19 sierpnia 2012

Góry po portugalsku, czyli Serra da Estrela - najwyższy szczyt kontynentalnej Portugalii oraz Covilhã [Zdjęcia, mapa, szlaki]

Tym razem zapraszam do poznania Portugalii od strony jej dachu - od strony najwyższego szczytu kontynentalnej Portugalii, który nazywa się Torre, a który znajduje się w "górach gwiazd", czyli Serra da Estrela. Górach bardzo odmiennych od tych, które znamy z polskich pocztówek...

Turystyka górska w Portugalii nie jest tak popularna, jak w Polsce, w szczególności turystyka piesza. Przez 4 dni wędrówki po portugalskich górach udało mi się spotkać zaledwie kilku tuystów z plecakami, którzy przemierzali szlaki Serra da Estrela. Zdecydowanie bardziej popularna jest turystyka zimowa - choć w Serra da Estrela znajdziemy zaledwie 7,7 km tras zjazdowych!

Góry Serra da Estrela  są położone w północno-środkowej części Portugalii i jest to jej najwyższe kontynentalne pasmo, które osiąha wysokość 1993 m n.p.m. (najwyższym szczytem Portugalii jest stratowulkan Pico na Azorach - 2351 m n.p.m.). Stanowią one przedłużenie gór Kastyliskich i są one ulokowane pomiędzy dolinami rzek Mondego i Zêzere.


Pierwsze co uderza, po przyjeździe w tej rejon, to krajobrazy - bardziej przypominające nasze Tatry, niż Beskidy lub Sudety. Jednak nie znajdziemy tam tylu spektakularnych wierzchołków, ani szczytów. Te w okolicach najwyższego wierzchołka - Torre - pną się spiczasto, ku górze, choć sama góra Torre, której nazwa znaczy Wieży, ma szczyt płaski, lecz inne szczyty w zdecydowanej większości stanowią pagórkowate lub płaskie powierzchnie.


Góry Serra da Estrela zbudowane są ze skał krystalicznych. W plejstocenie, gdy linia równowagi bilansowej znajdowała się na wysokości 1620 m n.p.m., były one zlodowacone, o czym świadczą liczne głazy narzutowe, które dziś tworzą fascynujące formacje skalne. 


W górach Serra da Estrela mają swe źródła trzy większe rzeki: Mondego - najdłuższa rzeka płynąca w całości na terytorium Portugalii, Zêzere - najdłuższy dopływ Tagu i Alva, dopływ Mondego. Liczne są też strumienia i potoki. Do tego wszystkiego trzeba dodać liczne jeziora z krystalicznie czystą wodą, które położone są wręcz w bajkowej scenerii. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli tych gór - obok rasy psów pasterskich Cão da Serra da Estrela oraz sera Queijo Serra da Estrela.


W górnych partiach gór, powyżej 1500 m n.p.m, znajdziemy tylko trawy i krzewy, a na samych wierzchołkach porosty i mchy. W okresie letnim temperatura oscyluje w okolicach 30 st C, co sprawia, że wędrowania po tych górach w tym okresie nie należy do najłatwiejszych. W górach tych wytyczono 14 szlaków pieszych, które przecinają je z północy na południe (jedna główna nitka) oraz ze wschodu na zachód (dwie główne nitki). Trasy jednak nie są zbyt dobrze oznaczone, dzięki czemu łatwo zgubić szlak. W tym przypadku nie powiniśmy nigdy narzekać na oznakowanie polskich szlaków, jeśli nie byliśmy w portugalskich górach.


Góry te poprzecinane są sieciami dróg, które prowadzą do wszystkich najważniejszych miejsc. Nie wygląda to zbyt estetycznie, a wręcz można powiedzieć, że niszczy krajobraz. Jednak dzięki temu zdecydowana większość turystów wybiera samochód zamiast własnych nóg, skutkiem czego poza głównymi atrakcjami góry te są praktycznie puste, pozbawione skutków wzmożonego ruchy turystycznego, takich jak śmieci na szlakach, uszkodzenia lub zadeptane tereny.


W rejonie najwyższego szczytu znajduje się stacja narciarska Vodafone (Estância de Esqui Vodafone). Są tam 4 wyciągi narciarskie oraz kanapowa kolejka linowa (4-osobowa) oraz 9 tras zjazdowych o całkowitej długości 7,7 km. Najwyższe partie gór Serra da Estrela są od 1976 r. objęte ochroną w Parku Narodowym (Parque Natural da Serra da Estrela) o powierzchni 1010 km².


Wspomniany wcześniej szczyt Torre to najwyższy szczyt kontynentalnej Portugalii o wysokości 1993 m n.p.m. Ciekawostką jest to, że na szczycie w 1948 roku wybudowano 7-metrową wieżę, tak aby najwyższy punkt kontynentalnej Portugalii sięgał 2000 m n.p.m. Pod sam rozległy wierzchołek można dotrzeć drogą jezdną biegnącą pomiędzy miejscowościami Seia i Covilhã. Sama Covilhã to niewielka miejscowość położona u stop Seraa da Estrela. Nie wielkie zabytkowe centrum kusi spokojem i kilkoma zabytkami architektury, ciekawym rynkiem. Przede wszystkim jest to jednak doskonała baza wypadowa w góry - zarówno dla osób zmotoryzowanych, jak i nie.


W górach tych nie znajdziemy schronisk górskich, które znamy z polskich gór. Tego typu opcja zakwaterowania w Portugalii nie istnieje. Do wyboru mamy wysokiej klasy hotele lub schroniska młodzieżowa, które działają na kształt hosteli oraz kempingi - przeważnie wkażdej miejscowości znajdziemy jeden lub dwa kempingi z pełnym zapleczem sanitarnym.


Polecam również:

4 komentarze:

 1. za wiele informacji ten artykul nie przedstawia..gdzie sa opisy podejsc i tras?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dziękuję za komentarz. Myślę, że jeśli poszukujesz szczegółowych informacji na temat tras i podejść w Serra da Estrela, to polecam skorzystanie z portugalskich stron turystycznych lub kontakt z Wydziałęm Turystki miasta Covilha.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Byłem w tych górach.Ale wybrałem samochód można zwiedzić je autem.Fakt pustkowie takie ale przyjemne no i na szczycie przy wyciągach mnóstwo śmieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. A jest mozliwosc zobaczenia tunelu wodnego?

  OdpowiedzUsuń