14 kwietnia 2021

Po Lizbonie w 24 godziny: plan zwiedzania godzina po godzinie

Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis
Po Lizbonie w 24 godziny, czyli co warto zobaczyć w Lizbonie i jak zaplanować 1 dzień w portugalskiej stolicy? Zapraszam tym razem do przewodnika, który rozpisuje cały dzień w Lizbonie i wskazuje, co warto w tym czasie zobaczyć w Lizbonie. Rozpisuje on plan zwiedzania Lizbony w 1 dzień, godzina po godzinie, dzięki czemu będziemy wiedzieli, jakich ram czasowych warto się trzymać, a jednocześnie będziemy mieli pewność, że wykorzystamy dobrze oraz ciekawie dostępny czas.

Pisałem ostatnio podobny tekst do jednego z przewodników książkowych po Lizbonie, który niedługo doczeka się aktualizacji i będzie dostępny na półkach polskich księgarni. Postanowiłem jednak na blogu umieścić poszerzoną i zmienioną formę tego rodzaju przewodnika po Lizbonie, która dokładniej opisuje i podpowiada, jak zwiedzać Lizbonę w 24h? 


Czy można zwiedzić Lizbonę w 24 godziny?

Tak i jest to łatwo możliwe, jeśli dobrze rozpiszemy nasz plan zwiedzania, dokonamy selekcji zabytków oraz atrakcji, które chcemy zobaczyć w tym czasie w Lizbonie oraz... nie będziemy się nastawiali na zobaczenia wszystkiego w Lizbonie. Niestety nie jest to możliwe, by w czasie tylko 1 dnia zobaczyć wszystkie atrakcje i zabytki portugalskiej stolicy. Wiem to z wieloletniej pracy przewodnika po Lizbonie

Mimo, że zdecydowanie rekomenduje, by do Lizbony przyjechać na minimum 2-4 dni, to jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Czasami po prostu jesteśmy tylko przejazdem w Lizbonie w czasie naszych wakacji w Portugalii, a czasami wycieczka do Lizbony jest tylko fakultatywną opcją wycieczki, gdy spędzamy urlop czy to na południu Portugalii, czy na północy - np. w Porto. Dlatego właśnie powstał ten przewodnika - ma on pomóc optymalnie i przyjemnie wykorzystać 1 dzień w Lizbonie, by zarówno poznać Lizbonę poprzez jej ciekawe miejsca, a jednocześnie móc się nacieszyć trochę klimatem Lizbony, doskonałym jedzeniem, dobrą kawą lub kieliszkiem wina z lizbońską atmosferą w tle.

Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

Dla kogo jest ten plan zwiedzania Lizbony i jak go wykorzystać?

Przygotowany poniżej plan zwiedzania jest uniwersalny, tak, by jak najwięcej osób mogło z niego skorzystać. Co to znaczy? Jest on przeznaczony dla osób, które mają średnie, normalne tempo zwiedzania, więc ani nie zamierzają "biegać" po Lizbonie, ale też nie muszą robić przerwy co 15 minut w zwiedzaniu. Dla kogo jeszcze będzie to dobry plan zwiedzania Lizbony? Dla osób, które są zainteresowane poznaniem Lizbony, jednak nie muszą wiedzieć wszystkich informacji o danym zabytku lub atrakcji, a starczy im poznanie podstawowych informacji i faktów o odwiedzanym miejscu. Dla osób lubiących robić zdjęcia, gdyż przygotowane w tym planie zwiedzania Lizbony miejsca należą do tych najbardziej malowniczych i charakterystycznych w stolicy Portugalii. W przewodniku tym znajdują się również przerwy na kawę, lunch i kolację (podaję konkretne miejsca i adresy), więc osoby zainteresowane poznaniem smaków Portugalii również będą zadowolone.

Jak został przygotowany plan zwiedzanie "Po Lizbonie w 24 godziny"?

Zaprezentowany w tym tekście plan zwiedzania Lizbony został przygotowany z pominięciem obecnie trwającej sytuacji na świecie (2021 rok) i w założeniu, że zwiedzanie Lizbony jest dostępne, bez "nadzwyczajnych" regulacji lub ograniczeń. Plan odnosi się do zwiedzania w dni normalne, kiedy zabytki i atrakcje są planowo otwarte oraz dostępne (we Lizbonie są to dni wtorek - niedziela, gdyż w poniedziałki wiele atrakcji turystycznych Portugalii jest zamkniętych). Warto to wziąć pod uwagę, wybierając się na zwiedzanie Lizbony z moim planem. Tyczy się to również polecanych w tym tekście restauracji i kawiarni.

Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

Co potrzebujemy do zwiedzania Lizbony w 24 godziny?

Plan zwiedzana zaprezentowany poniżej zakłada korzystanie z komunikacji miejskiej (w tym z popularnego żółtego tramwaju), więc najlepszym rozwiązaniem będzie zakup na ten dzień podstawowego biletu 24h na transport publiczny w Lizbonie. Jego koszt w roku 2021 to 6,40 € + 0,50 € za kartę, na którą bilet jest ładowany. Bilet bez trudu kupimy w każdej stacji metra, a upoważnia on do przemieszczania się wszystkimi środkami transportu wymienionymi w tym planie zwiedzania, czyli tramwajami i autobusami, a także metrem. Więcej o biletach na komunikację miejską w Lizbonie można przeczytać w tym poradniku: Aktualne ceny i bilety na transport publiczny w Lizbonie >>>.

Po Lizbonie w 24 godziny - przewodnika i plan zwiedzania

8.00 - 8.30 | Śniadanie i start

Dzień dobrze rozpocząć od dobrego śniadania, które da nam siły na zwiedzanie Lizbony. Nasz dzień rozpoczniemy w miejscu popularnym i łatwo dostępnym w Lizbonie, czyli w okolicach Cais do Sodre. Mieści się tutaj stacja metra, przystanki autobusowe, tramwajowe i dworzec kolejowy. Bez trudu zatem dojedziemy w to miejsce z różnych innych miejsc w Lizbonie. Jak to zrobić najłatwiej? Na przykład metrem - wystarczy dojechać do ostatniej stacji metra, na zielonej linii, tj. do stacji "Cais do Sodre". Schemat metra w Lizbonie znajdziemy tutaj >>>.

Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

Gdzie jednak zjeść dobre śniadanie w okolicach Cais do Sodre? Miejsc do wyboru jest kilka, a wiele z nich jest chętnie odwiedzanych przez samych Portugalczyków, gdyż Cais do Sodre to popularny hub komunikacyjny w Lizbonie. W tych okolicach polecam zjeść śniadanie na przykład w:

 • A Padaria Portuguesa na Av. 24 de Julho 1 C: popularna i tania portugalska kawiarnia, z różnymi menu śniadaniowymi i nie tylko.
 • Zarzuela na Rua Bernardino Costa 21-23: typowa portugalska kawiarnia, proste śniadania i lokalny klimat. W menu dostępne m.in. wegańskie pasteis de nata, jako ciekawostka.
 • Café Janis na Rua Moeda 1A: modniejsze miejsca z różnymi opcjami śniadaniowymi oraz ładnym wystrojem.

 • 8.30 - 9.00 | Odwiedziny na targu w Lizbonie i spacer wzdłuż promenady na rzeką


  Pierwszym miejsce, które odwiedzimy po śniadaniu, będzie hala targowa Mercado da Ribeira (adres: Av. 24 de Julho), która mieści największy targ w Lizbonie. Od poniedziałku do soboty handluje się tutaj rybami, owocami morza, warzywami i owocami. Zobaczymy, co można ciekawego spotkać na portugalskim targu?

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Miłośników ryb i owoców morza (handel nimi odbywa się wtorek-sobota) zaciekawią stoiska z różnymi morskimi stworami, które następnie często spotkamy na talerzach w restauracjach. Wybór jest duży, a różne ryby i inne morskie stworzenia robią wrażenie! Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie działa od 1892 roku i mieści się w dużym białym budynku z charakterystyczną kopułą. Od 2014 roku część hali targowej została zaadaptowane na pomieszczenia hali gastronomicznej Time Out, w której obecnie mieście się ponad 30 różnych restauracji oferujących smaki z całego świata. Więcej o targu Mercado da Ribeira przeczytać można tutaj: Mercado da Ribeira to nie tylko targ, ale również raj dla podniebienia >>>.

  My jednak od targu idziemy w kierunku rzeki Tejo, by dotrzeć na promenadę nadrzeczną Ribeira das Naus (adres: Ribeira das Naus). Prowadzi ona od Cais do Sodre do głównego placu Lizbony - Praca do Comércio. Jest to przyjemna i płaska przestrzeń, która z jednej strony ma rzekę Tejo, a z drugiej strony szerokie trawniki przylegające do budynków rządowych. W odnowionych budynkach mieści się Sąd Apelacyjny w Lizbonie (Tribunal da Relação de Lisboa) i biura Portugalskiej Marynarki Wojennej (Marinha Portuguesa). 

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Z promenady mamy ładny widok na most 25. Kwietnia (Ponte 25 de Abril), który widać w całej okazałości i pomnik Chrystusa Króla (Cristo Rei) znajdujący się po drugiej stronie rzeki.

  9.00 - 12.00 | Dzielnica Baixa z głównym placem, deptakiem Lizbony i kilkoma ważnymi zabytkami


  Wchodzimy teraz na największy plac Lizbony, czyli plac Handlowy (po portugalsku Praca do Comercio lub Terreiro do Paco). Jest to o tyle ważne miejsce dla Lizbony, że przestrzeń ta pełniła reprezentacyjne role w Lizbonie już od XVI wieku, kiedy powstał tutaj dawny pałac królewski. Cała dzielnica Baixa przypomina również o największym kataklizmie w dziejach Lizbony, który na zawsze zmienił wygląd portugalskiej stolicy, czyli tragicznym trzęsieniu ziemi z 1755 roku. Na skutek ruchów tektonicznych i wywołanych nimi pożarów oraz fal tsunami ponad ok. 80% Lizbony zostało zniszczonych. Dzielnica Baixa to ta część miasta, która ucierpiała bardzo znacząco. Zdecydowano się zatem wybudować ją praktycznie od nowa nadając jej całkowicie nowy układ i charakter. Zwróćmy uwagę spacerując po Baixy na siatkę ulic, które przecinają się pod kątem prosty, podobne układy budynków i funkcjonalność dzielnicy, gdyż układ Baixy różni się od innych dzielnic Lizbony (co zresztą zobaczymy w dalszej części naszego zwiedzania).

  Na samym placu Praca do Comercio po środku zobaczymy pomnik, na którym przedstawiony jest król Portugalii - Józef I - rządził on Portugalią podczas tragicznego trzęsienia ziemi. Sam pomnik pochodzi z 1775 roku. Plac od strony rzeki zamyka przyjemna przestrzeń Cais das Colunas ze schodami opadającymi bezpośrednio do rzeki, dwoma kolumnami na ich zakończeniu oraz niewielką plażą. Często spotkamy tutaj odpoczywających mieszkańców Lizbony i lokalnych muzyków. 

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Budynki otaczające plac Praca do Comercio pełnią obecnie różne funkcje - m.in. administracyjne, rządowe, gastronomiczne. Znajdziemy w nich np. punkt informacji turystycznej (Ask me Lisboa), Muzeum Piwa Portugalskiego (Museu da Cerveja), multimedialne centrum poświęcone historii Lizbony (Lisboa Story Centre) lub też Centrum Interpretacji Dorsza (Centro Interpretativo da História do Bacalhau). Więcej o placu Praca do Comércio przeczytać można tutaj >>>.

  Najbardziej jednak charakterystyczną budowlą na placu Praca do Comercio jest łuk triumfalny Rua Augusta (Arco da Rua Augusta). Powstawał on dość długo, bo jego budowa zakończyła się dopiero w 1873 roku. Na samym szczycie zobaczymy alegoryczne przedstawienie Chwały, która koronuje postacie Mądrości i Cnoty. Poniżej znajdują się przedstawienia takich osób, jak Nuno Álvares Pereira, Viriato, Vasco da Gama i Marquês de Pombal, który był odpowiedzialny za odbudowę Lizbony ze skutków trzęsienia ziemi. Na bokach są alegoryczne przedstawienia dwóch rzek Portugalii - Tejo i Douro. Na samym szczycie łuku triumfalnego znajduje się punkt widokowy, na który można wjechać windą, by zobaczyć panoramę 360 na centrum miasta. Dowiedz się więcej o łuku triumfalnym w Lizbonie i zobacz, ile kosztują bilety >>>. Czy warto wejść na szczyt łuku triumfalnego w Lizbonie? W mojej opinii tak, jeśli lubimy ładne widoki i chcemy zrobić spektakularne zdjęcia. Polecam zarezerwować sobie na to 15-20 minut.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Będąc w okolicy łuku warto również udać zobaczyć kawiarnię Cafe Martinho da Arcada, która jest najstarszą kawiarnią w Lizbonie. Dokładny opis tego miejsca zamieściłem na stronie InfoLizbona: Najstarsza kawiarnia w Lizbonie >>>. Jeśli do tej pory nie piliśmy jeszcze kawy, to odwiedźmy to miejsce - mimo, że jej wnętrze nie zachwyca w żaden szczególny sposób (w Lizbonie są inne, piękniejsze kawiarnie), to jednak zawsze fajnie odwiedzić miejsce, które jest w jakiś sposób "naj...".

  Przechodząc pod łukiem triumfalnym wchodzimy na główny deptak Lizbony - ulicę Rua Augusta. Tak jak Barcelona ma La Rambla, a Gdańsk ulicę Długą, tak Lizbona ma właśnie Rua Augusta. Nie jest ona wcale taka długa - jej długość to ok. 550 metrów, a łączy ona dwa główne place centrum Lizbony. Podobnie, jak cała dzielnica, również ulica Rua Augusta powstała od nowa po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1755 roku, a oficjalnie nazwę “Rua Augusta” nadano tej ulicy 5 listopada 1760 roku. 

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Na ulicy tej znajdziemy wszystko - od sklepów z pamiątkami (ze względu na ceny raczej nie polecam), przez sklepy międzynarodowych marek (nie jest to jednak typowa ulica zakupowa w Lizbonie), przez małe sklepiki prowadzone od lat (np. sklep Sapataria e Chapelaria Lord z 1941 roku, który sprzedaje skórzane buty i kapelusze) i liczne kawiarnia oraz restauracje. Do tego często spotkamy tutaj rozmaitych grajków ulicznych lub innych artystów. Spacerując Rua Augusta warto zwrócić również uwagę pod.. nasze stopy, by zobaczyć regularne wzory z kostki kamiennej tworzone przez calçada portuguesa. Zobacz, jak wygląda Rua Augusta i poznaje lepiej jej historię >>>.

  Idąc Rua Augusta nie przegapmy skrzyżowania z ulicą Rua de Santa Justa. Dlaczego? Gdy będziemy na tym skrzyżowaniu, to rozejrzymy się ... i zobaczymy jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Lizbony. Mowa tutaj o windzie Santa Justa (Elevador de Santa Justa). Winda Santa Justa powstała w latach 1900-1902, a łączy ona dzielnicę Baixa z dzielnicą Chiado. Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć windy Santa Justa w Lizbonie, to zapraszam tutaj >>>. Winda ma ponad 45 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się punkt widokowy z widokiem na całą Baixa i wschodnią część Lizbony.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Czy warto wjechać windą Santa Justa na szczyt? W sezonie ustawiają się do windy często długie kolejki, więc my ten pomysł porzucimy i dzisiaj tylko zobaczymy windę z dołu. Jeśli ktoś będzie miał ochotę odwiedzić górne tarasy windy, to polecam nie czekać na dole w kolejce na wjazd, a przejść spacerem pod kościół Igreja do Carmo i z tego miejsca, wzdłuż murów kościoła, można wejść na górny taras windy. Najwyższy taras windy, gdzie znajduje się punkt widokowy, jest płatny. Następnie możemy zjechać windą do dzielnicy Baixa. Na windę obowiązują te same bilety, co na metro w Lizbonie, więc nie ma potrzeby kupowania droższego biletu u operatora windy.

  My jednak idziemy dalej ulicą Rua Augusta, na zakończeniu której znajduje się kolejny charakterystyczny plac Lizbony. Przed naszymi oczami pojawi się plac z "pofalowaną" nawierzchnią, czyli plac Rossio (Praça Dom Pedro IV). Jest to miejsce z bogatą historią. Kiedyś mieścił się tutaj Pałac Inkwizycji, gdzie zapadały wyroki instytucji śledczo-sądowniczej Kościoła katolickiego. Dziś już nic takiego nie ma miejsca, a plac Rossio jest turystycznym sercem Lizbony. Po środku placu znajduje się wysoka kolumna, na której znajduje się posąg króla Portugalii Pedro IV, który rządził Portugalią w XIX wieku. Na końcu placu znajduje się Teatr Narodowy Marii II (Teatro Nacional D. Maria II) z ładną neoklasyczną fasadą. Warto zwrócić uwagę na kilka historycznych miejsc mieszczących się na placu Rossio - jakich na przykład? Pod numerem 105 znajduje się stary sklep z kawą i herbatami z całego świata - Pérola do Rossio, a pod numerem 21 niewielki, ale z ładnym wnętrzem, sklep z tytoniem i gazetami - Tabacaria Monaco. Tuż obok, bo pod numerem 24, znajduje się historyczna kawiarnia Café Nicola. Więcej o placu Rossio i ciekawych miejscach w jego pobliżu przeczytać można tutaj: Co warto jeszcze zobaczyć na placu Rossio + historia tego miejsca >>>.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  My podchodzimy na koniec placu Rossio, pod fasadę Teatru Narodowego Marii II, by zobaczyć w całej okazałości najładniejszą fasadę dworcową w całej Lizbony. Dworzec Rossio (Estação Rossio), który zobaczymy po naszej lewej stronie. Mimo, że na pierwszy rzut oka miejsce to wcale nie przypomina dworca kolejowego, to.. jednak, gdy się przyjrzymy, zauważymy dworcowy zegar, czy napis "Estação Central" na podkowach stanowiących wejście do hali dworcowej. Dworzec Rossio zawdzięcza swoją sławie fasadzie wykonanej w stylu neomanuelińskim, czyli charakterystycznym stylu architektury portugalskiej (w stylu manuelińskim został wybudowany słynny Klasztor Hieronimitów lub Wieża Belem, które odwiedzimy w dalszej części dnia). Dworzec został uruchomiony w roku 1890, a za jego zdumiewającą i piękną fasadę odpowiedzialny jest José Luís Monteiro. Czytaj więcej o dworcu Rossio w Lizbonie >>>. Obecnie w budynku dworca działa m.in. hostel, kawiarnia i sklep z pamiątkami. 

  Wnętrze dworca prezentuje już style bardziej współczesne, jeśli jednak chcemy zwiedzić wnętrze, to warto przyjrzeć się hali odjazdów pociągów z peronami. Ściany ogromnej hali zdobią panele azulejos z przedstawieniem portugalskich legend. By zobaczyć jednak je z bliska, należy przejść przez bramki do sprawdzenia biletów. Jeśli wybieracie się do Sintry, to na 99% będziecie łapali pociąg właśnie z dworca Rossio, więc wtedy będzie okazja, by to zrobić. 

  ----------
  Sprawdź ceny noclegów w Lizbonie i aktualne promocje
  Booking.com
  ----------

  Mając dworzec Rossio przed sobą, gdy spojrzymy w prawo, to naszym oczom ukaże się kolejny duży plac - to plac Restauradores (Praça dos Restauradores). Plac jest w całości wyłożony calçada portuguesa w geometryczne wzory, a po środku placu znajduje się ponad 30-metrowy wysokości pomnik upamiętniający bitwy w ramach walki Portugalii o odzyskanie niepodległości w XVII wieku. Za placem rozpoczyna się Aleja Wolności (Avenida da Liberdade), która jest reprezentacyjną (i najdroższą) ulica Lizbony, odpowiedniem paryskich Champs Élysées. Jeśli ktoś szuka miejsca w Lizbonie, gdzie swoje salony mają najlepsze światowe marki, to właśnie Avenida da Liberdade jest tym miejscem. 

  Nas jednak interesuje dojście na koniec placu Restauradores, gdzie trochę ukryta, bo nie widoczna z początku placu, jest winda Gloria (Elevador da Glória). Jest to 1 z 3 historycznych żółtych wind. Swój pierwszy kurs odbyła ona w 1885 roku, a została zaprojektowana przez portugalskiego inżyniera Raoul Mesnier du Ponsard. Pierwotnie napędzana była systemem wodnym, następnie parą wodną, a od 1915 roku energią elektryczną. Winda Gloria łączy plac Restauradores z dzielnicą Bairro Alto, a dokładnie punktem widokowym św. Piotra z Alcantara (Miradouro de São Pedro de Alcântara). Dowiedz się więcej o windzie Gloria w Lizbonie >>> i punkcie widokowym św. Piotra >>>. Mając bilety na komunikację miejską, możemy wjechać na nich windą Gloria. Przejazd zajmuje ok. 1,5 minuty. Z punktu widokowego św. Piotra będziemy mieć ładny widok na całą wschodnią część Lizbony. Jeśli lubimy street art, to warto wrócić na plac Restauradores spacerem wzdłuż trasy windy, by zobaczyć aktualne murale i inne prace street art mieszczące się w tym miejscu.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  My z placu Restauradores wracamy pod Teatr Narodowy Marii II i idziemy w przeciwnym kierunku, niż dworzec Rossio, by trafić na malutki placyk Dominikanów (Largo São Domingos). Tutaj, pod numerem 8 znajduje się osławiona pijalnia wiśniowego likieru ginjinha, która jest opisywana w każdym przewodniku po Lizbonie. Mowa oczywiście o A Ginjinha. Spróbujmy koniecznie, jak smakuje popularna ginjinha. A czym jest likier ginjinha lub ginja (bo tak również jest on nazywany)? Jest to alkohol, który powstaje z zalania wiśni destylatem gronowym (może też być inny alkohol) oraz dodania cukru. Finalnie otrzymujemy słodki likier, któremu kwaskowatego smaku i goryczki dodają wiśnie (w kieliszku dostaniemy nalewkę z wisienkami właśnie). Ma on ok. 18% mocy. W tym miejscu jest podawany w tradycyjnych, szklanych kieliszkach, ale spacerując po Lizbonie czasami spotkamy się z tym, że ginjinha będzie podawana... w czekoladowych kieliszkach. Więcej o tym, czym jest ginja przeczytać można tutaj >>>.

  Będąc na placu Dominikanów wejdźmy również do kościoła Dominikanów (Igreja de São Domingos). Kościół powstał już w XIII wieku, jednak nie to zrobi na nas największy wrażenie. Wejdźmy do środka i wtedy zobaczymy, dlaczego jest to jeden z bardziej oryginalnych zabytków w Lizbonie. Wnętrze kościoła św. Dominika (bo tak czasami również nazywany jest ten kościół) spłonęło na skutek pożaru 13 sierpnia 1959 roku. Po pożarze kościół odbudowano tylko cześciowo, a dziś jego spalone wnętrze zachwyca turystów z całego świata. Zobacz również: Spalony kościół w Lizbonie - zdjęcia >>>. Kościół jest otwarty każdego dnia, a wejście do niego jest bezpłatne. Zwiedzając kościół trzeba jednak pamietać, że to cały czas przede wszystkim działająca świątynia, dlatego należy uszanować osoby modlące się, a zdjęcia można robić tylko bez lampy błyskowej.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis


  12.00 - 12.30 | Szpital Lalek w Lizbonie


  Spod kościoła Dominikanów idziemy na plac Praça da Figueira - to dosłownie 1-2 minut drogi, a najłatwiej dojść uliczką Rua Dom Antão de Almada 67. Na placu, znajdujemy budynek pod numerem 7, w którym mieści się Szpital Lalek w Lizbonie (Hospital de Bonecas). Nie jest to miejsce, które trzeba zobaczyć, ale jeśli tylko dysponujemy chęciami i czasem, to warto to zrobić. Szpital Lalek w Lizbonie powstał w 1830, jako miejsce, gdzie zabawkom (nie tylko lalkom) przywracano nowe życie. Dziś jest to sklep kolekcjonerski z lalkami oraz muzeum, które pokazuje historię tego nietypowego szpitala. Momentami trochę makabryczne (gdy np. widzimy półki z poszczególnymi częściami ciał lalek), ale też niesamowite, które w cudowny sposób przenosi w bajkowy świąt przeszłości. 

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis


  12.30 - 14.00 | Gdzie zjeść obiad w Lizbonie?


  Z racji tego, że powoli wchodzimy w godziny obiadowe / lunchowe (po portugalsku almoço), które trwają max. do godz. 15.00/15.30, warto się rozejrzeć za miejscem na lunch w okolicach Praça da Figueira. Zróbmy to zanim wyruszymy na dalsze zwiedzanie, by nabrać siły i trochę odpocząć. Miejsc, gdzie można zjeść dobry obiad w tych okolicach jest dość dużo, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno fani mniejszych lokalnych restauracji, jak i bardziej eleganckich miejsc z najlepszą kuchnią portugalską.

  Oto polecana lista restauracji na almoço w okolicach tego placu:
  • Casa das Bifanas na Praça da Figueira 7: proste, lokalne miejsce, które specjalizuje się w podawaniu tradycyjnej portugalskiej kanapki bifana, czyli bułki z szarpaną, gotowaną wieprzowiną. W menu ma również proste dania portugalskiego. 
  • Ristorante La Squadra na Praça da Figueira 15B: nowoczesna i dobrze urządzona restauracja, która specjalizuje się w kuchni włoskiej. 
  • Pinóquio na Rua de Santa Justa 54: jedna z najlepszych w tej okolicy restauracji z rybami i owocami morza. Raj dla wszystkich zakochanych w smakach oceanu przyrządzanych według najlepszych portugalskich przepisów.
  • Restaurante Dois Arcos na Rua dos Douradores 163: prosta, lokalna restauracja portugalska z normalnymi cenami oraz typowymi daniami kuchni portugalskiej w menu.
  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  14.00 - 14.30 | Dojazd na Alfamę tramwajem lub autobusem


  Wracamy na plac Praca da Figueira, by złapać z tego miejsca tramwaj lub autobus, które zawiozą nas na Alfamę. Bez znaczenia, czy jedziemy autobusem , czy tramwajem, to możemy w nich korzystać z biletów na komunikację miejską, które mamy. Jak dojechać zatem łatwo na Alfamę? Jeśli chcemy jechać żółtym, starym tramwajem, to musimy złapać tramwaj numer 12 z przystanku, który znajduje się pod hotelem My Story Hotel Figueira. Tramwaj odjeżdża średnio co 10-15 minut. Jedziemy nim do przystanku, który nazywa się "Lg. Portas Sol".

  Jeśli chcemy dojechać autobusem, to należy złapać autobus numer 737 z przystanku autobusowego, który znajduje się na przeciwko budynku z numerami 5/6 na Praca da Figueira. Autobus na Alfamę jedziemy do przystanku "Lg. Contador Mor". Rozkład jazdy zarówno tramwajów, jak i autobusów, można sprawdzić na stronie www.carris.pt >>>. Więcej o tramwajach w Lizbonie przeczytać można tutaj >>>. Autobus jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych oraz wózków dla dzieci.

  ----------
  Bilety do atrakcji w Lizbonie, które można kupić przez Internet
  ----------

  14.30 - 15.00 | Dwa najładniejsze punkty widokowe na Alfamie


  Jeśli przyjedziemy na Alfamę tramwajem, to wysiądziemy na miejscu, które jest kolejnym punktem naszego planu zwiedzania Lizbony w tym dniu. Jeśli jednak wybierzemy autobus, to musimy kawałek zejść w dół uliczką Tv. de Santa Luzia. Zaczynam zwiedzanie Alfamy od punktu widokowego Bramy Słońca (Miradouro das Portas do Sol). Udajmy się na taras widokowy, by zobaczyć jeden z najpiękniejszych i wręcz pocztówkowych widoków z Lizbony. Z punktu widokowego Miradouro das Portas do Sol urokliwie widać pastelowe budynki Alfamy z czerwonymi dachami, rzekę Tejo oraz jej drugi brzeg. Dodatkowo po wschodniej stronie zobaczymy białe budynki Panteonu Narodowego w Lizbonie (Panteão Nacional) i dwie dumnie prężące się wieże kościoła św. Wincentego (Igreja de São Vicente). To właśnie między tymi budynkami w każdy wtorek i sobotę odbywa się popularny targ staroci w Lizbonie, czyli Targ Złodziei, Złodziejki (różnie jest nazywany w przewodnikach po Lizbonie), a portugalsku Feira da Ladra.

  Dodatkowo na punkcie Portas do Sol zobaczyć można pomnik św. Wincentego z Saragossy, obok którego rozłożony jest kiosk z napojami. Blisko też z tego miejsca do kawiarni Café do Elétrico (adres: Rua do Salvador 39), w której były kręcone sceny do filmu "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego. Więcej o punkcie widokowym Portas do Sol przeczytać można tutaj: Miradouro das Portas do Sol - jeden z najładniejszych punktów widokowych Alfamy >>>.  My jednak przejdźmy kawałek wąskim chodnikiem za biały kościół, który mieści się na Portas do Sol, czyli kościół św. Łucji (Igreja de Santa Luzia), by trafić na kolejny punkt widokowy, niemniej zachwycający! Mam na myśli tutaj punkt widokowy św. Łucji (Miradouro de Santa Luzia). Znajdziemy w tym niewielkim ogrodzie pergole z płytkami azulejos, z której widoczna jest cała dolna część Alfamy oraz rzeka Tejo. Gdy się wpatrzymy w kierunku wschodnim, to ujrzymy również most Vasco da Gama (Ponte Vasco da Gama) mieszczący się w dzielnicy Oriente, gdzie zlokalizowane jest popularne lizbońskie oceanarium. 

  Więcej informacji o punkcie widokowym znajdziecie tutaj >>>, a będąc na nim polecam również przyjrzeć się panelom azulejos, które znajdują się na murach kościoła św. Łucji. Przedstawiona na nich jest legenda o rycerzu Martim Moniz, a na drugim widok na plac Praca do Comercio przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku. Uroku punktowi widokowemu św. Łucji dodają również fioletowe bugenwille, które w tym miejscu osiągają duże rozmiary, a swoimi fioletowymi listkami (nie kwiatami!) czarują! 

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  15.00 - 16.30 | Spacer po Lizbonie przed uliczki Alfamy do katedry Se


  Będąc na Alfamie zauważymy, że ta część Lizbony różni się od dzielnicy Baixa, gdzie byliśmy do tej pory. Alfama to najstarsza część Lizbony, dzielnica, która kiedyś została założona przez Maurów i to z języka arabskiego (al-hamma, co znaczy tyle co "źródło dobrej wody") pochodzi jej obecna nazwa. To co wyróżnia Alfamę na tle innych części Lizbony, to fakt, że tylko w niewielkim stopniu została ona zniszczona przez tragiczne trzęsienie ziemi z 1755 roku, które już na zawsze odmieniło wygląd większej części Lizbony. Dzięki temu na Alfamie często zobaczymy pozostałości dawnego układu urbanistycznego miasta, a z racji tego, że przez wieki była to biedniejsza, trochę zapomniana część Lizbony, to spacerując obecnie po uliczkach Alfamy możemy odnieść wrażenie, że czas jakby się zatrzymał w tym miejscu.

  My po wizycie na dwóch najładniejszych punktach widokowych, udajemy się, by zobaczyć jeden z najważniejszych zabytków Alfamy, czyli katedrę Se (Sé de Lisboa). Dojście do niej jest proste - wystarczy, że z Miradouro de Santa Luzia będziemy schodzili w dół główną ulicą i po ok. 5 minutach spaceru dojdziemy do potężnych murów katedry Se o piaskowym kolorze.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Historia tego miejsca jest ciekawa, gdyż jak podają karty historii, świątynia miała został wybudowana na miejscu dawnej islamskiej świątyni. Jej budowa rozpoczęła się po zdobyciu Lizbony z rąk Maurów w 1147 roku. Pierwotnie wybudowana w stylu romańskim przez kolejne wieki katedra Se dorobiła się różnych stylów architektonicznych - czy to na skutek przebudowy, odbudowy lub dobudowy różnych elementów. Dzięki temu dziś jest takim swoistym zlepkiem różnych stylów architektury, a zobaczymy to najlepiej wchodząc do jej wnętrza.

  Katedra Se cały czas pełni funkcje religijne i to właśnie tutaj odbywają się ważne uroczystości związane z życiem liturgicznym Lizbony. Świątynie można zwiedzać - wstęp do środka jest bezpłatny, jednak zobaczyć wtedy można jedynie niewielką część świątyni, praktycznie tylko "rzut oka" na nawę główną. Jeśli jednak interesuje nas architektura sakralna, sztuka kościelna, lubimy barokowe wykończenia, to warto rozważyć zakup biletu i zwiedzanie katedry, by zobaczyć gotyckie krużganki, barokowe kaplice oraz skarbiec katedralny. Więcej o katedrze Se w Lizbonie można przeczytać tutaj: Najważniejsze świątynia w Lizbonie i jej zwiedzanie >>>. Oglądając świątynie warto pamiętać o tym, że jest to jedna z nielicznych budowli sakralnych w portugalskiej stolicy, która tylko w niewielkim stopniu ucierpiała na skutek kataklizmu z XVIII wieku.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  My od katedry Se zagłębimy się trochę w starą część Alfamy i labirynt jej uliczek. Jak do niego trafić? Stojąc przed katedrą i mając ją przed sobą, po prostu idziemy w prawo - ulicą Cruzes da Sé. Naszym celem jest, by dojść uliczkami Alfamy do Muzeum Fado (Museu do Fado). Taki spacer nam zajmie ok. 20-30 minut, a specjalnie tutaj nie podaję dokładniej trasy, gdyż możemy iść dowolnie. Najprościej jednak jest iść po prostu przed siebie główną uliczką (Rua de São João da Praça) i na pewno trafimy do Muzeum Fado.

  Spacerując Alfamą zobaczymy stare kamienice wyłożone płytkami azulejos, suszące się pranie, kolorowe girlandy nad uliczkami (lub pozostałości po nich, a jest to związane ze świętem św. Antoniego, które w Lizbonie odbywa się w czerwcu każdego roku) oraz liczne niewielkie kawiarnie, sklepy i często też restauracje z muzyką fado. Czym jest muzyka fado i dlaczego jest taka popularna w Portugalii? O tym napiszę później, gdy wieczorem przyjdzie czas na fado.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Zwiedzając Alfamę nie warto się spieszyć. Jeśli się zgubimy, to nic się nie stanie. Jeśli kogokolwiek zapytamy się, gdzie jest Muzeum Fado, to na pewno mieszkańcy wskażę nam drogę. Jeśli mamy ochotę, to bez trudu na Alfamie możną skosztować wiśniowego likieru ginjinha, który często jest sprzedawany przez starsze babcie, a często też serwują go w czekoladowych kieliszkach. 

  16.30 - 17.00 | Dojazd z Alfamy do Belem


  W tym miejscu część osób może zakończyć już zwiedzanie, jeśli czuje się zmęczonymi lub chciałoby już bardziej swobodnie spędzić resztę dnia. Dlaczego? Bo w dalszej części zwiedzania udamy się do dzielnicy Belem, którą spokojnie można zostawić sobie na kolejny dzień w Lizbonie. Co warto zaznaczyć pojedziemy teraz do Belem, ale nie będziemy w Belem zwiedzać wszystkich ciekawych muzeów i zabytków, które się tam znajdują. Naszym celem jest spokojnym spacer w Belem, skosztowanie osławionychh babeczek i powrót na kolację z fado do Lizbony. Jeśli zatem ktoś ma więcej dostępnego czasu i interesuje go zwiedzanie wszystkich zabytków dzielnicy Belem wewnątrz, to nawet lepiej byłoby, aby udał się do tej dzielnicy w kolejny dzień. O tym, jak zwiedzać Belem, przeczytać można w tym tekście: Przewodnik po Belem - zwiedzanie krok po kroku zabytków i muzeów >>>

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Jak jednak dojechać z Alfamy do Belem w prosty sposób? Będąc na placyku przed Muzeum Fado (Largo do Chafariz de Dentro) przechodzimy uliczką Cais Lingueta obok Muzeum Fado i dochodzimy do głównej drogi. Znajduje się przy niej przystanek autobusowy "Cais Lingueta" (identyfikator przystanku: C 8204). Z tego miejsca łapiemy autobus numer 728, kierunek "Restelo" i jedziemy nim przez centrum Lizbony i dalej wzdłuż rzeki, aż do przystanku "Mosteiro Jerónimos". Dojazd zajmie nam ok. 20 minut, a rozkład jazdy autobusów można sprawdzić na stronie www.carris.pt >>>. Autobusy odjeżdża średnio co 10-15 minut.

  17.00 - 18.00 | Klasztor Hieronimitów w Lizbonie


  Wysiadając z autobusu zobaczymy potężną i dumną białą bryłę Klasztoru Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos), który jest 1 z 7 cudów Portugalii. Jest to też jeden z najważniejszych zabytków Lizbony. Jeśli mamy czas i ochotę, a obiekt będzie otwarty do zwiedzania, to polecam go zobaczyć. Wejście do kościoła przy klasztorze jest bezpłatne, a wejście na krużganki płatne. Szczegóły odnośnie biletów wejścia do klasztoru oraz godzin otwarcia w poszczególnych porach roku znaleźć można tutaj: Klasztor Hieronimitów w Lizbonie - zwiedzanie >>>. Jeśli zdecydujemy się kupić bilety online do klasztoru, to upewnijmy się, że zdążymy wejść na klasztorne krużganki. Jeśli nie, to lepiej przełożyć zwiedzanie klasztoru na kolejny dzień. 

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Ja polecam wejść przynajmniej do kościoła, by zobaczyć nie tylko piękne wnętrze wykonane w stylu manuelińskim, ale również sarkofagi słynnego Vasco da Gama oraz najwybitniejszej postaci portugalskiej literatury - Luísa de Camões (wchodząc do kościoła nagrobek Vasco da Gama znajduje się po lewej stronie). Będąc w środku kościoła warto również zwrócić uwagę na ołtarz główny oraz groby portugalskich królów - w tym na grób króla Manuela I, który zlecił budowę tego niezwykłego obiektu. Klasztorne krużganki zostały zaprojektowane przez Diogo de Boitaca na początku XVI wieku, a jego prace kontunował João de Castilho i następnie Diogo de Torralva. Krużganki Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie są jednym z najpiękniejszych przykładów wykorzystania stylu manuelińskiego w Portugalii. Gdy przyjrzymy się ich zdobieniom, to zobaczymy liczne przykłady motywów religijnych, symbole królewskie oraz motywy związane z wyprawami morskimi Portugalii.

  Budowa klasztoru rozpoczęła się w 1501 roku i trwała grubo ponad 100 lat. Obecnie obiekt ma ponad 300 metrów długości, a w jego zabudowaniach mieszczą się również Narodowego Muzeum Archeologiczne (Museu Nacional de Arqueologia) i Muzeum Morskie (Museu de Marinha). W swojej historii obiekt przeszedł kilka remontów oraz przebudów, a co ważne - przetrwał również wspominane wcześniej trzęsienie ziemi z 1755 roku. Mnisi z Zakon Hieronimitów zajmowali klasztor do 1834 roku, kiedy to nastąpiła kasacja zakonów klasztornych w Portugalii. W 1983 roku klasztor został wpisany na listę UNESCO, ze względu na swoją wartość historyczną. Jeśli zrobiła na nas wrażenie fasada dworca Rossio w centrum Lizbony, to tym bardziej spodoba nam się Klasztor Hieronimitów.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  18.00 - 18.30 | Słynne babeczki i kawiarnia w Belem


  Będąc w Belem koniecznie trzeba również odwiedzić jedno, słodkie miejsce. Pod adresem Rua de Belém 84-92, 2 minuty spacerem od klasztoru w kierunku centrum, znajduje się najsłynniejsza cukiernia w całej Portugalii - Pastéis de Belém. Dlaczego jest ona taka słynna? Bo to właśnie tutaj są wypiekane opisywane w każdym przewodniku babeczki, z których słynie cała Portugalia. Babeczki pasteis de nata w tym miejscu mają swoją unikalną i zastrzeżoną nazwę Pastéis de Belém, która jest opatentowana i cukiernia, w której jesteśmy, jest jedynym miejscem na świecie, gdzie Pastéis de Belém są wypiekane według oryginalnej receptury. Więcej o historii najpopularniejszych portugalskich ciastek przeczytamy tutaj >>>.

  Wejdźmy do środka, znajdźmy wolny stolik i zamówmy 1-2 lub nawet więcej babeczek Pastéis de Belém, by spróbować, jak smakują te oryginalne pasteis. Jeśli lubimy, to posypmy nasze słodkości cukrem pudrem i cynamonem. Ceny w kawiarni Pastéis de Belém są normalne, jak na tego typu miejsce, a kawa tutaj serwowane również należy do bardzo dobrych. Jeśli będziemy mieli ochotę, to można również kupić Pastéis de Belém na wynos.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Drobna uwaga do planu zwiedzania: jeśli nie zależy nam na wchodzenie do wnętrza Klasztoru Hieronimitów, to zwiedzanie Belem można rozpocząć właśnie od kawiarni Pastéis de Belém, a dopiero potem wybrać się, by zobaczyć z bliska architekturę klasztoru.

  18.30 - 19.30 | Spacerem przez Pomnik Odkrywców w Belem do Wieży Belem


  Następnie udajemy się w kierunku rzeki przechodząc przez ogród Jardim da Praça do Império (znajduje się dokładnie na przeciwko klasztoru), by dojść do Pomnika Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos), który znajduje się nad samym Tagiem. Podchodząc pod pomnik spójrzmy pod nasze stopy, by zobaczyć ogromną mozaikę przed pomnikiem. Przedstawia ona otwartą księga, na której znajduje się mapa świata z konturami kontynentów i miejscami odkryć geograficznych Portugalii. Mozaika ta jest prezentem rządu RPA dla Portugalii, który to został podarowany w 1960 roku.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Pomnik Odkrywców w Lizbonie robi wrażenie swoim ogromem. Został on odsłonięty w 1960 roku, by upamiętnić 500. rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza, który zapisał się na trwałe w historii wielkich odkryć geograficznych i wypraw morskich Portugalii. Pomnik ma ponad 52 metry wysokości, a od strony rzeki ma on kształt karaweli. Znajdują się na nim łącznie 33 postacie, które są związane z wyprawami morskimi Portugalii. Henryk Żeglarz znajduje się na przodzie karaweli. Dokładny opis Pomnik Odkrywców w Lizbonie: Ogromny pomnik w Belem - jego historia i zdjęcia >>>. Na szczycie pomnika znajduje się taras widokowy, jednak o tej godzinie będzie on już nieczynny. Warto jednak przyjrzeć się pomnikowi z dwóch stron, by stojąc pod nim zdać sobie sprawę, jaka to ogromna budowla.

  Spod pomnika, patrząc w kierunku zachodnim, czyli w kierunku ujścia rzeki Tejo do oceanu, zobaczymy w oddali Wieżę Belem, która czasami nazywana jest również Wieżą Betlejemską z Lizbony (Torre de Belém). Idźmy w jej kierunku, a spacer spod Pomnika Odkrywców zajmie nam ok. 10-15 minut.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Wieża Belem w Lizbonie jest kolejnym obiektem z listy UNESCO w portugalskiej stolicy. Została ona wpisane na listę UNESCO razem z Klasztorem Hieronimitów w 1983 roku. Wieża Belem została wybudowana w latach 1515-1519 z rozkazu króla Manuela I, by współtworzyć system ochrony ujścia rzeki Tejo do oceanu. Miała ona zatem pełnić typowe funkcje militarne. Jej architektem był Francisco de Arruda, któremu wieża zawdzięcza liczne wykończenia i ogólną budowę w stylu manuelińskim. Czym dokładnie jest jednak ten styl manueliński, który pojawił się w tym przewodniku już kilka razy?  Styl manueliński uważa się za najbardziej "portugalski" styl architektoniczny, gdyż narodził się ona właśnie tutaj, a swoją nazwę wziął od imienia króla Manuela I, który fundował budowle wykonywane w tym stylu. Jest to połączenie m.in. późnego gotyku z elementami mauretańskimi i licznymi elementami dekoracyjnymi nawiązującymi do elementów biblijnych, morskiej fauny i flory oraz wypraw morskich Portugalii. Gdy przypatrzymy się detalom Wieży Belem, to zobaczymy, że są one bogato zdobione, wręcz z misterną precyzją. 

  Sama Wieża Belem jednak w swojej historii pełniła rozmaite funkcje - był tutaj m.in. punkt poboru opłat od statków, które wpływały do portu w Lizbonie, więzienie, latarnia, a nawet punkt obsługi telegrafu. Pierwotnie wieża została wybudowana na małej skalnej wyspie pośrodku rzeki, jednak na skutek kataklizmu z XVIII wieku rzeka zmieniła bieg swojego koryta, dzięki czemu obecnie wieża jest praktycznie przy brzegu, a do wejścia do niej prowadzi drewniany pomost. Więcej o Wieży Betlejemskiej dowiedzieć można się tutaj: Wieża Belem w najmniejszych szczegółach - historia i zwiedzanie >>>. Gdy będziemy pod wieżą, to będzie ona już prawdopodobniej zamknięta i niedostępna do zwiedzania, jednak wygląda ona bardzo uroczo na tle zachodzącego słońca, dlatego mimo wszystko warto zobaczyć ją z bliska.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  19.30 - 20.15 | Powrót z Belem do centrum Lizbony tramwajem


  Spod Wieży Belem będziemy już wracali do centrum Lizbony. Najłatwiej będzie nam wrócić tramwajem numer 15. Aby dostać się na przystanek tramwajowy musimy przejść przez ogród Jardim da Torre de Belém, który jest między wieżą, a torami, a następnie kładką nad torami do ulicy Rua Bartolomeu Dias. Przy ulicy, przy skrzyżowaniu, znajduje się niewielki placyk - Largo da Princesa, na którym jest wiata przystanku tramwajowego. Łapiemy tramwaj numer 15 (może też być oznaczony, jako 15E), kierunek "Figueira" lub "Sodre" i jedziemy do centrum, do przystanku "Cais do Sodré", czyli do miejsca, gdzie rano rozpoczynaliśmy nasze zwiedzanie. Dojazd tramwajem z Belem do centrum zajmie nam ok. 20-30 minut, a na tramwaj obowiązuje bilety na komunikację miejską, który zakupiliśmy rano. Rozkład jazdy tramwajów można sprawdzić na stronie www.carris.pt >>>.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  20.30 | Kolacja w Lizbonie + opcjonalnie fado


  Jesteśmy ponownie na Cais do Sodre, gdzie rozpoczynaliśmy rano nasze zwiedzanie. Jednocześnie w Portugalii to już pora kolacji (jantar), która trwa w najlepsze. Poszukajmy zatem restauracji na kolację w tych okolicach. Poniżej znajduje się lista polecanych miejsc na dobrą kolację w tych okolicach:
  • Time Out Market Lisbon na Av. 24 de Julho 49: modne miejsce w Lizbonie, które z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Dużym plusem jest szeroki wybór różnych restauracji na jednej powierzchni. Może jednak być tłoczno w sezonie.
  • Lisboa Rio na Cais Gás 7: restauracja przy rzece z daniami portugalskim podawanymi w elegancki sposób. Dobre miejsce zarówno na większy posiłek, jak i przekąski.
  • Restaurant A Cacita na Rua de S. Paulo 196: prosta lokalna restauracja z typowymi daniami kuchni portugalskiej.
  • Guacamole na Rua Moeda 2: dobra restauracja z kuchnią meksykańską. W menu również dania wegetariańskie.
  • Sea Me Peixaria Moderna na Rua do Loreto 21: doskonała restauracja specjalizująca się w owocach morza podawanych w najlepszy sposób. 
  Osoby, które miałyby ochotę poznać, czym jest słynna muzyka fado w Portugalii, mogą połączyć kolację z koncertem fado właśnie. Fado to typowa portugalska muzyka, która powstała w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych Lizbony. Najcześciej portugalskie fado to melancholijna pieśń, której tematyka obraca się wokół takich pojęć, jak niespełniona miłość, tęsknota, nostalgia. Fado na żywo wykonywane może być zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, o donośnych i pięknych głosach. Śpiewają oni przy akompaniamencie dwóch gitar – gitary klasycznej i gitary portugalskiej.  O tym gdzie słuchać fado w Lizbonie, przeczytać można tutaj: Polecane miejsca z fado na żywo w całej Lizbonie >>>. A gdzie my możemy się wybrać na fado? Warto podejść do dzielnicy Bairro Alto (można też wjechać windą Bica, której dolna stacja znajduje się pod adresem Rua de S. Paulo 234), gdzie znajduje się wiele restauracji i barów z fado. Oto kilka propozycji:
  • O Faia na Rua da Barroca 54-56: dobre fado z doskonałym jedzeniem. Restauracja posiada menu degustacyjne | www.ofaia.com
  • Adega Machado na Rua do Norte 91: jeden z najstarszych domów fado w Lizbonie, gdzie od lat wieczorami rozbrzmiewa na żywo fado. Restauracja w swojej historii gościła już najlepszych muzyków fado w historii | www.adegamachado.pt
  • Tasca do Chico na Rua do Diário de Notícias 39: bar z fado na żywo. Dobra alternatywa dla restauracji z fado, gdzie ceny są wyższe. Miejsce małe, więc bywa często zatłoczone. Nadrabia jednak klimatem.
  Wybierając się na kolację z fado, szczególnie, jeśli zamierzamy to zrobić w czasie sezonu turystycznego, warto zrobić wcześniej rezerwację w wybranym miejscu. Fado jest zawsze grane na żywo. Mimo, że domy fado są zawsze z reguły droższymi miejscami, to cena jest warta tego doświadczenia.

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Kilka uwag do planu zwiedzania Lizbony


  Zaprezentowany powyżej plan zwiedzania i przewodnik po Lizbonie dostosujmy do własnych potrzeb i zainteresowań. Nie musimy odwiedzać wszystkich miejsc w nim zawartych, możemy go dowolnie modyfikować i zmieniać według własnych oczekiwań. Plan zwiedzania Lizbony można również śmiało rozbić na 2 dni, jeśli mamy ochotę. Tyczy się to szczególnie zwiedzania dzielnicy Belem, która w mojej opinii jest na tyle ciekawą dzielnicą Lizbony i bogatą w atrakcje turystyczne, że warto na jej zwiedzania poświęcić jeden, osobny dzień. Szczególnie, by odwiedzić muzea w Belem. O tym jednak przygotuję osobny przewodnik.

  Wierzę, że zaprezentowana propozycja zwiedzania Lizbony w 24 godziny będzie pomocna i na pewno pozwoli ciekawie spędzić czas w portugalskiej stolicy, a jednocześnie poznać jej różne, urokliwe oblicza. Jeśli macie uwagi i rady do zaprezentowanego przewodnika po Lizbonie, to dajcie znać w komentarzach lub napiszcie do mnie wiadomość. Chętnie poznam Wasze zdanie. 

  Po Lizbonie przewodnik w 24 godziny: plan zwiedzania Lizbony godzina po godzinie w 1 dzień co warto zobaczyć Lizbona Lisbona Portugalia Polski Przewodnik Zabytki PDF 24h Opis

  Osoby zainteresowane zwiedzaniem Lizbony ze mną lub moimi współpracownikami, zapraszam do kontaktu - czy to przez stronę InfoLizbona.pl lub pisząc e-mail bezpośrednio na info@infolizbona.pl Lizbona jest miastem niezwykłym, a my ze swoją wiedzą i doświadczeniem potrafimy odkryć przez naszymi Gośćmi wiele sekretów Lizbony. Zapraszam!

  Polecam ten plan zwiedzania przekonwertować do pliku PDF i wziąć ze sobą na zwiedzanie Lizbony. Można również zapisać link w swoim telefonie, by z niego korzystać na bieżąco. Dlaczego nie dołączam mapy Lizbony z zaznaczonymi poszczególnymi punktami zwiedzania? Gdyż zachęcam do spróbowania znalezienia ich samodzielnie, dzięki czemu jest duża szansa, że podczas naszych wędrówek po Lizbonie odkryjemy fascynujące miejsca, które nas oczarują. Znajdziemy te miejsca bez trudu w Lizbonie.

  Jeśli ktoś jednak jest zainteresowany otrzymaniem mapy z zaznaczonymi poszczególnymi zabytkami oraz atrakcjami z tego przewodnika po Lizbonie, to zapraszam do kontaktu e-mailowego.

  Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
  Postaw mi kawę na buycoffee.to

  Polecam również:

  8 komentarzy:

  1. super opis, zapisuję na wiosnę, jak tylko znajdę tanie loty :)

   OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że przygotowany przewodnik jest pomocny. Już teraz życzę udanego wyjazdu do Lizbony.

   Pozdrawiam serdecznie

   OdpowiedzUsuń
  3. A ja juz w poniedzialek w Lizbonie :) i plan sie na pewno przyda. Swietna strona, Dziekuje. Pozdrawiam Dariusz

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Dziękuję za wiadomość. Miło mi, że przygotowany plan zwiedzania Lizbony jest pomocny.

    Pozdrawiam

    Usuń
  4. Bardzo dziękuję za świetny opis zwiedzania krok po kroku! Z pewnością się przyda już wkrótce. Z Pana porad dotyczących zwiedzania korzystałam już kilka lat temu i wszystko wypadło świetnie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję!

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Dziękuję za miłe. Mam nadzieję, że przygotowany tekst będzie pomocny podczas wyjazdu do Lizbony i zwiedzania Portugalii.

    Pozdrawiam serdecznie

    Usuń
  5. Witam serdecznie. Wycieczka zaliczona. Krok po kroku. Dziękuję bardzo! Nie zobaczylibyśmy tego wszystkiego bez Twojej pomocy. Pozdrawiam. Monika

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Cieszę się, że napisany przewodnik okazał się pomocny przy zwiedzaniu Lizbony.

    Pozdrawiam serdecznie z Lizbony

    Krzysztof

    Usuń