2 marca 2013

TOP 10: Atrakcje turystyczne i zabytki Porto (Portugalia) według tripadvisor [Zdjęcia]

Porto to obok Lizbony najchętniej odwiedzane miasto w Portugalii, a w opinii wielu również najpiękniejsze. Jest to główne miasto na północy Portugalii znane nie tylko ze słynnego wina Porto, ale również starego miasta wpisanego na listę UNESCO oraz... klubu piłkarskiego, któremy kibicuje wiele osób w całej Europie. Miasto Porto posiada jednocześnie wiele zabytków i rozmaitych atrakcji turystycznych.

Jednak które atrakcje turystyczne są najciekawsze i najwyżej oceniane przez użytkowników popularnego portalu tripadvisor? Zapraszam do zestawienia, które prezentuje TOP 10 atrakcji portugalskiego Porto. Miejsce prezentowane na poniższej liście każdego roku odwiedzane są przez tysiące turystów z całej Europy i zachwycają każdego.


1. Most Ponte Dom Luís I
Jest to dwukonygnacyjny most stalowy, który stanowi wizytówkę Porto, a który został tak nazwany na cześć króla Ludwika I. Łączy on brzegi rzeki Douro. Jego całkowita długość to 385,25 metrów (w momencie budowy był to najdłuższy most na świecie w swojej kategorii). Budowa mostu Ponte Dom Luís I została rozpoczęta w roku 1881, a inauguracja nastąpiła 31 października 1886 roku. Projektantem mostu był inżynier Teófilo Seyrig z grupy Gustave Eiffel.

2. Nadbrzeże Cais da Ribeira
Cais da Ribeira jest to część Porto ulokowana nad brzegami rzeki, jest to jedna z najbardziej malowniczych części miasta, chętnie fotografowana o każdej porze dnia i zawsze pełna turystów. Znajdziemy tam wąskie z zabytkowymi budynkami, nabrzeże z przycumowanymi łodziami oraz wiele tradycyjnych małych restauracji i cukierni. W 1996 Cais de Ribeira zostało wpisane na listę UNESCO.

Photos of Ponte D. Luis I, Porto
This photo of Ponte D. Luis I is courtesy of TripAdvisor

3. Rzeka Duero
Nie tyle sama rzeka jest tutaj główną atrakcją, co rejsy po niej i jej nadbrzeża. Ciągną się one kilometrami, a każdy znajdzie tam coś dla siebie - zarówno spokojne, dzieki miejsca, jak i piaszczyste plaże. Warte polecenia są również rejsy, dzięki którym możemy zobaczyć niezwykła architekturę Porto z poziomu rzeki i przepłynąć pod jego sześcioma mostami. Warto również wypożyczyć samochód, by oddalić się od centrum i podziwiać dziki nadbrzeża rzeki Duero wraz z jej estuarium.

4. Palacio da Bolsa
Pałac ten został wybudowany w XIX wieku w neoklasycystycznym stylu. Jest on zlokalizowany w samym centrum Porto, a jednym z jego najbardziej okazałych i jednoczeście charakterystycznych pomieszczeń jest Komnata Arabska.

Photos of Palacio da Bolsa, Porto
This photo of Palacio da Bolsa is courtesy of TripAdvisor


5. Estação de São Bento
Jest to stacja kolejowa, która została oddana do użytku w 1916. Znana jest ze swoich malowideł naściennych przedstawiających historię Portugalii. Znajduje się na Placi Almeida Garret, w samym centrum miasta. Znajdują się tu 4 perony i stacja metra.

6. Igreja de São Francisco
Kościół św. Franciszka jest najbardziej okazałą gotycką budowlą w Porto. Kościół ten został wybudowany w XV wieku z polecenia krół Ferdynanda I. W późniejszych latach do dekoracji kościoła dodano elementy barokowe, dzięki czemu obecnie gotycka architektura przeplata się z barokowym zdobnictwem i wystrojem wnętrza.

Photos of Sao Francisco Church (Igreja de S Francisco), Porto
This photo of Sao Francisco Church (Igreja de S Francisco) is courtesy of TripAdvisor


7. Livraria Lello & Irmão
Czy księgarnia może być atrakcją turystyczną? Okazuje się, że tak! Księgarnia Livraria Lello to jedna z najstarszych księgarni w Portugalii otwartwa w 1869 roku. Znajduje się ona w budynku, który zachwyca swoją elewacją pełną inspiracji z kultury Maurów.

8. Fundação Serralves
Fundacja Serralvs wchodzi w skład Muzeum Sztuki Współczesnej de Serralves(Museu de Arte Contemporânea de Serralves), które położone jest na terenie parku Parque de Serralves. jest to światowej klasy muzeum, które zostało otwarte w 1999 roku i było pierwszym tego typu projektem w całej Portugalii.

Photos of Serralves, Porto
This photo of Serralves is courtesy of TripAdvisor


9. Casa da Música
Casa da Música jest główną salą koncertową miasta Porto w Portugalii. Została zaprojektowana przez holenderskiego architekta Rem Koolhaas i zbudowana jako cześć projektu Porto Stolica Kultury Europejskiej w 2001 (Porto 2001). Chociaż zakończenie prac miało miejsce dopiero w roku 2005, od razu stała się wizytówką miasta.

10. Estádio do Dragão
Jest to stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa klub FC Porto. Posiada 5 gwiazdek UEFA czyli najwyższą kategorię. Stadion został wybudowany w związku z Mistrzostwami Europy EURO 2004 i zastąpił stary stadion FC Porto Estádio das Antas. Budowa stadionu kosztowała blisko 98 mln euro, a inauguracyjny mecz, w którym FC Porto pokonało 2:0 FC Barcelona miał miejsce 16 listopada 2003.

Photos of Estadio do Dragao, Porto
This photo of Estadio do Dragao is courtesy of TripAdvisor

Polecam również:

1 komentarz:

  1. Panie Krzysztofie,
    Proszę o poradę jak dostać się najlepiej z lotniska Paryż-Beauvais w okolice stacji metra Porte de Vanves. Mając na uwadze tą stację metra i zwiedzanie Paryża przez 4 dni jaki bilet kupić i ile mniej więcej może kosztować (z tego co wyczytałem to najlepiej karnet na 10 przejazdów ale nie wiem na ile stref).
    Jak najlepiej dojechać z Porte de Vanve do Wersalu ?
    Bardzo dziękuję jak poświęci mi Pan chwilę na odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń