12 czerwca 2012

Portugalia na wakacje 2012 z biurem podróży [Ceny, oferty, porównanie]

Portugalia to niezwykle zróżnicowany kraj, w którym piaszczyste plaże przeplatają się z przepięknymi skalistymi zatokami, smakiem wina, różnorodnością zabytków i krajobrazów, a to wszystko z dodatkiem jednej z najlepszych baz noclegowych w Europie, jeśli chodzi o komfort i standard. Jednak Portugalia wciąż pozostaje nieodkryta dla wielu polskich turystów, pozostając w cieniu hiszpańskich kurortów, a szkoda, bo ten niewielki kraj ma wiele do zaoferowania i na pewno potrafi zachwycić każdego.

W tym wpisie przyjrzymy się, jak wygląda oferta wczasów w Portugalii z polskim biurem podróży - jak kształtują się ceny w przededniu wakacji 2012, oferta organizatorów, proponowane regiony i hotele oraz które biuro najlepiej wybrać, by nasze wakacje były tymi z naszych marzeń.


Wakacje 2012 w Portugalii oferuje 15 biur podróży działających na polskim rynku turystycznym - należą do nich Alfa Star, Almatur, Der Tour Polska, Ecco Travel, Interhome, Itaka, Konsorcjum PBP, Neckermann, Orlando Travel, Rainbow Tours, Sky Club, Sol-Tours, Soltur, TUI Polska oraz Triada. Oczywiście ofertę wczasów znajdziemy również wśród mniejszych biur podróży, jednak tutaj skupiłem się na największych i najpopularniejszych organizatorach, których oferta jest dostępna w większości biur podróży i którą zarezerwujemy bez żadnych problemów.

W ofercie przedstawionych wyżej organizatorów znajdziemy zarówno oferty wczasów samolotem (Alfa Star, Almatur, Ecco Travel, Itaka, Konsorcjum PBP, Neckermann, Rainbow Tours, Sky Club, Sol-Tours, Soltur, TUI Polska i Triada), jak i na dojazd własny (Der Tour Polska oraz Interhome), wycieczek objazdowych (Almatur, Ecco Travel, Itaka, Konsorcjum PBP,  Rainbow Tours, Sol-Tours, Soltur, TUI Polska oraz Triada), oferty 7+7 (Itaka, Rainbow Tours, Sky Club, Triada), a także pielgrzymek (Orlando Travel).

Samoloty - rozkład lotów i lotniska

Do Portugalii w tym sezonie wyloty są z trzech polskich lotnisk: Katowic, Poznania i oczywiście Warszawy. Z Katowic latają takie biura jak: Alfa Star, Itaka, Rainbow Tour, Sky Club, TUI oraz Triada.  Itaka, Sky Club oraz Triada latają razem zawsze zawsze w niedziele o 03:00 nad ranem, a samolot ląduje w Faro o 6:05 czasu lokalnego. We wtorki Itaka lata na Maderę - wylot z Katowic o 10:0 i przylot do Funchal o 15:00 czasu lokalnego. TUI lata wspólnie z Rainbow Tour oraz Alfa Star - wyloty są zawsze w piątki o 06:00 z Katowic, a w Faro turyści są o 9 rano. 


Z Poznania wyloty są zawsze w piątki o 15:40, a przylot do Faro o 18:40 czasu lokalnego. Wszystkie biura podróży latające z Poznania latają tym samym samolotem. Jeśli chodzi o stolicę to tutaj zróżnicowanie, jak i wybór mamy największy. Itaka lata do Faro w piątki - mają dwa kursy - jeden z wylotem o 13:05 i lądowanie w Faro o 16.15, a drugi o 19:20 i lądowaniem w Portugalii o 22:40. Tym drugim kursem również latają takie biura podróży jak Neckermann, Sky Club oraz Triada. W każdy wtorek odbywają się loty na Madere - lata wtedy Itaka oraz Konsorcjum PBP, lot jest o 10:20 z Warszawy, a samolot ląduje o 14:50 w Funchal. W czwartki lata Ecco Travel i tutaj ciekawostka, bo lata z Warszawy do Lizbon - wylot jest o 7:40, a przylot do Lizbony o 10:40. Podobnie, jak to było w Katowicach TUI lata wspólnie z Rainbow Tour oraz Alfa Star - wyloty są zawsze w piątki o 14:15 z Warszawy, a w Faro turyści są o 17:15.

All inclusive, czy HB?

Oferta polskich organizatorów do Portugalii przeważa w zdecydowanej mierze w ofertę HB - dwa posiłki dziennie, przeważnie śniadania i obiadokolacja - zdecydowanie mniej jest hoteli z opcją wyżywienia all inclusive lub same śniadania. Ma to swoje uzasadnienie i w mojej opinii jest to słuszny wybór, gdyż będąc w tym pięknym kraju, który słynie z tradycyjnej kuchni i bogatego wachlarzu win, warto spróbować lokalnej kuchni, a dodatkowo ceny w restauracjach nie są drogie, a dostępność bazy gastronomicznej i jej zróżnicowanie pod względem standardu duże.

Ceny wczasów w wakacje 2012 w Potugalii

A jak kształtują się ceny wczasów i wycieczek do Portugalii? Na chwilę obecną, czyli połowę czerwca, najtaniej polecieć możemy z Triadą (wylot 24.06 z Warszawy/7 dni/HB/Hotel 3* Navegadores - cena 1795 zł/osobę) lub Alfa Star (wylot 14.09 z Katowic/7 dni/ Bez wyżywienia/ Hotel 3* Vila Senhora Da Rocha  - cena 1799 zł/osobę). Generalnie obowiązuje tutaj zasady, że w środku seoznu turystycznego ceny są najwyższe, więc jeśli chcemy taniej polecieć to wybierzmy drugą połową czerwca lub drugą połową września - pogoda będzie dalej znakomita, a unikniemy wyższych cen w biurach podróży i tłumów turystów.


Jeśli chodzi o oferty z opcja all inclusive, to zdecydowanie najkorzystniej cenowo wychodzi tutaj Itaka i Sky Club, gdzie ceny rozpoczynają się od 2600 zł i 3500 zł odpowiednio za wyjazd pod koniec czerwca/ w środku lipca, za osobę, na tydzień i 3,5* hotelu na Algarve. Nie ma jednak w tym zakresie reguły takiej, że konkretne biuro podróży zawsze będzie najtańsze. Czasami zdarzyć się może, że TUI lub Itaka wrzuci atrakcyjne last minute i uda nam się upolować atrakcyjną ofertę.

Największy wybór w Portugalii mamy wśród hoteli z opcją wyżywienia HB, czyli dwóch posiłków dziennie. Tutaj ceny zaczynają się od 2000 zł /osobę/tydzień w 3* hotelu na terminy pod koniec czerwca (np. Itaka, wylot z WAW, hotel 3* Luna Atismar, HB/ 7 dni 2099 zł) i od 2600 zł na połowę sierpnia (np. TUI z Poznania, hotel 3,5* Dom Jose, HB / 7 dni 2649 zł). W tej opcji wyżywienia warto zwrócić na bardzo konkurencyjne w stosunku do reszty touroperatorów ceny TUI, które słynie z jakości i komfortu oferowanych hoteli i usług.


Ceny ofert z samymi śniadanie kształtuję się cenowo od 2000 zł za tydzień pobytu, a zdecydowanie najkorzystniejsze ceny mają w tym segmencie Neckermann oraz ponownie TUI. Jeśli chodzi o opcje bez wyżywienia, to na chwilę obecną, najkorzystniej przedstawia się oferta Alfa Star (wylot 14.09 z Poznania lub Katowic, 7 dni, hotel 3* Vila Senhora Da Rocha z ceną 1799 zł). Oferty innych operty innych touroperatorów to ceny powyżej 2300 zł / tydzień pobytu w hotel 4* i więcej (głównie Neckermann i TUI).

Warto tutaj również wspomnieć o regule, która dotyczy się wszystkich kierunków wakacyjnych, a odnosi się do różnicy między pobytem 7 dni, a 14 dni. Różnica ta wynosi kilkaset złotych (przeważnie od 400 do 700 zł / osobę), a otrzymujemy drugi tydzień. Dlatego warto się czasami zastanowić, czy nie lepiej dopłacić kilkaset złotych i spędzić w wymarzonej destynacji zamiast jednego tygodnia, dwa tygodnie.

Wycieczki objazdowe

Ceny wycieczek objazdowych po Portugalii rozpoczynają się od 1990 zł (4 dni / 3 nocy Sol Tours od 16.08 do 19.08) oraz 2599 zł za  wycieczkę tygodniową  z Rainbow Tours "Luzytania Wczoraj i Dziś" - przy czym w obydwu opcjach jest to wycieczka z dolotem do Portugalii, a nie jazdą autobusem. Jeśli chodzi o zwiedzanie i temperatury panujące w wakacje z Portugalii, to lepiej wybrać się na tego typu wyjazd we wrześniu, gdy temperatury są o kilka stopni niższe, niż w lipcu i sierpniu.

Oferta wczasów w Portugalii to w przeważającej części oferta w kurortach położnych na południu Portugalii na wybrzeżu Algarve (wszyscy operatorzy), na Maderze (Itaka lub Konsorcjum PBP), Azorach (tylko Konsorcjum PBP) oraz Wybrzeżu Lizbońskim (Ecco Travel oraz TUI). Szczegółowy opis tych regionów można znaleźć tutaj: Algarve, Wybrzeże Lizbońskie, Madrea, Azory).


Podsumowując w kilku słowach - skończyły się czasy, kiedy to Portugalia była jedną z najdroższych destynacji europejskich. Zachowało się jednak to, że baza hotelowa i gastronomiczna oraz sam serwis w portugalskiej turystyce stoi na najwyższym europejskim poziomie. Kraj ma wiele do zaoferowania, a co jest ważne - wielu różnorodnych form spędzania czasu oraz wypoczynku. Same ceny są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, niż np. w pobliskiej Hiszpanii. Jest to kraj bezpieczny, ciekawy, rozmaity poprzez swoją mozaikę krajobrazów, kultur oraz smaków, a co jest niewątpliwym plusem - jest to kraj dalej nieodkryty przez wielu turystów z naszego kraju, który warto spróbować i wpisać na listę planów wakacyjnych wojaży.

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz