27 lutego 2013

Paryż: Komunikacja miejska - metro, autobusy, pociągi RER, tramwaje. Ceny biletów, mapa, informacje praktyczne

Paryż posiada jeden z najlepiej zorganizowanych systemów komunikacji miejskiej w Europie. Do wyboru mamy tramwaje, autobusy, metro, miejską kolej RER bądź autobus rzeczny, czyli batobus, a do tego szereg linii turystycznych, czy kolejkę liniową na Montmart. Zamiast zwiedzać Paryż przy pomocy samochodu, zdecydowanie lepiej jest postawić na komunikację miejską.

Jak jednak nie zgubić się w tych wszystkich systemach komunikacji, jakie bilety wybrać i ile one kosztują? Zapraszam do przewodnika po komunikacji miejskiej w Paryżu, który wyjaśnia funkcjonowanie poszczególnych systemów komunikacyjnych w stolicy Francji, a także prezentuje różne typy dostępnych biletów.---------------------------------------------
Wybierasz się do Paryża i nie chcesz zmarnować czasu na stanie w kolejkach do zabytków lub atrakcji? Warto w takim przypadku kupić wcześniej bilety online do wybranych najważniejszych zabytków i atrakcji. Zobacz, gdzie warto i jak kupić bilety przez Internet do najważniejszych ciekawych miejsc w Paryżu: Kup bilety online i omiń kolejki w Paryżu >>>

Paryż Bilety Online

---------------------------------------------


1. ŚRODKI TRANSPORTU PUBLICZNEGO W PARYŻU TO
 • Metro
Paryż ma doskonale rozwinięty system podziemnych pociągów, czyli Metro zwany Métro (skrót od Chemin de fer métropolitain). Choć podczas korzystania z komunikacji miejskiej w Paryzu bardzo często korzysta również się z pociągów RER, których trasa w dużej mierze również przebiega pod powierzchnią Paryża. Stacja metra oznaczone są dużą literą M.

W Paryżu mamy do wyboru 16 linii metra (lignes) - mianowicie od numerów 1 d0 14, a także 3bis i 7bis. Metro funkcjonuje w Paryżu od od 5.00 rano do 00.30 w nocy, a w sobotę i w niedzielę do 01:30 nad ranem, kursuje ono w godzinach szczytu co kilka minut (2-3 min), a poza godzinami szczytu w interwale 5-8 min. Pociągi za każdym kursem zatrzymuje się na wszystkich stacjach na danej linii. Czas między poszczególnymi składami wyświetlany jest na specjalnych tablicach, które informuję o czasie do przyjazdu najbliższego i następnego składu. Linia 14 jest w pełni zautomatyzowana (nie ma w niej motorniczego) i nazywana ona jest Méteor.

Paryż Paryz Paris metro subway znaki metra w Paryżu

Pasażerowie z ciężkim bagażem lub niepełnosprawnością ruchową powinni z wyprzedzeniem sprawdzić informacje o ułatwieniach na poszczególnych stacjach. Dojście na perony z poziomu ulicy lub przemieszczanie się platformami różnych stacji może być utrudnione szczególnie w godzinach szczytu lub na stacjach, które nie posiadają ruchomych schodów lub wind i może to zabrać więcej czasu, jeśli ktoś posiada ciężki bagaż! Przejścia bardzo często są zatłoczone, często również należy zmieniać poziomy, co wiąże się z wchodzeniem / schodzeniem po schodach - w szczególności na dużych stacjach przesiadkowych, które obsługują kilka linii. Niestety windy bardzo często nie działają, a schody ruchomo na większości stacji obsługują jedynie wejścia/wyjścia z poziomu ulicy. Jesli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości o ułatwietniach dla niepełnosprawnych lub osób podróżujących z ciężkim bagażem na poszczególnych stacjach, to czasami lepiej wybrać podróż autobusem lub taksówką. 

Zdarza się, że niektóre składy na poszczególnych liniach metra nie kończą swojego biegu na końcowych liniach, a na wcześniejszych przystankach (zdarza się to jednak bardzo rzadko). W takich przypadkach zawsze jednak kierowca ogłasza odpowiednią informację (w języku francuskim). Linie mają swoje numery i są one nazywane od stacji, które znajduja się na ich końcach. Każda linia ma również tylko sobie przypisany odpowiedni kolor. Jeśli zapytamy się kogoś, jak dotrzeć do jakiegoś miejsca, to często można usłyszeć odpowiedź w stylu: "Proszę wziąć linię numer n w kierunku xxx, zmienić ją na stacji yyy na linię nn w kierunku zzz i wyciąść na odpowiednim przystanku".  Mapa metra w Paryżu dostępna na końcu tekstu.

------------------------------
REKLAMA:

Chcesz zareklamować się na blogu? Zapraszamy do kontaktu>>>
------------------------------

 • Szybka Sieć Regionalna RER | Dojazd do Wersalu
Ponadto w Paryżu istnieje sieć podmiejskich linii kolejowych, zwanych RER, a są to RER A, B, C, D i E. Składy pociągów RER kursują co 6-7 minut i zatrzymują się na każdej stacji na danej linii (wyjątek stanowią składy przyspieszone, np. niektóre na lotnisko Charles de Gaulle, które od stacji Gare du Nord nie zatrzymują się na żadnych stacjach na lotnisko, najbliższą stacją jest dopiero stacja na Terminalu 1 na lotnisku). Bilety na metro moą być stosowane w pociągach RER (tylko jeśli przemieszczamy się w 1 strefie, ważne jednak jest, aby skasować bilet, gdy przechodzimy między stacjami metra i RER w specjalnych automatach, gdyż oba systemy mają odzielne sieci biletowe. O ile bilet na metro nie jest konieczny, by wyjśc se stacji, to korzystając z pociągów RER potrzebujemy bilet, by opuścić stację, dlatego należy go zachować i nie wyrzucać.

Linie metra i pociągi RER w Paryżu każdego przewożą ponad 7 mln osób, dlatego też w niektórych godzinach składy mogą być zatłoczone i może się zdarzyć, że będzie konieczność zaczekania na kolejny pociąg, gdyż ten który przyjechał był cały zapełniony. W godzinach szczytu najbardziej "obleganymi" liniami są linie metra 1,4 i 13 oraz linia pociągu RER A.

RER Paryż pociągi w Paryżu RER

Oprócz RER istnieje wiele podmiejskich linii kolejowych (Transilien) odjeżdżających z głównych dworców w mieście. Jeśli planujemy się dostać do Wersalu, to warto wziąć linię z dworca Gare Montparnasse do Versailles-Chantiers - jest to szybki sposób, by dostać się do wersalskiego pałacu (należy się zaopatrzyć w bilet na 1-4 stref). Alternatywą jest użycie pociągu RER C do Versailles Rive Gauche. Nie poleca się używania linii RER C8 do Versailles Chantiers, gdyż linia ta zatacza długie koło po południowych przedmieściach Paryża przed osiągnięciem Wersalu.

Jeśli podróżujemy poza Paryż lub na jego przedmieścia, to czas odjazdów pociągów znajdziemy na monitorach, które podwieszone są z sufitu na każdej stacji pociągów RER. Informacje na temat stacji, na których zatrzymują się poszczególne linie są wyświetlane na osobnych monitorach, które znajdziemy zarówno w przejściach na stacjach RER, jak i na peronach. Ważne jest, by sprawdzić, czy pociąg, do którego chcemy wsiąść zatrzymuje się na naszej stacji, gdyż nie wszystki składy zatrzymują się na wszystkich liniach.

Przedsiębiorstwo RATP jest odpowiedzialne za transport publiczny w Paryżu obejmujący metro, autobusy, szybkie składy kolei RER i tramwaje, a reszta pociągów RER jest pod odpowiedzialnością i zarządzaniem przedsiębiorstwa SNCF. Jednak obydwa przedsiębiorstwa używają tych samych taryfikatorów i biletów, więc różnice dla większości osób pomiędzymi nimi nie są ważne i widoczne. Jedynie w przypadku strajków zdarza się, że np. RATP strajkuje bez SNCF, dzięki czemu pociągi RER kursują normalnie, a system RATP w ograniczony sposób. 

Sieć pociągów RER kursuje od godziny 4:45 do godziny 1:30, a jej sieć jest połączona z siecią metra (sprawdź mapy komunikacji miejskiej w Paryżu na końcu tekstu).

 • Tramwaje 
Systemy komunikacji tramwajowej obejmujące tereny regionu Île-de-France i zarządzane jest przez przedsiębiorstwo transportu publicznego RATP, które odpowiada również za metro paryskie i większość linii autobusowych. Linia tramwaju dwusystemowego T4 jest zarządzana przez SNCF. Sieć składa się obecnie z czterech niezależnych linii, trasa tylko jednej linii (T3) przebiega w całości na terenie Paryża.

Tramwaje kursują od godziny 4:50 do godziny 23:40 w odstępach od 5-7 min, a każda linia oznaczona jest odpowiednim numerem, kolorem i trasą przejazdu. 

 • Autobusy 
Wśród turystów autobusy są dużo mniej popularne niż metro, jednak dobrze sprawdzają się tam, gdzie sieć metra nie dociera. Kilka linii  ma trasy wytyczone wzdłuż najciekawszych zabytków i dzielnic (linie 28, 38, 68, 96). Autobusy kursujące w centrum oznaczone są numerami 2-cyfrowymi, z kolei linie kursujące na przedmieścia można rozpoznać po numerze 3-cyfrowym. Jeśli numer autobusu jest przekreślony, oznacza to, że autobus nie zatrzymuje się na części przystanków na trasie. Autobusy dzienne kursują od 5:30 do 20:30, później można skorzystać z Noctilien, czyli autobusów nocnych.

 • Batobus - autobus wodny
Jest to autobus wodny, który regularnie kuruje po Sekwanie. Batobus przemierza rzekę w obie strony zatrzymując się na ośmiu przystankach. Przystanki na trasie Batobusu: Eiffel Tower, Musée d'Orsay, St-Germain-des-Prés, Notre Dame, Hôtel-de-Ville, Jardin des Plantes, Louvre, Champs-Elysées. Wykupując jedno lub kilkodniowy bilet możemy bez ograniczeń wsiadać i wysiadać w dowolnym miejscu. Na każdym z przystanków Batobus zatrzymuje się co 15-30 minut. Ceny biletów zaczynają się od 15 / osoba dorosła / jeden dzień. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj: www.batobus.com

Batubus Paris route map Paryż Paryz autobus wodny


2. BILETY

Na metro pojedyńczy bilt (bilet nazywany t+) kosztuje €1,70, jednak generalnie, jeśli zamierzamy korzystać kilkakrotnie z komunikacji miejskiej, to nie poleca się tego typu biletu. Bardziej opłacalne jest kupienie karnetu 10 biletów, który można kupić za €13,30 na każdej stacji, a który obniża cenę jednego biletu do €1,33. Bilety imienne w taryfie reduit mogą być zakupione dla dzieci poniżej 10. roku życia, ale tylko w karnecie 10 biletów za €6,65. Obydwa typy biletów są ważne na nieograniczoną ilość przejazdów metrem i pociągami RER lub autobusami i tramwajami w przeciągu 1,5h od pierwszego skasowania do ostatniego, czyli na przesiadki mamy 90 minut - po ostatniej przesiadce dalej można używać danego środka transportu, jednak już bez możliwości jego zmiany. Aby było jaśniej: biletów takich można uzywać w następujących kombinacjach: metro-metro, metro-RER, RER-RER (tylko na terenie Paryża), autobus-autobus, autobus-tramwaj i tramwaj-tramwaj. Biletów tych nie można używać w innych kombinacjach, gdyż grozi za to mandat, który wypisywany jest również turystom! Oznacza to, że trzeba użyć nowego biletu, gdy np ktoś zmienia metro na autobus lub odwrotnie.

Bilety paryż metro paryz paris subway tickets

Bilety jednodniowa, bilety tygodniowe i bilety miesięczne są również dostępne, a ich cena zależy od ilości stref, w któryh bilet może być używany. Najtańszy bilet jednodniowy kosztuje, nazywany Mobilis, a które obejmuje 1-2 strefę, kosztuje €6,60. W przypadku jego zakupu jest konieczne zapisanie na nim daty, w której bilet jest używany (valable le), imienia (prénom) i nazwiska (nom). Niestety bilet ten nie obejmuje dojazdu z/na lotnisko Charles de Gaulle. Bilet ten jest ważny od 5:30 do 1:00 następnego dnia, do 2:30 w piątki, soboty i w przeddzień świąt, a w nocnych autobusach ważny do 5:30.

Dla podróżujących w wieku do lat 26, jest specjalny bilet nazywany Jeunes 26, a który jest ważny w sobotę lub niedzielę oraz w święta. Na bilecie tym wpisujemy datę oraz imię i nazwisko. Bilet jest ważny od 5:30 do 2:30 dnia następnego i do 5:30 w autobusach nocnych. Jego cena waha się w zależności od liczby stref, które obejmuje: 1-3: €3,65 i 1-5: €7,85. Można na nim korzystać nieograniczoną ilość razy z metra, RER, autobusów i tramwajów.

Bilet jednodniowy Paryż Paryz wygląd Paris one day ticket

Bilety tygodniowe noszą nazwę Navigo Découverte (koszt na strefy 1-2 to €19.15), a miesięczne Navigo Mensuel (koszt €62.90  na strefy 1-2). Bilety tygodniowe zaczynają swoją ważność od poniedziałku, a miesięczne od pierwszego dnia miesiąca. Krta na wyrobienie biletu kosztuje €5, a można ją kupić w informacji na stacjach lub w automacie. Kupując w automacie płaci się, drukuje paragon, z którym następnie należy się udać do informacji, gdzie zostanie nam wydana fioletowa karta, na której należy przykleić swoje zdjęcie oraz napisać imię i nazwisko. Bilety takie ładujemy w automacie przykładając do odpowiedniego fioletowego miejsca lub doładowanie kupujemy w informacji, przy czym ważne jest, by podać na ile stref interesuje nas doładowanie.


Istnieje również zakup biletu w postaci pakietu Paris Viste, który jednak nie jest zbyt opłacalny. Karta taka pozwala na podróżowanie przez 1, 2, 3 lub 5 dni do wyboru, niezależnie od tygodnia kalendarzowego, w obrębie stref na jakie wykupiło się kartę. Paris Visite można wykupić na strefy 1-3, 1-6. Jest ona ważna w: metrze, kolejce RER, autobusach, tramwaju, naziemnej kolejce linowej na Montmartrze, w Montmartrobusie, autobusach nocnych (Noctilien), pociągach podmiejskich (SNCF), autobusach ADATRIF i APTR, dzięki którym można dojechać aż do Disnejlandu, Wersalu albo na lotniska paryskie. Karta taka zaczyna być ważna od pierwszego dnia korzystania z niej w środkach komunikacji, a nie w dniu zakupu. Jej ceny zaczynają się od €9,30 na 1 dzień dla dorosłego (strefy 1-3) i €4,65 dla dzieci (strefy 1-3). Szczegóły można znaleźć tutaj: http://www.pariswelcome.net/metro/paris_visite.htm

Karta Visit Paris bilety Visit Paris Paryż karty karnety

Bilety można kupić na każdej stacji w okienkach informacyjnych lub maszynach. Należy pamiętać, że maszyny często nie przyjmują banknotów - tylko monety lub europejskie karty płatnicze z chipem. Jeśli zatemy chcemy płacić banknotami lub kartami bez chipu należy udać się do kasy / informacji. Często obok maszyn sprzedających bilety znajdziemy rówmież maszyny, które rozmieniają banknoty na monety. Często do wyboru obok języka francuskiego jest również angielski, jeśli jednak nie ma takiej opcji to warto wiedzieć, że wyrażenie "Acher des tickets, coupins" oznacza wybór opcji zakupu biletów, bądź karnetów.

