29 lipca 2012

Czeczenia - nieodkryta perła północnego Kaukazu. Zabytki, wycieczki, turystyka, dojazd, porady [Zdjęcia + Wideo]

Czeczenia wciąż na całym świecie jest krajem, który w głównej mierze kojarzy się z niebezpieczeństwem, wojnami i przemocą. Jeszcze pewnie długo nie będzie ona gościła nawet marzeniach podróżników, nie wspominając o planach. Nie mówiąc już o tym, że wciąż wiele osób nawet nie wie, gdzie dokładnie położona jest Czeczenia. W Polsce jej obraz nie odbiega od światowego trendu przedstawienia tego kraju - z małym wyjątkiem.

Ciężko jest doradzać wycieczkę do Czeczenii - zwłaszcza, że wszędzie przeczytać możemy, że jest to region wciąż niebezpieczny, a generalnie informacje turystyczne jest bardzo ciężko znaleźć i jest ich wciąż nie wiele. Zdecydowanie, na chwilę obecną, nie jest to kraj dla wszystkich podróżników, a tym bardziej normalnych turystów. Jednak skusi on na pewno wytrawnych podróżników chętnych przygody i odkrywania wciąż nieznanego, a na pewno miłośników pieknej, dziekiej przyrody i krajobrazów.

W Polsce obraz Czeczenii wciąż mieści się w bardzo wąskim przekazie serwowanym nam przez media - zniszczenia, zamachy, uchodźcy, niestabilna sytuacja polityczna. Na szczęście w dużej mierze nie jest to do końca prawda, a za sprawą sportowca i zawodnika MMA - Mameda Khalidova - co jakiś czas słyszymy o Czeczenii w innym odcieniu, o innym obliczu.

Na początek krótko o samym kraju, bez wgłębiania się w skąplikowaną historię kraju, jak i samego regionu (jednak przez wyjazdem zdecydowanie trzeba się zapoznać z historią i obyczajami tego regionu, nie tyle ze względu ciekawości, co bezpieczeństwa). Czeczenia (czecz. Нохчийчоь/Noxçiyçö, ros. Чечня, Czecznia) to autonomiczna republika, ze stolicą w mieście Grozny, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Jest położona na północnym Kaukazie, graniczy z rosyjskimi Dagestanem na wschodzie, Inguszetią na zachodzie i Krajem Stawropolskim na północy oraz z Gruzją na południu. Czeczenia ogłosiła niepodległość w 1991 roku, obecnie jednak żadne państwo świata nie uznaje jej niepodległości Czeczenii. Warto tutaj zaznaczyć, że opinia publiczna na świecie jest podzielona, gdyż część obserwatorów uważa, że Czeczeni bronią niepodległości kraju przed Rosją, inni zaś uważają, że nadrzędnym jest prawo Federacji Rosyjskiej do zachowania integralności swego terytorium. 

W czasie rozpadu ZSRR grupa przywódców czeczeńskich ogłosiła niepodległość republiki, która trwała od 1991 do 1994 (pomimo braku oficjalnego uznania przez inne państwa), a w 1992 Czeczenia odmówiła podpisania układu stowarzyszeniowego z Federacją Rosyjską. Rosja oczywiście nie uznała tej odmowy i w 1994 rozpoczęła wojnę mającą na celu opanowanie Czeczenii (I wojna czeczeńska). Konflikt w 1996 zakończył się zwycięstwem zwolenników niepodległości. Drugą próbę podporządkowania republiki Rosja podjęła w 1999, i po zajęciu całego terytorium przez wojska federalne ogłosiła w 2002 oficjalne zakończenie wojny (II wojna czeczeńska). Według innych opinii, w tym separatystów, wojna trwa nadal. Co rzutuje na obecną sytuację, to to, że obie wojny doprowadziły do wielkich zniszczeń i doszczętnie zrujnowały tę republikę, która powoli teraz podnosi się z wojennej zawieruchy i zniszczeń.


Jak wygląda na chwilę obecną kwestia bezpieczeństwa podróżowania do Czeczenii i po Czeczenii? Otwarcie trzeba przyznać, że żaden serwis, biuro, ani rząd (z wyjątkiem chyba tylko rządu w Czeczenii) nie poleca podróżowania do tego kraju, a wręcz odradza. Jednie nie po to powstał ten tekst, by straszyć lub odradzać. Trzeba sobie jedynie uzmysłowić, że na pewno nie jest to podróż dla każdego. Podczas niej może nam zagrażać niebezpieczeństwo (jeszcze kilka lat temu częste były porwania turystów dla okupu. Na przykład w grudniu 1997 porwano pięciu Polaków, a w sierpniu 1999 na terytorium sąsiedniego Dagestanu uprowadzono dwie Polki: prof. Zofię Fiszer-Malanowską i doc. Ewę Marchwińską-Wyrwał), możemy być narażeni na wiele niespodziewanych sytuacji. Jednak sytuacja się zmieniła, Czeczenia otwarła swoje granice dla cudzoziemców, władze stawiają na rozwój turystyki, a tradycyjna gościnność mieszkańców północnego Kaukazu oraz niepowtarzalne krajobrazy temu sprzyjają. Warto na pewno znać conajmniej podstawy języka - jeśli nie czeczeńskiego, to przynajmniej rosysjkiego. Jeśli będziemy mogli się poruszać lub jeszcze lepiej, jeśli będziemy tam mieć lokalnych przyjaciół lub znajomych, tym lepiej zarówno dla naszych planów zwiedzania, jak i bezpieczeństwa. Przed wyjazdem starajmy się poznać historię i obyczaje regionu, im więcej, tym lepiej. Pozwoli nam to zrozumieć skomplikowaną historię Czeczenii i całego północnego Kaukazu.


W jakie oblicze Czeczeni wierzyć? Co może nas zaskoczyć w tym kraju? Czeczenia jest krajem o nieprzeciętnej urodzie - z majestatycznymi górami, wśród których znajdziemy małe wioski, krajobrazami poprzecinanymi rwącymi rzekami. Jest to kraj, gdzie kultura islamu miesza się z tradycyjnym kodeksem życia mieszkańców gór oraz kulturą, smakami i muzyką Kaukazu. Jest to również kraj ogromnych kontrastów, gdzie obok odnowionych miast takich jak Grozny, Gudermes i Argun wciąż znajdziemy zniszczone wojną rejony, gdzie ludzie żyją wśród ruin i biedy.   


Do głównych miast Czeczenii oraz regionów, które mają predyspozycje do bycia największymi czeczeńskimi atrakcjami turystycznymi na chwilę obecną należą:
  • Grozny - stolica, która cały czas się odbudowuje z wojennych zniszczeń, które praktycznie zmiotły miasto z powierzchni ziemii. W dużej mierze Grozny jest już odbudowany, więc zawiedzie się ten, kto będzie szukał tam gruzów i wojennej zawieruchy
  • Aleroy - górska wioska, gdzie urodził się były prezydent Czeczenii Aslan Maskhadov oraz gdzie toczyły się zacietę walki z siłami rosyjskimi
  • Argun - doskonała baza wypadowa w dzikie góry
  • Martwe miasto Choi-Pede
  • Dystrykt Itum-Kali z malowniczymi wsiami Bekhaylinskaya oraz Kokadoy położonymi wśród dziewiczych gór
  • Gudermes - miasto, które wyrosło na wydobyciu i przetwórstwie ropy naftowej
  • Shali - drugie najliczniejsze miasto w Czeczenii 
  • Zamek Phakoch i okolica
  • Jezioro Treasury-Am i rzeka Hulhulau położone około 3-4 godziny samochodem od Groznego

Głównym punktem na mapie Czeczenii jest Grozny. Grozny został założony przez Rosjan w 1818 roku, jako fort wojenny a nazwa miasta wzięła się od Iwana Groźnego. Podczas I i II wojny czeczeńskiej miasto zostało praktycznie całkowicie zniszczone i zrównane z ziemią, był to główny teren działań wjennych. Po wojnie miasto powoli dźwigało się z wojennych zniszczeń. Dziś jest już praktycznie w całości odbudowane i daleko mu do obrazków sprzed 15 lat. Do głównych atrakcji czeczeńskiej stolicy należą Central Dome Mosque, który aktualnie jest największym meczetem w Europie. Inną atrakcją jest kościół św. Michała Archanioła, który został praktycznie całkowicie zrekonstruowany po zniszczeniach wojennych. Ciekawe jest również centrum Groznego z wieloma nowo otwartymi sklepami i restauracjami, straganami i kioskami sprzedającymi owoce i lokalne potrawy, a to wszystko w otoczeniu odnowionych lub zrekonstruowanych placów, parków i zieleńców. Samo poruszanie się po Groznym może sprawić kilka problemów, gdyż sieć tramwajowa dalej nie została otwarta, za to w tym roku otworzono sieć połączeń trlejbusowych. Najlepszą opcją poruszania się po mieście jest wynajęcie prywatnego samochodu lub taksówki, których ceny są bardzo niskie. W Groznym działa korporacja taksówkarska o nazwie Islam, którą poznamy po charakterystycznych zielonych samochodach.W weekend warto wybrać się Stadion Sułtana Bilimkhanova, by zobaczyć mecz FC Terek Grozny, który obecnie gra w Russian Premier League.

  
Jak najlepiej dostać się do Groznego i samej Czeczenii?
- Samolot
Korzystamy z rosyjskiego lotniska Vnukovo Airport w Moskwie lub tureckiego Sabiha Gokcen Aiport w Istambule. Rosyjskie linie, jako jedyne oferują regularne połączenia do Groznego. Linie Grozny Avia oferują również połączenia do Istambułu, jednak bardzo ciężko jest z nich skorzystać dla obywatelii innych krajów niż Rosja. 
- Pociąg
Jest pociąg Moskwa-Grozny. Odjazd z Dworca Kazańskiego w dni nieparzyste o 14.37, przyjazd do Groznego 2 dni później o 8.37. Można też jechać na trasie Lwów - Kercz - Anapa - Władykaukaz - Grozny. Lokalne pociągi z Groznego oferują przejazdy do Khasavyurt oraz Gudermes.
- Samochodem
Grozny jest połączony z Rosją przez sieć autostrad i dróg o numerach P-308, P-307 i M-29. Warto jednak mieć zawsze ze sobą mapę i zważyć na kontrole na drogach. Raczej nie poleca się przejazdu samochodem z tablicami rejestracyjnymi innymi niż czeczeńskie lub rosyjskie.
- Autobusem
Bezpośrednie połaczenie autobusowe z Groznym ma Rostów nad Donem. Do Groznego dojedziemy również z miasta Nazran.


Wizy
Jeśli chodzi o wizy dla obywateli Polski, to można się starać o wizę na wjazd do Federacji Rosyjskiej, przy czym warto podać dokładny cel naszej podróży. Sytuację ułatwi fakt, jeśli będziemy wjeżdżać do Czeczenii na zaproszenie.  Warto we wniosku uwzględnić również miasto Biesłan, gdyż potem wjazd do tego miasta może być utrudniony.


Warto zwrócić uwagę na to, że w Czeczenii będziemy mieli problemy z porozumieniem się po angielsku, nawet w stolicy Groznym. Zdecydowaniem bardziej pomocny będzie nam rosyjski. Czeczenia pozostaje bardzo tanim krajem - ceny tam są na prawdę atrakcyjne, jednak musimy pamiętać, że nie wszystko znajdziemy w sklepach. Warto pamiętać również o sprzedaży alkoholu, która jest dozwolona tylko między 8, a 10 rano - w pozostałym czasie obowiązuje całkowita prohibicja.   


W Polsce nie znajdziemy żadnego biura turystycznego, które oferuje wycieczki do Czeczenii - zresztą na świecie również. Jedyną opcją jest skorzystanie z usług organizacja Turism and Travel Chechnya (info@chechnyatravel.com lub telefon +7 (929) 000-00-39), która specjalizuje się w promowaniu turystyki i organizacji wycieczek do tego kraju. Przypuszczalnie z upływem lat sytuacja ta się zmieni, jednak na chwilę obecną wybór mamy bardzo okrojony, jeśli nie mamy ochoty na wyjazd zorganizowany samodzielnie. 

Polecam również:

1 komentarz: