1 sierpnia 2012

Jak samemu zorganizować wakacje i urlop? Porady i informacje krok po kroku

Dlaczego lepiej samemu organizować wakacje? Przede wszystkim, bo organizowanie wakacji samodzielnie jest często tańsze, niż wyjazd wykupiony w biurze podróży. Kolejnym argumentem, który może przemawiać za zorganizowaniem sobie wyjazdu lub urlopu samemu jest czarna seria w polskiej turystyce i kolejne bankructwa biur podróży. 


Często jednak mamy obawy przed samodzielnym planowaniem wakacji od A do Z. Fakt! Mamy z tym trochę więcej pracy, niż wyborem wakacji w biurze podróży, jednak gdy pomyślimy o efektach, to warto natrudzić się trochę więcej - by przeżyć więcej, by nie martwić, czy nasze biuro zbankrutuje, by zaoszczędzić pieniądze, by zobaczyć więcej, by ciszyć się wakacjami przygotowanymi przez siebie dla siebie. A niniejszy poradnik przeprowadzi wszystkich krok po kroku przez samodzielną organizację wakacji.

Dlaczego warto zorganizować sobie wakacje, wypoczynek lub urlop samemu? Bo nie będzie ograniczał nas czas wyjazdu, ani termin 7 dni, 10, lub 14 - to od nas zależy kiedy i na jak długo wyjedziemy, a będąc już na wakacjach w każdym momencie możemy wydłużyć lub skrócić nasz pobyt, bez znaczących kosztów lub problemów. Bo to od nas zależy wybór miejsca i destynacji naszych wakacji - nie jesteśmy zmuszeni na listę kierunków oferowanych przez biura podróży. Bo wtedy gdy wszyscy lecą w kilka tych samych miejsc, my możemy spróbować czegoś całkowicie innego, z dala od tłumów i mas. Bo nie lubimy zwiedzać w grupie, być zależnym od innych turystów i przewodnika,  bo lubimy zwiedzać na własną rękę i odkrywać indywidualnie świat. Wreszcie, bo chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy - czy to możliwe przy samodzielnym organizowaniu sobie wyjazdu? Odpowiedź brzmi tak - nie zawsze, jednak bardzo często jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty tego samego wyjazdu, co z biurem podróży, jeśli zaplanujemy i zarezerwujemy wszystko odpowiednio wcześnie. Nie będę pisał więcej o plusach samodzielnego zorganizowana wakacji, gdyż wydaje mi się,  że każdy, kto się zdecydował na samodzielną organizację wyjazdu zdaje sobie z nich sprawę - a ci, którzy zostali do tego zmuszeni na pewno sami je odkryją.


Wybór miejsca
Zacznijmy od najważniejszej decyzji - zaraz po tej, że organizujemy sobie wyjazd samemu - czyli miejsca wycieczki, wakacji lub urlopu. Zdecydujemy, czy interesuje nas zwiedzanie, aktywny wypoczynek, czy błogie lenistwo. Złote plaże, góry, a może jakaś ciekawa objazdówka po kraju, który zawsze chcieliśmy zobaczyć. W tym segmencie zawsze warto przeszukać internet, poczytać fora, relacje innych podróżników, popytać znajomych. Dowiedzmy się, jakie miejsca warto zobaczyć, które kurorty i plaże są najlepszy w wybranej destynacji lub jakie rejony cieszą się największą popularnością - wszystko jest w internecie, więc nie musimy się obawiać, że zostaniemy bez informacji. Tutaj też jedna przykra wiadomość - jeśli interesuje nas plażowanie w Egipcie lub Tunezji i chcemy zaoszczędzić pieniądze, to jednak wyjazd z biurem podróży wyjdzie nas taniej, niż organizacja wakacji samodzielnie, gdyż biura podróży często mają lepiej zakontraktowane, a tym samym tańsze hotele i przeloty, do typowo wakacyjnych destynacji. Zawsze jednak warto zrobić sobie listę kilku wybranych kierunków, by móc porównać ceny i dostępne możliwości, a następnie wybrać najlepszą opcję.

Transport
Kolejna sprawa to wybór dojazdu - samochodem, samolotem lub lokalnymi środkami transportu. Tutaj zaczyna się dopiero przygoda - musimy zdecydować się w ile osób chcemy jechać. Często wyjazd samochodem w 4 lub 5 osób wyjdzie nas taniej, niż rezerwacja lotów w szczycie sezonu, a dzięki samochodowi uzyskujemy dużą niezależność już na miejscu. Choć z drugiej strony nie zapominajmy, że w większości turystycznych destynacji wynajem samochodu nie stanowi problemu, dlatego warto wybrać też taką opcję: dolot samolotem + wynajem samochodu już na miejscu. Wybierając samolot zorientujemy się, które lotniska leżą w pobliżu naszego kurortu oraz jak kształtują się ceny lotów - zarówno tradycyjnych linii lotniczych, tanich linii lotniczych, jak i lotów czarterowych. Szukając biletów lotniczych warto skorzystać z wyszukiwarek lotów, które są dostępne w internecie, jednak pamiętajmy, że zawsze najtaniej jest rezerwować loty na stronie przewoźników (zdarzają się od tego małe ustępstwa, lecz zdecydowanie rzadko). O tym, jak tanio zarezerwować, a przede wszystkim znaleźć lot można przeczytać w tekście: Jak tanio latać? To proste! [Przewodnik]
 

Nocleg
Gdy znamy już destynację i mamy wykupiony lot warto w następnej kolejności poszukać noclegu. Zdecydujemy się, jaki standard noclegu nas interesuje i jakie mamy możliwości w wybranej miejscowości. Skorzystajmy z wyszukiwarek hoteli i porównywarek cen dostępnych w internecie. Warto również wysłać samemu maila z zapytaniem. Jeśli szukamy noclegów w mniejszych miejscowościach, nietypowo turystycznych, skorzystajmy z pomocy lokalnych organizacji turystycznych lub referatów turystyki jednostek samorządowych. Przygotujmy sobie listę, gdzie będziemy zapisywali opcje, które znaleźliśmy, a następnie wybierzmy najkorzystniejszą dla nas. Uzgodnijmy również formę zaliczki oraz warunki i koszty anulacji.

Ubezpieczenie
Przed wyjazdem warto się ubezpieczyć, w szczególności, jeśli wyjeżdżamy za granicę. Sprawi to nie tylko to, że będziemy się czuli bezpieczniej, ale w razie nieszczęśliwej sytuacji nie będziemy narażeni na koszty związane z leczeniem, które, pamiętajmy, za granicą są znaczne. W większości przypadków wystarczy nam zwykłe ubezpieczenie turystyczne KL i NNW oferowane przez większość ubezpieczycieli w Polsce, jeśli jednak nastawiamy się na uprawianie sportów ekstremalnych lub chorujemy na choroby przewlekłe, to nie zapomnijmy o wykupieniu dodatkowe pakietu. Przeczytajmy również uważnie OWU, abyśmy byli w pełni świadomi, co obejmuje ubezpieczenie i jak należy się zachować, gdy będzie potrzeba skorzystanie z tego ubezpieczenia.


Informacje
Koniecznie przed wyjazdem zapoznajmy się z tzw. "informacjami praktycznymi" na temat miejsca lub kraju, gdzie podróżujemy. Zorientujemy się na temat wymagań wizowych, przepisów celnych, zagrożenie chorobami, przeczytajmy o obyczajach i wierzeniach, w szczególności, gdy udajemy się do kraju o innej kulturze. Potrzebne informacje możemy znaleźć na stronach ambasad lub forach podróżniczych. Warto również dowiedzieć się o obowiązującej walucie i sprawdzić, jak najkorzystniej dla nas wyjdzie, wymiana pieniędzy - czy lepiej wymienić walutę w Polsce, czy może już na miejscu, a może najkorzystniej płacić kartą. Sprawdźmy również obowiązujące ceny, abyśmy nie byli zaskoczenie na miejscu. Generalnie starajmy dowiedzieć się, jak najwięcej, o kraju lub miejscu naszego wyjazdu - nie bądźmy kolejnymi nieświadomymi turystami. Wyciągnijmy z podróży jak najwięcej, poznawajmy świat odpowiedzialnie i z pasją, szanując jednocześnie kulturę i obyczaje odwiedzanych miejsc.

Transport z lotniska
Już na spokojnie, po załatwieniu powyższych czynności, weźmy się za sprawę transportu z lotniska do hotelu, hostelu lub kwatery. Większość portów lotniczych zapewnia bardzo dobrą komunikację lotniska z centrum miasta – czy to kolejkami, autobusami, busami czy metrem. Czasami hotele oferują bezpłatny transfer z lotniska do hotelu - sprawdźmy, czy nasz hotel oferuje również taką możliwość. Informacje o dojeździe z lotniska do centrum, odnośnie prawie każdego portu lotniczego, są powszechnie dostępne w internecie, więc nie powinniśmy mieć żadnego problemu z ich znalezieniem.    


Dokumenty
Dla pewności na jakiś czas przed wyjazdem warto również sprawdzić wszystkie dokumenty, których będziemy potrzebowali podczas naszej podróży - sprawdźmy zatem datę ważności naszego paszportu, prawo jazdy, polisę ubezpieczeniową, ubezpieczenie samochodu itp, etc. Lepiej to zrobić odpowiednio wcześniej, aby w razie jakiś braków mieć czas na załatwienie tego.

Poniżej znajduje się kilka przydatnych linków:
Prawda, że proste? Jeśli jednak masz problemy z jakimkolwiek krokiem, nie jesteś czegoś  pewien lub po prostu brak ci czasu, aby wszystko ogarnąć, to najlepiej skorzystać z rady specjalistów poprzez pomoc w samodzielnym organizowaniu wakacji.

Polecam również:

2 komentarze:

  1. A czy można prosic o praktyczne porady typu jaki rejon wybrac? To co Pan napisał to akurat nie trudno zgadnąć.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. W kwestii wyboru noclegu to ja bym akurat się nie ograniczał do jednego źródła a postarął się asięgnąć opinii w kilku niezależnych miejscach. Poczta pantoflowa albo rekomendacje znajomych nie zawsze wystarczają. Sugerowałbym się raczej serwisami z piniami, Social media itp. Im więcej czasu poświęcimy na analizie miejsca tym większa szansa, że wypoczynek będzie po prostu udany :)

    OdpowiedzUsuń