Na każdej stacji znajdziemy mapę okolicy z rozmieszczeniem okolicznych ulic i zabytków, a także mapę systemu komunikacji miejskiej w całym Paryżu. 

Z wyjątkiem linii 1 i 14 oraz linii 2, na której czasami operują nowe składy, wagony mogą nie posiadać autmatycznego otwierania drzwi - w takim przypadku zawsze klamka do otwierania drzwi znajduje się w/na zewnątrz wagonu i należy drzwi otworzyć samodzielnie. 

4. METRO, CZY RER?
Metro:
- pełna nazwa Métropolitan chemin de fer
- składa się z 16 linii, od 1 do 14 + dwóch dodatkowych, tzw. krótkich, czyli 3bis i 7bis
- porusza się tylko po centrum Paryża
- krótkie dystanse między poszczególnymi stacjami
- rozkłady jazdy bez ustalonych godzin, działający na zasadzie interwałów
- przeważnie jego trasa wiedzie pod ziemią
- zakazany przewóz rowerów, z wyjątkiem linii 1 w niedziele i święte

RER:
- pełna nazwa Réseau Express Régionale
- składa się z pięciu linii od A do E
- kursuje po centrum Paryża oraz przedmieściach
- szybsze, niż metro
- mniejsza ilość przystanków i większe odległości między nimi, niż w systemie metra
- podzielona na strefy od 1 do 5
- bilet można kupić "od stacji do stacji"
- przeważnie jego trasa wiedzie nad powierzchnią ziemii, z wyjątkiem centrum Paryża
- godzinowy rozkład jazdy
- przewóz rowerów jest dozwolony, z wyjątkiem godzin szczytu, które obowiązują w czasie 6:30 - 9:00 oraz 16:30 - 19:00


4. MAPY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W PARYŻU 

 • Mapa systemu metro w Paryżu (po kliknięciu do powiększenia i ściągnięcia w formacie .pdf)
Paryż Metro Paris mapa map transport miejskie komunikacja miejska w Paryżu France Francja
 • Mapa metra w Paryżu  z uwzględnieniem ulic (po kliknięciu powiększenie + wersja do druku)
Paryż metro mapa i ulicr mapa turystyczna Paryża Paris map

 • Mapa kolejki RER w Paryżu 
RER Paryż Paris kolej mapa kolejk rer map system komunikacji miejskiej w Paryżu koleje francja

 • Mapa RER + Metro
RER Metro Paryż w Paryżu Paris mapa map Francja France kolej i metro mapa
 • Mapa linii autobusowych w Paryżu
Paryż autobusy mapa map bus Paris mapa linii autobusowych w Paryżu


 • Mapa linii tramwajowych w Paryżu
Tramwaje Paryż Paris tram mapa map Francja francja tramwaje w Paryżu mapa linii-----------------------------------------------------------------------------------------------

Przygotowałem specjalną wersję przewodnika po Paryżu - "Viva la Paris - kompletny przewodnik na 4 dni po Paryżu" w formie pliku PDF, który można ściągnąć na swój telefon, tablet lub komputer i zwiedzać Paryż według podanego schematu. Cały przewodnik w jednym miejscu + informacje praktyczne, opis miejsc, pomocne uwagi podczas zwiedzania. 


Wielu już zwiedzało Paryż z tym przewodnikiem, a ich opinie można znaleźć poniżej. Chcesz otrzymać przewodnik? Przewodnik po Paryżu można otrzymać w bardzo prosty sposób - wystarczy wspomóc prowadzenie bloga przez przekazanie darowizny w wysokości 6 zł (czyli mniej, niż kosztuje dobra kawa w Paryżu), co pozwoli na dalsze prowadzanie bloga oraz tworzenie nowych treści.Po kliknięciu w powyższy przycisk "Przekaż darowiznę" zostaniesz przekierowany do strony z bezpiecznymi płatnościami systemu PayPal, gdzie możesz wpłacić darowiznę poprzez swoje konto PayPal lub za pomocą karty kredytowej/debetowej. Nie trzeba mieć konta, ani go zakładać, by przekazać darowiznę na prowadzenie bloga. Przewodnik wyślę na Twojego maila w pliku PDF do 48h od momentu przekazania darowizny (informację o niej dostaję automatycznie z systemu PayPal). Pamiętaj proszę jedynie o tym, aby podać podczas procesu transakcyjnego poprawnego maila.

System płatności PayPal to jeden z najbezpieczniejszych systemów płatności w Internecie, z którego korzystają już miliony osób na cały świecie. Więcej o tym systemie można przeczytać tutaj: Czym jest PayPal i jak z niego korzystać? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje>>> Osoby zainteresowane zapłaceniem za przewodnik w tradycyjny sposób przelewem bankowym szczegółowe informacje na ten temat znajdą w zakładce kontakt>>>.  W takim przypadku proszę o maila na adres krzysztof.gierak@gmail.com z potwierdzeniem przelewu.-----------------------------------------------------------------------------------------------Polecam również:

349 komentarzy:

 1. Wybieram sie do Paryza pod koniec marca na 5 dni i zamierzam zwiedzac glownie centrum. W tej sytuacji jaki bilet bylby dla mnie najlepszy? Z gory dziekuje za pomoc, bo gubie sie w tym wszystkich rodzajach biletow:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W jakich dnia wybierasz się do Paryża? Bo jeśli będą to dni między poniedziałkiem, a niedzielą, to najlepiej chyba będzie zakupić kartę Navigo Découverte, gdyż wychodzi ona najbardziej korzystnie cenowo, jeśli zamierzasz dużo korzystać z transportu publicznego.

   Pozdrawiam i służę pomocą!

   Usuń
 2. Ja też z pytaniem "praktycznym" ;) Jakie bilety powinienem kupić jadąc z z lotniska Charles de Gaulle do centrum? (dokładnie rzecz biorąc do Cambronne) Z planu wyszło mi że najlepiej będzie RER B i potem linią 6 metra tylko nie wiem jakie bilety bo lotnisko to strefa 5.

  Pozdrawiam
  Rafał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bilet kosztuj 9,50 Euro, kupuje się go w specjalnych zielonych automatach "Billetterie Ile-de-France" przed bramkami na RER. Automat przyjmuje tylko monety lub europejskiej karty płatnicze z chipem, nie przyjmuje banknotów!. Warto zapamiętać, że ostatni pociąg odjeżdża do centrum o 23:56 z terminalu 2, a pierwszy dopiero o 4:56.

   Najlepiej będzie Ci złapać pociąg RER B i jechać do stacji Denfrent Rochereau, gdzie możesz złapać linię 6 (kierunek Charles de Gaulle Etiole)

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Dzięki za info :)
   W tzw. "międzyczasie" pobuszowałem po stronach RATP i znalazłem coś co się nazywa biletem Origine-Destination i co prawda na stronie RATP kalkulator kosztów przejazdu nie działa ale znalazłem odpowiednik na stronie Transilien http://www.transilien.com/tarif/tarif/init i tam taki bilet wychodzi znacznie taniej (w moim przypadku 3.85 Euro) - z tym, że nie wiem czy to aktualny cennik i czy mogę faktycznie z takiego biletu skorzystać ;)

   Pozdrawiam
   Rafał

   Usuń
  3. Hej,
   Wybacz, że odpisuje z opóźnieniem, ale nie miałem kiedy wcześniej. Bilet Origine-Destination, z tego co wiem, jest to bilet, który pozwala się przemieszczać między dwoma konkretnymi miejscami, a dodatkowo korzystać częściowo z metra, np centrum Paryża - Disneyland. Jednak nigdzie nie znalazłem informacji, by tego typu bilet uprawniał na przejazd z lotniska do centrum. Czytałem na forach, poradnikach i wszyscy piszą, że tego typu bilet warto kupić, gdy chcemy podróżować z Paryża w konkretne miejsce (najczęściej Wersal lub Disneland), jednak nie w kierunku lotniska.

   Pozdrawiam i udanego wypadu do Paryża!:)

   Usuń
 3. Witam,

  wybieram się w marcu do Paryża, a hotel mam mieć blisko Lotniska de Gaulle’a.
  W związku z tym mam pytanie, jaki bilet będzie dla mnie najlepszy, żeby przez 2-3 dni jeździć na trasie lotnisko-centrum i centrum-lotnisko oraz po Paryżu. Według mnie będzie to Paris Visite Pass na dwa lub trzy dni, na strefy 1-5 (w niektórych źródłach jest informacja podana, że są strefy 1-5, a w innych, że 1-6, więc sam już nie wiem ile ich jest).
  Chyba, że Pan poleci mi jakiś inny bilet/karnet na przejazdy z lotniska do centrum i po Paryżu.

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Polecałbym zakup karty Navigo Découverte na strefy 1-5, która uprawnia również do przejazdu na lotnisko. Jest to karta, która kosztuje 34,40€ + 5€ za wyrobienie karty (o tym, jak wyrobić kartę informacje można znaleźć powyżej). Ta karta opłaca się, jeśli pobyt w Paryżu będzie od poniedziałku do niedzieli.

   Karta Paris Visite Pass na 3 dni kosztuje €47.25, zatem jest ona droższa niż Navigo, a uprawnia do jazdy tylko przez 3 dni (Navigo od poniedziałku do niedzieli). Opłaca się jednak bardziej, jeśli pobyt będzie przekraczał niedzielę, czyli np (sobota - poniedziałek).

   W razie pytań służę pomocą.

   Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego wyjazdu do Paryża!

   Usuń
  2. Witam ponownie i dziękuję bardzo za informacje.

   W sumie w Paryżu będę cały wtorek i środę (przylatuje w poniedziałek wieczorem dokładnie), bo w czwartek rano już niestety powrót będzie mnie czekał.
   Faktycznie wygląda na to, że będzie mi się opłacało bardziej kupić Navigo Découverte, ale natomiast jak będę dwa dni jeździł na tej "mojej" trasie, to chyba lepszym rozwiązaniem będzie karta Paris Visite Pass, bo na dwa dni ona kosztuje około 33-34 euro.

   Próbuję się dowiedzieć, co będzie dla mnie najlepsze i znalazlem hotel około 2 km od lotniska i też nie wiem, co bedzie lepszym rozwiazaniem - hotel blisko lotniksa i Paris Visite Pass, czy może hotel gdzies bliżej centrum i wtedy inny rodzaj biletów, np. karnet 10 przejazdowy.

   Wiadomo, że chodzi też o jak najniższą kwotę, która ma być wydana przeze mnie na podróżowanie po Paryżu.

   Czy ewentualnie Pan może podać jakieś dobre bazy noclegowe, hotele ? Bo nie ukrywam, że te przy lotnisku są w podobnych cenach jak te w centrum, ale różnią się bardzo, jeśli chodzi o komfort - na plus te przy lotnisku.

   Pozdrawiam,
   Bartosz

   Usuń
  3. Hej,
   Jeśli zamierzasz korzystać z komunikacji miejskiej tylko dwa dni, to faktycznie karta Paris Visite będzie lepszym rozwiązaniem. Kosztuje ona dokładnie €33.70, jeśli jednak dłużej, niż te dwa dni, to Navigo Découverte będzie lepszym rozwiązaniem.
   Pomyśl jednak, ile razy faktycznie masz zmar korzystać z transportu miejskiej, gdyż jeśli tylko na dojazd z hotelu do centrum i powrót każdego dnia, to taniej wyjdzie karnet 10 przejazdów. Jeśli chodzi o same centrum Paryża, to wszystkie zabytki na prawdę są w odległości spaceru, a spaceruje się bardzo przyjemnie (architektura, ulice, sklepy - to robi wrażenia!), więc nie trzeba za bardzo korzystać z komunikacji miejskiej zwiedzając centrum.

   Co do bay noclegowej - w Paryżu jest na prawdę ogromny wybór. Nie będe polecał nic konketnego. Skorzystać z booking.com i sprawdź aktualne promocje, co wychodzi najtaniej na chwilę obecnę, a co spełnia Twoje oczekiwania. Hotel w centrum, czy przy lotnisku? Też zależy od Ciebie. Jeśli stawiasz na zwiedzanie, życie nocne, to lepszym rozwiązaniem będzie centrum, jeśli jednak ważny dla Ciebie jest komfort za podobne pieniądze, które wydałabyś na nocleg w centrum, wybierz lotnisko. Hotele przy lotnisku to raczej hotele biznesowe, są one wybierane przez osoby dla których zwiedzanie Paryża nie jest głównym motywem podróży do francuskiej stolicy.

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 4. Polecam gorąco wszystkim wybierającym się do Paryża bezpłatny przewodnik, który pokazuje, jak zwiedzić stolicę Francji mając tylko kilka dni.

  Oto poszczególne części, podzielone na dni:

  Dzień 1: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/03/paryz-w-4-dni-przewodnik-relacja-co.html
  Dzień 2: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/03/przewodnik-po-paryzu-muzea-galerie.html
  Dzień 3: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/03/4-dni-w-paryzu-katakumby-muzeum-dorsay.html
  Dzień 4: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/03/paryz-montmartre-i-jego-zabytki-oraz.html

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam. Najpierw podziękuję za pomocne informacje na tej stronie :) Mam dwa pytania:) Pierwsze dotyczy biletu PARIS VISITE. Doczytałam, że nie są one zbyt opłacalne, ale my chcemy dość intensywnie zwiedzać, mamy też w planach wyjazd do Disneylandu więc chyba zdecydujemy sie na jego zakup. Szkopuł w tym, że na różnych stronach podawane są różne ceny. Nas interesuje bilet 5-dniowy na 1-6 stref. Czy zna Pan aktualną cenę? Drugie pytanie związane jest z biletem Paris Museum Pass na 6 dni. Tu mam ten sam problem. Nie wiem ile dokładnie kosztuje :) I co Pan sądzi o takim rozwiązaniu? Przyjeżdżamy autobusem i wysiadamy na Place de la Concorde czy oba bilety tam zakupię? Jeśli tam to gdzie dokładnie? Z góry dziękuję za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Karta Paris Museum Pass na 6 dni kosztuje 69 Euro (cennik aktualny, sam ją kupowałem niecały miesiąc temu:)) a Viste Paris na 5 dni €57.75 dla osoby dorosłem i €28.85 dla dzieci.

   Aktualne ceny wszystkich passów w Paryżu znajdziesz tutaj: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/02/paryz-znizki-i-tanie-zwiedzanie-karta.html

   Wysiadając na Place de la Concorde najbliższe miejsce, gdzie możesz kupić Paris Museum Pass to Musee de l'Orangerie, znajdujące się tuż obok, a kartę Visite Paris kupisz w metrze.

   Jak dostaniesz się do Paryża? Bardzo często obydwie karty można kupić w punktach informacji turystycznej, już na lotnisku lub dworcach kolejowych. Taka opcja zakupu będzie chyba dla Ciebie korzystniejsza.

   Udanego pobytu w Paryżu życzę!:)

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź :) Przyjeżdżamy do Paryża autokarem w niedzielę i zwiedzanie chcemy rozpocząć w poniedziałek, zakończyć w niedzielę. Po dokładnym przemyśleniu doszłam do wniosku, że korzystniej byłoby wykupić tygodniowy bilet na 1-6 stref Navigo Découverte ( koszt około 40 euro, a koszt karty Paris Visite jest większy i na krótszy okres czasu)). I tu mam pytanie praktyczne. Punkty informacyjne gdzie można je zakupić znajdują się na wszystkich stacjach metra? Czy za jednym razem kupię tam kartę dokleję zdjęcie i doładuję? Doczytałam że automaty pobierają tylko bilon :) Z góry dziękuję

   Usuń
  3. Nie ma za co - zawsze z chęcią staram się pomóc. Navigo Découverte na strefy 1-6 kosztuje dokładnie 34,40€ + 5€ za wyrobienie karty. Kartę tą wyrobić można na każdej stacji metra. Można ją kupić w informacji na stacjach lub w automacie. Kupując w automacie płaci się, drukuje paragon, z którym następnie należy się udać do informacji, gdzie zostanie nam wydana fioletowa karta, na której należy przykleić swoje zdjęcie oraz napisać imię i nazwisko. Wszystko robi się za jednym razem, a karta jest ważna rok od daty zakupu. W automatach można płacić tylko monetami lub europejskimi kartami płatniczymi z chipem.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Witam, lece do PAryza z rodzina, ladujemy na CDG a musimy sie dostac do metra13 do Les
  Agnettes, dzieci maja do 11 lat + 2 doroslych. Co radzisz? I jak potem przez caly tydzin dojezdzac do Centrum? Lepiej bilet na caly tydzien czy jednorazowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Jeśli chodzi o transport z lotniska, to bilet kosztuje 9,50€ i upoważnia on na dojazd z lotniska CDG do centrum pociągiem RER, a następnie na zmianę środka transportu na metro, które dowozi nas na stację Les Agnettes. Bilet ten kupuje się w specjalnych zielonych automatach "Billetterie Ile-de-France" przed bramkami (uwaga automat przyjmuje tylko monety lub europejskiej karty płatnicze z chipem, nie przyjmuje banknotów!). Warto zapamiętać, że ostatni pociąg odjeżdża do centrum o 23:56 z terminalu 2, a pierwszy dopiero o 4:56. Do wyboru mamy również Roissybus, który kursuje do przystanku Paris-Opera, a jeśli lądujemy na lotnisku w nocy, to specjalne nocne autobusy N120, N121 i N140, które kursują między 0:30 i 5:30.

   Najpierw proszę wziąć pociąg RER B do stacji Garu do Norte, następnie zmienić pociąg na metro, linia nr 2, którą dojeżdżamy do Place de Clichy, gdzie zmieniamy linię na nr 13, która zabierze Państwa na stację Les Agnettes.

   Jeśli chodzi o wybór środka transportu będąc już w Paryżu, to zależy, czy Państwa pobyt będzie trwał od poniedziałku do niedzieli (w ciągu 1 tygodnia), czy będzie np od środy do środy? Jeśli w przeciągu 1 tygodnia, to najbardziej opłacalną opcją jest zakupy biletu Navigo Découverte na strefy 1-5, który kosztuje 34,40€ + opłata za wyrobienie. Na tym bilecie możecie Państwo również dojechać później do lotiska. Tańsza jest opcja na strefy 1-2, jednak stacja Les Agnettes leży w strefie 3, zatem jeśli codziennie chcą Państwo dojeżdżać z tej strefy, to potrzebny jest bilet na strefy 1-5.

   Jeśli Państwa pobyt będzie przekraczał niedzielę, to wszystko zależy od tego, ile razy zamierzają Państwo korzystać z komunikacji miejskiej w ciągu dnia? Proszę przekalkulować, co będzie bardzi opłacalne - zakup karnetu 10 biletów, czy może karta Visite Paris (Aktualny cennik 2013 można znaleźć tutaj: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/02/paryz-znizki-i-tanie-zwiedzanie-karta.html)

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
  2. Bardzo dziekuje to bardzo pomocna wiadomosc.
   Bedziemy w Paryzu od piatku do piatku. Czyli dokladnie tydzien.
   Hmmmm najgorzej z tymi drobnymi na Rer... ;)
   Rozumiem, ze na jednym bilecie jednorazowym moge sie przemieszczac metrem az do wyjscia z metra? czyli moge zmieniac kolejki dopoki z metra nie wyjde czy tak?
   Jesli tak to wg mnie najbardziej oplacaja sie bilety jednorazowe w pakiecie po 10 sztuk.

   Usuń
  3. Z małą poprawką, na jednym bilecie jednorazowym można się przemieszczać ile się chce, jednak z takim ogarniczeniem, że tylko 1,5 h od momenty przejścia przez bramki. Jednak bez znaczenia jest, ile razy zmienia się linie metra itp, ważne, aby pozostać w obrębie metra.

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  4. DZiekuje.
   Jeszcze jedno pytanie czy na bilecie RERB za 9,5 eur dojade so samego LEs Agnettes czy musze tez kasowac bilety jednorazowe?

   Usuń
  5. Dojedzie się bez problemu do stacji, o której mowa:)

   Pozdrawiam!

   Usuń
  6. dziekuje, podroz zbliza sie duzymi krokami, troche mam stresa czy nie zagubimy sie w rer i w metrze, ale mam nadzieje, ze bedzie dobrze.
   Bilety do disneylandu tez kupic na rer juz od Agnettes?

   Usuń
  7. Jak Pan woli, można, aczkolwiek nie trzeba.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 7. Autorze!

  1. "Należy pamiętać, że maszyny nie przyjmują banknotów - tylko monety lub europejskie karty płatnicze z chipem"
  LOL to jak ja co miesiąc płacę za bilet? :D
  Są różne automaty - jedne przyjmują banknoty, inne nie.

  2. "Gore do Nurte" i sporo innych wpadek :) Proponuję przejrzeć tekst.  Do wszystkich pozostałych:
  poza bardzo NIELICZNYMI wyjątkami - Paris Visite jest nieopłacalna. Serio, lepiej usiąść i poczytać choćby informacje na tej stronie i policzyć, bo można zaoszczędzić całkiem sporo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. żeby być dokładnym, np.:
   Paris Visite 5 dni: 57,75eur
   Navigo zones 1-5 tydzień: 34,40eur + 5eur za kartę (można jej użyć przy następnej wizycie :D)
   18 euro w kieszeni... zwłaszcza, jak ktoś planuje zakup musee pass chyba opłacalny deal. a jak ktoś z CDG dojeżdża to już w ogóle, bo sam bilet z lotniska 9,50eur kosztuje.

   UWAGA: "navigo semaine" (tygodniowe) oznacza ważność od poniedziału do niedzieli, a nie tydzień od momentu zakupu.

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dzięki za wychwycenie "chochlików" i czujność - już poprawione. Jeśli jednak jeszcze jakiś znajdziesz, to będę wdzięczny za info:)

   Co do automatów - pewnie miałem pecha, bo akurat te z których ja korzystałem kazały w siebie wkładać bilon:)

   Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!

   Usuń
 8. Jaką kartę powinnam wybrać skoro przylatuje na lotnisko Beauvies i dojadę autobusem lotniskowym do stacji Porte Maillot?

  OdpowiedzUsuń
 9. Będę w Paryżu od środy rano do niedzieli więc myśle ze Navigo ale nie wiem jakie strefy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Polecam kartę Navigo Découverte na strefy 1-2 (stacja Porte Maillot znajduje się w pierwszej strefie) za €19.15 + €5 za wyrobienie karty. Informacje jak wyrobić kartę można znaleźć powyżej.

   Życzę udanego pobytu w Paryżu!:)

   Usuń
 10. Witam,
  Wybieram się do Paryża (niedz)07-04 , lot powrotny (śr)10-04 o 8.55 -lotnisko Beauvies. Mam dylemat jakie bilety kupić? Możesz coś podpowiedzieć ?
  Świetny przewodnik- dzięki Tobie zaczynamy zwiedzanie w Luwrze w niedz-za free :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale wcześniej nie miałem kiedy. Mam nadzieję, że udało się zwiedzić Luwr, a kolejka do wejścia nie była zbyt duża!

   Ja w Waszym przypadku polecałbym zakup karnetu 10 biletów za €13,30 - powinno starczyć. W centrum Paryża można przemieszczać się na piechotę, a na prawdę polecam spacer - zobaczymy znacznie więcej, niż jadąc np metrem:)

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Hej,Wszystko udało się idealnie. Teraz mamy problem jak dostać się jutro rano na 5.55 do Porte Maillote z 10 dzielnicy - dokładnie najbliższe metro mamy M7 Chateau Landon. Help

   Usuń
  3. Witam,
   Oczywiście dojazd do Portu Maillote na 5.55 tylko taxi.
   Można ew. nocnymi, ale kilka przesiadek...
   Wybraliśmy opcję spóźnienia do Portu i jechać pierwszym lepszym autobusem na lotnisko.
   A lotnisko faktycznie chyba najgorsze jakie widziałam.Zero informacji i jakiejkolwiek organizacji. Torby zostały bardzo wnikliwie sprawdzone a Pani nie omieszkała sprawdzić wykrywaczem nawet skarpetek i podotykać każdy drut w staniku :-)

   Usuń
  4. Widzę, że mieliście kilka przygód przy odlocie! Mam nadzieję, że jednak udało się szczęśliwie i bez żadnych dodatkowych przygód wrócić do PL!

   Wybaczcie, że nie odpisałem na poprzedni komentarz, ale nie miałem kiedy! W takich przypadkach najlepiej pisać na maila, które sprawdzam na bieżąco.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 11. Witam,
  Wybieram się do Paryża w terminie od 11 do 14 kwietnia. Chciałem się dopytać w jaki sposób działają pojedyncze bilety w metrze(czy przed bramkami są jakieś maszyny do kasowania, jeżeli tak to jak wyglądają, czy można na jednym bilecie przejechać np. ze strefy 3 do 1, oraz jak wygląda sprawa z przesiadkami=>czy przesiadając się na stacji metra nie ma dodatkowych bramek, żeby przesiąść się do innej lini)?
  Chciałem się również dopytać jak najlepiej dostać się ze stacji Porte Maillot do Wersalu(jakie bilety kupić, jaką linią się wybrać, oraz na jakiej stacji wysiąść)? Dodam, iż mamy z narzeczoną poniżej 26 lat, oraz będziemy od czwartku do niedzieli. Z góry dziękuję za pomoc. A 4 dniowy poradnik=>MISTRZOSTWO:)
  Pozdrawiam,Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   System bramek działa tak samo, jak w każdym innym systemie metra. Bramki zawierają maszyny, które kasują bilet. Wkładamy bilet, czekamy, aż maszyna go "skasuje" i nam odda mówiać najprościej. Jeśli mamy odpowiedni bilet, to możemy przejechać ze strefy 3 do 1, z tym nie ma problemu. Nie możemy jednak przemieszczać się np ze strefy 1 do 5, jeśli mamy wykupiony bilet tylko na strefy 1-3. Zmieniając linie metra nie przechodzi się po raz kolejny przez bramki.

   Jeśli chodzi o Wersal, to sprawdźcie sobie, gdzie najbliżej Was będzie się znajdowała stacja RER C. Wsiądźcie do pociągu RER C% kierunek Versailles Rive Gauche (nazwa pociągu to VICK) i wysiądźcie na Versailles Rive Gauche. Możecie również wziąć pocią RER C7, kierunek Saint-Quentin-en-Yvelines i wysiąść na Versailles Chantiers.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 12. Dzień dobry,
  Pod koniec kwietnia wybieram się z mężem do Paryża. Przylot na lotnisko CDG 22 kwietnia (poniedziałek) ok.godziny 18, wylot 29 kwietnia o godz. 12:40.

  Moje miejsce noclegu znajduje się w 6 dzielnicy Paryża, muszę zatem dojechać na stację St. Placide. Wiem, że najlepszą trasą będzie RERB do stacji Denfert-Rocherau a później przesiadka na metro nr 4 o kierunku Porte de Clignancourt.

  Proszę o informację, jaki bilet najlepiej wybrać uwzględniając konieczność dojazdu z lotniska (i oczywiście powrotu), biorąc pod uwagę również to, że pobyt trwa od poniedziałku do poniedziałku.

  Czy jest możliwość przejazdu dwóch osób na jednym karnecie?

  Z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Polecam wybór karty Navigo Découverte (koszt na strefy 1-2 to €19.15, a na strefy 1-5 €34,40eur + €5 w obu przypadkach za wyrobienie karty), w zależności co chcą Państwo zobaczyć (czy obiekty tylko w centrum Paryża, czy też bardziej na obrzeżach). By zobaczyć centrum i najważniejsze zabytki wystarczy karta na strefy 1-2.

   Bile z / na lotnisko kosztuje €9,50 Euro (w jedną stronę), kupuje się go w specjalnych zielonych automatach "Billetterie Ile-de-France" przed bramkami. Jeśli posiadamy ważną kartę ND na strefy 1-5, to nie musimy go kupować (proszę pamiętać o ważności karty!).

   Niestety nie ma możliwści przejazdu dwóch osób na tym samym bilecie lub karnecie.

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
 13. A ja wygląda porównanie cenowe środków transportu do Wersalu, o których piszesz powyżej? Czy kolej Transilien odjeżdżająca z dworca Gare Montparnasse do Versailles-Chantiers jest tańsza od RER C?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Bilat na linię RER C kosztuje w tym wypadku 4,10€ w jedną stroną i w mojej opinii jest to najlepszy sposób, by dostać się z centrum, Paryża do Wersalu.

   Pozdrawiam i życzę udanego zwiedzania!

   Usuń
 14. Witam :) bardzo przydatny poradnik :) Mam małe pytanko, mogłabym prosić o odpowiedź? Otóż na bilecie, tym juenes, czy też mobilis, trzeba wpisać nazwisko i datę, na zdję ciu jest pokazane, w którym miejscu, ale pytanie, co oznacza volable le, nom oraz prenom ? Volable le to data ? nom nazwisko a prenom imię ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie jest tak, jak napisałaś - masz rację w 100%.

   Życzę udanego pobytu w Paryżu, w razie pytań pisz śmiało:)

   Usuń
 15. witaj Krzysztof!
  mam pytanie. Przylatuję 26 kwietnia na CGN w nocy. Mam zaplanowany tam nocleg.Następnego dnia planuję dojechać do Ivry sur Seine-to miejsce docelowe do 3 maja. Zwiedzać planuję strefę 1-2. Jesli możesz daj znać jakie bilety dojazdowe będą najlepsze i jaka kartę wybrać- podróż plus zwiedzanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam wybór karty Navigo Découverte (koszt na strefy 1-2 to €19.15, a na strefy 1-5 €34,40eur + €5 w obu przypadkach za wyrobienie karty), w zależności co chcą Państwo zobaczyć (czy obiekty tylko w centrum Paryża, czy też bardziej na obrzeżach). By zobaczyć centrum i najważniejsze zabytki wystarczy karta na strefy 1-2.

   oraz kartę Paris Museum Pass (Więcej o karcie oraz ceny tutaj: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/02/paryz-znizki-i-tanie-zwiedzanie-karta.html)

   Życzę udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
 16. witam,wybieram sie pod koniec maja do Paryża -4 osoby dorosłe i 17-latek.mam hotel w dzielnicy La Defense,mam zamiar zwiedzić m.in Wersal,Disneyland.Mam w związku z tym zamiar kupić karte Visit Paris na 5 dni na 5 stref.Mam pytanie,czy na lotnisku jest mozliwośc kupienia tej karty przez całą dobe -będe ok 21.00.,i czy Pan sadzi ,że to będzie sie opłacało-tym bardzij,że wliczam w to transport z/na lotnisko de gaullaDrugie pytanie-wiem ,że syn 17letni ma wolny wstep do muzeum,ale czy jesli my we czwórke będziemy mieli karty Musseum Pass,to czy on będzie musiał stać w kolejce?czy będzie wchodził z nami tym drugim wejściem?Z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę przekalkulować, czy nie będzie dla Państwa bardziej opłacalne kupienie karty Navigo Découverte oraz Paris Museum Pass na odpowiednią ilość dni, niż Visit Paris. Informacje na temat cen można znaleźć w komentarzach powyżej. Tutaj warto wziąć pod uwagę dni, w których będzie się w Paryżu.

   Kartę bez problemu Państwu kupią na lotnisku w punkcie informaci lub można ją też zarezerwować przez Internet.

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
 17. dzięki za podpowiedź,tyle tylko ,że do navigo potrzeba zdjęcia,ale to przemyślę.mam jeszcze takie pytanie/może głupie-z góry przepraszam.//czy w Boże Ciało muzea są otwarte normalnie?Planuje kolejne dni zwiedzania i mam problem z tym dniem.Pozdrawiam.Jeszcze prosze napisać ,czy na lotnisku te karty na przejazd można kupic przez całą dobę?.przepraszam za taką ilośc pytań ,ale chcę sie dobrze przygotować .Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma problemu, sam zawsze też dokładnie planuję cały wyjazd, więc nie ma żadnego problemu. Jakie muzea zamierzasz odwiedzić w Boże Ciało? Gdyż część muzeów jest zamknięta z okazji tego święta.

   Co do kart, to nie powinno być problemów z Navigo Découverte, gdyż całą dobę są otwarte kasy.

   Pozdrawiam i udanego wyjazdu!

   Usuń
 18. hej. Czy wiesz coś nt wypożyczania rowerów w Paryżu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   W Paryżu bardzo popularne są wypożyczalnie rowerów miejskich, punkty, gdzie można wypożyczyć rower znajdziemy bez żadnego problemu. Nie korzystałem jednak nigdy z nich, więc nie wiem, na jakiej zasadzie one funkcjonują. Poszukaj w Internecie, na pewno coś znajdziesz.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 19. Panie Krzysztofie,
  Super strona. Czy Navigo Découverte 1-6 obejmuje przejazd RER B z CDG do centrum. Rozumiem że bilet jednorazowy z CDG do 1 strefy to €9,50 Euro. A ile kosztuje jednorazowy bilet z 1 strefy do Disneylandu? Czy na karnecie 10 przejazdowym mogą jednocześnie jechać 2 osoby (2 kasowania) czy jest to bilet imienny? I techniczne pytanie odnośnie zdjęć na Navigo Découverte czy są jakieś wymagania - format, jakość czy mogą być np wydrukowane na drukarce?
  Pozdrawiam wszystkich Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Bilet z centrum do Disneylandu pociągiem RER A kosztuje 7,00€ w jedną stronę. Do Disneylandu można również dojechać na karcie Navigo Decouverte na strefy 1-5.

   Karnet 10 biletów nie jest karnetem imiennym, więc mogą na nim jechać dwie osoby, trzeba jednak wtedy skasować dwa bilety.

   Co do zdjęcia do karty ND wymiary są następująco: 3cm wysokośc na 2.5cm szerokości. Zdjęcie może być wydrukowane na drukarce - sam tam zrobiłem:)

   Pozdrawiam i udanego zwiedzania Paryża życzę!

   Usuń
 20. Witam,

  Trochę się gubię w tych wszystkich kartach dlatego pozwalam sobie zadać pytanie: Jaką kartę najlepiej kupić jeśli będę w Paryżu od środy do poniedziałku? Przyjeżdżam pociągiem a wracam z lotniska Beauvais. Fajnie żeby karta miała zniżki lub pozwalała na wejście bez kolejki do muzeów :) Dziękuję i pozdrawiam.

  D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli zależy Ci tańszych wstępach do muzeów, to polecam kartę Paris Museum Pass. Jej ceny i dokładny opis znajdziesz tutaj: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/02/paryz-znizki-i-tanie-zwiedzanie-karta.html

   Pozdrawiam!

   Usuń
 21. Bardzo przydatne informacje - dziękuję :)
  Mam pytanie, jak Pan myśli, czy jeśli jesteśmy w Paryżu od wtorku do niedzieli, przy czym większość zwiedzania będzie w strefach 1-2, tylko 1 wypad do disneylandu (i z powrotem) i powrót na lotnisko De Gaulla będą dalszymi podróżami, to nadal opłaca się kupić kartę Navigo na strefy 1-5, czy lepiej kupić Navigo 1-2 i zapłacić jednorazowo za oba dojazdy? Przylatujemy na Bauvais, także tutaj i tak musimy zapłacić 18EUR za busa... Z góry dziękuję za pomoc!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co - polecam się na przyszłość. Odpowiadając jednk na pytanie: gdy zliczymy wszystkie ceny biletów, to lepszym rozwiązanie jednak jest zakup kart ND na strefy 1-5.

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Paryżu!:)

   Usuń
 22. Witam.Bedę w Paryżu w Boże ciało,planuję zwiedzić Luwr,Wersal, Notre Dame,Sainte-Chapelle,Consergi,Centrum Pompidou,museum Orsay,Disneyland,wieże Eiffla,Łuk Triumfalny,No i teraz nie wiem jak to rozplanować,bo pierwszy dzień pobytu to Boże ciało, a ostatni-niedziela/jako pierwsza w miesiącu -wstęp wolny ,wiec raczej to ominę/dodatkowo sobota-dzień dziecka -całkiem nieprzemyślany ten mój termin w Paryżu .Ale trudno,jeśli Pan tylko mógłby podpowiedzieć co jest czynne w dzień Bożego Ciała-będe bardzo wdzięczna .Pozdrawiam .super strona,i bardzo przydatne informacje .Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Proszę się nie martwić terminem, ważne, aby wszystko dobrze zaplanować i posprawdzać, a na pewno uda się wszystko zobaczyć. Nie jestem w stanie powiedzieć, które z wymienionych obiektów będą otwarte w tym terminie - proszę sprawdzić na oficjalnych strona tych miejsc, w zakładach poświęconych godziną otwarcie. Jestem pewień, że znajdzie tam Pani wszystkie potrzebne informacje.

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Paryżu! Mam nadzieję, że uda się wszystko zobaczyć, co będzie w planach:)

   Usuń
 23. Dzień dobry.
  Cieszę się, że tu trafiłam. Niby wszystko już wiem z powyższych maili, ale jeśli można chciałabym się upewnić:)
  Mam wykupioną wycieczkę i 1 dzień do własnej dyspozycji. W tym dniu chcę jechać do Eurodisneylandu z córką, 11 lat. Wychodzi na to, że najlepiej kupić 4 jednorazowe bilety na strefy 1-5, RER A4 (po 7 Euro). Ale czy w drodze powrotnej mogę się przesiąść z takim biletem do metra? Bo raz mi wychodzi, że tak a innym razem, że nie (bo tylko w strefach 1-2 można się przesiadać RER-metro).I rozumiem, że gdy minie 90 miut muszę kasować nowy bilet, przed natępnym wejściem do wagonu. Pytam, ponieważ jeszcze nie znam adresu hotelu i nie wiem czy nie będzie po drugiej stronie Paryża w stasunku do Eurodisneylandu:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Z tego co doczytałem to wynika, że niestety nie - nie może Pani się przesiadać w drodze powrotnej na metro. Bilet ten uprawnia tylko do podróży RER z Disneylandu do centrum Paryża. Aby dojechać do stacji, gdzie może Pani złapać pociąg RER A polecam zakup biletów pojedyńczych t+ lub jeśli zamierza Pani więcej podróżować po Paryżu, również poza centrum, to może karta Pass Navigo Decouverte na 5 stref byłaby dla Pani najlepszym rozwiązaniem?

   Udanego pobytu w Paryżu życzę!

   Usuń
 24. Witam i na wstępie wieki SZACUNEK za powyższe strony.

  Mam pytanie - tak naprawdę doprecyzowanie - tematu visite pass.
  Ponieważ przyjeżdżamy do Paryża samochodem prosto na parking hotelowy, będziemy musieli w tamtej okolicy zaopatrzyć się w visite pass. W opisach czytałam że są dostępne na większych stacjach metra. My zatrzymujemy się w ibisie w okolicach stacji Alesia. Czy macie wiedzę czy tam taki bilet kupię (oczywiście z kartą startową (etui)
  No właśnie - bilet taki muszę zakupić z kartą - etui?
  I ostatnie pytanie - czy bilet poza bramkami metra muszę każdorazowo kasować również w autobusach i tramwajach?

  Musimy solidnie "obcykać" komunikację, gdyż nasza pociecha jest krótkodystansowcem a nie jest już wózkowa :)
  Dzięki
  Jola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Tak, zakupią Państwo tą kartę również na podanej stacji. Ewentualnie proszę się zapytać w recepcji hotelowej, czy istnieje możliwość zakupu karty gdzieś bliżej.

   Kartę trzeba za każdym razem "odbić" w transporcie miejskim, bez znaczenie, czy jest to metro, autobus, czy tramwaj.

   W razie pytań piszcie śmiało!

   Pozdrawiam i udanego wypadu do Francji!

   Usuń
 25. Dzięki za solidną stronę o Paryżu !
  Chciałabym zapytac o bilety MOBILIS. Czy obowiązują one tylko dla strefy 1,2 ? Będziemy z mężem i 15-latka w Paryżu w dn. 17-21 maja (pt- wt) na campingu w Maisons-Laffitte i próbuję ogarnąc jakieś sensowne bilety. Może jakieś sugestie?
  Pozdrawiam, Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Można również kupić bilety Mobilis na strefy 1/5, jednak są one zdecydowanie droższe: koszt na strefy 1-5 to 15,65 €.

   Proszę sprawdzić, w jakiej strefie będzie się znajdował Państwa camping, a następnie zaplanować, co chcą Państwo zobaczyć i wtedy przekalkulować ile razy zamierzają Państwo korzystać z komunikacji miejskiej. Wtedy również zapraszam na bloga ponownie, by wybrać najlepszą dla Państwa opcję:)

   Pozdrawiam i życzę udanego wypadu do Paryża!

   Usuń
 26. Witam serdecznie!
  05 czerwca 2013r. przylatuję do Francji ok godz. 10 rano na lotnisku CDG potrzebuję sie dostać do Disneylandu, jeśli mogłabym prosić o pomoc w zakupie biletu na pociąg RER tj. 2 osoby dorosłe i 7 letnie dziecko najbardziej dla nas korzystny. Dodam że jest to nasz pierwszy pobyt we Francji i nie bardzo mogę się w tym odnaleść. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Proszę wziąć pociąg TGV z Terminala 2 lotniska CDG do stacji Marne La Vallee Ches. Bilet kosztuje 15€ / osobę. Jest to najszybsza opcja dotarcia z lotniska do Disneylandu.

   Pozdrawiam i życzę udanej zabawy w Disneylandzie!

   Usuń
  2. Witam serdecznie!
   bardzo dziękuję za odpowiedź i podpowiedź:) mam nadzięję, że pobyt będzie udany.
   Pozdrawiam Katarzyna

   Usuń
  3. Nie ma za co:) Pozdrawiam również!

   Usuń
 27. Witam serdecznie i gratuluję strony. Na francuskich stronach nie mogę znaleźć informacji, czy bilet na RER z lotniska CDG do centrum Paryża to jeden z t+ z 10-biletowego karnetu, czy trzeba wydać osobno 9 euro?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam,
  Karol

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety trzeba wydać osobne 9€. Ewnetualnie warto rozważyć zakup karty Navigo na strefy 1-5, jeśli zamierzamy więcej korzystać z komunikacji miejskiej w Paryżu.

   Pozdrawiam, udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
 28. Krzysztofie,

  Twoja strona jest niesamowicie pomocna! Dziękuję za mapy - wydrukowałam już wszystkie :) Wybieram się na French Open WCS i praktycznie przez 4 dni będe przebywać w Disneylandzie- nie mniej jednak chciałabym wybrać się w niedziele 20-ego maja do centrum i zobaczyć cokolwiek- mój czas jest jednak ograniczony ponieważ o 17.30 muszę być z powrotem w Disneyalandzie. Czy moglabym prosić Cie o pomoc i podpowiedzieć jak dojechać z Disneya do centrum? Mam poniżej 26lat więc jeszcze mogę załapać się na tańszy bilet :)

  dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam,
  D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Cieszę się, że strona okazała się pomocna:)

   Z Disneylandu do centrum można dostać się pociągiem RER A, a bilet kosztuje 7,00€ w jedną stronę. Z Disneylandu do centrum można również dojechać na karcie Navigo Decouverte na strefy 1-5 (opłacalne, tylko, jeśli zamierzasz korzystać z komunikacji miejskiej więcej razy).

   Życzę powodzenia na turnieju lub miłego oglądania!:) Pozdrawiam!

   Usuń
 29. Witam,

  mam pytanie, czy na bilecie z lotniska CDG (ten za 9 €) mogę jechać z lotniska RER B, potem RER E i potem jeszcze metrem ? Czy może on jest ważny tylko na RER B z lotniska ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Można skorzystać z takiej opcji, gdyż bilet jest na strefy 1-5. W jego ramach można korzystać z RER i Metro, jednak nie z autobusów lub tramwajów.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 30. Witam! Czy dla dzieci w wieku 11 i 6 lat można kupić ulgowe bilety tygodniowe Navigo Découverte? Będziemy się poruszać od poniedziałku do niedzieli głównie po strefach 1-2. Navigo Decouverte jest na pewno opłacalna dla dorosłych, ale w przypadku dzieci jeśli nie ma ulgowych chyba lepiej kupić Paris Visite Pass (ulgowa) za €16.85 (na 5 dni) + Jeunes 26 na weekend za 3,65€?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie ma dla dzieci zniżek na Navigo Découverte, zatem w Państwa przypadku opcja zaproponowana w komentarzu będzie korzystniejsza.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 31. Waldek

  Witam serdecznie , Twój guide po zakamarkach ( bilety , transport etc ) Paryża jest super . Tym niemniej nigdzie w korespondencji do Ciebie nie spotkalem sytuacji , gdy samolot przylatuje na Orly ( a wlasnie tak to wychodzi u mnie - jest nas 3 dorosle osoby i sami chcemy poznac Paryz ), hotel mamy na Montmartrze .Pobyt planowany na 7 dni , ale przylot i wylot we wtorek-czy i wtedy oplaca sie karta Navigo? Co byloby dla nas najlepsze ? no i jak sie dostac z Orly do hotelu i za bardzo nie wpedzic sie w koszty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Jeśli chodzi o transport z lotniska Orly, to polecam wybrać taką opcję: Pociąg OrlyVal do stacji Antony (koszt 8,70€) + następnie RER B + metro na Montmarte. RER i Metro już z kartą Navigo Découverte, któa w mojej opinii dalej będzie opłacalna, jeśli zamierzają Państwo korzystać z transportu miejskiego. Proszę tylko przeczytać szczególy dotyczące karty. Gdy karta straci ważność, to polecam karnety 10 biletów. Tutaj dużo zależy od Państwa.

   Zyczę udanego zwiedzania Paryża!

   Usuń
 32. Witam. Super stronka Panie Krzysztofie. :)
  Ja z kolei chciałabym się dowiedzieć jak wygląda temat podróżowania (ulg i ew. dokumentów wymaganych w przypadku ewentualnych ulg w poszczególnych środkach komunikacji) dla osób niepełnosprawnych (1 grupa)
  Jeśli to możliwe - interesuje mnie także zagadnienie wejść do muzeów.
  Pozdrawiam serdecznie. A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie posiadam dostatecznej wiedzy na ten temat, pozwolę sobie zatem odesłać do linka, gdzie wszystko jest opisane: http://www.sagetraveling.com/Paris-Accessible-Travel

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 33. Witam
  Cieszę się, że tu trafiłem i proszę o poradę. W lipcu jedziemy samochodem przez Paryż z dwoma synami (21 lat i 25)Chcemy być w mieście tylko jeden dzień. Zwiedzamy centrum od Łuku Triumfalnego po cmentarz Pere Lachaise. Większość piechotą a może ze cztery przejazdy. Gdzie najtaniej i bezpiecznie mogę zostawić samochód na cały dzień i blisko metra ? czy są w Paryżu parkingi typu P+R ? czy do przejazdu do centrum kupować pojedyńcze bilety czy całodzienne ? a może dziesięć przejazdów ? następnego dnia jedziemy do Wersalu, więc może zaparkować gdzieś w Wersalu i przyjechać do Paryża ? tylko wtedy kupić bilety pojedyńcze czy ParisVisite ?. Gdzie kończy się druga a gdzie trzecia strefa ?
  pozdrawiam Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Proszę zapoznać się z tą mapą, która prezentuje parkingi p+r w Paryżu: http://www.parkingsdeparis.com/EN/car-reservation-map.php i wybrać, który będzie dla Państwa najbardziej odpowiedni.

   Po centrum bez problemu można przemieszczać się piechotą, więc jeśli będzie dobra pogoda i będą Państwo chcieli polecam spacer. Jeśli nie, to karnet lub bilety pojedyńcze.

   Samochodu nie opłaca się zostawiać w Wersalu, ze względu na cenę przejazdu i czas do centrum Paryża.

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
 34. Wybieramy sie z żoną do Paryża 31.05 do 02.06 ( 3 dni ) z tym ,ze nasz wyjazd jest "celowany:)".Jedziemy na Roland Garrosa i mieszkamy na Ulicy E.Zoli w Mercure Pont Mirabeau. Z mapy wynika ,ze musimy z lotniska de Gaulla linia RER B dojechac do prrzystanku La Sorbonne przesiasc sie na linie Metro nr 10? Pytanie: bilet ktory kupie przed bramka RER pod terminalem obowiazuje tez na metro?, gdzie kupie bilet spod hotelu na lotnisko (w kasie metro jak sadze,ale wole sie upewnic:) przez 2 dni pobytu bedziemy dojezdzac dwa przystanki pod korty jaki rodzaj biletu oplaca sie kupic?
  z gory dziekuje.Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bilet ten obowiązuje również na metro, nie ma potrzeby kupowania osobnego.

   Sprawdźcie proszę, czy nie lepiej byłoby się przejść te dwie stacje metra, z tego względu, że stacje metra w Paryżu są zlokalizowane blisko siebie i czasami to kwestia kilku minut spaceru tylko. Jeśli jednak zdecydujecie się na zakup biletów, to najkorzystniej byłoby dla Was kupić karnet 10 biletów.

   Życzę udanego turnieju i czasu w Paryżu!

   Usuń
 35. podziwiam wytrwałość i bezinteresowność w odpowiedziach...zatem i ja poproszę o podpowiedź:
  spędzimy(4 osoby dorosłe) cały dzień w Paryżu a wieczorem musimy dostać się na lotnisko ChDG.pewnie będziemy snuć się po centrum,ale też będziemy się przemieszczać(najpewniej metrem). czy można i czy to opłacalne zakupić bilet jednodniowy który uprawniałby do jazdy po Paryzu a potem RER na lotnisko,czy to osobny bilet? rozumiem,ze najlepszą opcją jest zakup biletów na 10 przejazdów(i kasowanie za każdą osobę osobno)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bilet jednodniowy, a bilet, który uprawnia do dojazd na lotnisko CDG, to dwa różne typy biletów.

   Jeśli zamierzają Państwo zwiedzić tylko centrum Paryża, to nawet zakup karnetu 10 biletów nie bedzie konieczny. Po centrum bez problemu, a nawet warto, przemieszczać się na piechotę - w szczególności, jeśli pogoda dopisze.

   Pozdrawiam i życzę przyjemnego zwiedzania Paryża!

   Usuń
  2. dziękuję za odpowiedź:)
   w jakimś artykule czytałem,ze w centrum nie ma żadnej przechowalni bagażu(jest na dworcu kolejowym,ale nawet nie wiem jak daleko on się znajduje,a nie chcę tracić czasu nadaremno).czy to prawda,a jeśli tak to czy ma Pan jakiś "patent własny" byśmy mogli zostawić bezpiecznie plecaki na kilka godzin?
   pozdrawiam.j

   Usuń
  3. Witam,
   Z własnych sposobów radziłbym znaleźć hostel, gdzieś w pobliżu miejsca, z którego chcecie rozpocząć zwiedzanie i po prostu udać się tam i zapytać się, czy możecie zostawić Wasze plecaki na kilka godzin. Hostele bardzo często się zgadzają, jeśli nie za darmo, to za drobną opłatą.

   Pozdrawiam i przepraszam za zwłokę w odpisaniu, ale nie miałem kiedy wcześniej!

   Usuń
 36. Witam
  Proszę o informację
  W jakiej strefie metra leży stacja Gabriel Peri lini 13 i czy bilety z karnetu 10 biletowego będą ważne ?
  Jak najlepiej kupić bilety do Luwru aby nie stać w kolejce (2os dorosłe 2 dzieci)?
  Podobno bilety bezpłatne nie upoważniają do wejścia bez kolejki ?
  Pozdrawiam J.N.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Stacja, o której Pan pisze znajduje się w 3 strefie metra. Karnet 10 biletów jest ważny na tą strefę, bez problemu można się na nim przemieszczać używając metro.

   Jak nie stać w kolejce do Luwru? To ciężkie pytanie, gdyż przez większość dnia tam są kolejki do wejście. Polecam na przykład wybrać się do Luwro w piątek, pod wieczór - kolejki będą mniejsze.

   Ma Pan rację - bilety bezpłatne nie upoważniając do wejście bez kolejki.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 37. Czy ja też mogłabym załapać się na małą poradę?

  Sytuacja wygląda tak:
  - przyjeżdżamy w środę
  - wyjeżdżamy we wtorek tydzień później

  Z tego co rozumiem, jeśli po wylądowaniu kupimy Navigo Semaine (o ile znajdziemy jakieś zdjęcia; ) Czy na wydrukowane na zwykłym papierze się obrażą czy to muszą być pełnoprawne fotografie?), to dojedziemy na nim z CDG do miasta i do końca niedzieli będziemy kryci.

  Odwiedzić chcemy wszystkie najbardziej znane miejsca (zwłaszcza Panteon, Louvre, pchli targ...) i być może wyskoczyć do Wersalu, ale poza jazdą z i na lotnisko, byłaby to nasza jedyna wycieczka w dalsze "zony", więc wolałabym uniknąć kupowania drogich biletów na zony dalsze niż 1-2 albo 1-3 (właśnie, który z tych zasięgów wybrać???)

  Nie mam dużo kasy, więc kombinuję jak by to załatwić najtaniej... Co zrobić z poniedziałkiem i wtorkiem? Jaki bilet wybrać na te dwa dni (z których z resztą połowę drugiego zajmie dojazd na lotnisko) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   By karta Navigo upoważniała do dojazdu z lotniska do centrum, musi ona obejmować strefy 1-5. Proszę zatem przekalkulować, czy ona się Pani opłaci?

   Do zwiedzania centrum wystarczy spokojnie karta Navigo na strefy 1-2 (cennik kart na różne strefy można znaleźć w komentarzach powyżej, podobnie, jak ceny i info na temat tego jak dojechać m.in. do Wersalu).

   Co do zdjęcia, to bez problemu może ono być wydrukowane na zwykłym papierze - ja tak zrobiłem i nie miałem żadnych problemów z tym.

   Życzę przyjemnie spędzonego czasu w Paryżu! Pozdrawiam!

   Usuń
 38. Najbardziej pomocna i praktyczna strona o Paryżu! SUPER!!

  OdpowiedzUsuń
 39. Witaj. Prowadzisz super stronę z super informacjami. Niestety każdy z nas ma coś z niewiernego Tomasza i musi się upewnić. Przedstawię Ci moją sytuację: lecimy z Warszawy w dniu 25.05.2013 o godz. 06.05 do Paryża na lotnisko Beauvais a wracamy 28.05.2013 wylot godz.08.55 do Warszawy. Mieszkamy w hotelu Anya na 5 passage Viallet, 11. Bastille - République. Proszę o podpowiedź jak dojechać z lotniska do hotelu i z powrotem. Jakie kupić bilety czy też karnety obejmujące nasz pobyt. Chcielibyśmy jak najwięcej zobaczyć w Paryżu. Ewentualne karty zniżkowe na bilety obejmujące zwiedzane zabytki. Co będzie najbardziej optymalne i opłacalne. Może pytania są banalne ale proszę o podpowiedź. Pozdrawiam Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dziękuję za miłe słowa. Odpowiadając na Pana pytania:
   1) Odnośnie transportu z lotniska - temat był poruszany już we wcześniejszych komentarz, więc w wolnej chwili zachęcam do ich przeglądnięcia. Zapraszam również do tekstu: http://www.krzysztofgierak.pl/2012/11/lotnisko-paryz-beauvais-we-francji.html Jak już Pan dojedzie do Paryża, to bez problemu dostanie się Pan do hotelu. Proszę tylko zajrzeć na mapę metra w Paryżu, by wiedzieć, jaką linię wybrać, by dojechać do stacji, która znajduje się najbliższej hotelu

   2)Jeśli chodzi o transport publiczy i zwiedzanie, to normalnie poleciłbym kartę Navigo + Paris Museum Pass, jednak w Pana przypadku karta Navigo nie do końca się opłaci. Bardziej opłacalne będą zatem karnety 10 biletów + zwiedzanie centrum na piechotę (proszę się nie obawiać tego, Paryż naprawdę bardzo przyjemnie się zwiedza pieszo. Sam tak zwiedzałem i drugi raz wybrałbym tą samą opcję!).

   3) Info odnośnie kart zniżkowych na zwiedzanie znajdzie Pan tutaj: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/02/paryz-znizki-i-tanie-zwiedzanie-karta.html

   Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego wyjazdu do Paryża!

   Usuń
 40. Witam mam pytanie dotyczące karty Paris Visite Pass. Czy dobrze rozumiem, kiedy wykupię kartę na 2 dni i użyję jej w czwartek o 18 (pierwszy przejazd), to jest ona ważna do soboty do godziny 18 ? Czyli dwie pełne doby? Pozdrawiam Daniel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Nie, karta jest ważna w taki wypadku tylko w czwartek i piątek. Karta ta nie jest kartą 48-godzinną, a dwudniową, czyli opłaca się ją kupić jak najwcześniej danego dnia, by móc maksymalnie ją wykorzystać.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 41. Dzień dobry

  Przewodnik jest niezwykle pomocny przy planowaniu zwiedzania Paryża. Gratuluję i dziękuję :)
  Mam pytanie dotyczące transportu do Wersalu. Zamierzam kupić kartę Mobilis jednodniową na strefy 1-2. Chcę jednak odwiedzić Wersal, który jest w strefie 4. Wsiądę do RER C przy wieży Eiffla. Co mam zrobić, gdy RER przekroczy granicę strefy 2?

  pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź, Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Radziłbym od razu kupić właściwy bilet, aby później nie było problemów. Cyli bilet na trasie centrum - Wersal. Cenę biletu i to jak dostać się do Wersalu, można znaleźć w komentarzach powyżej.

   Pozdrawiam i życzę udanego zwiedzania!

   Usuń
 42. Witam,
  Mam prośbę jak wiele ludzi tutaj.;D
  Wybieram się z córką (10lat)i mężem do Paryża w dniach 18 (wtorek)-22 (sobota) czerwca.
  19 czerwca planujemy Disneyland a 20 i 21 zwiedzanie Paryża.
  Z lotniska jedziemy shuttle busem na Port Maillot i stamtąd do hotelu przy stacji metra Laumiere.
  Proszę o poradę czy warto kupić na 2 dni(20 i 21)Paris Pass http://www.parispass.com/(transport + atrakcje).A pozostałe dni tylko bilety jednodniowe i do Disneylandu i osobno np bilety na wieżę Eiffla itp, których nie ma w Paris Visite.
  Jeżeli ma Pan inne sugestie, też chętnie skorzystam.
  Uprzejmie proszę o odpowiedź i z góry za nią dziękuję.pzdr!Ewelina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Najlepiej by było, jakby zrobiła Pani sobie kalkulacje cen tych biletów i porównała ich ceny oraz możliwości. Jeśli chodzi o transport publiczny, to czy nie lepiej Panią wyjdzie karta Navigo Decouverte?

   Polecam wpis: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/02/paryz-znizki-i-tanie-zwiedzanie-karta.html

   Pozdrawiam i w razie dalszych pytań służę pomocą!

   Usuń
 43. Dzień dobry
  Ja również mam problem z wybraniem najbardziej korzystnego biletu. Będę na campingu w Pommeuse od 24.08 do 01.09. Planujemy prawie codziennie dojeżdżać do Paryża. Problem w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć w jakiej ze stref znajduje się ta miejscowość co tam dojeżdża i nie mogę namierzyć żadnego rozkładu jazdy. Poza tym nie wiem jaki bilet mam wybrać, oczywiście chciałabym najtańszy. Jadę z mężem i 5 letnią córką. zastanawiam się nad wyrobieniem tej kart orange tylko nie wiem czy to możliwe na tej trasie i czy to się opłaca.
  Mam ogromną prośbę o pomoc bo już się pogubiłam w tych wszystkich biletach i możliwościach. A może jest jakiś sposób żeby połączyć bilety komunikacyjne z jakąś kartą na zwiedzanie bo mamy wiele do zwiedzenia w naszych planach.
  Pozdrawiam Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Radziłbym napisać maila do kampingu z prośbą o szczegółwe informacje. Następnie niech Pani się zastanowi nad opcją: karta Navigo Decouverte + Paris Museum Pass. Generalnie jest to najkorzystniejsze cenowo połączenie zwiedzania z komunikacją miejską.

   W razie dodatkowych pytań, proszę pisać.

   Pozdrawiam i życzę udanych wakacji we Francji!

   Usuń
 44. Witam,
  Proszę o wsparcie przy podroży do Paryża.
  Ląduję we wtorek na Orly i jestem do niedzieli. 2 osoby dorosłe + dziecko 9 lat. Jak dostać się z lotniska do hotelu w Port de Clichy oraz jakie najkorzystniejsze kupić bilety lub karty komunikacji miejskiej na zwiedzanie Paryża i okolic (może Wersal i disneyland).
  Dzięki za Pomoc
  Pozdrawiam
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Proszę najpierw sprawdzić, w jakiej strefie znajduje się Pana hotel. Można to zrobić na przykład tutaj: http://www.ratp.fr/plan-interactif/carteidf.php?lang=uk a następni zdecydować, w jakiej strefie spędzą Państwo najwięcej czasu - co będzie rzutowało na rodzaj biletu.

   Jeśli o karty łączące zwiedzanie z transportem publiczny, to zachęcam do przeczytania tego wpisu: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/02/paryz-znizki-i-tanie-zwiedzanie-karta.html

   Odpowiedzi na to, jak dostać się do Wersalu lub Disneylandu można znaleźć w komentarzach powyżej.

   Na koniec zrobić podsumowanie i zobaczyć, jaka opcja biletu będzie najkorzystniejsza.

   Życzę udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
 45. Witam.
  Krótkie pytanie.
  Jak poznać w jakiej strefie jest dany przystanek metra czy też kolei.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Można na przykład skorzystać z tej interaktywnej mapy: http://www.ratp.fr/plan-interactif/carteidf.php?lang=uk

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 46. czy na lotnisku Beauvais jest możliwość kupienia Visite Card? Bilet normalnie kosztuje 15E, a w obie strony to już 30. I czy potrzebne jest do tej karty zdjęcie dzięki za odpowiedź;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Ciężko mi powiedzieć, a nie chce wprowadzić w błąd. Proszę sprawdzić na stronie Paris Visite Card.

   Ja zawsze latam na CDG, więc na prawdę nie wiem:)

   Pozdrawiam i życzę udanego czasu w Paryżu!:)

   Usuń
 47. Witam,
  czy na komunikację miejską w Paryżu można kupić kartę multiosobową (jak np. w Barcelonie T-10), czy tamtejsza karta na 10 przejazdów za 13,30 może być używana w tym samym czasie przez kilka osób - po prostu przeciąga się ją np. 3 razy przez czytnik bramki i 3 osoby wchodzą do metra. Czy tylko 1 osoba może jej używać w danym momencie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Karnet na formę bloczku z 10 biletami, więc mogą one być używane przez wiele osób.

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
 48. Witam, czytam sobie wszystkie pytania i odpowiedzi i trochę się pogubiłam. Będę w Disneylandzie 4 dni na początku lipca (śpię w hotelu disney). Stamtąd chcielibyśmy wyskoczyć na cały dzień na zwiedzanie Paryża (2 os dorosłe oraz 2 dzieci w wieku 4 i 6 lat). Jeśli dobrze zrozumiałam to dla nas najlepszym rozwiązaniem (czyli przejazd Disneyland-Paryż, przejazdy po atrakcjach miasta i powrót) byłaby karta Pass Navigo Decouverte na 5 stref? Proszę mnie utwierdzić czy dobrze myślę? No i jaka jest cena takiej karty dla naszej rodziny i do czego dokładnie nas ona upoważnia? Będę wdzięczna za info. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Przepraszam najmocniej, że odpisuję dopiero teraz, jednak jestem zawalony pracą. Prosze mi wybaczyć - na komentarze z bloga i maile, jeśli nie wiążą się one z pracą zawodową, odpowiadam tylko w wolnych chwilach.
   Cena karty, o której mowa, na strefy 1-5, to 34,40€, bez znaczenia na wiek. Dlatego prosiłbym o sprawdzenie karty Visite Paris, jeśli chodzi o dzieci. Nie pamiętam ceny, ale info znajdzie Pan na blogu, wydaje mi się, że byłaby ona bardziej opłacalna dla dzieci.

   Karta upoważnia do korzystania z autobusów, metro, RER, Ile-de-France (Transilien) oraz pociągów (nie TGV) w określonych strefach i terminie.

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
 49. dzien dobry
  szukalem w sieci ciekawych informacji o Paryzu ... znalazlem wspaniale wiadomosci ... chyle czola autorowi fantastyczna praca
  mam pytanie dotyczace komunikacji publicznej
  przylatuje na CHDG w sobote popoludniem ... potrzebuje sie dostac z lotniska do hotelu w VILLEPINTE - Parc des Expositions ... wiem ze to jest bardzo blisko i dostane sie RER-em ... tylko jaki bilet mi potrzebny ? ten za 9,5 euro ?
  potem z Villepinte bede musial dostac sie na STADE DE fRANCE ... wiec mysle ze tutaj bede juz poruszal sie za pomoca 10 przejazdowego biletu ????
  czy ten na 10 podrozy obowiazuje rowniez w komunikacji nocnej ???

  dzieki serdeczne za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dziękuję za miłe słowa odnośnie bloga i jego treści, ciesze, że są one pomocne.

   Odpowiadając na pytania:
   - Na pierwsze pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo nie chcę wprowadzić w błąd. Proszę zatem zapytać się w informacji na lotnisko
   - Tak, kartnet 10 biletów jest ważny również na komunikację nocną

   Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego pobytu w Paryżu!

   Usuń
 50. witam serdecznie,
  chciałabym zapytać o najbardziej opłacalną opcję Paryża na jeden dzień. Z mojego rozeznania wynika iż jest to Karta Paris Visite Pass - cena 10.55 czy to aktualne oraz czy na tą kartę jest zniżka do 26 roku życia? i czy trzeba stać w osobnej kolejce na kolejkę linowa na Montmarte, czy wystarczy ta karta?
  Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   To zależy - jeśli zamierzasz się przemieszczać tylko po centrum, to bardziej opłacalny byłby bilet Mobilis.
   Jeśli chodzi o ceny, to są one na chwilę obecną jak najbardziej aktualne.
   Odnośnie kolejki nie wiem, bo nie używałem jej.

   Pozdrawiam serdecznie i życzę przyjemnego zwiedzania Paryża!

   Usuń
 51. Witam serdecznie.
  Ponawiam swoja prośbę (nawiasem mówiąc nie wiem dlaczego wczorajsze moje pisanie zniknęło)o informację na ile stref muszę wykupić Paris Visite Pass aby dojechać do Wersalu? Bardzo serdecznie pozdrawiam i dziękuję. Majka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Twój komentarz nie zniknął. Skomentowałaś wtedy inny tekst:) Tam również odpowiedź na Twoje pytania:)

   Pozdrawiam raz jeszcze!

   Usuń
 52. Moja wiadomosc niestety też gdzieś zniknęła, pytalam o bilecik Jeunes 26 wekend :) wiem ze trzeba wpisac imie naziwisko i datę, aczkolwiek rozumiem ze normalnie muszę go pierwszy raz skasować? MOnika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   W tej sytuacji cieżko mi powiedzieć, dlaczego komentarz zniknął, wybacz, może coś blogger pokręcił.

   Odpowiadając na pytanie: trzeba go skasować za każdym razem.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 53. Witam,
  chciałam podpytać, czy orientuje się Pan gdzie i jak wyrobić kartę Navigo Découverte na strefy 1-5 na tydzień? Czy można to zrobić na lotnisku? Cenowo jest to chyba najkorzystniejsza z dostępnych opcji, ale dość ciężko jest znaleźć informacje o tej karcie w języku innym niż francuski.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  AM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   O tym, jak wyrobić kartę znaleźć informacje można w komentarzach powyżej, temat ten był wielokrotnie poruszany. Jeśli chodzi o miejsce wyrobienia to wszystkie stacje metra, większe stacje RER. Na lotnisko nie powinno być problemu, by wyrobić ta kartę.

   Pozdrawiam i przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, jednak byłem zawalony pracą!

   Usuń
 54. Witam serdecznie, na wstępie stronka jest naprawdę genialna!!
  Pytanie: jaki bilet na metro: pobyt od czwartku do poniedziałku, hotel w centrum dużo zwiedzania.
  Jaki bilet jeśli w innej opcji pojawił by się Disneyland.
  Przyjazd do Paryża pociagiem.
  Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 55. We wrzesniu bede w Paryzu 1 dzien, prosze podpowiedz co mozna zwiedzic przez ten czas? Jakie bilety najlepiej kupic? Czy bilety ,ktore dostalam na TGV nalezy skasowac przed wyjazdem? Punktem startowym bedzie Gare de Lyon bo tam zamierzam szukac noclegu. z gory dziekuje za podpowiedz.
  dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Zapraszam do zapoznania się z przewodnikiem, który napisałem i wybrania dla siebie najlepszych atrakcji. Oto link: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/03/paryz-zabytki-zwiedzanie-relacja-ceny.html

   Są tam również opisane polecane opcje biletów.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 56. Dzień Dobry :)
  Także spróbuję skorzystać z Pańskiej wiedzy i ułatwić choć trochę sobie życie podczas pobytu w Paryżu:)
  Będę z mężem i synem (4 lata) w Disneylandzie jednakże jeden dzień (niedziela 11.08.13) chcielibyśmy poświęcić na troszkę zwiedzania (Wieża Eiffla, Notre Dame, Łuk Tryumfalny) - moje pytanie jest następujące: jaką opcje biletową wybrać aby dostać się ze stacji RER (Marne-la-Vallee A4) do centrum Paryża i czy najłatwiej będzie się już w samym centrum poruszać metrem? Czy przy zmianie kolejki z RER na metro są wspólne przystanki tych dwóch kolejek? Wydaje mi się, że w moim przypadku najkorzystniej będzie zakupić opcję PARIS VISITE na 1 dzień (2 dorosłych +1 dziecko) ale w gąszczu tych wszystkich opcji nie jestem pewna :)
  Dziękuję za poradę
  Joanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Proszę mi na poczatek wybaczyć, że odpisuję dopiero teraz, jednak nie miałem czasu wcześniej.

   Proszę sobie przekalkulować i przeliczyć, która opcja będzie najkorzystniejsza. Czy może zaup biletu jednodniowego, czy może biletu pojedyńczego (po centrum Paryża spokojnie można przemieszczać się piechotą), czy wspomniaje karty Paris Visite. Ceny wszystkich opcji są podane powyżej. Gdybym miał więcej czasu, to z chęcią bym pomógł z kalkulacją, jednak nie posiadam tyle czasu.

   Pozdrawiam i życze świetnej zabawy w Paryżu!

   Usuń
 57. Witam,
  Gratuluję wspaniałego bloga oraz ogromnej cierpliwosci w odpowiadaniu na pytania:)
  Proszę o podpowiedź - wybieram se do Paryza 30 czerwca i mam dylemat dotyczący wieku dzieci:) - dziecko, które ma skończone 11 lat a nie ma jeszcze 12 dla potrzeb transportu i innych biletów (np. Visite Paris) ma jeszcze zniżkę czy jest już traktowane jak osoba dorosła?
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę mi wybaczyć, jednak nie byłem w stanie wcześniej odpisać, ze względu na pracę.

   Jak udało się rozwiązać tą kwestię? Jak postrzegali w tym przypadku wiek dziecka?

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Witam,
   Wszędzie było traktowane jak dziecko 11 letnie czyli ze zniżkami:)
   Pozdrawiam serdecznie.
   M

   Usuń
  3. Dziękuję za informacje! Na pewno okaże się ona pomocna nie tylko dla mnie, ale również dla wszystkich innych!

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 58. Witam,

  Przylecę w piątek na lotnisko Paryż-Beauvais. Odlot 6-go dnia we środę z tego samego lotniska. Mieszkał będę w którejś z centralnych dzielnic Paryża. Zamierzam dużo chodzić, ale też zdarzy mi się na pewno kilkakrotnie pojechać np. metrem oraz wybrać się do Wersalu. Mam pytanie, jaka byłaby najtańsza opcja. Najrozsądniej byłoby coś kupić już na lotnisku po przylocie, aby od razu mieć wliczoną podróż do centrum.

  Pozdrawiam

  Czy są jakieś zniżki dla 10-letniego dziecka? A jeśli tak, to na podstawie jakiego dokumentu (polski dowód osob.?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Odnośnie najtańszych opcji transportu w Paryżu bardzo obszarne info połączone z relacjami znajduje się w komentarzach powyżej, więc zapraszam do przejrzenia.

   Odnośnie dokumentu uprawniającego do zniżek, to jest to dowolny dokument potwierdzający datę urodzenia oraz zamieszkanie w Polsce.

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 59. Dzien Dobry,

  Mam pytanie odnosnie biletu na rer do Wersalu. Bede w Paryzu od piatku do niedzieli wiec zakladam ze przy czestym podrozowaniu oplaca mi sie zakupic karte Paris Visite. Nie wiem jednak jak wybrac strefy. Generalnie bede podrozowala jedynie po 1-3 ale Wersal w to nie wchodzi. Czy oplaca sie jednak kupic 1-6? Czy moze zaplacic za strefy 1-3 i osobno kupic bilet na rer do Wersalu? Dziekuje z gory za odpowiedz :)

  Pozdrawiam,

  Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie bardziej opłaci się kupić osobno na Wersal:)

   A czy zamiast Paris Viste nie byłoby lepiej kupić sobie karty Navigo Découverte?

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 60. Witam :) przeczytalam Panski artykul. Okazal sie bardzo pomocny.08 lipca nad ranem bede w Paryzu i mam tylko jeden dzien by zwiedzic chodz odrobine tego pieknego miasta:) czy zwiedzanie autobusem wodnym to dobry pomysl ? czy jednak lepiej wybrac metro na jeden dzien ? z gory dziekuje za Panska opinie :)

  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Proszę mi wybaczyć, ale nie byłem w stanie odpisać wcześniej!

   Jak się udała wizyta w Paryżu? Co znalazło się na liście zwiedzania?

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 61. Witam,
  Będę wdzięczna za pomoc, bo jak chyba większość osób tutaj, gubię się już w tych opcjach biletów :)
  Przyjeżdżamy do Paryża na 7 dni, trzy osoby dorosłe. Przyjeżdżamy w środę. Zamierzałam kupić Transport Travel Card, ale teraz zwątpiłam czy to na pewno dobra opcja. Będziemy samochodem, więc boję się, że spędzimy pół dnia na szukaniu biletów... Hm, co jeszcze istotne, ja jestem osobą niepełnosprawną ruchowo. Czy mógłbyś doradzić w jaki bilet najlepiej zainwestować? Planujemy zwiedzanie, głównie centrum, ale pewnie wyskoczymy też np. do Disneylandu.
  Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
  Sylwia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Proszę mi wybaczyć, że odpisuję dopiero teraz, jednak wcześniej nie miałem kiedy.

   Podobny problem miało kilka osób przed Panią, jeśli chodzi o wybór biletów. Nie chciałbym się zatem powtarzać, więc zapraszam do przeczytania konwersacji powyżej.

   Tam również znajdzie Pani linka do strony z ugodnieniami w Paryżu dla osób niepełnosprawnych. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt mailowy.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 62. Witam Panie Krzysztofie,

  Mam nadzieję, że nie nastręczę problemów kolejnym pytaniem. Do Paris wraz z żoną przylatujemy w sobotę, a wylatujemy w czwartek (5 dni). Lotnisko Beauvais. Jesteśmy studentami. I oczywiście zależy nam na turystyce trampingowej. Najbardziej chodzi o jak najtańsze przejazdy. Stąd pytanie, czy taki scenariusz jest dla nas najlepszy, otóż:
  1. Dojazd do stacji kolejowej w Beauvais i kupno tam (o ile to możliwe)Paris Visite od 1-6 zony (o ile Beauvais jest w 6 zonie?). Jeśli jednak nie jest to sądzę, że nie opłaca się kupno Visite na 1-6, bo właściwie będziemy się poruszać w strefach 1-3.
  2. Teraz pytanie czy w ogóle jest sens kupować Visite 1-3, czy lepiej tygodniówkę, a np. w niedziele zrobić pieszą trasę? Owa niedziela to 1-sza niedziela miesiąca i wedle planu zdążymy obejrzeć 4-5 najważniejszych (moim zdaniem) muzeów/miejsc ulokowanych na trasie 8 km.

  Generalnie, najważniejsze dla mnie są odpowiedzi na pytanie czy Beauvais leży w 6 zonie i czy mogę w ten sposób zapewnić sobie transfery lotnisko-Paryż? Jeśli tak to myślę, że warto, a jeśli nie to jaka będzie dla nas najlepsza alternatywa.

  Dziękuje za informacje udzielone w Pana tekstach - bardzo przydatne. Mam nadzieje, że prezent urodzinowy dla mojej żony w postaci eksploracji Paryża się uda.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Niestety nie, Beauvais nie leży w 6 strefie. Na temat tego, jak dojechać z lotniska Beauvais do centrum szczegółowe info można znaleźć w tekście: http://www.krzysztofgierak.pl/2012/11/lotnisko-paryz-beauvais-we-francji.html

   Mam nadzieję, że prezent urodzinowy się uda, trzymam kciuki:)

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 63. Witam serdecznie Panie Krzysztofie,

  Proszę o poradę :-). We wrześniu wybieramy się na 3 dni do Paryża. Hotel znajduje się w 17 dzielnicy. Generalnie zamierzamy każdego dnia udać się do centrum, a tam cały dzień - spacerowe zwiedzanie. Jednakże jakoś musimy tam dojechać, stąd moje pytanie, w której dokładnie strefie komunikacyjnej znajduje się 17 dzielnica i jakie wówczas obowiązują nas bilety?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Z tego co pamiętam, to jest to 3 strefa, jednak proszę sobie jeszcze potwierdzieć tą informacje - na przykład o hotelarza.

   Jeśli chodzi o bilety, to karnet 10 biletów powinień być chyba najbardzej opłacalny.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 64. ADAM S
  Witam panie Krzysztofie
  na początku chce podziękować za wspaniałe opracowanie przewodnika ,który będzie mi bardzo pomocny ,wybieram się do Paryża samochodem wraz z rodzina (3osoby dorosłe+dziecko) od 2 do 4 sierpnia ,nocleg mam w hotelu Premiere classe w St CYR w związku z tym mam pytanie w sprawie zakupu biletu na komunikacje miejska ,chciałbym aby wyszło najtaniej (w planie mam zwiedzania tez muzeów )Dlatego proszę o info jaki bilet pan mi proponuje ,i pytanie jeszcze związane ze zwiedzaniem muzeów -jakie muzea są dostępne za darmo do zwiedzania w pierwsza niedziele miesiąca ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dziękuję za miłe słowa. Mam nadzieję, że strona choć trochę okaże się pomocna!

   Odpowiadając na Pana pytania: generalnie najczęściej najtańsze połączenie to karta Navigo Découverte na transport + Paris Museum Pass na muzea. O szczegółach kart można dowiedzieć się z tekstu lub postu o zniżkach i sposobach na tańsze zwiedzanie w Paryżu.

   Pozdrawiam serdecznie Pana i całą rodzinę!

   Usuń
 65. Witam Panie Krzysztofie! Ma Pan bardzo pomocną i czytelną stronę. Planujemy wyjazd do Paryża, do znajomych w sierpniu (między 11 a 24) i przyznaję, że komunikacja paryska przyprawia mnie o zawrót głowy. Nasi znajomi mieszkaja pod Paryżem - w Cachan i nie będzie ich w momencie naszego przyjazdu więc jesteśmy zdani wyłącznie na siebie, mapy no i Pana wskazówki ;)
  No więc tak: przyjedziemy autobusem w niedzielny poranek na Place de la Concorde i bedziemy musieli dostać się do Cachan. Wiem już, że dojeżdża tam rer B (stacja bodajże "Bagneux"). Może orientuje się Pan jak się tam dostac, gdzie się przesiąść z metra do rer B i jaki bilet kupić? Zamierzamy być w Paryżu dwa tygodnie, wiec z tego co wywnioskowałam najlepsza bedzie karta Navigo Decouverte, ale nie wiem na jakie strefy wziąć? Tzn w jakiej strefie jest Cachan? I z tego co wyczytałam Navigo Decouverte obowiązuje od poniedziałku do niedzieli, czyli w niedziele najlepiej chyba wykupić jednorazowe bilety??? I mam jeszcze jedno pytanie - czy dla 15latka jest jakaś zniżka i czy trzeba miec jakiś dokument, czy wystarczy paszport jako poświadczenie ile ma lat..... Będę wdzięczna za odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Oto schemtat jak dostać się do Cachan: http://www.ratp.fr/itineraires/en/ratp/resultat-detaille/start/Place+de+la+Concorde%2C+75008%2C+Paris/end/Bagneux+%28RER%29%2C+Cachan/is_date_start/1/date/2013-07-10/time/02%3A45%3A00/route_type/plus_rapide

   Jeśli chodzi o bilety, to zależy to w dużej mierze od Państwa - ile razy zamierzają Państwo korzystać z komunkacji miejskiej, czy wolą Państwo zwiedzać na piechotę. Zdecydowanie jednak karta Navigo Decouverte będzie dobrą opcją.

   Życzę udanego wyjazdu do Paryża!

   Pozdrawiam!

   Usuń
 66. Nie mam pytań, ale serdecznie pozdrawiam i dziękuję. Genialna strona. Wykorzystałam wszystkie info maksymalnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że strona okazała się pomocna! Dziękuję za miłę słowa:)

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 67. witam, jestem pod niesamowitym wrażeniem strony i Pana kompetencji;-)mam następujące pytanie: jadziemy w 2 osoby z wycieczką zorganizowaną do Paryża na zwiedzanie- od czwartku do niedzieli w sierpniu. Część tras będziemy z pewnością pokonywac autokarem, część komunikacją miejską. Chciałbym natomiast zostawać w centrum po programie zwiedzania, aby móc zobaczyć Paryż wieczorową porą bądź np. poimprezowac w klubie. Hotele mają być na obrzeżach Paryża, ale w okolicach metra bądź RERu. Jaki bilet warto wybrać na te 4 dni. I pytanie kluczowe- czy skazany jestem na pozostanie w centrum tylko do 0:30, bo później nie bedę miał czym dostać się do hotelu? Badź zabawa do 5 rano? Z tego co wyczytałem na stronach metro i RER nie funckjonują w godz. 0:30(w weekendy 1:30) do 5:00 rano. Będę wdzięczny za info. Pozdrawiam. Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   metro w Paryżu funkcjonuje w godzinach 05:30 - 01.15 / 2.15 (w piątki i soboty oraz święta). Zawsze jednak pozostają autobusy nocne w Paryżu, należy jednak sprawdzić, jaki autobus nocny przejeżdża obok hotelu.

   Co do biletu, to wszystko zależy od dni tygodnia, w jakich będziesz przebywał.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 68. Witam ! Jedziemy w 3 osoby samochodem do Paryża na 2 dni (piątek, sobota), chcemy zwiedzić cennrum miasta , parking będziemy mieli w Bercy , jaki bilet opłaca się kupić na te 2 dni ? Z góry dzziękuje za odpowiedż, pozdrawiam Adam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Najbardziej opłaci się chyba karnet 10 biletów.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 69. Witam, strona jest doskonała. Właśnie wróciłam z 3dniowego wypadu do Paryża. Moja przygotowanie się do wyjazdu zawdzięczam w 90% pańskiej stronie. Uwagi na gorąco:
  1. Przyjechałam Eurostarem na Gare du Nord, gdzie kupiłam bilety Mobilis 1-2 strefy oraz zamierzałam kupić Museum Pass. Niestety jedyny punkt sprzedaży był nieczynny z powodu awarii zasilania i nigdzie już nie miałam możliwości go kupić. Radzę więc kupić przez internet przed wyjazdem - mój błąd. Uwaga! Koniecznie wpisać datę na biletach Mobilis - wieczorem wychodząc z metra trafiłam na "łapankę" - grupa kontrolerów sprawdzała bilety wszystkim wychodzącym. Gdyby nie pana przewodnik, z pewnością miałabym wpadkę, bo mój francuski to 10 nieprzydatnych słów.
  2. Wieża Eiffla - kupić bilet przez internet albo zapomnieć o wjeździe. Kolejka koszmarna, szkoda czasu.
  3. Zamiast - widok z korony Łuku Triumfalnego - rewelacja. Na moje oko to ok. 20 pięter, na które trzeba wejść wąskimi dusznymi schodkami. Nie jest to przedsięwzięcie dla niewydolnych ruchowo czy oddechowo. Cena 9,50€ żadnej kolejki.
  4. Luwr - kolejka koszmarna. Stanęłam przy słupku pt. "1,5 godziny stania", ale poszło zdecydowanie lepiej i po godzinie byłam w środku. Z Museum Pass i in. - wejścia bez kolejki. W środku milion ludzi, upiorny upał i zaduch. Trzeba się przygotować do zwiedzania w domu, wybrać co i gdzie chce się zobaczyć. Polecam stronę internetową muzeum. W przeciwnym wypadku - survival. Wady: opisy eksponatów wyłącznie po francusku, wielkie kolejki do brudnych damskich toalet, zdesperowane panie i matki dziećmi wchodziły do męskich.
  5. Wracałam samolotem z Beauvais. Bilet(16€)na shutte bus na parkingu przy Porte Maillot kupuje się w kiosku, nie u kierowcy. Wsiąść można do dowolnego autobusu, nikogo nie interesuje po co i na którą godzinę jedziemy na lotnisko. Lotnisko "terminal" T1, z którego wylatywałam - katastrofa cywilizacyjna i sanitarna. Chichocząca, patrząca sobie w oczy obsługa skanera na odprawie bezpieczeństwa. Aż strach lecieć.
  6. Wszędzie rozmawiałam po angielsku, w restauracjach, kawiarniach wszędzie jest menu także w angielskim. Komunikatów na dworcach w żadnym języku nie rozumiałam, ale w Polsce po polsku też nie. Pozdrawiam serdecznie pana i wszystkich podróżników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dziękuję serdecznie w imieniu swoim i wszystkich czytelników bloga oraz osób odwiedzających za Pana uwagi, sugestie, porady i informacje!

   Prawdziwe "wieści z frontu":) Super!

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 70. Świetna strona z praktycznymi informacjami.Proszę o radę, będę w Paryżu od wtorku do soboty (6-10 sierpnia), nocleg mam w strefie 3 (Arcuell-Cachan), skąd do centrum,najbliżej jest na stację RER. Co opłaca się bardziej Paris Visit,( 1-3 STREFY NA 5DNI-OK 33 euro) czy karnet 10-cio biletowy ?( ok.13euro) Czy taki bilet z karnetu upoważnia do przejazdu w strefach 1-5 ? Będę wdzięczny za informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Tutaj dużo zależy od Was, ile zamierzacie korzystać z komunikacji miejskiej. Zamiast karty Paris Visite, może jednak lepiej zaopatrzeć się w Navigo Découverte? Jest taniej!

   Proszę się zastanowić i skalkulować, co będzie korzystniejsze dla Państwa.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Dziękuję za szybką odpowiedź, chyba Navigo to jednak najlepszy wybór. Czy można ją kupić na lotnisku Beauvais Tillé
   lub w pobliżu Porte Maillot Palais de Congres ?

   Usuń
  3. Można ją kupić na stacji metra Porte Maillot:)

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  4. Bardzo dziękuję za użyteczne informacje.Pozdrawiam serdecznie !

   Usuń
  5. Nie ma za co:)

   Pozdrawiam również!

   Usuń
 71. Witam serdecznie,

  Mam pytanie, gdzie można kupić bilet z centrum na lotnisko CDG? Przylatuje na CDG, ale nie chcę od razu kupować dwóch biletów do centrum i powrotnego, bo możliwe, że będę wracał wspólnie z kimś taksówką.

  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupowałem na stacji kolejowej Nord, skąd bez problemu złapiemy skład RER B na lotnisko CDG.

   Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu do Paryża!

   Usuń
 72. Witam,
  Czy orientuje się Pan może jak najtaniej dojechać do Parku Asterixa z okolic Dworca Gare du Nord?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Najłatwiej będzie najpierw złapać metro, które zawiezie Państwa pod Luwr, a następnie skorzystać z opcji Shuttle Bus, który kursuje bezpośrednio do Parku Asterixa. Oto rozkład jazdu: http://www.parcasterix.fr/en/getting-park

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Dziękuję serdecznie :)

   Usuń
 73. Szanowny Panie Krzysztofie!
  Strona jest super, ale nie znalazłam informacji czy bilet 5 dniowy liczy sie w 24 godzinnym systemie, np.na 5 dni - od 19 lipca np. o godzinie 12.00 do godziny 11.59 23 lipca?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Proszę mi napisać o jakim bilecie Pani piszę, prosiłbym o francuską nazwę, bo nie chce Pani wprowadzić w błąd.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 74. Witam! przyznam szczerze, że po lekturze postów trochę głupio mi Pana zamęczać kolejnym pytaniem...:)
  ale chciałam zapytać krótko i o trochę inna kwestie:) jak wyglądają przesiadki pomiędzy metrem a RER? czy przesiadając się muszę odbić bilet jeszcze raz? (zakładając oczywiście, że nie minęło jeszcze 1,5 godz od pierwszego skasowania)Nie do końca zrozumiałam ten system a nie chciałabym zarobić mandatu
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli zmieścisz się w czasie (1,5), to możesz do woli zmieniać środki transportu na linii metro - RER - metro - RER i tak dalej. Nie trzeba dodatkowo odbijać nowego biletu.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 75. Mi też trochę głupio zawracać Panu głowę, też mam pytanie.
  Przyjeżdżam do Paryża w czwartek wieczorem, wylatuję w poniedziałek rano. Kwatera w dzielnicy Suresnes (niestety nie mogę znaleźć jaka to strefa)i chciałabym zwiedzić najważniejsze zabytki, czyli raczej centrum. Jaki bilet powinnam kupić, 3-dniowy? Mam 22 lata, jestem studentką.

  Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź. Miło się robi z myślą, że istnieją tacy bezinteresowni ludzie :)

  Pozdrawiam,
  Patrycja L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Przede wszystkim sprawdzić w której strefie znajduje się dzielnica - najłatwiej i najlepiej zapytać gospodarzy kwatery, na pewno będą wiedzieli:)

   Jeśli chodzi o bilety, to polecam Jeunes 26 na weekend i w czasie obowiązywania biletu postarać się zwiedzić jak najwięcej, a ostatni dzień zostawić już na spacer po centrum, do którego dostać się można już na bilecie jednorazowym.

   Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu do Paryża!

   Usuń
 76. Witam, może za jednym razem się uda odpowiedzieć. Mam hotel 55 Avenue François Mitterrand, Chelles proszę mi napisać jakie bilety mam użyć oraz czym się poruszać będę od 4 sierpnia do 7 sierpnia (niedziela) (2 dzieci + 2 dorosłych) chcemy skoczyć do Luvr bo to niedziela darmowa, wieżę Eiffla, Disneyland. Samochód raczej najlepiej pod hotelem zostawić czy też poruszać się nim, ale nie wiem czy parkingi nie są droższe ?
  Zaznaczę, że mam legitymację osoby niepełnosprawnej PZN-polski związek niewidomych czy to do czegoś upoważnia ? Pozdrawiam i dziękuję za odp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Nie chciałbym się powtarzać, gdyż pytanie w dużej mierze jest bardzo podobne, do pytań już wcześniej zadawanych, więc radziłbym:
   - sprawdzić, w której strefie znajduje się hotel
   - poczytać o rodzajach biletów, policzyć sobie, ile razy zamierzacie korzystać z komunikacji miejskiej (czy 2-3 razy na dzien, czy 10?) i wybrać najrozsądniejsze bilety.
   - przeczytać komentarze powyżej, gdzie można znaleźć odpowiedź na zadane pytania:)

   Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu do Paryża!

   Usuń
 77. Witam! Również mam pytanie techniczne. Jadę do Paryża na 5 dni i zastanawiam się czy wybrać bilety Paris Visite pięciodniowe czy Decouverte? Tj. od wtorku do soboty. Przez 4 dni będę krążyć po centrum, w okolicach Casino de Paris i Folies Bergere, a piątego dnia zamierzam jechać do Evry. Lepiej kupić bilet 5-dniowy na strefy od 1-5(bo Evry jest w piątej strefie) czy lepiej osobno kupić bilet jednodniowy przy poruszaniu się wokół Evry? Do jakich godzin nocnych kursują RERy? Czy są jakieś zniżki dla niepełnosprawnych? Dziękuję za pomoc! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   W mojej opinii lepiej będzie kupić Decouverte, jednak proszę sobie to skalkulować. Generalnie nie ma sensu przepłacać za Paris Visite.

   Tak samo proszę sobie policzyć, jaka opcja biletu Decouverte będzie najlepsze i najkorzystniejsza finansowo dla Państwa.

   Godziny jazdy RER zależą od kursów, jaka linia Państwa interesuje?

   Odnośnie zniżek i ułatwień dla niepełnosprawnych w Paryżu info można znaleźć w komentarzach powyżej.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 78. Witam, Jadę do Paryża od środy do wtorku, mieszkać będę niedaleko stacji La Chapelle. Jakie bilety najlepiej kupić na te kilka dni, bo ta karta tygodniowa chyba nie za bardzo ze względu na to,że zaczynam w środę, a kończę we wtorek. Myślałam o biletach 10 przejazdowych, gdyż centrum jest raczej do zwiedzania na piechotę. Czy kupując ten karnet mogę z niego skorzystać na przejazd RER z lotniska i czy w ramach jednego biletu mogę się przesiąść z RER na metro? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Może zastanowić się na kupnem karty Navigo Découverte na okres do końca tygodnia, a potem bilety jednorazowe lub karnet 10? Wykorzystać czas, na który obowiązuje Navigo Découverte maksymalnie, tak, aby zwiedzieć wszystkie miejsca, gdzie trzeba dojechać komunikacją miejską.

   Jeśli chodzi o karnet dziesięciu biletów, to niestety na tym karnecie nie ma możliwości, aby dojechać z lotniska do centrum. Trzeba kupić osobny bilet za 9,50€ / w jedną stronę.

   Odnośnie centrum Paryża, to tak - jak najbardziej można zwiedzać je na piechotę, do czego gorąco zachęcam!

   Pozdrawiam serdecznie

   Krzysztof Gierak

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za podpowiedź :) A tak przy okazji super stronka i niezwykle przydatne informacje. Na dodatek wszyscy dostają bardzo konkretne odpowiedzi na dręczące pytania.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Nasunęło mi się jeszcze kilka pytań. Po pierwsze, czy kartę Navigo można kupić już na lotnisku CDG i czy na tę kartę przejadę na i z lotniska? Czy na tę kartę mogę jeździć wszystkimi dostępnymi środkami transportu tzn metro, Rer, Batobus, autobus i tramwaj (mając Navigo na strefy 1-5)? I jeszcze drugie pytanie, czy na poniedziałek i wtorek lepiej jest kupić karnet na 10 biletów, czy może lepiej dwa bilety jednodniowe? Wydaje mi się, że (o ile dobrze zrozumiałam) bilet jednodniowy daje większą swobodę poruszania wszelkimi środkami transportu ze wszystkimi możliwymi przesiadkami. A czy bilet jednodniowy upoważnia też do przejazdu RER B na lotnisko CDG? Troszkę namieszałam, ale kombinuję jak tu najwięcej zaoszczędzić na transporcie. Pozdrawiam :)

   Usuń
 79. Cześć Krzysztof,
  czy kiedykolwiek rezerwowałeś nocleg za pomocą centreparis.com? Jeżeli nawet nie, może mógłbyś mi pomóc... Po wypełnieniu formularza zapytania odnośnie konkretnego lokum po kliknięciu na ramkę "send" nic mi się nie wysyła. Może w wersji francuskiej to działa?
  Będę wdzięczny za pomoc.
  Pozdrawiam, Jurek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Jeszcze nigdy nie miałem przyjemności rezerwować noclegu przy pomocy tej strony.

   Jeśli chodzi o stronę, to proszę spróbować w google chrome z opcją tłumaczenia stron, dzięki temu będzie można uzyć francuskiej wersji strony.

   Pozdrawiam i powodzenia!

   Usuń
 80. Witam, napisałam komentarz 17 lipca 2013 13:15 z zapytaniem o bilet. Już chłopak w Paryżu kupił mi takowy na 3 dni za 15 euro, więc pytanie nieaktualne.

  Plan wycieczki ułożyłam sobie wg. Pana super przewodnika. Dziękuję bardzo! Życzę powodzenia w dalszych podróżach :) Jak będę wybierała się do któregoś z opisanych przez Pana miast, na pewno skorzystam z kolejnego przewodnika :)

  Pozdrawiam,
  Patrycja L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja już odpowiedziałem na wcześniejszy komentarz:)

   Pozdrawiam i jeszcze raz życzę udanego wyjazdu do Paryża!

   Usuń
 81. Witam,
  Wybieram się do Paryża we wrześniu na sobotę i niedziele z żona, przylatujemy na lotnisko ,,Paryż Charles de Gaulle CDG '' z lotniska do hotelu AUSTNIS'S na 26 Rue D'amsterdam, 75009 Paryż, chcemy głównie zwiedzić Paryż. Jaka komunikacja będzie najlepsza dla nas żeby dojechać z lotniska do hotelu i później poruszać się bez problemu po wszystkich strefach Paryża, bo nie bardzo wiem gdzie jest która strefa, żeby nie dostać czasem mandatu. Gdzie kupić ewentualny bilet na daną komunikację i jak wyjdzie cenowo na dwie osoby na sobotę i niedzielę. Z góry dziękuję za informację i POZDRAWIAM TOMEK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Odpowiedzi na wszystkie pytanie znajdzie Pan w komentarzach powyżej:) Proszę mi wybaczyć, że odsyłam do poczytania komentarzy, ale bez sensu, abym się powtarzał po raz x10:)

   Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego wyjazdu do Paryża!

   Usuń
 82. Witam Panie Krzysztofie,
  Na początku chciałabym przede wszystkim pogratulować świetnie prowadzonego i niezwykle pomocnego dla podróżników bloga. To jednak nie koniec, gdyż nie jest to jedna z tych bezinteresownych wiadomości:) potrzebuję bowiem pomocy. Planuję wybrać się ze znajomym we wrześniu do Paryża, a dokładnie w okolice Paryża, gdzie mamy możliwość za darmo się zatrzymać na parę dni. Miejscowość ta nazywa się Nogent le-Roi, ale z tego co widziałam będziemy musieli ruszać do Paryża pociągiem z Maintenon. Ponieważ mamy plany przez parę dni dojeżdżać z tego miasteczka do Paryża, a później do niego wracać chciałabym się zapytać czy są może jakieś karnety kilkudniowe na takie przejazdy, a już całkiem genialnie byłoby (choć zdaję sobie sprawę, że to mało prawdopodobne), żeby był jakiś pakiet, który łączyłby w sobie taką opcję z jakimś karnetem na komunikację po stolicy. Paris Visite Pass jak wyczytałam obejmuje koleje Transilien SNCF, ale nigdzie nie znalazłam dokładnie dokąd najdalej można się nimi wybrać z taką kartą. A i na koniec jeszcze jedno pytanie: Czy są jakieś zniżki na przejazdy dla osób w wieku 25 lat? O ile będzie miał Pan chwilkę wolnego czasu serdecznie proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dziękuję za miłe słowa - cieszę się, że blog się podoba!

   Odpowiadając na Twoje pytania: odnośnie karnetów na pociąg, o którym pisześ, to nie mam zielonego pojęcia, nigdy nie korzystałem, moi znajomi również, więc nie chcę się wypowiadac, aby nie wprowadzić w błąd.

   Odnośnie zniżki dla osób do 25. roku życia, to zniżka taka jest, m.in. na bilety weekendowe.

   Życzę udanego wyjazdu do Paryża i pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za pomoc i również serdecznie pozdrawiam

   Usuń
 83. Witam Panie Krzysztofie.
  Dziękuję za rewelacyjną stronę. Jadę w sierpniu z wnukami do Paryża do Disneylandu. Informacje podane przez Pana są nie do przecenienia. Dziękuję za porady i wskazówki z których będę korzystał.
  Życzę przyjemnych i bezpiecznych podróży.
  Marek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dziękuję za miłe słowa i życzę super zabawy z wnukami w Paryżu oraz również wielu wspaniałych, a co najważniejsze, bezpiecznych podróży!

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 84. Czy orientuje się Pan czy na bilecie ticket jeune 26 na strefy 3-5 (posiadając jednoczesnie kartę navigo tygodniową ważną na strefy 1-2) można swobodnie dojechać na lotnisko charles de gaulle?

  Jedziemy za 2 dni do Paryża i chcemy się wybrać do parku Asterixa...

  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Tak jak pisałem wcześniej, nie orientuje się i nie chcę wypowiadać w tym temacie, aby nie wprowadzić Państwa w błąd. Radzę zapytać się w informacji przed bramkami!

   Pozdrawiam serdecznie raz jeszcze!

   Usuń
 85. Witam, mam pytanko. Jaki rodzaj biletu najlepiej kupić jeśli jednego dnia mam zamiar odwiedzić Disneyland a w dwa nastepne Wersal oraz najważniejsze muzea i zabytki. Po centrum najchetniej poruszałbym się spacerując bo pisał Pan że to najwygodniejszy sposób. Ważną informacją jest fakt, że mój hotel znajduje sie w pobliżu stacji La Defensa. Czy kupować jakiś karnet czy korzystać tylko z biletów jednorazowych?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 86. Dzień dobry- wszystko pięknie napisane, przewodnik świetny - ale mam tylko 1 pytanie- czy dnia 1 listopada atrakcje PAryża są zamkniete? Luwr, muzea itd ?:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 87. Witam! Wybieram sie do Paryza za 3 tygodnie (po raz drugi) i przypadkiem trafilam na te fajna strone. Jak widze turysci najczesciej pytaja sie o bilety na komunikacje miejska (dla mnie to tez najwiekszy problem). Chcialam tylko opisac moj przypadek sprzed 2 lat, kiedy to zdecydowalam ze kupie dla nas karnet z biletami (ogolnie mowiac wg mnie na 2 - 3 dni to najlepsza opcja, ale zalezy co i gdzie chcemy zwiedzac). Trafilismy do Paryza rano (ale nie az tak strasznie rano - miedzy 8 a 9.00) i na stacji gdzie wyszlismy (Galieni) nie mozna bylo kupic zadnego karnetu. Jedyna opcja - bilet z automatu. I tu znowu problem, bo nie mielismy monet, a automat tylko takie przyjmuje(wiem ze wczesniej bylo o tym wiec pisze dla przypomnienia). Musialam wymienic. ALe metro mi sie podobalo, bardzo szybkie i krotkie przystanki, czytelne - choc francuskiego nie znam. Ktos tu pisal ze dogadywal sie po angielsku - my mielismy pecha bo nam wszyscy odpowiadali po francusku (celowo?)Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 88. Być może to głupie pytanie, lecz co oznacza "sfera 1-2". Nie chcę popełnić błędu kupując ten tygodniowy bilet

  OdpowiedzUsuń