25 marca 2021

Algarve na wakacje: Dlaczego warto odwiedzić południe Portugalii? 10 subiektywnych powodów

Algarve Południe Portugalii Portugalia Algarve 10 powodów dlaczego warto odwiedzić na wakacje wyjazd wczasy wycieczki polski przewodnik opis informacje ToP 10 plaże klimat loty
Dlaczego warto odwiedzić Algarve w Portugalii planując swoje wymarzone wakacje? Zapraszam w tym wpisie do poznania 10 powodów, które pomogą Ci podjąć decyzję o wybraniu Algarve i południowej Portugalii. Jest to zestawienia, swoiste TOP 10, bardzo subiektywne, gdyż pisze je z pozycji mieszkańca Lizbony i przewodnika po Portugalii, które regularnie wybiera Algarve, czy to na dłuższe wakacje, czy krótszy wyjazd weekendowy. Jednak dlaczego mogę stworzyć to zestawienia? Gdyż od lat Algarve mi się nie znudziło i co roku potrafi mnie oczarować na nowo, a Portugalię znam bardzo dobrze.

Południe Portugalii, czyli region Algarve, nie tylko w moich oczach i odczuciach jest warte odwiedzenie - każdego roku jest to wymarzony kierunek na wakacje dla setek tysięcy turystów z całego świata. Również Portugalczycy chętnie wybierają Algarve na swoje wakacje. Poznajcie zatem, dlaczego warto odwiedzić południe Portugalii?Poniższe zestawienia jest bardzo subiektywne, dlatego znajdują się w nim powody znane z większości klasycznych przewodników po Portugalii, jak i moje prywatne powody oraz motywy. Mam jednak nadzieję, że przekonają one i Ciebie, by poznać i zakochać się w tym wyjątkowym skrawku Portugalii. Wakacje w Algarve naprawdę mogą być wymarzone i piękne - słońce, piękne plaże, luźna atmosfera, lazurowy ocean i doskonałe jedzenie. Co jeszcze? O tym poniższej.

Kolejność powodów w poniższym tekście jest przypadkowa i nie kierowałem się tutaj żadną klasyfikacją. Zresztą dla każdego ważne może być co innego, jednak jest kilka uniwersalnych powodów, które sprawiają, że śmiało można napisać - Algarve to jeden z najlepszych wakacyjnych kierunków w Europie! A kto już spędzał wakacje na Algarve, ten na pewno może potwierdzić przynajmniej cześć powodów zamieszczonych w moich zestawieniu.

Algarve Południe Portugalii Portugalia Algarve 10 powodów dlaczego warto odwiedzić na wakacje wyjazd wczasy wycieczki polski przewodnik opis informacje ToP 10 plaże klimat loty

10 powodów, dlaczego warto odwiedzić Algarve i właśnie tutaj zaplanować swoje wakacje?

Zanim jednak przejdę do sedna, to odpowiedzmy sobie na ważne pytanie, które może się rodzić w głowach osób planując swoje wakacje: na jak długo przylecieć do Algarve? Region ten ma tyle plusów i tyle do zaoferowania, że można tutaj spędzić zarówno przyjemne długie wakacje (np. 2-4 tygodnie), jak i przyjechać tylko na weekend lub kilka dni. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

1. Słońce w Algarve, dobre temperatury przez cały rok i wyjątkowa pogoda na wakacje

Algarve cechuje się najcieplejszym klimatem i najlepszą pogodą w całej Portugalii. Południe Portugalii również może pochwalić się największą ilością godzin słonecznych w całym roku (Algarve ma ok. 3100 godzin słonecznych w roku, a np. Porto na północy tylko ok. 2500). Jeśli powiemy, że słońca w Algarve świeci przez większą część roku, to nie miniemy się za bardzo z prawdą.

A jak to się ma do pogody i temperatur w Algarve? Z racji tego, że Algarve cechuje się najlepszą pogodą na wakacje w całej Portugalii kontynentalnej, to średnie najwyższe temperatury latem tutaj to od 22,8°C w maju przez 29,3°C w lipcu po 22,3°C we wrześniu. Jest zatem ciepło, a wręcz gorąco, jednak ocean sprawia, że często wieją przyjemne wiatry znad oceanu, które mają łagodzący wpływ na odczuwalną temperaturę. Dzięki temu nawet upały w Algarve nie są dokuczliwe. Również zimy tutaj należą do łagodnych (nie ma śniegu i mrozów!), z niskimi amplitudami temperatur i średnimi temperaturami dziennymi w zakresie 12-13,3°C.

Więcej o pogodzie w Algarve można dowiedzieć się tutaj >>>, a także z grafiki poniżej, która szczegółowo prezentuje takie informacje, jak średnie dobowe temperatury Algarve, ilość opadów i szanse na deszcz, czy godziny słoneczne.

Algarve Południe Portugalii Portugalia Algarve 10 powodów dlaczego warto odwiedzić na wakacje wyjazd wczasy wycieczki polski przewodnik opis informacje ToP 10 plaże klimat loty

2. Najpiękniejsze plaże w Algarve

Algarve to również najpiękniejsze plaże w Portugalii. Ten region naprawdę ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o urokliwe, klimatyczne i zapierające dech w piersiach plaże. To właśnie w Algarve znajdziemy kilka najlepszych i najpiękniejszych plaż całej Portugalii. Jakie są najładniejsze plaże na Algarve? Do mojej czołówki najpiękniejszych plaż południowej Portugalii należą od długiego czasu już m.in. Praia da Marinha zlokalizowana między Carvoeiro i Armação de Pêra, a która została uznana za 1 z 100 najpiękniejszych plaż na świecie. Kolejna plaża to Praia da Falésia obok Albufeira z malowniczymi, ciemnopomarańczowymi formacjami skalnymi oraz szerokim piaszczystym pasem przy oceanie. Do najpiękniejszych plaż Algarve należy również plaża Praia do Camilo obok Lagos, która wręcz zachwyca swoją malowniczością - nie przypadkowo gości ona na wielu kartkach i pocztówkach z Portugalii. Praia da Fuseta obok Olhão to znowu szeroka plaża z drobnym i jasnym piaskiem. Idealnie nadaje się ona nie tylko na plażowanie, ale też długie spacery wzdłuż oceanu. Obok Taviry położona jest plaża Praia do Barril, która zachwyci wszystkich miłośników pięknych plaż i wakacyjnego relaksu.

Kolejnym plusem plaż w Algarve jest to, że w zdecydowanej większości są to plaże piaszczyste. Bardzo rzadko kiedy występują plaże kamieniste. Dodatkowo plaże Algarve mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, a te najpopularniejsze plaże w okresie wakacyjnym są również objęte ochroną ratownika. Wiele plaże Algarve zostało też nagrodzonych certyfikatem Błękitnej Flagi, co dodatkowo potwierdza ich piękno oraz zadbanie. Pełną listę plaż Algarve z ich opisem można znaleźć na stronie www.visitalgarve.pt >>>.

A jakie są plaże Algarve? Można przyjąć, że charakter plaż zmienia się od zachodu na wschód Algarve. Zachodnie plaże Algarve to bardziej plaże otoczone formacjami skalnymi lub klifami. Są to też często mniejsze plaże. Wschodnia cześć Algarve cechuje się bardziej płaskimi, długimi plażami, z mniejszą ilością formacji skalnych, czy to przy brzegu, czy w okolicach. Wszystkie one są piaszczyste, ze złotym drobnym piaskiem. 

Algarve Południe Portugalii Portugalia Algarve 10 powodów dlaczego warto odwiedzić na wakacje wyjazd wczasy wycieczki polski przewodnik opis informacje ToP 10 plaże klimat loty

3. Doskonałe hotele, domy i apartamenty w Algarve

Baza noclegowa Algarve jest bardzo dobrze rozwinięta. Od lat już ten region Portugalii opiera się na przyjmowaniu turystów i turystyce, dzięki czemu baza hotelowa miała czas i możliwości, by rozwinąć się bardzo dobrze. Dzięki temu każdy turysta znajdzie odpowiedni nocleg dla siebie. Wybierać można zarówno wśród dużych, wakacyjnych kompleksów hotelowych w standardzie 4-ech lub 5-ciu gwiazdek, jak i naprawdę dobrych hoteli 3-gwiazdkowych, czy też małych, rodzinnych pensjonatów.

Z każdym rokiem coraz popularniejszy jest wynajem apartamentów i całych domów w Algarve. Wynająć można zarówno apartament w centrum wakacyjnych kurortów, dzięki czemu możemy być w pobliżu tętniącego życiem centrum z restauracjami, życiem nocnym i całą infrastrukturą turystyczną, jak i też duży jest wybór apartamentów położonych bezpośrednio przy plażach lub na obrzeżach dużych kurortów, co zapewnia nam spokój i ciszę. 

Na Algarve znajdziemy też cały czas wiele typowych portugalskich miasteczek, gdzie można wynająć klimatyczny cały dom na wakacje. Standard ich może być różny - od luksusowych willi z basenem i dużym ogrodem, po tradycyjne, mniejsze domy w wiejskiej scenerii. Jest w czym wybierać! Ze względu na to, że Algarve jest najpopularniejszym regionem turystycznym Portugalii, to warto poszukać noclegu wcześniej i zarezerwować go online, by nie było problemu z dostępnością wolnych terminów.

-------------------

Zobacz, jak kształtują się ceny noclegów w Algarve?

Booking.com

-------------------

4. Czy mieszkańcy Algarve mówią po angielsku?

Ten podpunkt może brzmieć trochę dziwnie... jednak po kilku wyjazdach wakacyjnych do Algarve doszedłem do wniosku, że dużym plusem Algarve jest to, że bez trudu można się tutaj porozumieć po angielsku. W każdym większym kurorcie wakacyjnym Algarve (np. Lagos, Albufeira, Faro, Tavira, Carvoeiro, Portimão, itd.) bez większych problemów porozumiemy się w języku angielskim (i portugalskim oczywiście, polskim niestety bardzo rzadko).

Wynika to po części z nastawienia się Algarve na rozwój turystyki, a po części również z tego, że Portugalczycy ogólnie, jako cały naród, mówią dość dobrze po angielsku. Na Algarve wypoczywa również wielu osób angielskojęzycznych, a także mieszka tutaj wielu Anglików. W restauracjach, sklepach, kawiarniach, często i w urzędach można zatem porozumieć się po angielsku, co czasami nam znacznie ułatwia komunikację i po prostu poznanie nowych osób. W wielu miejscach turystycznych są też często dodatkowe napisy również po angielsku (można przyjąć, że w restauracjach i miejscach animacji turystycznych to już praktycznie standard), a czasami zdarzają się też po francusku, niemiecku lub hiszpańsku. Po polsku niestety widziałem tylko 1-2 razy, a i tak było to słabo przetłumaczone. Cóż - musimy jeszcze trochę poczekać na informacje po polsku na Algarve.

Algarve Południe Portugalii Portugalia Algarve 10 powodów dlaczego warto odwiedzić na wakacje wyjazd wczasy wycieczki polski przewodnik opis informacje ToP 10 plaże klimat loty

5. Jakie jest jedzenie w Algarve?

Jedzenie na Algarve na pewno przypadnie do gustu wszystkim fanom świeżych ryb i owoców morza. Praktycznie w każdym mieście i miasteczku Algarve znajdziemy restauracje serwujące lokalne ryby oraz typowe dania portugalskie z owoców morza. Czego jednak szczególnie warto spróbować w Algarve i co jest typowym daniem dla Algarve? Cataplana de Marisco to jedno z najpopularniejszych dań z owocami morza - to rodzaj jednogarnkowej potrawy przygotowanej w specjalnym naczyniu - cataplana, która składa się z różnych owoców morza gotowanych z warzywami, ziołami w winie i pomidorach. Inne typowe danie dla Algarve to Sardinhas Grelhadas, czyli grillowane sardynki. Są one bardzo popularne na południu Portugalii, a miasto Portimao ma nawet specjalny festiwal sardynek obchodzony w sierpniu każdego roku. Fani słodkości niech poszukają w lokalnych cukierniach Doce Fino do Algarve, czyli marcepanowych słodkości formowanych w kształt owoców. Do tego wszystkich dochodzą krewetki, ośmiornice, ostrygi, okonie morskie, dorady i makrele podawane na rozmaite sposoby.

