19 stycznia 2019

Lizbona czy Porto? Które miasto jest lepsze i które wybrać?

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie
Lizbona czy Porto? Porto czy Lizbona? Które miasto jest lepsze, ciekawsze, bardziej interesujące? Lepiej odwiedzić Lizbonę, czy Porto? Często zadajecie mi to pytanie w Waszych e-mailach lub pytacie o to podczas spotkań. Postaram się na nie odpowiedzieć i w jakiś sposób porównać te obydwa CUDOWNE miasta Portugalii. Mam nadzieję, że moje uwagi i zestawienie będzie pomocne przy planowaniu Waszej podróży do Portugalii i wybraniu, które miasto chcecie najpierw zwiedzić - Lizbonę czy Porto?

Zaznaczę jednak już na początku, że poniższy tekst nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wybrać Lizbonę, czy Porto, Nie będę ukrywał, że nie jestem obiektywny w tym, gdyż od zawsze byłem, jestem i pewnie będę do końca świata wielkiem fanem Lizbony. Tutaj mieszkam, znam to miasto, jak własną kieszeń i mam przyjemność pokazywać je Wam każdego dnia w mojej pracy, jako przewodnik po Lizbonie. Śmiało mogę jednak powiedzieć, że gdybym miał wybrać drugie miasto, gdzie mógłbym zamieszkać w Portugalii i które lubię najbardziej... to byłoby to właśnie Porto. 
Lizbona czy Porto?

Kiedyś nie byłem fanem takich porównań, gdyż każde miasto jest inne. Zarówno Lizbona jest piękna i urokliwa, a i Porto nie odstępuje jej na krok zarówno pod względem piękna, uroku, klimatu, jak i charakteru. Zresztą pojęcia takie jak piękno miasta, jego klimat i urok są pojęciami bardzo subiektywnymi i każdy z nas inaczej je pojmuje. 

-------------------------------------

Bilety online do zabytków w Lizbonie i Porto

-------------------------------------

Pod kilkoma względami, których odbiór jest relatywnie obiektywny, można jednak porównać te miasta. Porównanie Lizbony i Porto pod względem kilku rzeczy pozwoli każdemu wyrobić własne zdanie, jakie miasto będzie dla niego lepiej odwiedzić i zwiedzić. Pamiętajmy jednak, że zawsze najlepszym sposobem na porównanie tych dwóch miast i ich skonfrontowanie ze sobą... będzie wizyta w każdym z nich osobiście.

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Zaznaczę też, że nie mam zamiaru nikogo przekonywać do żadnego miasta, bo nie o to chodzi w tym tekście. Jeśli ktoś jest fanem Lizbony to życzę mu, aby został nim do końca życia, a jeśli ktoś kocha Porto, to niech odwiedza je jak najczęściej i niech ta miłość za każdym razem tylko rośnie.

Lizbona i Porto - wielkość miast i ich centrum

Bez dwóch zdań Lizbona jest większym miastem, niż Porto. Lizbona to największa miasto Portugalii - mieszka w niej według różnych danych ok. 550-600 tys. ludzi, gdy w Porto (drugim największym mieście tego kraju) mieszka ok. 250 tys. ludzi. Podobnie ma się sytuacja z obszarami metropolitalnymi obydwóch miast. 

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Nie jest to jednak do końca ważne z punktu widzenia turysty, gdyż wiadomo, że nie zwiedzamy całego miasta i nie poznajemy wszystkich jego mieszkańców. Ważne z punktu widzenia turysty jest to jak duże jest centrum oraz na jakim obszarze położone są miejsca, które się zwiedza w obydwóch miastach?

Centrum Lizbony jest większe, niż centrum Porto, a miejsce, które warto odwiedzić w Lizbonie, łącznie z tymi najważniejszymi zabytkami Lizbony, są rozsiane po całej Lizbonie. W Porto jest trochę inaczej. Ma ono zdecydowanie mniejsze centrum, a większość najważniejszych zabytków w Porto jest zlokalizowana w ścisłym centrum miasta oraz po drugiej stronie rzeki Douro, w Vila Nova de Gaia (piwnice z winem porto).

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

W Lizbonie jeśli chcemy zobaczyć te wszystkie ważne zabytki (m.in. Klasztor Hieronimitów, Wieżę Belem, oceanarium, Plac Rossio, windę Santa Justa, Muzeum Gulbenkiana) to nie unikniemy poruszania się komunikacją miejską. W Porto większość zabytków z TOP 10 najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Porto jest zlokalizowanych w samym centrum. Bez trudu spacerem dojdziemy od Kościoła św. Franciszka, przez nadbrzeże Cais da Ribeira, do mostu Ludwika I, Katedry Se oraz Wieży Kleryków.

Położenie Lizbona, a położenie Porto

Obydwa miasta położone są na wzgórzach, dlatego bez znaczenia do jakiego miasta udajemy się na zwiedzanie, to zabierzmy wygodne buty. Centrum Porto jednak jest trochę bardziej zróżnicowane pod względem wysokości, niż centrum Lizbony. W Porto chcąc zwiedzić najważniejsze rzeczy w centrum nie unikniemy podchodzenia / schodzenia. Jedynie dzielnica Foz na oceanem i okolice Avenida da Boavista są płaskie. W Lizbonie w tym temacie jest trochę inaczej. Co prawda słynna Alfama, Chiado, Bairro Alto są położone na wzgórzach i podczas ich zwiedzania stracimy rachubę w ilości schodów, które pokonaliśmy, to już Belem, Baixa lub Park Narodów są dzielnicami całkowicie płaskimi. Może to być ważne dla tych, którzy mają problemy z poruszaniem się lub nie lubią się męczyć podczas zwiedzania miasta.

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Ile dni na Porto, a ile na Lizbonę?

Nie liczyłem nigdy wszystkich zabytków, atrakcji i ciekawych miast w Porto i Lizbonie, choć miałem przyjemność napisać przewodniki po obydwóch miastach. Obiektywnie jednak patrząc Lizbona ma więcej zabytków, muzeów, atrakcji uznawanych przez turystów za miejsca warte zobaczenia. Nie piszę tutaj, że ciekawszych, gdyż jest to subiektywny odczucie każdego z nas. W Lizbonie też więcej się dzieje różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Gdy dodamy do tego położenie zabytków i atrakcji w Lizbonie w całym mieście, a ich relatywnie skumulowanie w centrum w przypadku Porto, to na zwiedzanie Porto nie potrzebujemy tyle dni, ile na zwiedzanie Lizbony. Na Lizbonę warto sobie przeznaczyć min. 3-5 dni, aby zobaczyć wszystko spokojnie, na Porto, w mojej opinii, wystarczą nam 2-3 dni, by zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki oraz ciekawe miejsca.

Loty z Polski do Lizbony i Porto

Przez lata Lizbona wiodła w tym prym, gdyż jeszcze kilka lat temu bezpośrednie loty z Polski były tylko do Lizbony. Na całe szczęście zmieniło się to. Po pierwsze na trasie Polska - Portugalia zaczęły operować linie Ryanair oraz Wizz Air, a po drugie zarówno Porto, jak i Lizbona uzyskały bezpośrednie połączenia z różnymi miasta w Polsce. Cieszy zatem fakt, że Polacy coraz łatwiej mogą dolecieć bezpośrednio z Polski do Lizbony lub Porto.

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona posiada więcej połączeń bezpośrednich z Polską (dolecimy do Lizbony bezpośrednio z Warszawy, Krakowa, Wrocławia lub Katowic), niż Porto (do Porto bezpośrednio dolecimy z Polski z lotnisk w Warszawie, Katowice lub w Krakowie). Również często połączenia do Lizbony są utrzymywane przez cały rok, a do Porto tylko w sezonie letnim.

Na podstawie obserwacji cen biletów lotniczych z Polski do Lizbony, czy to do Porto można jednak zauważyć, że ceny biletów do Porto są z reguły tańsze. Szczególnie poza okresem wysokiego sezonu przypadającego na miesiące letnie. Mając trochę szczęścia możemy upolować bilety do Porto za naprawdę małe pieniądze. W przypadku Lizbony jest to też możliwe, jednak trzeba mieć więcej szczęścia. 

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Ważne jest też to, że w przypadku zarówno Lizbony, jak i Porto, z lotniska do centrum miasta bez trudu dostaniemy się przy pomocy komunikacji miejskiej. Zarówno lotnisko w Lizbonie, jak i lotnisko w Porto są położone blisko centrum i dobrze z nim skomunikowane. Więcej w tym temacie przeczytać można tutaj: Lotnisko w Lizbonie >>> i Lotnisko w Porto >>>.

Ceny w Lizbonie i ceny w Porto, czyli które miasto jest tańsze

Przez lata Porto było uważane za tańszem, jeśli chodzi o ceny hoteli, apartamentów. Cały czas jest jeszcze nieznacznie tańsze i taniej jest nam w Porto zarezerwować nocleg, niż w Lizbonie. Ostatnimi czasy jednak da się zauważyć trend, że ceny noclegów zarówno w Lizbonie, jak i w Porto zrównują się i są na tym poziomie. Obok Algarve zatem Porto i Lizbona należą do najdroższych miast, jeśli chodzi o ceny noclegów. 

Booking.com

Porto cały czas jest tańsze, jeśli chodzi o ceny w restauracjach i barach. Średnia cena za kolację w Lizbonie będzie wyższa, niż w Porto. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Lizbona jest stolicą Portugalii. W przypadku Porto nie mówimy oczywiście o ścisłym turystycznym centrum, gdyż w nim ceny w restauracjach są takie same, jak ceny w restauracjach w centrum Lizbony. Plusem obydwóch miast jest to, że cały czas znajdziemy w nich restauracje, gdzie można smacznie i dobrze zjeść za normalne pieniądze.

Ceny wejść do zabytków i atrakcji zarówno w Lizbonie, jak i Porto są bardzo podobne i obydwa miasta nie różnią się w tym temacie za bardzo. Transport publiczny w Porto jest nieznacznie tańszy, niż w Lizbonie, jednak jego system biletowy jest bardziej skomplikowany przy pierwszym kontakcie.

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Pogoda w Porto, a pogoda w Lizbonie

Patrząc na średnie temperatury i wykresy klimatyczne w skali lat, to śmiało można napisać, że ogólnie Lizbona ma zdecydowanie lepsze temperatury i klimat do zwiedzania, niż Porto. W Lizbonie jest więcej godzin słonecznych w ciągu roku, mniej opadów, a średnie temperatury są wyższe.

W jaki sposób przekłada się to na zwiedzanie obydwóch miast? W Lizbonie mamy większą szansę na ładną pogodę, słońce i wyższe temperatury w ciągu całego roku, niż w Porto. Może to być o tyle ważne, gdy wybieramy się do tych miast w miesiącach zimowych oraz pod koniec jesieni lub na początku wiosny. W lecie obydwa miasta gwarantuję dobrą pogodę, słońce i sprzyjające temperatury (choć w Lizbonie będzie z zasady cieplej, niż w Porto). 

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Okolice Lizbona, a okolice Porto

Bezpośrednie okolice Lizbony zapewniają kilka ciekawych miejsc. Są to m.in. urokliwa Sintra z krajobrazem kulturowym wpisanym na listę UNESCO, przylądek Cabo da Roca - najdalej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej, Cascais z pięknym centrum. Miejsca te położone są od 15 do 30 km od Lizbony i na pewno warte są odwiedzenia, a dojechać do nich można w łatwy sposób z Lizbony z użyciem komunikacji miejskiej.

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

W tak bliskiej odległości od Porto nie ma, aż takich ciekawych miejsc, jak w przypadku Lizbony. Jednak Porto w kawałek dalszej odległości (od 50 do 100 km) posiada takie perełki turystycznej mapy Portugalii, jak miasta Guimaraes, Braga, Aveiro lub nawet dolina rzeki Douro. Dojedziemy do nich bez trudu z Porto przy pomocy transportu publicznego.

A za co kocham Lizbonę?

Za jej kosmopolityczny charakter i różnorodność. Lizbona to miasto większe, niż Porto. Ma więcej do zaoferowania dla mnie ciekawych rzeczy, niż jakiekolwiek inne miasto w Portugalii. Przenikają się tutaj wpływy z całego świata, teraźniejszość miesza się z przeszłością, a do tego bardzo wyraźnie zagląda przyszłość. Lizbona ma swój specyficzny klimat, który ciężko mi porównać do klimatu innych europejskich miast. Kocham ją za różnorodność, doskonale restauracje, ludzi z całego świata, zachody słońca i to, że zawsze chętnie do niej wracam.

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

A dlaczego kocham Porto?

W mojej opinii Porto jest miastem zdecydowanie bardziej kameralnym, niż Lizbona. Jest mniejsze, bardziej zaniedbane (na całe szczęście to się zmienia z roku na rok, choć może właśnie te setki zaniedbanych budynków w jakiś sposób tworzą klimat tego miasta...), ale nie mniej klimatyczne, niż Lizbona. Ma jednak inny klimat. Kocham je za jego historię i dzieje, wino nie tylko porto, położenie centrum, rzekę Douro oraz bliskość oceanu. 

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona i Porto - praktyczne informacje

Z mojej pasji do Portugalii, jak i fascynacji dwoma miastami powstały dwie strony, które mam nadzieję, że będą pomocne podczas planowania Waszych podróży zarówno do Lizbony, jak i Porto:

 • InfoLizbona.pl - strona jest największą polską stroną w Internecie o Lizbonie oraz okolicach. Znajdziecie tutaj pełno moich wskazówek praktycznych na temat zwiedzania Lizbony, opisy zabytków i atrakcji turystycznych, plany zwiedzania, wytłumaczenie, jak działa transport miejski i co warto zobaczyć w okolicach Lizbony. Sprawdź >>>
 • InfoPorto.pl - strona, która skupia się na Porto i północy Portugalii. Ma ona ułatwić planowanie podróży i zwiedzanie Porto. Stale aktualizowana i rozwijana, podzielona na jasne i czytelna działy mające pomóc w podróży i poznawaniu cudownego Porto. Sprawdź >>>
A jeśli interesuję Cię poznanie Lizbony lub Porto w unikalny sposób i zgłębienie tajemnic oraz sekretów tych dwóch miast, to zapraszam do kontaktu i zwiedzania tych miast z przewodnikami InfoLizbona.pl i InfoPorto.pl Napisz e-mail i dowiedz się szczegółów >>>

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Zatem które miasto wybrać? Lizbonę czy Porto?

Mam nadzieję, że powyższy tekst choć trochę rozjaśni Wam, które miasto wybrać lub na które miasto  się zdecydować, jeśli w Waszych głowach pojawia się pytanie: Lizbona czy Porto? Na pewno obydwa miasta są warte odwiedzenia i jeśli możecie, to wpiszcie zarówno Lizbonę, jak i Porto na Waszą listę miejsc do zwiedzania podczas odwiedzin Portugalii. Życzę Wam już teraz, aby obydwa miasta oczarowały Was tak samo, jak i mnie oczarowały.

Na zakończenie załączam galerię zdjęć z Lizbony, jak i Porto - oceńcie sami, które miasto jest piękniejsze.

Jeśli zaprezentowane informacje okazały się pomocne, to zapraszam do postawienia nam wirtualnej kawy w tym miejscu: buycoffee.to/infolizbona.pl
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po podróży do Lizbony lub Porto napiszcie w komentarzu pod tekstem, które miasto Wam bardziej przypadło do gustu :)


Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie


Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie

Lizbona Porto Przewodnik po Portugalii Portugalia Które Miasto Wybrać Lepsze Porównanie Opinie Porady Zwiedzanie


Polecam również:

5 komentarzy:

 1. Dziękuję bardzo za takie porównanie. Długo się zastanawialam nad tym, które miasto wybrać i bardzo mi Pan ułatwił sprawę. Na pewno będę chciała zwiedzić oba, ale na pierwszy ogień idzie Lizbona 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, cieszę się ogromnie, że przygotowany tekst okazał się pomocy przy wyborze Lizbona, czy Porto.

  Życzę udanego wyjazdu do Portugalii i pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Porto i nie mogę się doczekać aż tam znowu wrócę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Porto ma w sobie coś wyjątkowego, co sprawia, że zawsze chętnie się tam wraca. Udanego wyjazdu do Porto!

   W wolnej chwili zapraszam również na stronę InfoPorto.pl, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji nt. Porto i jego zwiedzania.

   Usuń
 4. Wlasnie wrocilam z kilkudniowej wycieczki do Lizbony. Podobalo mi sie, ale preferuje Porto. Sintra mnie totalnie roczarowala, te tlumy kolejki , komercja.

  OdpowiedzUsuń