5 grudnia 2012

Darmowe atrakcje i zabytki w Porto: czyli co można zobaczyć w Porto za darmo?

Porto to jedno z najciekawszych i drugie co do wielkości miasto Portugalii - będąc na północy Portugalii na pewno warto je odwiedzić. Jak się okazuje nie musi to wcale być też drogi miasto, jeśli chodzi o zwiedzanie - poniżej znajduje się lista atrakcji, zabytków i obiektów, które są ciekawe, a które zobaczyć możemy za darmo.

Stolica najsłynniejszego wina w Portugalii wcale nie musi być droga. Na liście darmowych rzeczy do zobaczenia jest kilka perełek, które dumnie będą się prezentowały w naszym katalogu zdjęć i przypominały nam najbardziej charakterystyczne miejsca miasta, które jest perełką północnej Portugalii. Zachęcam również do zapoznania się ze wpisem: Przewodnik po Portugalii: Porto w dwa dni - zabytki, atrakcje, noclegi, dojazd, plaże i ceny [Mapa + Zdjęcia]


Porto rozpoczęło starania o wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1993, a uzyskało go 3 lata później. Obszar zakwalifikowany obejmuje średniowieczną dzielnicę znajdującą się e obrębie XIV-wiecznego muru, którego pozostałości istnieją do dziś. Swym zasięgiem pokrywa obszar na południe od Praça da Liberdade, przekraczając rzekę Douro, aż po Vila Nova de Gaia. Większość z najciekawszych miejsc w mieście znajduje się właśnie tutaj. Najważniejsze z nich to Cais da Ribeira i Ponte Dom Luís I. (za wikipedia.pl)

 • Jednym z ogólnodostępnych miejsc, które warto jest zobaczyć w Porto, a które jest całkowicie darmowe jest rynek w dzielnicy Ribieria, czyli historyczny plac, z którego najczęściej rozpoczyna się zwiedzanie całej okolicy wpisanej na listę UNESCO.
 • W północnej części placu znajdziemy okazałą, trzypiętrową fontannę pośrodku której znajduje się rzeźba w postaci sześcianu - Cubo da Ribeira. Razem z Cais da Ribeira (deptakiem wzdłuż brzegu prowadzącym w stronę Ponte Dom Luus I) główny plac Ribieriy uważany jest za jedno z najstarszych miejsc w Porto, wzmiankowanym już w statutach z 1389 roku
Źródło: www.sxc.hu
 • Idąc Cais da Ribeira można trafić na mosta Ludwika I, czyli Ponte Dom Luis I - tak, ten słynny most z każdej pocztówki pochodzącej z Porto.  Łączy on dwa brzegi, a waży ponad 3 tysiące ton - przejście obiema kondygnacjami jest bezpłatne.  Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Porto. Most otrzymał nazwę na cześć króla Luisa I. Pozwala przeprawić się nad rzeką Douro i łączy Porto z miejscowością Vila Nova de Gaia.
 • Kolejną atrakcją, która można zobaczyć za darmo jest dworzec Sao Bento, który jest nie tylko węzłem komunikacyjnym, ale jedną z największych najważniejszych atrakcji Porto, a to za sprawą głównie ścian wyłożonych kafelkami, słynnymi portugalskimi azulejos, które przedstawiają historię Portugalii. 
Źródło: www.sxc.hu
 • Warto również udać się do Domu Muzyki, czyli Casa da Musica, który to jest główną halę koncertową miasta i centrum wydarzeń muzycznych.  jest to 12- piętrowy budynek zaprojektowany został przez światowej klasy architekta Rema Koolhaasa. Na najwyższym piętrze znajduje się jedna z najlepszych restauracji w mieście - Kool, niestety już nie darmowa.
 • Głównym kościołem w Porto jest Sé Catedral, czyli Katedra Sé, znana także, jako Sé do Porto - katedra rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Porto, w Portugalii. Jest to świątynia obronna o potężnych i wysokich murach. Pierwotnie budowla romańska, przebudowana została w XVIII wieku w stylu barokowym. We wnętrzu świątyni znajduje się srebrny ołtarz.
Źródło: www.sxc.hu
 • Bezpłatny wstęp jest również romańskiego kościoła Martinho de Cedofeita, który prawdopodobnie sięga swoją historią jeszcze czasów Wizygotów. Warto zobaczyć w szczególności północny portal kościoła, który przedstawia wyobrażenie Baranka Bożego.
 • Kościół świętej Klary - Igreja de Santa Clara - zachwyci bogato zdobionym XVIII wiecznym wnętrzem, w którym uwagę przykuwają przedstawienia aniołów i świętych. Kościół ten również znajduje się na liście UNESCO.
 • Koniecznie odwiedzić też trzeba targ Mercado do Bolhao, na którym kupić można kwiaty, świeże warzywa oraz owoce, a także rękodzieło. 
Źródło: www.sxc.hu
 • Cafe Majestic, to jedno z tych miejsca, jak kawiarnia Brasileria w Lizbonie. Jest to jedna z najstarszych kawiarni w mieście, a jednocześnie jego prawdziwy symbol ze swoim unikalnym wystrojem. Choć kawiarnia nie serwuje nic za darmo, a ceny wręcz są droższe, niż w innych miejscach, to jednak wstęp do niej jest bezpłatny, a na prawdę warto wejść zobaczyć wystrój wnętrza i zrobić zdjęcia.
 • Z Porto pojechać też można na jedną z bezpłatnych plaż w okolicy, na przykład do sąsiedniego Matosinho.
 • W soboty i niedziele można skorzystać z bezpłatnego wstępu do Museu Romantico (Museu Romântico da Quinta da Macieirinha), które usytuowane jest w majestatycznej XVIII-wiecznej rezydencji otoczonej ogrodami, a także do Museu do Vinho de Porto, poświęconego historii wytwarzania wina Porto. 
Źródło: www.sxc.hu

 • Jeśli jesteśmy przy winie, to w Vila Nova de Gaia znajdują się liczne winiarnie, z udostępnianymi dla turystów piwnicami - ich zwiedzanie z przewodnikiem nic nie kosztuje i kończy się zazwyczaj bezpłatną degustacją wina białego i czerwonego.
 • Jeśli szukamy bezpłatnego WiFI, to udajemy się miejskiego parku z ławeczkami i fontannami Praca da Cordoaria.
 • Museu de Arte Contemporânea de Serralves, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej codziennie udostępnia swoje zbiory za darmo osobom poniżej 18 roku życia i studentom, a dla wszystkich sale muzealne otwarte są darmo w każdą niedzielę od 10.00 - 14.00. Obok muzeum znjaduje się okazały ogród, po którym warto pospacerować.
Źródło: www.sxc.hu
 • Centrum miasta jest również jego centrum handlowym. Znajdują się tu siedziby wielu banków. Oprócz tego jest tu kilka interesujących placów oraz ulic (niektóre tylko dla ruchu pieszego) z mieszanką budynków w różnych stylach. Centralnym punktem tej okolicy jest Avenida dos Aliados, która zakończona jest od północy placem Praça do General Humberto, a od południa placem Praça da Liberdade. Budynki na niej położone są zbudowane głównie w stylu neoklasycystycznym. Północny koniec ulicy zdominowany jest przez Câmara Municipal do Porto (urząd miejski zwany również Paços do Concelho), który wygląda na bardzo stary, ale pochodzi z roku 1957. Z kolei na środku Praça da Liberdade, znajduje się rzeźba jeźdźca, którym jest XIX-wieczny król Pedro IV, a odsłonięta została w roku 1866. Na wschód od Praça do General Humberto znajduje się kolorowy, dwupoziomowy, XIX-wieczny budynek targu spożywczego Mercado do Balhão. Jeszcze bardziej na północ znajduje się Rua de Santa Catarina, główna ulica handlowa miasta. Znajduje się przy niej również Capela das Almas, XVIII-wieczny budynek, wykończony charakterystycznymi płytkami azulejos. W okolicy znajduje się również teatr Coliseu. Na zachód od Praça da Liberdade, niedaleko szpitala Hospital Santo Antonio, znajduje się mały park Jardim Cordoaria, a w jego okolicy kilka budynków należących do lokalnego uniwersytetu. (za wikipedia.pl)
Źródło: www.wikipedia.pt
 • Wiele z najciekawszych muzeów i atrakcji Porto, znajduje się na zachód od centrum miasta. Okolica oferuje kontrast do zatłoczonej Ribeiry. Można ją podzielić na 2 części: Boavistę i Foz do Douro. Boavista rozpoczyna się na Rotundzie da Boavista (oficjalna nazwa - Praça de Mouzinho de Albuquerque), zatłoczone rondo z małym parkiem pośrodku, położone w odległości 3 kilometrów na północny zachód od Praça da Liberdade. Środek parku zdominowany jest przez potężną kolumnę, wybudowaną w 1951 na pamiątkę Wojny Przylądkowej (1808-14) i zwycięstwa nad Francją. Na północ od ronda znajduje się Casa da Musica. Avenida da Boavista ciągnie się przez 8 kilometrów od rotundy, po Atlantyk i Foz do Douro, przecinając Parque da Cidade (największy park w Porto). Posąg jeźdźca nieopodal morza to król João VI (władca Portugalii z początku XIX wieku), spoglądający w kierunku Brazylii. Wzdłuż ulicy przykuwają uwage XIX-wieczne domy zbudowane przez Portugalczyków wracających ze swoimi fortunami z Brazylii. W połowie ulicy znajduje się znane Museu de Arte Contemporâneade Serralves. Foz do Douro rozciąga się na zachód od Ponte da Arrábida. Znajduje się tutaj kilka ciekawych obiektów, zwłaszcza dwa forty znajdujące się na nabrzeżu: Castelo do Queijo, znajdujący się na końcu Avenidy da Boavista i Castelo de São João.
Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz