4 lipca 2012

Przewodnik po Portugalii: Porto Santo - Vila Baleira, plaże, pogoda, informacje [Zdjęcia + Mapa]

Wyspa Krzysztofa Kolumba z przepiękną, leczniczą plażą, nie do końca jeszcze odkryty skrawek ziemi. Mimo, że położony blisko Madery, to zdecydowanie się od niej różniący. Idealne miejsce dla szukających spokoju, kontaktu z naturą i odpoczynku w najpiękniejszych sceneriach dostępnych prawie na wyciągnęcie ręki z Polski. 

Zapraszam do kolejnej części Przewodnika po Portugalii - tym razem na malutką wyspę Porto Santo, która od 2 lat powoli zdobywa serca Polaków. Wcześniej, w ramach przewodnika, został opisane: Lizbona, Wybrzeże Lizbońskie, Algarve, Alentejo oraz Madera. Przewodnik jest to ściągnięcia bezpłatnie - wystarczy wydrukować i wziąć ze sobą na wymarzone, portugalskie wakacje.

Zobacz i pobierz całkowicie za darmo przewodnik "Madera i Porto Santo w 7 dni - dzień po dniu" ilustrowany wieloma zdjęciami z mnóstwem informacji praktycznych (m.in. na temat komunikacji miejskiej, wypożyczenia samochodu lub aktualnych cen). Czytaj więcej: Madera - Zwiedzanie, atrakcje, opinie, pogoda, relacja [Darmowy przewodnik na wakacje]


Turystów, jak magnes, przyciąga piaszczyste wybrzeże wyspy, lecz nie tylko. Życie toczy się tutaj inaczej, niż na Maderze, a pejzaże sią sielskie i bajkowe. Wyspa ma zaledwie 50 km² powierzchni i jest oddalona około 40 km na północny-wschód od większej Madery. Zaliczamy ją do Archipelagu Makaronezji, którego stolicą jest właśnie Madera. Klimat na wyspie jest suchy, krajobraz jałowy, ale otoczenie jest niezwykle przyjazne, sprzyjające wypoczynkowi oraz kąpielom słonecznym przez cały rok, gdyż temperatury powietrza wahają się w granicach 17-22°C. Porto Santo ma charakter wulkaniczny, a najwyższym szczytem jest Pico do Facho, z którego można podziwiać całą wyspę. Północ to tereny górzyste, idealnie nadające się do pieszych wędrówek, natomiast południe jest płaskie z dominującym piaszczystym wybrzeżem.

Sezon turystyczny trwa na Porto Santo cały rok, a wyspa, podobnie, jak Madera, nazywana jest "wyspą wietrznej wiosny". Temperatura przez większość miesięcy oscyluje koło 22°C w ciągu dnia i rzadko kiedy spada poniżej 20°. Północ wyspy jest nieco chłodniejsza i bardziej wietrzna, a południe cieplejsze z łagodniejszym klimatem, podobnie jest z opadami, które obficiej występują na północy wyspy. Temperatura wody ze względu na wpływ ciepłych prądów oceanicznych w lecie ma średnią temperaturą 22°C, natomiast w zimie 18°.

Porto Santo nazywane jest "Świętym Portem", a została odkryta razem z Maderą w 1418 roku przez Joao Goncalvesa Zarco. Później przez pewien czas mieszkał na niej Krzysztof Kolumb szykując się na swoje odkrywcze wyprawy. Do dziś można podziwiać pozostałości po tym okresie, a także dowiedzieć się od wyspiarzy o romansie wielkiego podróżnika z córką zarządcy wyspy. W dawnych wiekach na najwyższym szczycie rozpalano ogniska, by ostrzec mieszkańców Madery przed atakami piratów.


Głównym ośrodkiem, centrum turystycznym wyspy, jest miejscowość Vila Baleira leżąca między dwoma największymi szczytami, charakteryzująca się portugalską zabudową z wybielonymi domkami i krętymi uliczkami. Koniecznie trzeba odwiedzić plac Largo do Pelourinho, po którym przed wiekami stąpał Krzysztof Kolumb ze swoją wybranką Filipą Moniz oraz odkryć historię wielkiej miłości i późniejszych wypraw morskich w miejscowym muzeum, gdzie przed laty mieszkał wielki podróżnik. 


Na wyspie znajduje się kilka dobrych hoteli oraz największy cel turystycznych wypraw, czyli kilkukilometrowa plaża z drobnym, złotym piaskiem o najlepszej jakości, delikatnie opadająca do wody. Można do niej dotrzeć aleją obsadzoną palmami biegnącą od miejskiego ratusza wzdłuż niezwykłego wybrzeża. Plaże na Porto Santo mają jeszcze jedną zaletę - właściwości lecznicze, które leczą dolegliwości reumatyczne, artretyczne i różne inne schorzenia. Plusem jest również to, że plaże na Porto Santo nigdy nie są zatłoczone - bez problemu zatem znajdziemy na nich miejsce tylko dla nas.

Porto Santo podobnie jak Madera dysponuje świetnymi warunkami do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu, surfingu i kitesurfingu. W wielu miejscach można również nurkować. Wyspę dobrze zwiedza się na rowerze i skuterze. Doskonałym miejscem na piesze wędrówki i wspinaczki są skaliste klify, pozostałe wulkaniczne wzgórza i zatoki doskonale nadające się do nurkowania. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz