28 kwietnia 2013

Centralna Madera: Spacer po lewadach, góry, natura i zabytki - przewodnik dzień 2 [Zdjęcia + Mapa]

Centralna Madera składa się z wulkanicznych szczytów, najwyższych na Maderze, i długich dolin o malowniczych, stromych stokach. Najlepszym sposobem na jej zwiedzenie jest spacer, a dobre obuwie i piękna pogoda też są potrzebne, bo to właśnie wtedy zobaczymy zachwycające krajobrazy i pejzaże znane ze zdjęć z przewodników.

Zapraszam do drugiej części przewodnika po Maderze, który pokazuje centralną część wyspy z jej najwyższym szczytem Pico Ruivo, który wznosi się na 1862 m n.p.m, a który zdobywa się wchodzących po słynnych lewadach na Maderze. Drugi dzień zwiedzania Madery obfituje nie tylko w piękne widoki z licznych punktów widokowych, ale również liczne kontrasty i wszechobecną, zdumiewającą przyrodę Madery.


W skrócie drugi dzień zwiedzania Madery wygląda następująco: Quinta do Palheiro Ferreiro - Pico do Arieiro - Pico Ruivo - Ribeiro Frio - Curral das Freiras. Warto wstać wcześniej, by móc zobaczyć wszystkie miejsca i punkty z listy. W planie zwiedzania ogrody, mała miejscowość w centrum Madeiry oraz dwie lewady, z których jedna pozwala zdobyć najwyższy szczyt Madery. Przed wyruszeniem na szlaki lewady koniecznie zaopatrzmy się w dobre buty i wodę oraz kremy ochronne przed słońcem. Dużą wagę odgrywa tutaj również pogoda, jeśli chcemy móc podziwiać wspaniałe widoki wędrując lewadami, to konieczna jest dobra pogoda bez mgieł. Jeśli niebo jest zachmurzone, to przełóżmy ten punkt programu na inny dzień.


Planując drugi dzień na Maderze warto wypożyczyć samochód, gdyż ułatwia on bardzo poruszania się po centralnej Maderze. O tym, jak, gdzie wypożyczyć samochód na Maderze i ile to kosztuje pisałem w poście Madera - wypożyczenie samochodu lub skutera: ceny i spis wypożyczalni samochodów [Przewodnik po Maderze], do zapoznania z którym zachęcam. Jeśli ktoś jednak nie zamierza wypożyczać samochodu, to nic straconego - wystarczy jedynie zmienić trochę plan dnia (wybrać się na Pico Ruivo w pierwszej kolejności przez Pico do Arieiro, pominąć wędrówkę lewadami Curral das Freiras). Więcej o funkcjonowania transportu publicznego na Maderze oraz o tym, jakie linie autobusowe wybrać i ile kosztuje bilet, można znaleźć w tekście: Madera i Funchal: Komunikacja miejska - autobusy: rozkład jazdy, ceny, bilety, informacje [Mapa]

Wszystkich zainteresowanych historią Madery, jej geografią, pogodą i klimatem oraz sposobami, jak najlepiej dolecić na tą wyspę i ile to kosztuje odsyłam do pierwszej części niniejszego przewodnika, gdzie wszystkie te informacje się znajdują: Przewodnik po Maderze: Funchal - zabytki, atrakcje turystyczne, zwiedzanie - Dzień 1 [Mapa + Zdjęcia]


Zwiedzanie Madery - Dzień 2 | Quinta do Palheiro Ferreiro - Pico do Arieiro - Pico Ruivo - Ribeiro Frio - Curral das Freiras

Dzien rozpoczynamy od wizyty w niezwykłym kompleksie Quinta do Palheiro Ferreiro leżącym na wschód od Funchal (Adres: Caminho do Palheiro 278, dojazd w to miejsce z centrum Funchal nie stanowi żadnego problemu). Jest to jeden z najpiękniejszych kompleksów na Maderze, która nota bene czasami nazywana jest również "Wyspą ogrodów" ze względu na wielogatunkowe, ogromne ogrody.

Ziemia to najpierw należał do hrabiego Carvalhal od roku 1801. Zbudował tam dworek myśliwski i założył ogród, do którego sprowadził  200 egzotycznych gatunków roślin z całego świata. W 1885 roku majątek został zakupiony przez Johna Blandy. Rodzina kontynuowała rozwój ogrodów, a w roku 1900 Mildred Blandy wprowadził wiele nowych roślin, w tym liczne z Południowej Afryki.


Ogrody Quinta do Palheiro Ferreiro są  podzielone na kilka obszarów o różnej tematyce i różnym przeznaczeniu. Do tego wszystkie dochodzi wspaniały widok na Funchal, ze względu na to, że ogrody sa położone na wysokości. Ogrody są otwarte od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00 - 16:30, a bilet wstępu kosztuje  €10,50, dzieci w wieku 15-17 lat €4, poniżej 15 roku życia wstęp darmowy. Z Funchal można dojechać samochodem lub komunikacją miejską - autobusy linii 36, 37 lub 47.

Kolejny miejscem, do którego jedziemy, jest trzeci co do wielkości szczy Madery - Pico do Arieiro o wysokości 1817 m n.pm. Asfaltowa droga prowadzi nas prawie na sam szczyt góry, gdzie znajdziemy m.in. punkt widokowy oraz schronisko (bardziej w formie hotelu, niż znanego nam z polskich gór schroniska), gdzie możemy skorzystać z restauracji oraz kawiarni. Dodatkowo na szczycie znajduje się bezpłatny parking.


Patrząc na wschód ze szczytu, przy dobrej pogodzie, jesteśmy w stanie zobaczyć łąki pasma Santo da Serra oraz długie, skaliste wybrzeże Ponta de Sao Lourenco. Patrząc na zachód naszym oczom ukazuje się długi łańcuch górskich wierzchołków centralnego pasma Madery.

Naszym celem jest jednak lewada, która rozpoczyna się tuż pod punktem widokowym, a która jest oznaczona kodem PR1. Łączy ona szczyt Pico do Arieiro z najwyższym szczytem Madery, wspomnianym już wyżej Pico Ruivo, który wznosi się na 1862 m n.p.m. Aby dotrzeć na Pico Ruivo idziemy  dookoła Pico das Torres stromym zboczem wykutym w skale, a po drodze spotyka się jaskinie wykute w tufie wulkanicznym, które służyły jako schronisko dla pasterzy oraz dla bydła.


Ścieżka ta generalnie nie jest oznakowana, lecz nie sposób jej zgubić, gdyż jest ona wybrukowana, a po drodze nie ma żadnego innego odgałęzienia. Przed Pico do Gato ścieżka rodziela się na dwie nitki, prawą dłuższą i lewą krótszą, które jednak po obejściu szczytu spotykają się ponownie. Dla osób chętnych, by zobaczyć jeszcze więcej zapierających dech w piersi widoków polecam wybrać dłuższą ściężkę, jednak należy to skalkulować z czasem, który mamy. Długość tej lewady wynosi 7 lub 5,6 km, w zależności którą drogą wybierzemy przy rozwidleniu się ścieżek, a czas przejścia ok 2,5 -3,5 h w jedną stroną, w zależności od tempa marszu. Ścieżka nie jest trudna w wędrowaniu, jednak dobre buty i woda są konieczne. Sprzyda się również latarka, gdyż kilka razy musimy przechodzić przez tunele wykute w skałach (bardziej niż na głowy radzimy uważać na głębokie kałuże. My przechodziliśmy tunele bez latarki, a jej brak nie stanowił rzeczy, która sprawiłaby, że nie moglibyśmy przejść tego szlaku).


Po wędrówce w końcu osiągamy najwyższy szczyt Madery - Pico Ruivo. Przed szczytem spotykamy małe schronisko, jednak nie czynne. Obok schroniska znajdują się bezpłatne toalety i miejsce na grilla, jeśli mamy prowiant jest to idealne miejsce na lunch. Pod szczytem łączą się trzy trasy: PR 1 - Pico do Areeiro (5,1 / 6,4 km), PR 1.3 - Encumeada(8.6 km), przebiega wzdłuż centralnego pasma górskiego na zachód i PR 1.1 Ilha (8.2 km), który schodzi do gminy Ilha. Nas teraz czeka droga powrotna do Pico do Arieiro, wracamy tą samą trasę, już szybciej, bo bez przerwy na zdjęcia.


Czas na kilka słów o samych Lewadach. Lewady to najsłynniejsze i najbardziej unikatowe wizytówki Madery, często wykorzystywane i sprawne do dnia dzisiejszego. Jest to sieć kanałów transportujących wodę deszczową z północnych, górskich stoków na bardziej suche południowe tereny rolnicze. Co ciekawe: pierwsze lewady kopane były ręcznie lub wykuwane w skałach przez ludzi podwieszanych w koszach. Do poprawnego funkcjonowania lewad równolegle do nich budowano ścieżkę, która umożliwiała utrzymanie drożnościkanałów oraz obsługę śluz przez osobę zwaną levadeiro.


Obecnie długość lewad na Maderze to ponad 2500 km i oplatają one całą wyspą, dzięki czemy każdy znajdzie lewadę dla siebie, gdyż nie należy zapominać, że różnią się one stopniem trudności przejścia, długością i stromością.  Dla turystów na chwilę obecną jest udostępnione ponad 200 lewad. Lewadami można wędrować samemu lub skorzystać z wycieczek organizowanych przez lokalne biura turystyczne. Wycieczka zorganizowana obejmuje transport i przewodnika, koszt takiej wycieczki wynosi od ok 20 € do 35 € za osobę. Jeśli kogoś interesuje wykupienie zorganizowanej wycieczki po lewadach, to polecam biuro Madeira Levada Walks www.madeira-levada-walks.com

Lewady na Maderze i Porto Santo - mapy wraz z opisami (w języku angielskim)


Udajemy się teraz samochodem do miejscowości Ribeiro Frio, co znaczy "Zimna rzeka". Możemy tam znaleźć kilka reastauracji i barów, gdzie zjeść można zasłużony lunch lub wczesną kolację. Jest to popularny punkt rozpoczęcia wędrówki po lewadach - w tym miejscu rozpoczynają się lewady Vereda dos Balcões (PR 11) oraz dłuższa Portela. Miasteczko słynie również z tego, że zachowało się w nim wiele przykładów pierwotnej roślinności, która od wieków porast Madere. Warto też spróbować tam świeżych pstrągów, które hodowane są w tamtejszych stawach.


Jeśli jeszcze mamy siły i czas, to ostatnim punktem drugiego dnia zwiedzania Madery jest wizyta w Corral das Freiras i wędrówka tamtejszą lewadą, która prowadzi do Eira do Serrado. Curral das Dreiras znajduje się na drodze do Carros de Sao, można tam również dojechać autobusem 81 z Funchal.

Lewada prowadząca do Eira do Serrado (można tam też wjechać samochodem) nie jest długą, ani ciężką wędrówką. Na jej pokonanie potrzeba ok 1-1,5h. My mieliśmy akurat pecha, bo szczyt był we mgle, jednak mimo tego warto było się wspinać. W Eira do Serrado znajduje się hotel, restauracja, bar oraz sklep z pamiątkami. Warto też udać się na punkt widokowy, który znajduje się powyżej hotelu.  Legenda głosi, że lewada Curral das Freiras była używana przez mnichów z Klasztoru św. Klary, by ukryć się przed piratami, gdy Ci atakowali Maderę.


Z lewady schodzimy już późnym wieczorem, dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni, czy nie zastanie nas zmrok, warto zaopatrzeć się w latarkę, choć nawet w jej świetle trzeba zachować szczególną ostrożność schodzą z lewad. Był to już ostatni punkt tego dnia. Udajemy się teraz Funchal na zasłużony odpoczynek. Nie mamy już siły na poznawanie nocnego życia Madery, dlatego ten aspekt wakacji na Maderze zostanie opisany w kolejnych częściach przewodnika.


Zobacz trasę zwiedzania drugiego dnia na Maderze na turystycznej mapie MaderyPokaż Turystyczna mapa Madery i Porto Santo na większej mapie

Legenda:
Kolor różowy - trasa pierwszego dnia
Kolor fioletowy - trasa drugiego dnia
Kolor żółty - trasa trzeciego dnia
Kolor jasno niebieski - trasa czwartego dnia
Kolor zielony - trasa piątego dnia
Kolor czerwony - trasa szóstego dnia


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spodobał Ci się przedstawiony pomysł na zwiedzanie Madery? Przygotowałem specjalną wersję przewodnika po Maderze i Porto Santo "Madera i Porto Santo w 7 dni" w formie pliku PDF, który można ściągnąć na swój telefon, tablet lub komputer i zwiedzać Maderę według podanego schematu. Cały przewodnik w jednym miejscu + szereg dodatkowych informacje nie zawartych na tym blogu (m.in. polecane noclegi, dodatkowe atrakcje turystyczne, dokładny opis komunikacji miejskiej, aktualne ceny, informacje praktyczne), a to wszystko zaktualizowane w poł. 2016 roku.


Wielu już zwiedzało Maderę z tym przewodnikiem, a opinie o nim można znaleźć na blogu. Chcesz otrzymać przewodnik, a informacje prezentowane na blogu okazały się pomocne? Przewodnik po Maderze można otrzymać w bardzo prosty sposób - wystarczy wspomóc prowadzenie bloga przez przekazanie darowizny w wysokości 2€ (czyli mniej, niż zapłacisz za dużą kawę i pastel de nata na Maderze), co pozwoli na dalsze prowadzanie bloga oraz tworzenie nowych treści.


Po kliknięciu w powyższy przycisk "Przekaż darowiznę" zostaniesz przekierowany do strony z bezpiecznymi płatnościami systemu PayPal, gdzie możesz wpłacić darowiznę poprzez swoje konto PayPal lub za pomocą karty kredytowej/debetowej. Nie trzeba mieć konta, ani go zakładać, by przekazać darowiznę na prowadzenie bloga. Przewodnik wyślę na Twojego maila w pliku PDF do 48h od momentu przekazania darowizny (informację o niej dostaję automatycznie z systemu PayPal). Pamiętaj proszę jedynie o tym, aby podać podczas procesu transakcyjnego poprawnego maila.

System płatności PayPal to jeden z najbezpieczniejszych systemów płatności w Internecie, z którego korzystają już miliony osób na cały świecie. Więcej o tym systemie można przeczytać tutaj: Czym jest PayPal i jak z niego korzystać? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje>>> Osoby zainteresowane przekazanie darowizny za przewodnik w tradycyjny sposób przelewem bankowym szczegółowe informacje na ten temat znajdą w zakładce kontakt>>>.  W takim przypadku proszę o maila na adres krzysztof.gierak@gmail.com z potwierdzeniem przelewu.

Cały przewodnik ma ponad 100 stron, a jego próbkę możesz zobaczyć poniżej (wybrane losowo strony):-----------------------------------------------------------------------------------------------

Pozostałe części Przewodnika po Maderze i Porto Santo


Polecam również:

8 komentarzy:

 1. Witam, w jaki sposób można dostać się do Pico do Arieiro korzystając z komunikacji miejskiej? Nie udało mi się znaleźć żadnego połączenia ale może coś pominąłem. Bardzo proszę o wskazówkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie kursuje tam jeden autobus z Monte, ale tylko raz dziennie. Nie pamiętam już numeru linii, ale na dworcu autobusowym w Funchal można się zapytać.

   Generalnie dojazd w to miejsce jest bardzo trudny komunikacją miejską niestety.

   Pozdrawiam serdecznie, jak sobie przypomnę numer autobus, to napiszę:)

   Usuń
 2. Witam
  Na oficjalnych stronach Madery znalazłem informację o zamknięciu do remontu opisywanej powyżej drogi PR1. Czy rzeczywiście ta droga jest w dalszym ciągu zamknięta? Często sie zdarza, że informacja o zamknięciu jest rozgłaszana a o otwarciu już nie.

  OdpowiedzUsuń
 3. witam,

  Panie Krzysztofie, pod mapą PR1.1 kryje sie mapa PR1. Czy jest szansa na podmiankę? Która trasa jest najłatwiejsza na Pico Ruivo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Tak, jak pisałem w mailu - w wolnej chwili podmienie! Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Witam Panie Krzysztofie, proszę o informację czy jest szansa dotrzeć na Pico Ruivo nie korzystając z wypożyczalni samochodu, tzn. czy i gdzie można dojechać autobusem z Funchal aby w ciągu jednego dnia zdobyć ten szczyt ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam. Czy da się zwiedzić pico ruvio zaczynając od pico alto ?? ponieważ będziemy korzystać z komunikacji miejskiej i właśnie tam można wysiąść

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Krzysztofie, bardzo dziękuję za rewelacyjną relację i przewodnik w jednym. :)

  OdpowiedzUsuń