w tradycyjny sposób przelewem bankowym szczegółowe informacje na ten temat znajdą w zakładce kontakt>>>.  W takim przypadku proszę o maila na adres krzysztof.gierak@gmail.com z potwierdzeniem przelewu.

Cały przewodnik ma ponad 100 stron, a jego próbkę możesz zobaczyć poniżej (wybrane losowo strony):-----------------------------------------------------------------------------------------------


Pozostałe części Przewodnika po Maderze i Porto Santo

Dzień 1 | Dzień 2 | Dzień 3 | Dzień 4 | Dzień 5 | Dzień 6 | Dzień 7 


Polecam również:

11 komentarzy:

 1. Dziękuję za świetny przewodnik i po Maderze i po Lizbonie!Korzystałam z nich praktycznie na każdym kroku.A Madera...zauroczyła mnie całkowicie!
  Pozdrawiam i życzę kolejnych podróży!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Cieszę się, że przewodnik okazał się pomocny, a czas spędzony na Maderze i w Lizbonie okazał się przyjemny! Zapraszam również serdecznie na nową stroną o Lizbonie, którą mam przyjemność tworzyć: www.InfoLizbona.pl

   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Witam uprzejmie, wybieram się na Maderę i Pan przewodnik z pewnością ułatwi mi zwiedzanie, mam tylko jedno pytanie jak mogę pobrać dokument na telefon z systemem android?
  Pozdrawiam Mirek

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy wie Pan, gdzie mieściła się posiadłość hrabiego Tyszkiewicza?

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczny. Właśnie zamierzam zaplanować sobie podróż życia w/g pana wskazówek. Kiedyś lubiłem podróżować na wariata ale te lata mam już za sobą. Życzę dużo powodzenia i kasy na realizację planów. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam!
  Gdzie znajdują się drzwi z Małym Księciem? Właśnie lecę na Maderę, a "Mały Książę" to moja ulubiona książka!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,
  Rewelacyjny blog. Mam zamiar jechać na Maderę w tym roku, ale też planuję już Portugalię kontynentalną. Blog bardzo pomaga.
  Mam pytanie w których miejscach korzystaliście z autobusu w Funchal, bo napisane jest, że kupiliście bilet jednodniowy i cztery razy korzystaliście z niego?
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo, bardzo fajna stronka!
  Fajnie opisane, wiec oczywiscie pobralam sobie przewodnik po Maderze, bo za 5 dni mam wylot na moj urlop.

  Pozdrawiam e desejo boa sorte para mais tempo "com" Portugal! :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Znalazlam przypadkiem szukajac wiadomosci o Maderze.W przyszlym roku planuje tam pojechac,ostatnie lata skupialam sie na wyspach kanaryjskich.Musze przeczytac caly w wolnej chwili,bardzo fajnie opisany.Dziekuje i pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Funchal w pigułce. Plan zwiedzania poukładany i ciekawy. Polecam plik *.PDF

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam za życia w rajùuu!!! Pozdrawiam wszystkich moich bliskich i znajomych i dziękuję za cudowny prezent urodzinowy����

  OdpowiedzUsuń