A co jeśli ktoś nie przepada za rybami i owocami morza? Nic straconego! Z racji tego, że Algarve to międzynarodowa społeczności turystów z całego świata, to w większych kurortach Algarve znajdziemy restauracje serwujące kuchnię włoską, indyjską, wegetariańską oraz po prostu restauracje portugalskie mające w swojej ofercie dania mięsny lub nawet dania warzywne (nie ma ich za wiele w typowej portugalskiej kuchni, ale kilka się znajdzie!).

Algarve Południe Portugalii Portugalia Algarve 10 powodów dlaczego warto odwiedzić na wakacje wyjazd wczasy wycieczki polski przewodnik opis informacje ToP 10 plaże klimat loty

6. Odległości w Algarve - wcale nie takie duże

Kolejny powód, dla którego warto odwiedzić Algarve, to fakt, że odległości między poszczególnymi miastami, plażami, atrakcjami wcale nie są duże. Bez trudu jesteśmy w stanie przejechać całe wybrzeże Algarve, od zachodu na wschód, w ciągu 1 dnia. Ułatwia to autostrada A22, która biegnie praktycznie wzdłuż całego wybrzeża, a także w miarę dobrze utrzymane i oznakowane drogi lokalne. O tym, jak płacić za autostrady w Portugalii przeczytać można dokładnie w tym przewodniku >>>

Również komunikacja miejska w Algarve działa sprawnie. Główne miasta regionu mają połączenie czy to autobusowe, czy kolejowe. Jeśli jednak chcemy dojechać na lokalne plaże poza centrami kurortów lub do mniejszych atrakcji turystycznych Algarve, to warto wypożyczyć samochód. Ceny wypożyczenie samochodu wcale nie są duże, a oferta wypożyczalni ogromna.

Dodatkowym plusem położenia Algarve jest to, że wypoczywając na Algarve można się wybrać na zwiedzanie innych regionów Portugalii - czy to do Lizbony (dojazd samochodem zajmuje ok. 2,5-3h, a komunikacją miejską 3-3,5h) na 1-2 dni lub regionu Alentejo, który słynie z winnice i pięknych krajobrazów. 

-------------------

Oferty i promocje na wypożyczenie samochodu w Algarve

-------------------

7. Zróżnicowane krajobrazy Algarve

Tak, jak pisałem wyżej, wybrzeże Algarve zmienia się z zachodu na wschód. Przechodzi ono z malowniczych i bajkowo wyrzeźbionych klifów oraz formacji skalnych na zachodzie po płaskie i otwarte przestrzenie na wschodzie. Dzięki temu wybór krajobrazów jest bardzo zróżnicowany.

Wśród różnych formacji skalnych i klifowych na pewno wyróżniają się takie miejsca, jak przylądek św. Wincentego, który tworzą malownicze klify. Bardzo zjawiskowym miejscem i wręcz pocztówkowym jest Ponta da Piedade obok Lagos - miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, a złote skały i lazurowy odcień wody wyglądają pięknie na zdjęciach! Kolejne popularne miejsce z przewodników turystycznych, które zachwyca do Grota Benagil, czyli jaskinia z plażą, w stropie której jest otwór, a do której dostać można się tylko od strony oceanu. 

Swoimi krajobrazami zachwyca również wyspa Ilha da Culatra, czy plaże Praia de Faro. Całkowicie inny charakter ma Rezerwat Przyrodniczy Rzeki Formosa, gdzie spotkać można m.in. flamingi. Okolice wyżynne i zielonych szczytów górskich oferują nam Serra de Monchique z miasteczkiem Monchique. Jest zatem w czym wybierać, jeśli chodzi o zróżnicowanie krajobrazów, a to wszystko przekłada się na różne formy aktywności, które możemy uprawiać podczas urlopu w Algarve.

Algarve Południe Portugalii Portugalia Algarve 10 powodów dlaczego warto odwiedzić na wakacje wyjazd wczasy wycieczki polski przewodnik opis informacje ToP 10 plaże klimat loty

8. Ludzi i mieszkańcy Algarve - jacy są?

Od zawsze powtarzam i piszę w różnych przewodnikach po Portugalii swojego autorstwa, że mieszkańcy Portugalii, to największy skarb tego kraju. Nie inaczej jest również w Algarve. Mieszkańcy Algarve to bardzo mili ludzie, z dużą dawką uśmiechu i cierpliwości. Są oni nastawienie bardzo otwarcie i miło dla turystów odwiedzających ich krainę. 

Dodatkowo w Algarve można spotkać wiele osób z innych krajów, które tutaj mieszkają na stałe. Wielu jest Anglików, Francuzów, Niemców. Wielu z nich wybrało Algarve, jako miejsce do spędzania swojej emerytury. Z każdym rokiem przybywa również cyfrowych nomadów z różnych zakątków świata. To wszystko sprawia, że w niektórych miejscach Algarve jest bardzo międzynarodowo (piszę tutaj o mieszkańcach, nie turystach), co jest kreatywne i pozytywne. Kolejny ważny aspekt w temacie mieszkańców i Algarve, to fakt, że Algarve jest bardzo bezpieczne. Mają na to wpływ właśnie mieszkańcy. A do tego wszystkiego dodamy wrodzony spokój mieszkańców Algarve i ich sympatyczny sposób bycia, to spędzając wakacje w Algarve i poznając jego mieszkańców możemy się bardzo pozytywnie zaskoczyć, a jednocześnie zdobyć przyjaciół na lata.

Algarve Południe Portugalii Portugalia Algarve 10 powodów dlaczego warto odwiedzić na wakacje wyjazd wczasy wycieczki polski przewodnik opis informacje ToP 10 plaże klimat loty

9. Zabytki Algarve, które warto zobaczyć

Prawda jest taka, że region Algarve nie słynie w całej Portugalii z oferty zabytków historycznych do zwiedzania. Rzadko kiedy zabytki Algarve goszczą w TOP 5 lub TOP10 najważniejszych zabytków całej Portugalii. Jest to po części związane z historią regionu (tragiczne zniszczenia, których dokonało trzęsienie ziemi z 1755 toku) oraz charakteru regionu, który ukształtował się przez wieki.

Osoby lubiące zwiedzać i poznawać nowe miejsce w Algarve jednak też odnajdą kilka ciekawych zabytków do zwiedzania, które warto zobaczyć podczas swojego urlopu. Jednym z najważniejszych miast historycznych Algarve do zwiedzania jest miasto Silves, które jest dawną stolicą tego regionu, a kiedy było nazywane "Bagdadem Zachodu". Zwiedzać tutaj można mauretański zamek oraz katedrę Se. Również centrum Silves jest przyjemne do spacerowania. Typowym miasteczkiem Algarve jest Tavira z niezliczoną ilością kościołów oraz malowniczymi uliczkami, w których latem dobrze można poczuć leniwą atmosferę pełną słońca. Miastem, które posiada ciekawe zabytki jest Faro - obecna stolica Algarve. Zwiedzając Faro szczególnie warto zobaczyć Kaplicę Czasek (Capela dos Ossos) znajdującą się w kościele Karmelitów. To trochę makabryczne miejsce (cała kaplica wyłożona jest częściami szkieletami ponad 1000 mnichów) od lat cieszy się duża popularnością wśród turystów z całego świata. W Faro znajduje się również kilka regionalnych muzeów, które pozwolą lepiej poznać historię i folklor całego Algarve. Więcej informacji o najważniejszych zabytkach Algarve można znaleźć w tym przewodniku >>>.

Algarve to też szereg różnych atrakcji turystycznych dla dużych i małych. Znajdziemy tutaj dobre aquaparki (polecam Slide & Splash z ogromną ilością zjeżdżali itp.), różnego rodzaje ofertę rejsów żaglówkami, motorówkami, kajakami, itp. Do tego dochodzi możliwość zobaczenia delfinów (w naturalnym środowisko, jak i podczas pokazów), wycieczki jeepami po regionie, zwiedzanie winnic, czy lokalne wycieczki z przewodnikiem. Jest w czym wybierać! Gdzie znajdziemy ofertę lokalnych wycieczek fakultatywnych w Algarve? Najlepiej się udać do miejscowej informacji turystycznej, w której dostaniemy różne foldery i ulotki. Można również napisać do mnie na adres: info@infolizbona.pl i postaram się zaproponować ciekawe, lokalne biura podróży oferujące wycieczki lokalne po Algarve.

-------------------

Sprawdź lokalne atrakcje w Algarve i ceny biletów

-------------------

10. Golf, sporty wodne, szlaki piesze i raj dla aktywnych w Algarve

Algarve to też szeroko możliwość uprawiania różnych sportów. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas na wakacjach nie będą zatem zawiedzione. Jakie sporty głównie wiodą prom w Algarve? Bardzo popularne są różnego rodzaju sporty wodne - od surfingu, przez windsurfing po kitesurfing i paddle. Bez trudu znajdziemy szkółki surfingowe i wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby, które mają już doświadczenie w sportach wodnych, jak i totalni amatorzy. Te najlepsze plaże do uprawiania na przykład surfingu w Algarve to plaże Beliche, Tonel, Zavial i okolice Faro. Popularne również są plaże zachodniego wybrzeża - Arrifana, Amado i Castelejo. Jednak również w centrum Lagos, Albufeira i innych wakacyjnych kurortów możemy skorzystać ze szkółek surfingu, dzięki czemu można nauczyć się stawiać pierwsze kroki w sportach wodnych.

Algarve Południe Portugalii Portugalia Algarve 10 powodów dlaczego warto odwiedzić na wakacje wyjazd wczasy wycieczki polski przewodnik opis informacje ToP 10 plaże klimat loty

Kolejny ważny sport dla Algarve, to golf. Algarve jest jednym z najlepszych regionów w Europie dla graczy golfa. Znajdziemy tutaj duże, dobrze zadbane pola golfowe - zarówno 9-cio, jak i 18-sto dołkowe. Dodatkowym plusem gry w golfa na Algarve są piękne widoki i dobrze dostosowana infrastruktura hotelowa. Te najpopularniejsze ośrodki golfowe w Algarve to m.in. Espiche Golf w Lagos, Faldo Golf w Amendoeira, Gramacho Golf w Carvoeiro, Laranjal Golf w Quinta do Lago, czy Millennium Golf w Vilamoura. Prawda jest jednak taka, że wzdłuż całego wybrzeża Algarve znajdziemy pola golfowe o różnym standardzie.

Inny popularny rodzaj aktywności, to wędrówki piesze i trekking po Algarve. Przez całe Algarve przebiega szlak pieszy Via Algarviana. Przebiega tędy też jednej z najładniejszych szlaków pieszych całej Portugalii, czyli Rota Vicentina. Popularne lokalne szlaki piesze, to m.in. Szlak 7 Zawieszonych Dolin (Percurso dos Sete Vales Suspensos) biegnący klifami centralnego Algarve czy szlak Culatra Isle po wyspie Culatra. Więcej o pieszych szlakach w Algarve i ich dokładne opisy oraz mapy można przeczytać tutaj >>>,

Algarve Południe Portugalii Portugalia Algarve 10 powodów dlaczego warto odwiedzić na wakacje wyjazd wczasy wycieczki polski przewodnik opis informacje ToP 10 plaże klimat loty

Czy to wszystkie powody, dla których warto odwiedzić Algarve? Na pewno nie, a każdy zakochany w tym regionie będzie mógł wymienić swoje 10 lub więcej powodów. Algarve ma wiele do zaoferowania dla turystów, którzy zdecydują się tutaj spędzić swój urlop. Południe Portugalii może nas w sobie rozkochać na różne sposoby. Jak się o tym najłatwiej przekonać? Po porostu przylatując tutaj! Zapraszam!

Polecam również:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz