30 maja 2012

Komunikacja miejska w Lizbonie oraz dojazd z/na lotnisko [Mapa]

Lizbona Lisbona Portugalia Komunikacja miejska w Lizbonie oraz dojazd z/na lotnisko [Mapa]
Lizbona posiada rozwiniety i bardzo dobrze funkcjonujący system komunikacji miejskiej, dzięki czemu poruszanie się po tym nie mieście nie stanowi żadnego problemu i praktycznie wszędzie można dojechać szybko i wygodnie. Również dojazd z lotniska do centrum i w odwrotnym kierunku nie stanowi żadnego problemu.

Na system komunikacji miejskiej w Lizbonie składają się metro, autobusy, tramwaje, windy, promy oraz pociągi miejskie. Zarówno przystanki autobusowe i tramwajowe, jak i stacje metra są dobrze oznakowane z czytelnymi rozkładami jazdy, dzięki czemu nie napotkamy się na żadne trudności przy odczycie aktualnego rozkładu. Przedstawiamy tutaj opisy różnych rodzajów transportu publicznego w Lizbonie wraz z aktualnymi cenami (ceny aktualne na połowę grudnia 2014).


Dojazd z i na lotnisko w Lizbonie

Z lotniska do centrum i w odwrotnym kierunku można dojechać na różne sposoby. Jednym z nich jest skorzystanie ze zwykłej komunikacji miejskiej, w zależności od miejsca docelowego, mamy do wyboru kilka linii autobusowych. Cena biletu zakupionego w autobusie to 180 €, a kupiony wcześniej w specjalnych automatach (na przykład na stacji metra na lotnisku) to w zależności od wybranej opcji doładowania od 1,25 do 1,40 €.

O czym musimy pamiętać? O tym, że zwykłymi autobusami firmy Carris, która jest odpowiedzialna za komunikację autobusową w Lizbonie, możemy podróżować jedynie bez większego bagażu. Jeśli posiadamy większy bagaż kierowca może odmówić wpuszczenia nas do autobus.

Z lotniska odjeżdżają autobusy nr 722, 744, 783, 705, 745. Ich rozkład jazdy można znaleźć tutaj: www.carris.pt (informacja dostępne w języku angielskim).

Lizbona Lisbona Portugalia Komunikacja miejska w Lizbonie oraz dojazd z/na lotnisko [Mapa]

Innym sposobem dotarcia na lotniska z centrum jest skorzystanie z oferty tzw. Aerobusa, który przejeżdża przez centrum umożliwiając dojazd do głównych punktów miasta. Cena biletu wynosi 3,5 €. Autobus ten jest przystosowany do przewozu większego bagażu. Czytaj więcej o Aerobusie w Lizbonie >>>

Od lipca 2012 istnieje możliwość dotarcia do centrum Lizbony przy pomocy metra, dzięki przedłużeniu czerwonej linii metra, która dociera teraz na lotnisko (terminal metra znajduje się zaraz obok wyjście). Najpierw wsiadamy w czerwoną linię i jedziemy do przystanku Alameda (skrzyżowanie z zieloną linią), na którym to zmieniamy linię na zieloną i jedziemy do samego końca - tzn Cais do Sodre. Poniżej znajduje się nowa mapa metra, na której uwzględniono nową linię. Polecam również tekst: Jak poruszać się po Lizbonie metrem, autobusami i tramwajami? Transport miejski w Lizbonie - aktualne ceny, informacje, porady, mapy


Metro w Lizbonie

Dzięki metro możemy się najłatwiej i najszybciej poruszać po Lizbonie. Zdecydownie jest to najbardziej popularny środek transportu w stolicy Portugalii. W Lizbonie dostępne są 4 linie metra: niebieska, zielona, czerwona, żółta. Stacja metra są czytelnie oznakowane, znajdziemy je bez żadnego problemu, a również już w środku znajdują się przejrzyste oznakowania, które poprawodzą nas na wybrany przez nas peron. Dodatkowo na każdej stacji znajdują się mapy zarówno miasta, jak i całego systemu metra. Stacje najbliżej centrum to: Baixa-Chiado, Rossio, Restauradores. Jeśli chodzi o bilet na metro, to specjalnych niebieskich automatach w każdej stacji metra lub w kasach należy kupić najpierw kartę Viva Viagem, na którą się nabija się bilety. Karta taka jest wielokrotnego użytku, a jej koszt to 0,50 €. Koszt pojedynczego przejazdu to 1,40 Euro, a całodzienny bilet na autobus, metro, windy i tramwaj to koszt 6 €. W opcji zapping pojedynczy przejazd kosztuje 1,25 € Merto kursuje od godziny 6:30 rano do godziny 1.00 w nocy. Czytaj więcej o biletach na metro w Lizbonie >>>
Autobusy w Lizbonie

Autobusy to drugi po metrze najwygodniejszy sposób poruszania się po mieście, któy dodatkowo pozwala zwiedzić miasto za szyby. W Lizbonie dostępnych mamy kilkadziesiąt linii autobusowych, dzięki czemu praktycznie w każde miejsce można swobodnie dojechać. Są one bardzo dobrym uzupełnieniem metra. Koszt pojedynczego biletu zakupionego u kierowcy to 1.80 €. Jeśli kupimy bilet wcześniej, to obowiązuje taki sam taryfikator, jak w przypadku metra. (Sprawdź: Autobusy w Lizbonie) Nie ma również problemu z komunikacją nocną - sieć nocnych połączeń jest rozbudowana, a warto zapamiętać, że autobusy nocne w przeważającej mierze rozpoczynają kursy z Cais do Sodre i są one oznaczone cyfrą "2" na początku. Rozkład jazdy autobusów można sprawdzić tutaj: Rozkład jazdy

Tramwaje w Lizbonie

Tramwaje w Lizbonie pełnią raczej funkcję turystyczną, niż użytkową. Jedynie na kilku odcinkach są one na prawdę pomocne, no chyba, że zależy nam, aby przejechać 2-3 przystanki, a nie mamy ochoty na spacer. Warto przejechać się w celach turystycznych zabytkową linią 28, gdzie spotkamy jednowagonowe, zabytkowe żółte tramwaje. Tramwaje numer 15 wybierzmy, gdy chcemy udać się do Belem (podróż zajmuje ok 30 minut, jednak na tej trasie nie spotkamy zabytkowych tramwajów!). Cena biletu tramwajowego zakupionego u kierowcy to 2.85 €. Czytaj więcej: Tramwaje w Lizbonie >>>

Lizbona Lisbona Portugalia Komunikacja miejska w Lizbonie oraz dojazd z/na lotnisko [Mapa]


Pociągi podmiejskie w Lizbonie

Pociągi podmiejskie stanowią bardzo szybki i wygodny sposób dotarcia do mniejszych miejscowości usytuowanych na obrzeżach Lizbony oraz wzdłuż wybrzeża. I tak na przykład: W stronę Cascais i Carcavelos odjeżdża pociąg z Cais do Sodre, a do Sintry pociąg odjeżdża z dworca Rossio (bardzo okazały budynek dworca, jeden z ważniejszych zabytków Lizbony), zaś z dworca Santa Apolonia złapiemy większość pociągów poza miasto (m.in. do Porto). Ceny biletów zależą od dystansu. Dowiedz się więcej: Pociągi w Lizbonie – dworce kolejowe, bilety, rozkład jazdy, mapa Zobacz też: Mapa liniiRozkład jazdy - plaża w Carcavelos i CascaisRozkład jazdy - zamek w Sintrze i  Rozkład jazdy pociągów

Polecam również:

9 komentarzy:

 1. Znalazłem w sieci trochę sprzeczne informacje nt Aerobusa. Tzn Tripadvisor twierdzi, że - po pierwsze - na bilecie Aerobusa nie można jeździć metrem, a - po drugie - bilet jest ważny do końca dnia, w którym został kupiony, a nie 24 h. Może uda się to Panu wyjaśnić?
  Pozdrawiam
  Jarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Oto aktualna informacja na temat Aerobusa w Lizbonie (prosze mi wybaczyć, tekst zaaktualizuje w dalszej kolejności).

   Cena na lipiec 2013: 3.15 € za bilet ważny 24h ale tylko na przejazdy aerobusem (nie na inne środki transportu publicznego).

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Panie Krzysztofie,

  udziela Pan tyle cennych info wszystkim zainteresowanym,ze i ja postanowilem sie Pana poradzic. Przylatujemy do Lizbony 1.09. 2013 o godz. 23.15 a mieszkamy w Estoril hotel Saboia.Z tego co wyczytalem na Pana blogu to najkorzystniej jest dojechac metrem do dworca Cais do Sodre a nastepnie pociagiem podmiejskim do Estoril. O ktorek odjezdza ostatni pociag do Estoril? rozklad jest tylko po portugalsku i wg mnie podana jest inna stacja w Lizbonie. Z gory dzieki za pomoc.

  pozdrawiam

  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dobrze Pan myśli - najlepiej metrem do Cais do Sodre (ostatnie stacja zielonej linii metra), a następnie pociągiem do Cascais, wysiadamy na stacji Estoril (przed ostatnia stacja).

   Ostatni pociąg z Cias do Sodre odjeżdża o 23:30, koszt 2,15 € w jedną stronę.

   Tutaj znajdzie Pan więcej info: http://infolizbona.pl/?p=1721

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Portugalii!

   Usuń
  2. bardzo dziekuje; rozumiem, ze jezeli nie zdaze na pociag to musze wziac taxi; ile moze kosztowac?

   Usuń
 3. Panie Krzysztofie wybieramy się z dziećmi 12 i 15 lat na 10 dni do Estoril, czy dzieci mają zniżki na komunikację miejską i czy można kupić jakiś zbiorczy czy kilkudniowy bilet na dojazdy do Lizbony czy byłoby to taniej. Jaki byłby koszt dojazdu z Lotniska do Estoril dla 4 osób czy lepiej wziąć taksówkę czy jednak komunikacja miejska.
  Pozdrawiam Ewa

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, czy jesli zakupie bilet calodzienny na metro czy on obejmuje rowniez komunikacje autobusowa i tramwaje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bilet 24h obejmuje również autobusy, metro, windy i tramwaje. Jest ważny 24h od pierwszego skasowania. Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Mam pytanie. Na stronie metrolisboa.pt przy cenie biletu 24-godzinnego widnieje taka informacja: This ticket is not valid in tourist routes or Airport shuttle services. Nie mogę jednak znaleźć informacji określającej, które połączenia obejmuje nazwa shuttle services, czy chodzi o wszystkie połączenia wychodzące z lotniska?

  OdpowiedzUsuń