20 sierpnia 2012

Coimbra - erasmus, fado, miejsce narodzin sześciu królów Portugalii i najstarszy uniwersytet kraju [Zabytki i zdjęcia]

Coimbra zdecydowanie podbiła moje serce uplasowując się w czołówce ulubionych miast Portugalii. Bardzo łatwo zakochać się w tym mieście - w jego architekutrze, kulturze, historii. Ulubione miasto studentów, gdzie kultywuje się dawne tradycje życia studenckiego, miasto w którym na każdym kroku odkryć możemy coś nowego. Zobaczcie, co takiego niezwykłego jest w Coimbrze!

Coimbra to miasto narodzin sześciu królów Portugalii, a także siedziba najstarszego w kraju uniwersytetu, który chętnie wybierany jest przez studentów programu Erasmus - w trakcie roku akademickiego spotkamy ich mnóstwo w Coimbrze. Coimbra była również pierwszą stolicą Portugalii, a do dnia dzisiejszego miasto to wzbudze w Portugalczykach szacunek i sentyment.


Większości Coimbra kojarzy się z miastem studenckim, gdyż to właśnie dzięki najstaszemu uniwersytetowi w Portugalii oraz jednemu z najstarszych w Europie, miasto stało się słynne i wyjątkowe. Uniwersytet, który góruje dumnie nad miastem założony został przez króla Dionizego w 1290 roku, a jego symbolem jest wieża z dzwonnicą, którą zobaczyć możemy praktycznie z każdego punktu w mieście.


Zwiedzając kompleks uniwersytetu warto zobaczyć barokową bibliotekę imienia jej fundatora, czyli króla Jana V - mieści się w niej zbiór ponad 300 tysięcy książek stojących w pozłacanych szafach z egzotycznych gatunków drewna. W kompleksie uniwersytetu znajdziemy również muzeum prezentujące historię nauczania i samego uniwersytetu. Obecnie na Uniwersytecie w Coimbrze kształci się ponad 23000 studentów na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich, a mają oni do wyboru osiem wydziałów: humanistyczny, prawa, medycyny, nauk technicznych, ekonomii, psychologii i pedagogiki oraz sportu.


Coimbra żyje studentami - to właśnie dzięki studenckiej tradycji możemy posłuchać fado, które w tym mieście brzmi szczególnie. W Portugalii mamy dwie odmiany fado - wolniejszego, można wręcz powiedzieć smutniejsze, pełne tęsknoty fado z Lizbony oraz weselsze, żywsze fado z Coimbry. Do dziś również zachował się zwyczaj noszenia przez studentów czarnych peleryn Palenia Wstążek (Quiema das Fitas), który odbywa się na zakończenie roku akademickiego. Bardzo popularnym świętem i zwyczajem studenckim jest również Festa das Latas, czyli "święto puszek", które z kolei rozpoczyna rok akademicki. 


Coimbra dzieli się na Dolne Miasto i Górne Miasto. Jest to istna plątania wąskich uliczek, w których z przyjemnością można się zgubić - zawsze jednak na szczyt wzgórza poprawdzi nas wieża zegarowa najstarszego uniwersytetu w Portugalii. Plusem Coimbry jest to, że wszystkie najważniejsze zabytki znajdują się w zasięgu spaceru, dlatego też najlepszym sposobem przemieszczania się po tym mieście jest właśnie spacer.


Zwiedzanie najlepiej rozpocząc od informacji turystycznej, która mieści się ok 300 metrów od dworca kolejowego. Stare miasto znajduje się na wzgórzu, a pnąc się pod górkę w kierunku uniwersytetu, napotkać można 2 katedry Se Velha (Stara katedra) oraz Se Nova (Nowa katedra). Gdy zwiedzimy już cały kompleks uniwersytacki, to warto wiedzieć, że tuż obok znajduje się ogród botaniczny z wolnym wstępem, gdzie zobaczyć możemy kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów z całego świata. W dolnym mieście warto zwiedzić Kościół Św. Krzyża (Igreja de Santa Cruz) gdzie znajdują się groby dwóch pierwszych królów Portugalii, zaś na drugi brzeg rzeki Mondego na wzgórzu, znajduje się Klasztor Św. Klary (tzw. nowy klasztor) ze srebrnym grobowcem królowej Izabeli.


Do innych najważniejszych atrakcji Coimbry zaliczyć możemy:  Akwedukt Świętego Sebastiana (St Sebastian Aqueduct), Łuk Almedina (Arco de Almedina), który kiedyś był bramą do Starego Miasta, Almedina Arch, liczne kościoły, z których najpiękniejsze to Igreja de Santa Justa, Igreja de Santo António dos Olivais, Igreja de São Bartolomeu, Igreja de São Tiago, Igreja do Colégio da Graça lub Igreja do Colégio de São Pedro.


W Coimbrze są 2 stacje kolejowe: Coimbra-A leżąca w centrum miasta oraz Coimbra-B oddalona o ok. 3 km od centrum główna stacja na linii Porto-Lizbona. Pomiędzy tymi stacjami kursują autobusy lub pociągi osobowe. Ok 10 minut piechotą od centrum znajduje się również dworzec autobusowy. Na koniec warto wspomnieć o słynnym likierze "licor beirao", który jest wytwarzany w tym regionie i którego powinień spróbować każdy turysta.


Polecam również:

1 komentarz:

  1. http://wwww.startcoimbra.com
    Polecam stronę jako "poradnik" życia w coimbrze na samym początku. Dużo informacji o klubach, zakwaterowaniu, sprawach uniwersyteckich itd...

    OdpowiedzUsuń