4 grudnia 2012

Przewodnik po Portugalii: Porto w dwa dni - zabytki, atrakcje, noclegi, dojazd, plaże i ceny [Mapa + Zdjęcia]

Porto to drugie co do wielkości miasto Portugalii, w opinii wielu całkowicie odmienne od Lizbony, z którą to też cały czas toczy walkę w komentarzach turystów o tytuł najpiękniejszego miasta Portugalii. Porto oferuje nie tylko wspaniałą architekturę centrum, ciekawe zabytki, ale też słynne na cały świat wino Porto, które tam smakuje najlepiej na świecie.

Zapraszam na przewodnik po Porto, który pokaże, co zwiedzić i zobaczyć w tym mieście, jeśli mamy tylko 2 dni, 8 godzin - czyli najciekawsze zabytki, a przy okazji też kilka porad odnośnie noclegów i miejsc, o których nie zawsze da się przeczytać w przewodnikach? A może wypad na plaże? Czemu nie, w Porto też możemy skorzystać z możliwości wylegiwania się na plaże! Do tego wszystkiego zdjęcia, mapa oraz wersja, którą można wydrukować i wziąć ze sobą w drogę.


W Portugalii jest stare powiedzenie, który mówi: "W Porto pracują, w Bradze się modlą, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie wydają" - oddaje ono trochę klimat Porto, które jest najważniejszym miastem północnej Portugalii, lecz nie wolno nam zapominać, że Porto oferuje również innowacyjną architekturą, które kontrastuje z zabytkowym centrum oraz szeregiem atrakcji, które razem sprawiają, że miasto to jest wyjątkowe. Nie brakuje tam pocztówkowych widoków, które znajdziemy bardziej często, gdyż miasto leży na wzgórzu i nie ma problemu, by znaleźć malownicze ujęcie na rzekę Douro, która po portugalsku znaczy "Złota". 

Źródło: www.sxc.hu

Jak się dostać do Porto?
Najłatwiej jest dolecieć do Porto, gdyż miasto posiada drugi co do wielkości port lotniczy w kraju - jest on oddalony od 10 km na północny-zachód od miasta oraz bardzo dobrze skomunikowany z miastem (do wyboru mamy m.in metro linię E, która odjeżdża co 20 minut, na lotnisko znajduje się również informacja turystyczna, gdzie można kupić bilety 24-godzinne w cenie 5 Euro). Na lotnisko w Porto dolecieć możemy kilkoma tanimi liniami lotniczymi - np. easy Jet ( easyjet.com), który często i tanio lata z lotnisko Gatwick w Anglii, lub też liniami Ryanair (ryanair.com), które mają połączenia w dobrej cenie do Porto z Liverpoolu oraz Londyn Stansted. Lotnisko w Porto obsługuje również portugalski przewoźnik narodowy TAP Portugal, które oferuje loty z większości europejskich, głównych lotnisk.

 Źródło: www.sxc.hu

Noclegi
W Porto mamy szeroki wybór bazy noclegowej - od tanich pokoi wieloosobowych w różnych hostelach, przez pensjonaty, apartamenty prywatne, po 5* hotele. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela i tego, ile chcemy wydać na nocleg. Z hoteli 3* warto polecić Vera Cruz Residencial na Rua de Ramalho Ortigão 14 (residencialveracruz.com), który oferuje tanie zakwaterowanie w samym centrum Porto, a także posiada wspaniały taras widokowy na dachu, z którego mamy widok na całe śródmieście. Innym rozwiązaniem na niskobudżetowy nocleg jest wybór jednego z hosteli w Porto: przegląd hosteli znajdziemy na hostelworld.com (ceny zaczynają się od 9 Euro za łóżko, ze śniadaniem wliczonym w cenę). 

 Źródło: www.sxc.hu

Przewodnik po Porto: dzień pierwszy 

Miejscem, z którego warto rozpocząć zwiedzanie jest Ratusz dominujący na północnym końcu Avienda dos Aliados. Został on wybudowanych w 1920 roku i jest jednym z największych ratuszy w Europie z 70 metrową, granitową wieżą i okazałym zegarem. Idąc w dół głównej ulicy i skręcając w lewo w Rua Janeiro 31 zobaczyć możemy Igreja de Santo Ildefonso, czyli kościół św. Ildefona z XVIII wieku, a którego fasa jest pokryta tradycyjną portugalską ozdobą - niebieskimi, ceramicznymi płytkami nazywanym azulejos.  Przechadzając się dalej wzdłuż  Rua de Augusto Rosa zobaczyć można kolejkę linową Funicular dos Guindais (otwarta od 8 rano do 8 wieczorem, bilet na przejazd kosztuje 1 Euro), której nachylenie 45 stopni, jest jednym z najbardziej stromych w tego typu budowlach w Europie. Z tunelu kolejki zobaczyć można jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta - most Ludwika I (Ponte de Dom Luís I), który został zaprojektowany przez inyniera Théophilaowi Seyrigowa, który to kilka lat wcześniej, wraz z Gustavem Eiffelem zaprojektował most Ponte Dona Maria Pia. Jego budowa rozpoczęła się w 1881 roku, a uroczyste otwarcie nastąpiło 31 października 1886 roku. 

                                                                                    Źródło: www.sxc.hu

Aby zobaczyć najlepszą panoramę udajemy się przez most w kierunku  Vila Nova de Gaia. Wzdłuż wybrzeża znajduje się tam wiele ławek, gdzie możemy usiąść i przyjrzeć się rzece  podziwiając jedną z najsłynniejszych panoram Porto. Zobaczyć będzie można m.in. tradycyjne, drewniane, barki, które kiedyś były używane do przewozu wina w dół rzeki. Jeśli jest już pora na lunch, to warto udać się znowu do centrum na jedną z uliczek w obrębie Rua Formosa, gdzie znaleźć można wiele bardzo dobrych i tanich restauracyjek. 

Źródło: www.micrucelofluvial.com

Również tam znajduje się duży plac Mercado do Bolhão, który jest kolorowym, tętniącym życiem rynkiem z 19- wieczną, żelazną, kutą bramą. Kupić tam można świeże kwiaty, owoce, lokalne łakocie i wyroby, a wszystko to oferowane przez mieszkańców miasta, którzy przekrzykują się nawzajem, aby to właśnie u nich kupić. Będąc w tej okolicy warto odwiedzić wyjątkowo klimatyczną kwiaciarnię Libania, która specjalizuje się w drzewkach Bonsai, a której witryna pełna jest tych japońskich drzewek - wprost do zapatrzenia się w mnogość rodzajów, odmian i kształtów Bonsai. Następnie warto udać się na ulicę Rua de Santa Catarina, gdzie znajdziemy sklepy najsłynniejszych światowych marek. 

Źródło: www.sxc.hu

Czas zasmakować tego, z czego słynie Porto na cały świat - wina Porto, a najlepiej zrobić to w jednej z tradycyjnych winiarni. Znajdziemy je po drugiej strony rzeki, w Vila Nova de Gaia, tuż przy rzece, m.in. na Avenida Diogo Leite. To właśnie tam warto udać się na zwiedzanie winiarni połączone z degustacją oraz informacjami o tym, jak tworzy się wino Porto. Uwaga wino to ma ponad 20% alkoholu i podobno to właśnie w Porto smakuje najlepiej, bez wątpienia jest to jeden z "must see, must do" w Porto. 

 Źródło: www.trekearth.com

Szukając miejsca na kolacje warto wybrać się tam, gdzie jedzą mieszkańcy Porto, dlatego też udajemy się na ulicę Rua do Bonjardim, gdzie znajdziemy kilkanaście lokalnych restauracyjek. A czego spróbować? Jak bardzo kuchnia portugalska jest bogata w owoce morze we wszystkich odmianach, przyrządzane na rozmaite sposoby, tak bardzo tym razem warto spróbować tradycyjnej potrawy portugalskiej, jaką jest dorsz, po portugalsku bacalhau. Do wyboru mamy kilka opcji: dorsz z frytkami zapiekany w śmietanie, dorsz z czipsami ziemniaczanymi albo też solony, gotowany dorsz podany ze świeżymi ziemniakami i dużą ilością pietruszki. Za taki obiad, z deserem i winem, nie powinnyśmy tam zapłacić więcej niż 15 Euro za osobę. 

Przewodnik po Porto: dzień drugi

Dzień warto zacząć od zobaczenia wspaniałego kościoła i wieży Clerigos - Igreja e Torre dos Clérigos - na Rua S. Filipe de Nery. Są to jedne z bardziej okazałych budowali w Porto, a także ważne symbole miasta, a sama wieża widoczna z wielu punktów miasta stanowi doskonały punkt orientacyjny dla turystów. Kościół pochodzi z XVIII wieku i jest dziełem włoskiego architekta Nicolau Nasoni. Jego fasada frontowa jest bogato zdobiona barokowymi elementami, a we wnętrzu znajduje się wiele barokowo-rokokowych złoconych rzeźbień. Na tyłach kościoła znajduje się wieża Torre dos Clérigos, która została wybudowana w latach 1754-1763.  Jej wysokość to 75,6 metra, a na szczyt jej sześciopiętrowej konstrukcji prowadzi 225 schodków (otwarta w godzinach 10-12 i 1-15, koszt wstępu to 2 Euro).

Źródło: www.sxc.hu

Udając się na Rotunda da Boavista warto odwiedzić Dom Muzyki - Casa da Música (casadamusica.com) - który jest dużą halą koncertową, gdzie tworzy się i gra się rozmaite gatunki muzyczne. Casa da Música mieści się w wyróżniającym się na tle miasta 12-piętrowym budynku o nieregularnym kształcie. Budowla ta została zaprojektowana przez holenderskiego architekta Rema Koolhaasa stanowiąc część większego projektu, jakim był "Stolica Kultury Europejskiej - Porto 2001". Centrum te oferuje również wycieczki z lokalnymi przewodnikami (niestety tylko po angielsku), które zaczynają się każdego dnia o 16, a kosztują 3 Euro. Wieczorami jest tam okaja posłuchać różnych gatunków muzycznych, w szczególności popularne są koncerty jazzowe i fado. Po Domu Muzyki warto złapać autobus 203 lub 207, którego przystanek mieści się tuż przy Domu Muzyki, i udać do Muzeum Sztuki Współczesne de Serralves - Museu de Arte Contemporânea de Serralves - mieszącym się  na terenie parku Parque de Serralves (godziny otwarcia muzeum: 10.00 - 19.00 w weekendy, w pozostałe dni od 10.00 do 17.00, koszt wstępu to 7 Euro). Muzeum zostało zaprojektowane przez portugalskiego architekta Álvaro Siza Viera i jest ono przykładem minimalistycznej, nowoczesnej sztuki, za który to projekt architekt otrzymał w 1992 roku narodę Pritzkera. Muzeum otoczone jest wspaniałymi ogrodami, a wartym odwiedzenia jest również, stanowiący część ekspozycji muzealnej, różowy budynek w stylu Art Deco - Casa de Serralves.  

 Źródło: www.sxc.hu

Na zakończenia dnia warto wybrać się na jedną z pobliskich plaż, gdzie zobaczyć będzie można ogrom oceanu i rozkoszować się pięknym zachodem słońca z tarasu jednej z licznych kawiarenek. Dostać się na plaże możemy w kilka sposób, jednak chyba najbardziej przyjemnie jest dostać się tam starym tramwajem, którego linia ciągnie się wzdłuż prawego brzegu rzeki Douro. Tramwaje odjeżdża się Ribeira w centrum miasta, a jeden przejazd kosztuje 1,45 Euro. Udajemy się do Foz do Douro, starej rybackiej osady, która przemieniła się teraz w jedną z najdroższych dzielnic miasta. Wracając jeśli mamy ochotę na zasmakowanie życia nocnego Porto, to koniecznie trzeba się wybrać na ulice Rua de Manuel Pinto de Azevedo, gdzie pod numerem 15 mieści się klub ACT, lub na Avenida do Brasil, by odwiedzić klub Industria.

 Źródło: www.sxc.hu

Prezentowana propozycja wycieczki i zwiedzania Porto nie jest zbyt męcząca, dzięki czemu jest ona dostępna dla każdego - bez znaczenie na wiek i doświadczenia, a przekrojowo prezentuje ona najciekawsze miejsca i zabytki Porto. Jeśli jednak chcemy zobaczyć coś więcej, postawić bardziej na zwiedzanie, a strome uliczki tego miasta nie są nam straszne, to na pewno wpisać na naszą listę następujące obiekty:
 • Palácio da Bolsa (Pałac Giełdowy) wznoszący się w samym centrum Porto, w miejscu dawnego klasztoru Convento de S. Francisco.  Adres: Rua de Ferreira Borges
 • Katedra Sé (Sé Catedral), znaną również jako Sé do Porto, a która to jest jedną z najstarszych budowli w mieście. Adres: Terreiro da Sé
 • Estação de São Bento, czyli najsłynniejszą stację kolejową w Porto, usytuowaną w samym centrum miasta, a która znana jest przede wszystkim dzięki artystycznym malowanym kafelkom pokrywającym jej wnętrze. Adres: Praça Almeida Garrett
 • Kościół Świętego Franciszka (Igreja de São Francisco), który jest najwspanialszym gotyckim zabytkiem i jedynym prezentującym ten styl kościółem w mieście. W 1910 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Adres: Rua do Infante D. Henrique
 • Kościół Świętej Klary (Igreja de Santa Clara) pokazujący perfekcyjne połączenie sztuki barokowej i rokoko, który w 1910 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Adres: Largo do Primeiro de Dezembro
 • Zamek-Fort da Foz (Castelo de São João Baptista da Foz), który usytuowany jest w miejscu gdzie rzeka Deuro łączy się z oceanem. Adres: Passeio Alegre
 Źródło: www.500px.com

Ceny w Porto
Jeszcze kilka lat temu panowała opinia, że wakacje, jak i same ceny w Portugalii należą do najdroższych w Europie. Wcale tak nie jest - ceny artykułów spożywczych oraz koszty życia w Portugalii nie odbiegają znacznie od średniej europejskiej, a w niektórych przypadkach są one porównywalne do kosztów życia w Polsce.

Oto jak kształtują się ceny artykułów spożywczych w Porto:
+ 1kg jabłek: 1-1,60 €
+ 1kg bananów: 0,90-1,10 €
+ 1kg pomidorów: 1-1,80 €
+ 1kg młodych ziemniaków: 1-2 €
+ łosoś świeży: 7-9 €/kg
+ dorsz suszony: 5-9 €/kg
+ sardynki: 5-8 €/kg
+ ser żółty w plastrach: 4-8 €/kg
+ bułka mieszana: 0,09-0,23 €
+ chleb regionalny: 0,90-3 €/bochenek
+ 1 kg ryżu: 0,70-1,10 €
+ pizza mrożona: 2-2,80 €
+ pierś z kurczaka: 5-7 €/kg
+ butelka regionalnego wina białego: od 1,5-2 € w górę
+ piwo krajowe 0,33l: 0,60-0,90 €
+ paczka papierosów Marlboro (20 sztuk): 4,80 €
+ Szczegółowy wykaz cen warzyw, owoców, nabiału, konserw, produktów suchych, alkoholi dostępny jest tutaj: Ceny jedzenia w Portugalii 2017>>> 


Mapa turystyczna Porto


Pokaż Porto na większej mapie

Polecane i sprawdzone noclegi w Porto

Booking.com

Bezpłatny przewodnik po Porto

Ściągnij bezpłatnie wersję przewodnika w formacie .pdf do druku lub wzięcia ze sobą w podróż. Miej przewodnik zawsze przy sobie całkowicie za darmo! 

Zanim jednak ściągniesz przewodnik, zrób pożytek z reklam znajdujących się na stronie i wspomóż tworzenie kolejnych przewodników albo przekaż dowolną darowiznę na prowadzanie bloga przez system PayPal>>>

27 komentarzy:

 1. Świetny skrót o Porto do którego wybieram się za tydzień na mniej więcej 1,5 dnia. Bardzo się przyda choć sam swój plan mam przygotowany. Rewelacyjne zdjęcia!! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę zatem udanego zwiedzania Porto, a w razie jakichkolwiek pytań służę pomocą!

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy przewodnik. Prosze napisac, ile zajmuje podroz metrem z Porto na tamtejsze lotnisko I czy mozna kupic bilety w metrze - moj powrotny lot jest po 21 wieczorem. dziekuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podróż z Capmanha na lotnisko zajmuje ok. 30 minut, ale na metro czeka się najczęściej ok. 15 minut. Bilety kupuje się w maszynach przy (na) stacji metra.

   A co do przewodnika to jest super, ale warto dodać, że będąc w Porto należy spróbować ich sztandarowego dania typu fast food "Francesinha":)

   Usuń
 3. Cieszę się , że trafiłem na tą stronkę. Super przewodnik na krótkie zwiedzanie. Dziękuję Autorowi i serdecznie pozdrawiam. Planuje wizytę w Porto i Lizbonie. Mam wszakże pytanie o pogodę w styczniu badżx lutym. A może do lata poczekać...

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne,napisane w bardzo czytelnym języku.Pięknie opracowane.Dziękuję życzę wielu sukcesów. Krystian

  OdpowiedzUsuń
 5. Do Portugalii wybieram się w połowie czerwca (już nie mogę się doczekać). Wszystkie wskazówki bardzo się przydadzą :) najbardziej się cieszę z tego, ze lotnisko jest połączone bezpośrednio z metrem :) ufff nie trzeba będzie płacić 15 euro za przejazd do miasta. Tylko pytanie 24h bilet to jedyny wariant? sa np bilety 3 dniowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Nie - 24h to nie jedyny wariant, lecz często najbardziej opłacalny. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 6. witam! re-we-la-cyj-na strona :))
  w połowie października wybieram się do Porto na 4-5 dni, zastanawiam się nad jednodniową wycieczką do Lizbony. czy jest sens jechać na tak krótko? w jaki sposób można się tam najtaniej dostać (z ewentualnymi zniżkami studenckimi)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hm, przede mną podróż w tamte rejony i też zamierzam jechać z Porto do Lizbony. Najtańsza opcją, na którą trafiłem jest tamtejszy przewoźnik autobusowy rede-expressos, tańszą opcją sa loty (sic!) pomiędzy Porto a Lizbona w cenie ok 14 euro (ryanair). Loty są pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem (wyłączając weekend). Natomiast wydaje mi się, że jeden dzień to mało. Czas podróży autobusem to ok 4h w jedną stronę. Jedyną sensowną opcją wydaje się być samolot. Pozdrawiam ;-) Piotr

   Usuń
  2. Dziękuje bardzo za informacje ;) w takim razie Lizbona będzie musiała poczekać na kolejne odwiedziny Portugalii.

   Usuń
 7. Witam!
  wybieram się w samotną i dość spontaniczną podróż po Portugalii (zachodnie wybrzeże) - od Porto na Faro kończąc (18.09. start).

  Jeśli ktoś ma doświadczenie w podróżowaniu po Portugalii pociągami/autobusami będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje.
  Myślałam, żeby z Porto do Lizbony pociągiem pojechać, ale chciałabym z przystankami w Avairo i Coimbra. Czy jest taka możliwość? Coś typu pociągowe hop-on i hop-off :D???

  Przewodnik jest czadowy!!! Wielkie dzięki!!! Bezcenne na tak krótki czas przygotowań...
  powodzenia w dalszych podbojach!

  OdpowiedzUsuń
 8. Rewelacyjny opis:) Bylam w tym roku juz 2 razy w Lizbonie - niesamowity klimat, architektura, generalnie wszystko zapiera dech w piersiach wiec teraz postanowilam zobaczyc Porto:)) Pozdrawiam wszystkich milosnikow podrozy:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy metro kursuje również w nocy? Muszę dotrzeć na lotnisko na ok. 5.30, czy będzie z tym problem?

  OdpowiedzUsuń
 10. Przyłączę się do pochwał. Mówiąc kolokwialnie bardzo fajny opis :) mam natomiast pytanie czy polecicie może jakąś konkretną dobrą i smaczną restaurację gdzie można się wybrać na romantyczną kolację :) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! o do restauracji, to polecam na przykład Casinha Sao Joao na Cais da Ribeira. Pozdrawiam!

   Usuń
 11. Chcemy się wybrać do hiszpańskiej Galicji, a potem do północnej Portugalii w sierpniu. O ile w Galicji możemy się spodziewać deszczu, to nie do końca wiemy jaka pogoda czeka nas pod Porto. Rozważamy też spędzenie tygodnia na granicy hiszpańsko-portugalskiej w Vila Nova de Cerveira, ale boimy się trochę niskich temperatur i deszczu, Czy słusznie? Przewodnik zachęcił nas do odwiedzenia północnej Portugalii.

  OdpowiedzUsuń
 12. Geenialny przewodnik. Zastanawiam sie nad wypadem do Porto w dniach 11-15 listopada br. Lot z Berlina okolo 105 Euro. Jednakze dosc pozny przylot do Porto, bo o 22,45. Ale z Pana informacji wynika, ze nie bedzie problemu z dostaniem sie do centrum. Sprawdzalam tez ceny noclegow i w porownaniu z innymi miastami sa zaskakujaco niskie. Ale jakiej moge sie spodziewac pogody (byle nie lalo)? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Lecimy do Porto w kwietniu i na pewno jest to dla nas fajna podpowiedz co zobaczyc. Dziękujemy��

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam, swietna robota jesli chodzi o ten przewodnik. Wszystko opisane tresciwie i ze smakiem. Korzystalam juz z Paryza teraz kolej na Porto. Pozdrawiam Aga

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam Cię Krzysztofie, czy mógłybś polecić plażę w Porto lub w okolicach gdzie zejście do oceanu jest łagodne i fale zwykle nie za duże? Pozdrawiam! Świetna strona :)

  OdpowiedzUsuń
 16. My tez wybieramy sie do Porto już za tydzień!Lot z Berlina Ryanair za 59 Euro w jedna stronę.Zrobiłam wydruk z Pana opisu i mam zamiar sie nim sugerować:)Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 17. W poniedziałek lecimy z żoną do Porto na 5 dni.Kupiłem 3 przewodniki, w tym dwa Wyd.Helion "Bezdroża" 2016 no i okazało się że autorem jednego z nich "Travelbook" jest Pan! Po przeczytaniu stwierdzam że jest najlepszy, ale wszystko sprawdzimy na miejscu.
  Pozdrowić kogoś w Porto?

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo dziękuję za ten przewodnik. Bardzo pomocny przed krótkim wyjazdem :)

  OdpowiedzUsuń
 19. super przewodnik skorzystam w marcu pozdrawiam;-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wybieram się do Porto, ale poza Porto chciałbym zwiedzić okolice. Ciekawi mnie czy po rzecze Duoro płyną też zwykłe statki, które pozwoliły by dostać się w głąb kraju, czy tylko te wycieczkowce. Bo w Reugua chciałbym zostać dłużej, a było by to ciekawsze niż podróż pociągiem.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zacny wpis:) Ewentualnie poświęcilibyśmy więcej czasu na plaże. Fajny jest spacer od Foz do Douro do Praia de Matosinhos. Trasa ma 5 km i przebiega przez wszystkie najciekawsze w okolicy plaże.

  OdpowiedzUsuń