23 maja 2012

Jak tanio latać? To proste! [Przewodnik]

Tanie latanie ostatnio stało się modne, a jeśli nawet nie to na pewno termin "tanie latanie". Wiele osób o tym mówi, wiele o tym czyta, jeszcze więcej pisze, a i coraz więcej tanio lata - na szczęście. Jednak jak znaleźć tanie połączenia lotnicze? Może nie na koniec świata (choć i to jest możliwe!), ale na przykład na kilka dni do jednego z europejskich miast lub tydzień w jakimś ciepłym zakątku?

Zapraszam do prostego przewodnika, który w kilku puntkach nakręśli i rzuci trochę światła na kwestię taniego latania - wbrew pozorom sprawa znalezienia taniego, lub w miarę przystępnej cenie, biletu niejest wcale taka trudno i skomplikowana. Na prawdę jest to osiągalne dla każdego - sprawdźcie!

Zacznę od najważniejszej zasady taniego latania: elastyczności. Zapomnijmy, że tanie loty dostosują się do naszego kalendarza i planów, to my musimy dostosować się do nich. Niestety i tego nie zmienimy. Dlatego najpierw lepiej poszukać tanich lotów, a później dopiero zaplanować sobie wolne. Oczywiście są miejsca, gdzie chcielibyśmy się znaleźć w konkretnym terminie, jak na przykład jarmarki bożonarodzeniowe, karnawały lub terminy, w których chcielibyśmy wyjechać (ferie, wakacje, długie weekendy) - jednak znalezienie tanich lotów w podanych przypadkach  jest bardzo ciężki, jednak nie niemożliwe, musimy jednak mieć na prawdę szczęście. Nie ma co ukrywać, że np. wakacje to okres złotych źniw dla tanich przewoźników, dlatego w tym czasie ceny wzrastają znacznie, a czasami i dodatkowe opłaty. Podobnie ma się sprawa ze świętami, w szczególności na kierunkach, gdzie mieszka dużo Polaków.

Skoro już jesteśmy przy tanich przewoźnikach, to jeśli jeszcze nie znacie najpopularniejszych przewoźników, którzy operują z Polski, to warto zapamiętać takie kompanie i ich strony internetowe, jak Ryanair - www.ryanair.com, Wizzair - www.wizzair.com, easyJet - www.easyjet.com, Norwegian - www.norwegian.com Z jakich lotnisk one latają i na jakie kierunki? Najlepiej to sprawdzić na oficjalnych stronach lotnisk, gdzie znajdziemy szczegółowy wykaz zarówno przewoźników, jak i destynacji na które latają.


Kolejna zasada taniego latania mówi o tym, aby bilety zawsze kupować na stronach przewoźników (wykaz najpopularniejszych operujących z Polski powyżej), a nie na stronach pośredniczących. Unikniemy w ten sposób opłaty manipulacyjnej za wystawienie biletu. To logiczne, bo gdy bilet na stronie np. Ryanaira kosztuje 29 zł, to na pewno nie będzie tańszy na stronach przewoźników, którzy muszą przecież zarobić na sprzedaży biletów.

Jak znaleźć tanie połączenie? Jedną z opcji na to jest oczekiwania i wypatrywanie promocji. A jak się o nich dowiedzieć? Na pewno warto zapisać się na newslettery interesujących linni, gdyż dowiemy się z nich nie tylko o aktualnych promocjach ale także o nowych kierunkach lub dodatkwych lotach. Jednak nie jest to takie proste - newslettery już nie wystarczają, od kiedy tanim lataniem zainteresowało się więcej osób i liczba chętnych, by upolować tanie lot jest na prawdę ogromna.


Warto w takim przypadku zasuskrybować lub obserwować portale zajmujące się tanim lataniem, gdyż często to właśnie one wrzucają wyszukane przez użytkowników lub administratorów "lotnicze perełki". Do najpopularniejszych serwisów tego typu należą: www.fly4free.pl, www.mlecznepodroze.pl, www.loter.pl - wszystkie one posiadają konto na Facebooku, więc ich obserwowanie jest na prawdę łatwe. Dodatkowym plusem jest to, że zarówno przez newslettety, jak i strony dedyowane taniemu lataniu, możemy uzyskać informację również o zniżkach na hotele i hostele lub bonach rabatowych. Korzystając z pomocy użytkowników wymienionych portali możemy również nabyć bilety po niższych cenach - na czym to polega. Zarówno Ryanair, jak i Wizzair za płatność, przy finalizowanie kupna biletu, specjalnymi kartami dedykowanami przez tych przewoźników nie pobierają opłat manipulacyjnych. Użytkownicy tych portali często służą pomocą przy takich zakupach, oferując swoje karty, dzięki czemu możemy zaoszczędzić parę groszy.

Jednak tego typu informacje docierają do wielu - więc często zanim jeszcze wejdziemy na system rezerwacyjny, by sprawdzić info, może się okazać, że tanich lotów już nie ma. Dlatego najlepszych sposobem jest samodzielne przeglądanie systemów rezerwacyjnych i wyszukiwanie perełek. Pomóc przy tym może informacja, że linie nie wrzucają pojedyńczych biletów, a pule biletów - zatem jest prawdopodobieństwo, że jeśli znajdziemy na jednym kierunku atrakcyjne ceny, to na innych również będzie zniżka. Warto również znać trasy, na których promocje zdarzają się najczęściej i tak na przykład dla Ryanaira takimi trasami bywają np: Wrocław - Oslo Rygge, Wrocław - Bruksela Charloroi, Kraków - Piza czy Kraków - Bolonia. Sprawa jest jeszcze prostsza w Wizzairze, gdyż każda linia ma tzw. kalendarz niskich cen i klikając w lotnisko, które nas interesuje, zobaczymy wszystkie kierunki i minimalne ceny na nich - potem trzeba tylko przejrzeć kolejne miesiące, by odnaleźć dni, w których obowiązują.


Tutaj też warto poruszyć kwestię rezerwacji z wyprzedzeniem - nie jest tutaj regułą, że im wcześniej tym lepiej i taniej. Generalnie to 2-3 miesiąc przed wylotem ceny powinny być najniższe, jednak zarówno Ryanair, jak i Wizzair potrafią wrzucić tanie bilety na 2-3 tygodnie przed lotem. Podobnie ma się sprawa z czarterami (polecam stronę TUI - www.tui.pl), tutaj możemy trafić na bardzo dobre okazje, jednak termin wylotu może być za 2 lub 3 dni.

Dochodzi do kolejnej zasady, która przeplata się z powyższymi: szybkość. Gdy znajadziemy połączenie, które nas interesuje w atrakcyjnej cenie, to nie czekajmy, rezerwujmy, jeśli nie chcemy go stracić. Jeśli będziemy się zastanawiać, namyślać, to może się zdarzyć sytuacja, że tanie miejsca w samolocie znikną i będziemy musieli znowu czekać, szukać, czekać i szukać...

Nawet jeśli nie udaje nam się znaleźć bezpośredniego połączenia na interesujący nas kierunek, warto sprawdzić połączenia z przesiadką - niejednokrotnie trzeba zrobić spore kółko, bo dostać się do wymarzonego miasta. Sprawdźmy też taką opcję - gdy na przykład chcemy lecieć na Ibizę, ale loty z Polski są kosmicznie drogie, za to tanie z włoskic lotnisk, znajdźmy konkretny lot z włoskiego lotniska, a potem dolot z Polski. Może i podróż zajmie nam więcej czasu, jednak będziemy mogli dzięki temu zaoszczędzić fundusze. Przy okazji takich właśnie podróży z przesiadką możemy mieć okazję poznać nowe miejsca, o których wcześniej za dużo nie myśleliśmy. Przytrafić nam się może sytuacja, że będziemy zmuszenie spać na lotnisku - nie obawiajmy się tego! O tym dlaczego się tego nie bać i jak poradzić sobie na lotnisku napisałem w tekście Spanie na lotnisku - czemu nie? [Poradnik] Zapamiętajmy, że najtańsze loty to loty poranne i wieczorne. Loty w środku tygodnia są tańsze, niż te w weekendy. Dostosujmy się do tego, zakceptujmy to i na pewno będzie nam łatwiej znaleźć coś interesującego.


Bądźmy również cierpliwi - zaoszczędzimy dzięki temu wiele nerwów. Jeśli nie udało nam się upolować korzystnej ceny, zaczekajmy, może następnym razem się uda. Czasami trzeba czekać dłuższy okres, by znaleźć tani lot do wymarzonej destynacji. Jeśli tym razem przewoźnik nie wrzucił tanich biletów do wybranego kierunki, to wybierzmy inne miasto, a te na które czekaliśmy, odwiedzimy następnym razem.

Zapamiętajmy, że najlepiej latać tylko z bagażem podręcznym - tani przewoźnicy drogo sobie liczą za przewóz bagażu rejestrowanego, dlatego jeszcze przy rezerwacji biletu zastanówmy się, czy na pewno nie spakujemy się do tych wymaganych 10kg lub walizki o określonych rozmiarach? Podróż to nie rewia mody, a supermarkety z artykułami codzinnego użytku są wszędzie - zdecydowanie lepiej zabrać aparat i wygodne buty.

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz