4 maja 2012

Ryanair i jego nowa baza w Lizbonie - tanie loty z Polski do Portugali?

Na konferencji prasowej zwołanej pod koniec marca irlandzki przewoźnik - Ryanair - ogłosił plany otworzenia bazy Ryanair w Lizbonie. Co to znaczy nie tylko dla podróżujących do lub przez Portugalię, a także z Polski? Nas zaciekawi na pewno informacja, że Ryanair zapowiedział loty z Lizbony do warszawskiego Modlina!

Wszyscy zainteresowanie tanim lataniem i podróżowaniem low cost znają linie lotniczne Ryanair - charakterystyczne biało-żółto-niebieskie samoloty umożliwiły wielu już podróże za grosze. Teraz jest szansa na wzbogacenie siatki połączeń, a tym samym jeszcze więcej opcji na tanie latania. A tymczasem jak teraz dostać się najtaniej z Polski do Portugali?


Wracając jednak do ogłoszenia irlandzkiego przewoźnika. Baza w Lizbonie miałaby powstać w 2013 roku, a  zbazowanych byłoby w niej 8 lub więcej samolotów, które obsługiwałyby ponad 40 tras. Ryanair planuje obsłużyć na lizbońskim lotnisku ponad 4 miliony pasażerów rocznie. Wiceprezes Ryanair Michael Cawley ogłosił stworzenie ponad 4 000 miejsc pracy i wygenerowanie 540 milionów euro przychodu.

Lista proponowanych tras wygląda następująco: 
Hiszpania: Teneryfa, Gran Canaria, Madryt, Walencja, Bilbao, Sewilla, Barcelona
Francja: Carcassonne, Marsylia, Bergerac, St. Etienne, Paryż, Dinard, Nantes i Dole;
Belgia: Bruksela (Charleroi)
Irlandia: Dublin, Cork
Wielka Brytania: Edynburg, Manchestee, Londyn, Bristol
Niemcy: Kolonia, Frankfurt Hahn, Baden, Memmingen, Dusseldorf Weeze, Leipzig, Berlin, Brema
Holandia: Eindhoven, Groningen
Włochy: Piza, Bolonia, Mediolan Bergamo, Rzym
Węgry: Budapeszt;
Polska: Warszawa Modlin
Dania: Billund
Norwegia: Oslo
Szwecja: Sztokholm i Goteborg 


Należy jednak być sceptycznym w tym temacie - pamiętajmy, że podobne zapowiedzi dotyczyły bazy w Modlinie. Gdyby jednak wszystko doszło do skutku i Ryanair otworzyłby wszystkie zapowiadane połączenie, to powstanie pierwsze low costowe połączenie bezpośrednio z Polski do Portugalii. Ciężko na razie spekulować o cenach, na pewno będę one jednak konkurencyjne z normalnymi przewoźnikami (przypomnijmy, że obecnie z Warszawy do Lizbony latają samoloty LOT-u i portugalskiego przewoźnika TAP, a ceny oscylują od 280 Euro w górę za lot w dwie strony).

Jak zatem na chwilę obecnę dolecieć najtaniej z naszego kraju do Portugali? Opcji jest kilka, a ceny oscylują w granicach 100-130 Euro i wzwyż za bilet w dwie strony, jeśli zarezerwujemy bilet odpowiednio wcześnie, trafimy na promocję linii lotniczych lub po prostu mamy szczęście. 

Najbardziej popularne połączenia do loty przez Madryt, do którego generalnie bez problemów znajdziemy połączenia liniami Wizz Air lub Ryanair z kilku lotnisk w Polsce, a potem w zależności gdzie chcemy dolecieć do Portugalii - do Lizbony to easyJet, a do Faro lub Porto Ryanair. Można też próbować lotów przez Anglię, gdyż bilety z Anglii do Portugalii są generalnie tanie i często udaje je się znaleźć w promocjach lub donrych cenach. Przeglądając fora natkniemy się na rady, by lecieć przez włoskie Bergamo lub Brukselę, w szczególności z południowej Polski. 

Nie ma tutaj sztywnej reguły, jak i kiedy jest najtaniej. Należy pamiętać o ogólnych zasadach taniego latania, takich jak, że najtańsze loty to połączenia poranne i wieczorne, że czasami lepiej zrobić wielkie kółko, niż wybierać najkrótszą drogę. O tym jednak, jak tanio latać, będzie w osobnym wpisie. W razie jakichkolwiek pytań odnośnie Portugali zapraszam serdecznie do kontaktu - szczegóły tutaj.

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz