24 czerwca 2012

Przewodnik po Portugalii: Alentejo - wino, zabytki i plaże bez masowej turystyki [Zdjęcia + Mapa]

Alentajo to kraina słońca, winnic, średniowiecznych zamków i błękitnego oceanu, a to wszystko nie ogarnięte jeszcze masować turystyką, która wybiera inne rejony Portugalii. Nie słusznie, gdyż Alentajo ma do zaoferowania wiele, więc zatem jeśli chce się poznać Portugalię od tej bardziej tradycyjnej strony, region ten jest świetną propozycją.

Zapraszam do kolejnej części Przewodnika po Portugalii - tym razem do największego regionu Portugalii, który zajmuje ponad /3 jej powierzchni. Na pewno jest to ciekawa alternatywa do Algarve, Wybrzeża Lizbońskiego, Lizbony lub Madery, które to do tej pory zostało opisane w  Przewodniku.

Alentajo wyróżnia na tle całej Portugalii przyjazny klimat, zadziwiające, ukryte i nie znane szerokiej turystyce zabytki oraz ciekawe wybrzeże, dzięki czemu każdy miłośnik plażowania znajdzie coś dla siebie. Alentajo to m.in. przepiękne dęby korkowe, drzewa oliwne przybierające latem barwę palonej ochry, a także ogromne pola pszenicy, owsa, winorośli, słoneczników i pomidorów. Podróżowanie po tej ogromnej krainie od wioski do wioski, odkrywanie jej tajemnic i zakamarków, poznawanie wybielonych miast i ogromnych przestrzeni, pomiędzy którymi znajdziemy zamki lub romańskie runy, może dostarczy wielu ciekawych emocji i nie zapomnianych wrażeń.


Alentejo znaczy dosłownie "kraina za Tagiem", a nazwa ta pochodzi od słów "Alem do Tejo" - rzeką Tag meandrującą na na północy regionu. Region ten ma powierzchnię  26 000 km² i skupia niecałe 10% jego ludności. Wyróżnić możemy  Alto Alentejo (Alentejo Górne) ze stolicą w Évorze, Baixo Alentejo (Alentejo Dolne) z głównym ośrodkiem w Bei oraz Ribatejo, skupione wokół aglomeracji Santarém. Region zajmuje w przeważającej części nizinne (z wyjątkiem gór São Mamede w północno-wschodniej części prowincji) tereny na południe od rzeki Tag, wśród których wiją się małe rzeki oraz znajdują się liczne sztuczne jeziora. 

Region ten sąsiaduje z takimi regionami jak Montahas na północy, Algarve na południu oraz Wybrzeże Lizbońskie i Costa de Prata w części północno-zachodniej. Geograficznie w skład tego zakątka Portugalii wchodzi część Dolna – Alto i Górna – Baixo. Klimat w tym regionie jest zróżnicowany - tereny w głębi lądu nękane są latem przez kontynentalne masy suchego, gorącego powietrza i nie są niestety chłodzone bryzą morską, dlatego temperatury są wysokie, natomiast zimy szczególnie nocami bywają chłodne.


Większość ludności w Alentajo utrzymuje się z pracy w wielkich majątkach ziemskich, tzw. Latifúndios. Do rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku był to najuboższy region wspólnoty. Ciekawostką jest to, że miejscowa kuchnia obfituje w posiłki mięsne, na przekór dominującym w kraju daniom rybnym.

Jeśli lubimy zwiedzać i odkrywać, to Alentajo staje się nas jednym z najciekawszych regionów w Portugalii - w wielu miejscach Alentejo można bowiem trafić na liczne pozostałości z minionych epok w postaci kamiennych kręgów, megalitycznych głazów, rzymskich ruin i zamków wybudowanych na niedostępnych wzgórzach. Region ten był zamieszkiwany już 7-8 tys. lat p.n.e., a swoje piętno odcisnęli w kolejnych wiekach rzymscy inżynierowie, a także Wizygoci oraz zapuszczający się na Półwysep Iberyjski Arabowie. Region wspólnie z Algarve opierał się rekonkwiście - wyparciu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego -  i dopiero w 1257 roku został podbity przez Alfonsa III. Historię Alentajo widać do dnia dzisiejszego - wiele kościołów służyło przed wiekami za meczety, dlatego w ich architekturze i zdobieniach można rozpoznać obecność budowniczych mauretańskich.


Stolicą regionu jest Evora wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jednocześnie należąca do panteonu najpiękniejszych miast Portugalii. Miasto zachwyca gęstą siatką uliczek wśród wybielonych domów, a to wszystko w otoczce bardzo popularnego w tym mieście stylu architektonicznego - manuelińskiego, który charakteryzuje się m.in. licznym występowanie motywów flory i fauny morskiej w wykończeniach i zdobieniach. W Evorze znajdziemy wiele budynków, gdzie styl manueliński miesza się z orientalnymi wpływami, dając bardzo ciekawe eklektyczne połączenie.  Z mauretańskiej niewoli miasto wyzwolił chrześcijański rycerz Geraldo Sem-Pavor zwany Nieustraszonym i to od placu nazwanego jego imieniem warto rozpocząć zwiedzanie centrum. Będąc w Evorze warto zobaczyć najstarszą w Portugalii świątynię z II w n.e. zwaną Templo Romano. Prywatną kolekcję dzieł sztuki książąt Cadaval możemy zobaczyć w niewielkim muzeum przy kościele Sao Joao Evangelista. Katedra Se zaś imponuje romańskimi wieżami obronnymi i gotyckimi łukami, a znajduje się tylko kilka minut spaceru od kościoła Sao Joao. Turyści o mocnych nerwach powinni zobaczyć nietypowe miejsce, jakim jest kościół Igreja de Sao Franciso z Kaplicą Kości zwaną Capela dos Assos. Makabryczne pomieszczenie zbudowane jest bowiem z kości i czaszek kilku tysięcy mnichów, a co najmniej dziwnie można poczuć się za sprawą klątwy, która została rzucona przez umierającą kobietę na swojego mężczyznę i dziecko. Według legendy ich tkanki po śmierci nigdy nie odłączą się od kości, a na ich szkieletach umieszczonych na końcu mrocznej sali można dostrzec fragmenty skóry. Plusem Evory jest również to, że miasto posiada rozbudowaną bazę hotelarską i gastronomiczną, dzięki czemu każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Do tego warto wspomnieć również o kilku okolicznych basenach z doskonała infrastrukturą sportową, które są chętnie wybierane w upalne dni zarówno przez turystów, jak i mieszkańców miasta.


Alcacer do Sal to przepiękny kurort położony nad północnym brzegiem rzeki Sado, który został założony za czasów Fenicjan i przez wiele lat był ważnym portugalskim portem. Znajdziemy w nim ruiny mauretańskiego zamku oraz promenadę położoną w sąsiedztwie średniowiecznych domków. Kurort ten jest głównie traktowany, jako doskonała baza wypadowa na oddalone o 30 km wybrzeże ze wspaniałą, szeroką, rozciągniętą na kilkunastu kilometrach piaszczystą Praia da Comporta, na której nigdy nie brakuje miejsca, a łagodne zejście do wody idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi.


Vila Nova de Milfontes jest najpopularniejszym kurortem w Alentejo położonym u ujścia rzeki Mira, co nadaje mu nie tylko malowniczego klimatu, ale także gwarantuje w tym miejscu doskonałe warunki żeglarskie.  Miasteczko dysponuje świetną bazą hotelową  i ciągle stawia na rozwój turystyki, dzięki czemu jest to kurort nowoczesny, a jednocześnie nie tak drogi, jak kurorty Algarve. Na zachodzie kurortu turyści znajdą dwie świetne, szerokie i piaszczyste plaże idealnie nadające się do wygrzewania na słońcu i uprawiania sportów wodnych, a szczególnie surfingu. Warto również wybrać się w okolice latarni morskiej lub zwiedzić miejscowy zamek. 


Porto Covo to przyjemny i niewielki kurort położony wśród wydm i malowniczych zatoczek. Miejscowość jest otoczona przez nowoczesne wille i hotele, jednak zabudowa centrum przetrwała i nawiązuje ona do tradycyjnej architektury tej części Portugalii. Na północy kurortu znajdziemy przyjemne i szerokie plaże (szczególnie polecana jest Praia do Samouqueira), wcinające się między nagie klify osłaniające je od wiatru, natomiast na południu Porto Covo turystów można spotkać na piaszczystej, wydmowej Ilha do Pessegueiro, z której łodzie rybackie pływają na sąsiednią wysepkę z ruinami dawnego fortu. Dalej na północ znaleźć można niewielkie, piaszczyste zatoczki doskonale nadających się do nurkowania z maską. 


Zambujeira do Mar jest jednym z piękniejszych kurortów na wybrzeżu portugalskim położonym w okolicy malowniczych klifów, z których doskonale widać przepiękną, piaszczystą plażę poprzecinaną skałami wśród których można znaleźć ustronne miejsca kąpielowe. Na północ i południe od miasteczka można znaleźć zapomniane, opuszczone, piaszczyste plaże - idealne, jeśli szukamy samotności i odpoczynku od turystycznego gwaru. Kurort jest chętnie odwiedzany przez miłośników sportów wodnych ze względu na doskonałe warunki pogodowe i dobrze zaopatrzoną infrastrukturę sportową. Wielu turystów podążających za gorącymi rytmami portugalskiej muzyki przyjeżdża do Zambujeiry na letni Festival Sudoeste.


Jakie plaże są w Alentejo? Mimo tego, że wybrzeże Alentejo jest długie i pełen bardzo dobrych piaszczystych plaż, to jest ono jednak słabo zagospodarowane, nadaje się raczej dla turystów poszukujących spokoju i unikających tłumów na plażach. W północnej części regionu można znaleźć bardzo długi i szeroki pas piaszczystego, złocistego wybrzeża Praia da Comporta, godnym uwagi miejscem jest również Lagoa de Santo Andre – piaszczyste i szerokie nabrzeże położone w okolicy malowniczej laguny oraz kilku restauracji i tawern.  Ze względu na wysokie fale jest to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Przyjemne plaże z najbardziej znaną  Praia do Samouqueira znajdują się w Porto Covo, są one złoto-piaszczyste oraz osłonięte od wiatru nagimi klifami, a podczas odpływów tworzą się tam malutkie plaże, na których można zbierać muszle.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz