31 lipca 2012

Przewodnik po Portugalii: Montanhas - najmniej odkryty region Portugalii. Viseu i Terra Quente - zabytki, turystyka, atrakcje [Zdjęcia + Mapa]

Region Montanhas to z pewnością najmniej odkryty zakątek Portugalii, jednak nie umniejsza to jego wyjątkowości, która przejawia się przede wszystkim w pięknej przyrodzie, licznych zabytkach i wielu szlakach krajobrazowych. Jest to dobra alternatywa dla turystów, którzy nie chcą spędzać urlopu w zatłoczonych nadmorskich kurortach.

Jest to już ostatnia część Przewodnika po Portugalii, w którym do tej pory zostały opisane: Lizbona, Wybrzeże Lizbońskie, Algarve, Alentejo, Madera, Porto Santo, Azory oraz Costa Verde i Costa de Prata. Całościowo przewodnik ten opisuje wszystkie najważniejsze regiony turystyczne tego niewielkiego kraju wraz z ich zabytkami, plażami, atrakcjami i kurortami. 


Rejon Montanhas w oczach Portugalczyków uchodzi za najpiękniejszy krajobrazowo region Portugalii. Jego północne i wschodnie granice sąsiadują z Hiszpanią, natomiast południowe z regionem Alentejo, a zachodnie z Costa de Prata i Costa Verde. Dzięki takiemu położeniu jest to świetna baza wypadowa na poznania okolicznych regionów, tak odmiennych od siebie i mających tak wiele do zaoferowania. 

Montanhas w dużej części jest regionem górzystym, choć znaleźć możemy też płaskowyże. Do najsłynniejszych gór Montanhas, jak i całej Portugalii należą wzniesienia Serra da Estrela z najwyższym szczytem kontynentalnej Portugalii - Torre.  W skład Montanhas wchodzi również Terra Quente (Gorąca Ziemia) - teren obejmujący swoim zasięgiem odcinki rzek Duero, Corgo i Tua. To właśnie tam znaleźć można malownicze gaje oliwne, winnice, plantacje brzoskwiń, melonów i migdałów porastające czerwone gleby.


W Montanhas nie brakuje wspaniałych zamków, które pieczętują historię tradycyjnego, portugalskiego regionu.  To właśnie zamki stanowią największą atrakcję tego regionu, który miał tak duży wpływ na historię współczesnej Portugalii. Przed wiekami na tym terenie rozciągało się terytorium Luzytanii, w której żył słynny iberyjczyk i buntownik - Wiriatus - który doprowadził do walk z Rzymem, a który stał się symbolem portugalskiej niepodległości. 


Stolicą Montanhas  jest miasto Viseu położone 50 km od wód Oceanu Atlantyckiego. Miasto zostało założone przez Rzymian, który wybudowali warowną osadę w tym miejscu, a która przez lata była głównym ośrodkiem administracji i handlu. To właśnie od rzymskiego słowa "viso" pochodzi nazwa miasta, która znaczy "dobry widok", a ma to związek ze wzniesieniami i górami, które otaczają Viseu.


Miasto w swojej burzliwej historii wiele razy przechodziło pod panowanie arabów, aby w końcu, w 1123 roku, przejść pod panowania chrześcijan i otrzymać prawa miejskie od Teresy Kastylijskiej - matki pierwszego króla Portugalii Alfonsa Zdobywcy. Kolejne wieki przyniosły rozbudowę miasta,  w którym także utworzono kolonię żydowską, a Henryk Żeglarz otrzymał tytuł hrabiego Viseu.


Do dzisiejszych czasów przetrwały wspaniałe kościoły, kaplice i fontanny. Najbardziej na tym tle wyróżnia się barokowa katedra Se, która położona jest na malowniczym kamiennym placu.  Do katedry przylega pałac biskupi, w którym mieści się muzeum z twórczością malarską portugalskiego artysty Grao Vasco. Natomiast na skraju parku Cova do Viriato można podziwiać pomnik największego rebelianta Wiriatusa.

 
Baza hotelowa i infrastruktura turystyczna w Viseu są dobrze rozwinięte - nie przypadkowo miasto to, po raz kolejny już w tym roku, zdobyło tytuł miasta, gdzie żyje się najlepiej. Jest tam dużo ścieżek rowerowych, terenów zielonych, a przede wszystkim wspaniałe krajobrazy. Również gospodarka w mieście należy do najlepiej się rozwijających w całej Portugalii.


Region Montanhas nie ma bezpośredniego dostępu do oceanu, więc formy aktywnego spędzania wolnego czasu głównie wiążą się z turystyką pieszą, rowerową i dyscyplinami, które można uprawiać w halach sportowych. Bardzo popularne w Montanhas jest paralotniarstwo oraz wszelkie sporty związane z krajoznawstwem. Na piesze wędrówki idealnie nadaje się masyw górski Serra da Estrela oraz park Reserva Natural da Serra da Malcata, po którym równie dobrze jeździ się rowerem. Miłośników sportów wodnych na pewno zainteresuje długi, malownicze jezioro Barragem de Castelo do Bode, które ma swój początek jest w Hiszpanii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz