28 listopada 2012

Jak poruszać się po Lizbonie metrem, autobusami i tramwajami? Transport miejski w Lizbonie - aktualne ceny, informacje, porady, mapy

Komunikacja miejska w Lizbonie
Lizbona posiada rozwinięty i bardzo dobrze funkcjonujący system komunikacji miejskiej, dzięki czemu poruszanie się po tym nie mieście nie stanowi żadnego problemu i praktycznie wszędzie można dojechać szybko i wygodnie. Do wyboru mamy autobusy (dzienne i nocne), tramwaje, pociągi podmiejskie, metro oraz promy, a także windy miejskiej.

Temat poruszania się i funkcjonowania komunikacji miejskiej w Lizbonie był już poruszany kilka razy na tej stronie, w tym wpisie jednak postanowiłem zebrać wszystko w jedno miejsce, a do tego dodać aktualne ceny, mapy oraz praktyczne porady, które ułatwią zwiedzanie stolicy Portugalii z pomocą komunikacji miejskiej. Poniżej znaleźć można również informacje o aktualnych cenach biletów (aktualizacja: końcówka grudnia 2014).


Bilety na komunikację miejską w Lizbonie

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika "Carris", w oddziałach poczty oraz na wszystkich stacjach metra oraz stacjach kolejowych (tylko opcja zapping, o której można przeczytać poniżej). Istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy, w niektórych środkach transportu, jednak wtedy bilet jest droższy. 

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty z paskiem magnetycznym 7 Colinas / Viva Viagem. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Karta kosztuje €0.50 i jest ona ważna rok od daty zakupy. Karta Viva Viagem / 7 Colinas może być zasilona na trzy różne sposoby:
 • pojedynczy / kilka pojedynczych biletów na autobus, tramwaj, metro lub metro - €1.40. Bilet jest ważny 60 minut od pierwszego skasowania i uprawnia do zmiany w tym czasie środka transportu (tylko między wymienionymi środkami transportu).
 • pojedynczy / pojedyncze bilety na pociągi miejskiej lub promy: cena w zależności od trasy
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy i autobusy Carris - koszt €6
 • opcja zapping - daje ona możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Przy czym doładowanie może być od minimum 2€ do 15€, a przy każdym doładowaniu dostajemy bonus pieniężny na kartę. Wykupując taką opcję, pojedyncza podróż kosztuje tylko €1.25 (autobusy, metro, windy, tramwaje) lub €1,85 (pociągi linii do Cascais lub Sintry), lub €1,18-2,65 (na promy w zależności od wybranej trasy).
Viva Viagem card Lisbon
Bilet również można kupić u kierowcy lub w specjalnych maszynach, które znajdują się w nowych tramwajach - jednak wtedy bilet taki nie zawiera karty Viva Viagem, a płacimy za niego €1.80 w autobusach i €2.85 w tramwajach, windach.

Karty Viva Viagem i 7 Colinas to te same karty, różnią się one jedynie wyglądem.

Niestety nie można wybrać więcej, niż jednej opcji doładowując pojedynczą kartę Viva Viagem. Zmienić opcję doładowania można tylko wtedy, gdy skończy się poprzednia opcja. Dla przykładu jeśli załadujemy na kartę bilet 24h, to opcję zapping możemy doładować tylko po tym, jak skończy się bilet 24 lub gdy w informacji/kasie poprosimy o wyczyszczenie karty (znajdujące się na niej środki nie są refundowane). 

Porady praktyczne:
 • do autobusów i tramwajów wchodzi się pierwszymi drzwiami, które znajdują się obok kierowcy. Wyjątkiem jest tramwaj nr 15
 • bilet jest skasowany po zapaleniu się zielonej lampki, gdy zaświeci się czerwona oznacza to, że bilet nie został skasowany i musimy przyłożyć naszą kartę jeszcze raz do czytnika lub, że karta, której używamy jest pusta
 • autobusy i tramwaje nie zatrzymują się na przystankach, jeżeli nie poinformuje się kierowcy o zamiarze opuszczenia pojazdu (przyciskają przycisk "stop" lub wejścia do niego (np. pomachać z przystanku do kierowcy ręką)
 • na niektórych stacjach kolejowych (np. Santa Apolonia) kasowniki znajdują się przed wejściem na perony
 • metro kursuje od 6.30 rano do godziny 1 w nocy
 • ze względu na kontrole biletów i wysokie kary nie warto poruszać się po Lizbonie bez ważnego biletu
 • w lipcu 2012 otworzono nowy odcinek metra w Lizbonie, który łączy lotnisko z czerwoną linię. Na chwilę obecną jest to najtańsza i jedna z najwygodniejszych opcji dotarcie do centrum w +/- 35 minut
 • w środkach transportu trzeba koniecznie uważać na kieszonkowców
 • w automatach w metrze nie można płacić kartami płatniczymi, jeśli nie są to portugalskie karty płatnicze

Lisbon Tram 28

Metro w Lizbonie

Metro w Lizbonie jest najdłuższym tego typu systemem komunikacji w Portugalii. Posiada cztery linie - czerwoną, niebieską, żółtą i zieloną, które łączą ze sobą najważniejsze punkty portugalskiej stolicy. W połowie lipca 2012 otworzone trzy nowe stacje, które połączyły m.in. lizbońskie lotnisko z siecią metra. 

Obecnie linie lizbońskie metra prezentują się następująco:
 • Linia niebieska - Linha Azul  - (14 km) pomiędzy Santa Apolónia i Amadora Este 
 • Linia żółta -  Linha Amarela - (11 km) pomiędzy Rato i Odivelas
 • Linia zielona - Linha Verde - (9 km) pomiędzy Cais do Sodré i Telheiras     
 • Linia czerwona - Linha Vermelha - (11,5 km) pomiędzy São Sebastião i Aeroporto

Obecnie sieć czterech linii ma długość 45,5 km (28,3 mi) i 55 stacji. Linie są oznaczone kolorami i znakami graficznymi, mają również swoje nazwy, lecz powszechne w użyciu są po prostu nazwy pochodzące od kolorów. I tak wyróżniamy linie: niebieską (linia mew), zieloną (linia karaweli), czerwoną (linia Oriente) oraz żółtA (linia słonecznika). Pociągi kursują od 6.30 - 1.00 w kilkuminutowych odstępach. Pociągi składają się z sześcio- i cztero- wagonowych składów i są napędzane elektrycznie z trzeciej szyny o napięciu 750V DC. Każdy wagon ma 38 miejsc siedziących i 127 stojących. Perony mają długość 105m lub 70m długości. Odnośnie cen biletów i informacji praktycznych zajrzyj do akapitu poświęconego biletom, który znajduje się wyżej. Więcej informacji o metrze w Lizbonie można znaleźć w tekście: Metro w Lizbonie - mapa, informacje, bilety, historia, schemat


Lisbon metro new map mapa lisboa subway metro map nova

Autobusy w Lizbonie

Autobusy to drugi po metrze najwygodniejszy sposób poruszania się po mieście, który dodatkowo pozwala zwiedzić miasto za szyby. W Lizbonie dostępnych mamy kilkadziesiąt linii autobusowych, dzięki czemu praktycznie w każde miejsce można swobodnie dojechać - komunikacja autobusowa w Lizbonie stanowi doskonałe uzupełnienie metra. Przystanki są bardzo dobrze oznakowane, umieszczono na nich również mapy z trasami linii, a czasami i trasami wszystkich linii. Dodatkowo autobusy są oznaczone kolorami, które przydzielone są do poszczególnych stref w mieści - dzięki temu wiemy, w jaki rejon Lizbony autobus jedzie. Autobusy dzienne kursują od ok. 5 rano do ok. północy, a autobusy nocne oznakowane są dwójką na początku i są trzycyfrowe: 2xy - wszystkie autobusy nocne ruszają spod dworca Cais do Sodre, a następnie rozjeżdżają się po całej aglomeracji. Zaczynają one kursować od północy, a jeżdżą +/- raz na godzinę. 

Mapa komunikacji autobusowej w Lizbonie dostępna jest tutaj, a rozkład jazdy autobusów i tramwajów oraz wind znajdziemy pod tym linkiem: http://adf.ly/vD1fi  Odnośnie cen biletów i informacji praktycznych zajrzyj do akapitu poświęconego biletom, który znajduje się powyżej.

Mapa de rede carris maps of buses and tram in Lisbon

Tramwaje w Lizbonie

Żółte, stare tramwaje to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Lizbony. Jedna z obowiązkowych pozycji na liście na każdego turysty, to właśnie przejażdżka żółtym tramwajem linii 28 lub 12, która dostarcza nie lada emocji, gdy tramwaj niemal dotyka murów i ścian pnąc się powoli stromymi uliczkami położonej na wzgórzach Lizbony. Zdecydowanie najbardziej popularna jest linia 28, która jest najchętniej wybierana przez turystów ze względu na jej trasę, która biegnie przez najważniejsze punkty centrum Lizbony, przy okazji dostarczając nie lada wrażeń i wspaniałych widoków.  Linia ta startuje z Praca Martim Moniz, a kończy swój bieg na Campo de Ourique (Prazeres).

Obecnie sieć tramwajowa składa się z 5 linii:
 • 12: Praça da Figueira – Martim Moniz - São Tomé - Praça da Figueira (linia okrężna)
 • 15: Praça da Figueira – Praça do Comércio - Cais do Sodre - Santos - Alcântara-Mar - Santo Amaro - Belém - Algés (Jardim)
 • 18: Rua da Alfândega – Praça da Figueira - Santos - Alcântara-Mar -Boa Hora - Cemitério Ajuda
 • 25: Campo Ourique (Prazeres) – Conde Barão - Santos - Lapa -Estrela - Rua da Alfândega
 • 28: Campo Ourique (Prazeres) – Graça - São Tomé - Rua da Conceição - São Bento - Estrela - Martim Moniz
Odnośnie cen biletów i informacji praktycznych zajrzyj do akapitu poświęconego biletom, który znajduje się kilka akapitów wyżej. Więcej o lizbońskich tramwajach przeczytać można w tekście: Przewodnik po Lizbonie: Żółte, stare tramwaje, tramwaj nr 28 i nie tylko... [Zdjęcia + Wideo]

Lisbon yellow tram

Kolej miejska w Lizbonie

W Lizbonie znajdują się dwie trzy główne stacje kolei miejskiej, są to Santa Apolónia, Cais do Sodre w centrum oraz Oriente, położona dalej od centrum i obsługująca w dużej mierze również ruch pociągów krajowych oraz międzynarodowych. Popularne, mniejsze stacje, to w szczególności Entrecampos i Sete Rios. Lokalne pociągi łączą stację Cais do Sodre z kurortami Cascais i Estoril, korzystając z tej stacji dotrzeć możemy również do Belem. Natomiast ze stacji Rossio dostaniemy się do popularnej Sintry. W niektórych sytuacjach korzystniej jest skorzystać z pociągu miejskiego, niż innego środka transportu, jeśli zależy nam na czasie lub wygodzie - np. między dworcem Santa Apolónia, a Oriente podróż metrem lub autobusami zajmie nam ok 30-40 minut, a pociągiem tylko 8 minut. Uważać należy jednak na rodzaj pociągu - system łączonego biletu obowiązuje tylko na pociągi regionalne, w granicach miasta. Rozkład pociągów można sprawdzić na stronie: www.cp.pt

Lisbon train station

Barki w Lizbonie

Promy łączą Lizbonę z dzielnicami położonymi po drugiej stronie rzeki Tag. Wzięci promu do Cacilhas jest dobrą okazją, by zobaczyć Lizbonę z perspektywy wody. Dzięki systemowi przepraw promowych udać się możemy do Cacilhas (podróż zajmuje ok 10 minut), Trafaria (Almada) (bilet kosztuje 1.15€), Seixal (koszt jednej przeprawy 2.35€), Montijo (2.75€) lub Barreiro. Promy są obsługiwane przez spółkę Transtejo, a rozkład przepraw znajdziemy tutaj.

Transtejo maps Lisbon Lisboa ferry

Windy w Lizbonie

Lizbonę można zwiedzać na różne sposoby - pieszo, samochodem, komunikacją miejską, na rowerze... lub też przy pomocy wind, które pozwalają spojrzeć na stolicę Portugalii i jej zabytki całkowicie z innej perspektywy. Windy de Santa Justa, da Bica, da Glória i do Lavra już na stałe wpisały się w krajobraz lizbońskich ulic rozrzuconych na legendarnych siedmiu wzgórzach i dla wielu stanowią, obok tramwaju nr 28,  obowiązkową pozycję na liście "must see". Kursują od godzin porannych do godzin wieczornych, choć różne są ceny za przejazd nimi. Dlatego polecam tekst Lizbońskie windy - inny sposób na zwiedzanie Lizbony. Elevador de Santa Justa, da Bica, da Glória i do Lavra, gdzie znaleźć można więcej informacji nie tylko o samych windach, ale również godzinach ich funkcjonowania oraz cenach biletów. Do tego zdjęcia, wideo i mapa lizbońskich wind.

Polecam również:

108 komentarzy:

 1. czy w Lizbonie jest coś takiego jak bilet miesięczny na wszystkie linie metra, autobusy i tramwaje? Jeśli tak to ile kosztuje? I czy są jakieś znizki dla studentów?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, ma on formę karty magnetycznej, która nazywa się Lisboa Viva. Jednorazowy koszt wyrobienia tej karty to €12 (czeka się ok 2-3 dni), a do jej wyrobienia potrzebny jest wypełniony formularz, zdjęcie legitymacyjne. Kartę tę można wyrobić na kilku stacjach metra - m.in. Campo Pegueno. Jest to bilet 30 dniowy, w ramach którego można korzystać z metra, autobusów (również nocnych), tramwajów, pociągów miejskich. Koszt biletu to 29€ - studenci / 35€ reszta świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy jest możliwość ściągnięcia formularza z jakiejś strony, żeby wcześniej go wydrukować i wypełnić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

   Usuń
  2. Niestety nigdzie nie znalazłem takie formularza online, więc zatem obawiam się, że trzeba go pobrać na stacji metra, w punkcie informacji.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. To ja może dodam coś od siebie :

  Lisboa Viva - czas wyrobienia 24h przy zapłacie 12E. Pani sprawdza dowód osobisty. Trzeba wpisać OBA imiona albo formularz jest nieważny. Druga rzecz - pojecie "bilet miesieczny" nalezy traktowac bardzo ostroznie poniewaz nie sa to bilety wazne przez 30 dni od daty zakupu a do końca danego miesiąca. Przykład : kupisz 14 grudnia bilet za 29E to jest on ważny do końca grudnia a nie do 14 stycznia '13 roku.

  Kolejna bardzo istotna rzecz a mianowicie popularne ostatnio STRAJKI ktore skutecznie potrafia obrzydzic transport. Ostatnio strajkowal caly sektor komunikacji razem z liniami lotniczymi TAP. Jezeli poruszamy sie koleja to codziennie trzeba sprawdzac cp.pt i ich ogloszenia co by nie trafic na strajkowanie portugalczykow.

  Autobusy : kolega bloger napisal ze wchodzi sie pierwszymi drzwiami. Inny bloger napisal ze trzeba ustawic sie w kolejce - gęsiego, bo takie są tutaj niepisane reguły. A ja polecam zwykłe "polskie" wejście do autobusu, czyli po prostu wchodzę. Bo zanim portugalczyk się zorientuje ze podjechał autobus, zanim wstanie z ławeczki, zanim jeden popatrzy na drugiego, drugi na trzeciego a trzeci na czwartego aby uzyskać zgodę na wejście...to ty już dawno będziesz siedział z odbitym biletem w wybranym przez siebie miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna uwaga odnośnie strajków - niestety potrafią one skutecznie czasami zmienić plan dnia, dlatego warto zawsze sprawdzić info o nich.

   Co do biletów 30 dniowych, to z tego co mi wiadomo, są one jednak WAŻNE PRZEZ 30 KOLEJNYCH DNI OD DNIA ZAKUPU. Wiem, że kiedyś tak było, że obowiązywały one tylko do końca miesiąca, lecz ostatnio się to zmieniło. Więcej info tutaj: http://www.carris.pt/en/passes

   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. dziękuje za informację:) Jeszcze się tylko dopytam - czy zniżki dla studentów obowiązują także polskich studentów z polską legitymacją bądź kartą euro26?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety już zniżki studencki mnie nie obowiązują, jednak z tego co udało mi się znaleźć w Internecie, to studenci poniżej 23 roku życia (również z zagranicy) mają zniżkę 25%.

   Co do karty Euro26, to przyznam się bez bicia, że nie wiem - najlepiej byłoby chyba sprawdzić na stronie karty

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. W Portugalii karta Euro26 jest wazniejsza od legitymacji studenckiej ;)

   Usuń
 5. a jak wygląda opłata za bagaż?
  Konkretnie; przyleciałem do Lizbony, wsiadam na lotnisku do metra z dużą walizką na kółkach. Czy (od jakich gabarytów/wagi) taki bagaż liczy się jako dodatkowy pasażer?

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma takiej opłaty, jeśli chodzi o metro, ani maksymalnych gabarytów, więc bez obaw możesz podróżować na jednym bilecie nawet z ogromną walizką, plecakiem podróżnym i teczką:)

  Problem pojawia się, gdy chcesz wsiąść do autobusów miejskich z dużą walizką - w takim przypadku kierowca może odmówić Ci przejazdu.

  Jeśli chcesz się dostać z lotniska do centrum autobusem, a masz duży bagaż, to w takich wypadkach pozostaje Aerobus http://www.carris.pt/fotos/editor2/citycenter.pdf

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jechałem ostatnio autobusem z dużą walizką i nie było problemu, mimo że akurat tego dnia było bardzo tłoczno. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale to nie było linia, która jeździła do/z lotniska, tylko zwykły autobus jeżdżący po centrum.

   Usuń
 7. Dzień dobry, mam takie pytanie praktyczne - w jaki sposób zasila się Viva viagem card? Nie wiem, wrzuca się monety do automatu czy wsuwa kartę bankomatową?
  I druga rzecz - jak rozumiem, jeśli ktoś zamierza przejechać się pociągiem podmiejskim a ma już kartę Viva viagem zasiloną na metro, musi kupić po prostu drugą kartę na pociągi?

  Pozdrawiam ;)
  Jarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kartę możesz zasilić monetami, banknotami lub kartą - do wyboru, do koloru:)

   Co do drugiej kwesti - w zależności, jaką opcję wybrałeś. Jeśli tylko przejazd na metro, to tak musisz, wykupić drugą kartę. Jeśli jednak np. zapping, to wystarczy doładować odpowiednią kwotę i możesz też jechac pociągiem.

   Jeśli jednak chcesz załadować konkretny bilet na pociąg - np. Cais do Sodre - Estoril, to też musisz mieć drugą kartę.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 8. Witam! Ja w Lizbonie będę w niedzielę 13 stycznia w drodze na Maderę, od około 9 do 19 i mam pytania:
  1. jaka w tym czasie jest temperatura(mniej więcej),
  2. z jakiej opcji transportu z i na lotnisko najlepiej skorzystać żeby jak najwięcej zobaczyć,
  3. co w tak krótkim czasie można zobaczyć?
  Pozdrawiam!
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   W styczniu średnia temperatura dla Lizbony to ok 12 C, choć noce zdarzają się zimne. Może również popadać, więc na pewno warto zaopatrzyć się w ciepły polar i kurtkę przeciwdeszczową.

   Najszybciej będzie Aerobusem (http://www.yellowbustours.com/en/cities/lisbon/airport-transport/) lecz nie najtaniej. Możesz jednak wziąć metro, którym transport do centrum, zajmie Ci ok 10-15 minut dłużej, a jest tańsze.

   Jeśli będziesz miał +/- 10 godzin w Lizbonie, to polecam zobaczyć np.
   1) Belem + spacer po centrum
   2) Oceanarium z Parkiem Narodów
   3) Alfama, przejażdżka tramwajem 28 + centrum

   W zależności, co Cię interesuje. Wszystkie informacje oraz szczegółowe informacje znajdziesz tutaj na blogu. Jeśli jednak masz jakieś dodatkowe pytania, to pisz śmiało, może być również na maila. Postaram się pomóc!

   Pozdrawiam!

   Usuń
 9. Cześć Krzysztof
  Dzięki za cenne informacje.
  Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o tym bilecie dobowym, 24 godzinnym za 6 EUR. Czy go się kasuje tylko raz, czy się go odbija za każdym razem w kasownikach, jak to wygląda w praktyce ? Jak on się nazywa po portugalsku ?
  Rozumiem, że na tym bilecie można korzystać z tramwajów, metra i wind. A czy można też skorzystać z przeprawy promowej czy jest dodatkowo płatna ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Na początek przepraszam za późną odpowiedź, ale miałem utrudniony dostęp do Internetu.

   Bilet 24h trzeba kasować za każdym razem, gdy korzystamy ze środka transportu. Jest on ważny 2 od pierwszego skasowania, a kupujemy go razem z kartą Viva Viagem (zielona karta, którą można również wykorzystać, by skorzystać z zappingu lub kupić pojedyńczy bilet).

   N bilecie 2h można korzystać tylko z autobusów, tramwajów i wind obsługiwanych przez firmę Carris oraz metra. Przeprawy promowe są dodatkowo płatne.

   W razie pytań służę pomocą:)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 10. Witam serdecznie!
  Czytam te wszystkie cenne informacje i jestem zachwycona. Lecimy z mężem do Lizbony 12.02.2013 na tydzień.
  Mam pytanie odnośnie kart magnetycznych. Nie bardzo mogę znaleźć różnicy między kartą 7 Colinas, a Viva Viagem? Kosztują tyle samo, ale pewnie mają różne zastosowanie.
  Generalnie planujemy zwiedzanie Lizbony (metro, tramwaje, windy, autobusy), ale też chcemy pojechać do Belem, czy Sintry.
  Która karta będzie lepsza?

  Pozdrawiam
  Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Różnic między kartami Viva Viagem i 7 Colinias nie ma żadnych, z wyjątkiem designu:) Służą one dokładnie do tego samego, tak samo się je doładowuje, tyle samo kosztują i działają tak samo. Zatem bez znaczenia, którą kartę wybierzecie.

   Warto jedynie zapamiętać, że aktualnie na karcie może być "nabity" tylko jeden sposób zapłaty za bilet. Jeśli np. kupicie 3 przejazdy metrem/autobusem, to nie możecie w tym samym momencie "nabić" na kartę np. opcji zapping lub biletów na kolej. Trzeba najpierw wykorzystać środki/bilety, które już są na karcie.

   Bilet do Sintry w jedną stronę kosztuję 2,15 Euro (pociąg łapiemy ze stacji Rossio), a do Belem najlepiej dostać się tramwajem nr 15.

   W razie pytań służę pomocą:)

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze małe pytanko. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam z tym nabijaniem karty. Czy to jest tak, że np. dzisiaj załaduję ją na 24h, a po tych godzinach mogę tą samą kartę załadować w opcji zipping?

   Usuń
  3. Dokładnie tak:) Jesli karta jest pusta, to nie ma potrzeby kupowania nowej karty, by kupić nowe bilety / wybrać inny sposób zapłaty za przejazdy.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 11. Witam P. Krzysztofie. Czytam Pana wskazówki dot. poruszania się po Lizbonie i nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Ładując kartę za 6 Euro na 24h, poruszam się tramwajami, metrem i autobusami bez ograniczeń?,natomiast ładując ją za 15 Euro (zipping) przy każdym wejściu do środka transportu zostaje odjęta jakaś kwota za przejazd i tak aż do wyczerpania pieniędzy?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Nie zapomnij tylko, by za każdym razem "odbić" kartę przy kasowniniku/automacie, gdy wsiądziesz do środka transportu.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 12. Dziękuję bardzo, a jak się sprawdza ilość środków pozostałych na przejazdy, na karcie? Ja przypuszczam, że w automatach biletowych lub kasownikach, ale chcę mieć pewność.
  Pozdrawiam Renata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Ilość środków, które są na karcie można sprawdzić w automatach lub punktach informacji na stacjach metra.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 13. Mam informację od znajomych, że w Lizbonie najkorzystniej jest poruszać się za pomocą karty Viva Lisboa (daje zniżkowe lub całkowicie free wstępy do wielu muzeów). Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie tej wersji a jeśli będzie ona potwierdzona, proszę o wskazanie miejsca w pobliżu lotniska lub w centrum gdzie można taką kartę nabyć?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Jeśli mam szczery, to zależy.. Jeśli planuje Pan zwiedzanie wielu rzeczy w Lizbonie w ciągu dnia, korzystanie z komunikacji miejskiej itp, to karta może wydać się dobrą inwestycją. Koszt karty dla osoby dorosłej to: 24h/18,5Euro; 48h/31,50Euro; 72h/39 Euro. Karta upoważnia m.in. do korzystania z transportu miejskiej, zniżek lub darmowych wstępów do różnych obiektów. Na pewno jest to wygodna rzecz przy zwiedzaniu Lizbony. Jednak jej cena w mojej opinii jest wysoka i nie zawsze adekwatna do korzyści.

   Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie planu obiektów, które chcemy odwiedzić, sprawdzenie kosztów wstępów (które w Lizbonie nie są wysokie), dodania kosztu biletu jednodniowego na komunikację miejską(6 Euro) i zobaczenia, co wyjdzie korzystniej cenowo.

   Kartę może Pan kupić na lotnisku, w punkcie informacji turystycznej, w hali przylotów. Punkt jest otwarty od 7:00 do 24:00

   Pozdrawiam i udanego pobytu w Lizbonie!

   Usuń
 14. Witam.
  Mam trochę nietypowe pytanie, ale częściowo związane z artykułem. Organizuję wyjazd do Lizbony dla grupy ok. 18 osób i chciałbym jeden dzień poświęcić na odwiedzenie Fatimy. Czy mógłbym prosić o informację, jak (czym) najłatwiej dojechać z Lizbony do Fatimy?
  Z góry dzięki za pomoc :)
  Pozdrawiam, Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Jeśli chodzi o trasę Lizbona - Fatima, to bilet autokarowy kosztuje 11,5 € w jedną stronę / osobę (Dworzec autokarowy w Lizbonie znajduje się obok stacji metra Jardim Zoologcio na niebieskiej linii), a podróż zajmuje ok 1,5h. Strona przewoźnika: www.rede-expressos.pt

   Do Fatimy dojechać można również pociągiem, który najlepiej złapać ze stacji Oriente (łatwy dojazd z centrum zarówno metrem, autobusami lub koleją). Ceny biletów w jedną stronę zaczynają się od 19,20 €. Do wyboru mamy różne składy, co wiąże się też z różnym czasem podróży. Strona koleji w Portugalii to www.cp.pt

   Obie strony są dostępne w wersji angielskojęzycznej. Dla grupy 18 osób jednak może taniej wyszłoby wynajęcie autokaru? Jeśli jest Pan zainteresowany zapraszam do kontaktu: krzysztof.gierak@gmail.com

   Pozdrawiam i udanego wyjazdu życzę!

   Usuń
 15. Mam jeszcze jedno pytanko, trochę poza Lizboną: podobno system opłat autostradowych jest mocno skomplikowany. Czy w tym temacie można liczyć na jakieś wskazówki?

  Pozdrawiam
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Pisałem o cenach i systemie opłat za autostrady w Portugalii we wpisie :http://www.krzysztofgierak.pl/2013/02/autostrady-i-drogi-w-portugalii-ceny.html zatem zapraszam do zapoznania się z nim, a w razie pytań służe pomocą.

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję.

   Usuń
 16. Mam chyba kłopot. Wypożyczyłem samochód na lotnisku w Lizbonie. Gościu na moje pytanie o opłaty na autostradach odpowiedział że będę płacił na punkcie poboru opłat. Rzeczywiście tak było na autostradzie z Lizbony do Fatimy ( nie mówiłem mu o swoich zamiarach dokąd chcę jechać). Ale później były już informacje o poborze elektronicznym. Mam pytanie czy można zapłacić wstecz za ten przejazd i jak to zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy, kiedy sytuacja to miała miejsce, ile dni temu? Zapłacić można na poczcie do 5 dni od skorzystania z autostrady. Jeśli nie dokona się płatności, to zostaje wysłany list do właściciela pojazdu z nakazem zapłaty oraz opłatą administracyjną (niestety nie posiada informacji, ile taka opłata wynosi). Generalnie polecam stronę http://www.portugaltolls.pt/

   Pozdrawiam, a w razie problemów, proszę pisać.

   Usuń
 17. Witam,

  Super blog. Bardzo dziękuję za wiele cennych informacji.
  Za trzy dni wyruszamy do Lizbony rodzinnie - z sześciolatkiem.
  Czy on też ma płacić za komunikację miejską? A jeżeli tak, to czy są jakieś zniżki dla dzieci?
  Pozdrawiam i będę wdzięczny za odpowiedź.

  Bartek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dziękuję za miłe słowa - polecam się, jeśli będą Państwo potrzebowali jakichkolwiek informacji na temat Lizbony.

   Dzieci również muszą płacić za komunikację miejską. Mają one zniżkę, ale tylko przy biletach miesięcznych. Przy pojedyńczych biletach niestety nie, zatem 6-latek musi płacić normalną ceną za bilet.

   Życzę udanego zwiedzania i pobytu w Lizbonie!

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za informację. Szykujemy więc więcej euro ;-(

   Usuń
  3. Nie ma za co! Polecam się na przyszłość!:)

   Usuń
 18. I jeszcze jedno pytanie. Czy na jedną kartę Viva Viagem może podróżować więcej niż jedna osoba - np. trzyosobowa rodzina po trzykrotnym jej skasowaniu - czy każda osoba musi mieć osobną kartę?

  Pozdrawiam,

  Bartek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda osoba musi mieć swoją kartę, dwie lub więcej osób nie mogą podróżować na tej samej karcie. Warto zatrzymać rachunki za zakup karty, gdyż jest ona refundowana.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 19. I już ostatnia kwestia. Na które pociągi podmiejskie ważny jest 24-godzinny bilet w ramach karty Viva Viagem?

  Bartek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pociągi regionalne poruszające się w obrębie Lizbony.

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję! Właśnie wydrukowałem karty pokładowe do Lizbony ;-)

   Bartek

   Usuń
  3. Nie ma za co! Owocnego odkrywania i cieszenia się Portugalią!:)

   Usuń
  4. Właśnie wróciliśmy z dwutygodniowego pobytu w Portugalii. Informacje z bloga okazały się bardzo owocne. Dziękujemy!

   Bartek

   P. S. Karty Viva Viagem w tym roku już niestety nie są refundowane, więc została nam pamiatką z eurocentami na koncie karty ;-)

   Usuń
  5. Cieszę się, że blog okazał się pomocny. Jak wrażenie z Portugalii? Mam nadzieję, że się podobało?:-)

   Z karta ma Pan rację, przepraszam, jeśli wprowadziłem w błąd, ale nie wiedziałem, że wraz z podwyżką cen biletów w styczniu, zniesiono refundowanie kart.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 20. Przede wszystkim dołączam się do gratulacji za prowadzenie tak fajnego i pożytecznego bloga, dla osób, które wybierają się do Portugalii - tak jak ja, na własną rękę - to skarb bezcenny ;)

  Mam tez pytanie - jak najlepiej zorganizować wyjazd do okołolizbońskich miejscowości - typu Sintra, Escoril czy Cascais? Wiem że pociągiem, znajdę też skąd, ale jak najlepiej rozwiązać kwestię biletową? Czy po prostu kupić w kasie/ automacie docelowy bilet, czy jednak zasilić drugą kartę Viagem? (czy to wtedy nie będzie ryzykowne - bo pieniędzy raz wpłaconych przecież się chyba nie odzyska, a zaplanowany wyjazd nie dojdzie do skutku - kasa przepadnie, to w końcu nie przejazd metrem, gdzie jak się nie dojeździ do skutku przepadnie wielokrotność 1,25 euro...). A może to wszystko jedno jak kupować bo cena taka sama?
  Pozdr
  Jarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Pociągi do Sintry łapiemy ze stacji Rossio, a do Estoril lub Cascais z Cais do Sodre.

   Powiem tak: koszty przejazdu nie są duże (Sintra, jeśli dobrze pamiętam to ok 2,45 euro w jedną stronę), więc też dużego ryzka nie podjemujemy. Ja radziłbym zasilić sobie kartę Viva Viagem opcją zappingu i wtedy nawet, jeśli nie wykorzystamy środków na przejazd np do Sintry, to możemy wykorzystać je na metro, autobus, tramwaje lub windy. Będzie to chyba najlepsze rozwiązanie.

   Karty Viva Viagem są refundowane, jednak należy zachować rachunek za nie.

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Lizbonie!

   Usuń
  2. Witam świeżo po Lizbonie.
   W opcji zapping z kartą Viva Viagem - doładowaliśmy od razu za 15 euro, bo bylismy kilka dni - podróż pociągiem z Lizbony do Sintry kosztuje 1,80 euro.

   Pozdrawiam, Bartek

   Usuń
 21. Co to znaczy, że karty są refundowane ? Co mam później zrobić z tym rachunkiem, komu i gdzie go okazać ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie wróciłem z Lizbony.
   W kasie stacji metra przy lotnisku informują, że karty były refundowane jeszcze w ubiegłym roku, ale w tym już nie.

   Pozdrawiam,

   Bartek

   Usuń
  2. W takim razie karty były refundowalne do stycznia 2013, kiedy wprowadzono nowy cennik. Kiedyś wystarczyło pokazać rachunek i oddać kartę, by dostać 0,5 Euro za zakup karty.

   Dziękuję za informacje!

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 22. Witam, mam pytanie:
  1. Czy na lotnisku mogę od razu kupić karty 7Colinas (jak tak to gdzie ?) i doładować je w opocji zapping ?
  2. Czy z taką kartą doładowaną w opcji zapping mogę pojechać do Sintry, Cascais i Carcavelo czy Belem ?
  3. Czy dojadę jakimś środkiem komunikacji miejskiej na lotnisko na godzinę 4:00 z Anjos ?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świeżo po powrocie z Lizbony informuję

   Ad. 1
   - Tak. Tuż obok lotniska jest stacja metra, tam sprzedają i doładowuję.

   Ad.2. - Tak, wsżedzie tam można dojechać. Najlepiej doładować za 15 euro od razu, wtedy dodają 1,15 euro bonus. Metro wtedy jest po 1,25 euro. A pociągi podmiejskie (np. do Sintry, Cascais i Carcavelos) po 1,80 euro - niezależnie ile stacji się jedzie.

   Ad.3 - Tam o tej porze akurat nie podróżowałem ;-(

   Pozdrawiam,

   Bartek

   Usuń
  2. Dzięki wielkie za odpowiedź.

   A może ktoś wie jak mogę dojechać z Anjos na lotnisko o 4-tej rano komunikacją miejską ? Czy jest to w ogóle możliwe ?

   Usuń
  3. Witam,
   Z Anjos na lotnisko można dojechać autobusem nocnym 208, który odjeżdża z Cais do Sodre na przykład o 2:30. Tutaj rozkład jazdy http://www.carris.pt/pt/autocarro/208/ascendente/

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Lizbonie!

   Usuń
  4. Dziękuj bardzo za odpowiedź.
   Jestem właśnie w Lizbonie i chcę pojechać tym nocnym autousem na lotnisko. Mam pytanie:
   1. Ile kosztuje bilet nocny (nie mogę nigdzie znaleźć) ?
   2. Czy mogę skorzystać z karty Viva Vagen ?
   3. Czy z walizkami kierowca mnie zabierze ?
   4. Czy może lepiej wziąć taxi ?
   5. Jaki jest koszt takiej nocnej podróży na lotnisko taxi ?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

   Usuń
  5. Witam,
   Odpowiadając zatem na pytania:
   1) Koszt biletu kupowanego w nocy jest taki sam, jak normalnego
   2) Tak, można skorzystać z karty Viva Viagem
   3) Zabierze, ale tylko z bagażem podręcznym. Może odmówić wejśc na pokład osobą z większym bagażem
   4) Jak wyżej. Jeśli odmówi, to pozostaje taxi lub Aerobus (ale tylko w dzień)
   5) +/- z Baixy na lotnisko taxi kosztuje ok 15 Euro

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 23. Mam pytanie wybieram sie do Lizbony na 1 dzien na ok 8 godz co warto zobaczyc???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Opcji jest kilka. Polecam zobaczyć dolne miasto z Baixą, Chiado, a później Alfamę. Kolejna opcja to na pzykłąd dzielnica Oriente. Lub jeszcze jedna opcja: Belem + plaże albo Sintra z Cabo da Roca.

   Zapraszam wkrótce tutaj - będzie można znaleźć przewodnik po Lizbonie z sugestiami na 1 dzień:)

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. jednak zdecydowalam sie na 2 dni :))))

   Usuń
  3. Zdecycowanie lepsza opcja:) W Lizbonie w ciągu 2 dni na prawdę da się zobaczyć dużo:)

   Życzę przyjemnego i owocnego zwiedzania oraz odkrywania Lizbony!

   Pozdrawiam!

   Usuń
 24. witam, super blog!
  poszukuje odpowiedzi na 3 pytania:
  czy w ramach jednego przejazdu (w opcji zapping) moge przesiasc sie w metrze na druga linie, czy to bedzie juz drugi przejazd za który musze zaplacic?
  ile kosztuje winda Santa Justa w opcji zapping?
  czy bilet 24h konczy sie faktycznie po 24h czy do konca dnia np?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Odpowiadając na pytania, a jednocześnie dziękując za miłe słowa:

   1) Tak, można się przesiąć na drugą linię, bez dodatkowej opłaty lub limitu czasu, ważne jednak, aby nie wychodzić poza bramki
   2) 1,40 Euro
   3) Kończy się po 24h

   Udanego wyjazdu do Lizbony życzę, która dziś cały dzień była zalana słońcem!:)

   Usuń
 25. Witam,
  bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje.
  Niedługo lecimy do Lizbony i będziemy mieszkać w Carcavelos. Planujemy codziennie dotrzeć do centrum Lizbony.
  1. Czy dobrze zrozumiałam, że Carcavelos leży poza obrębem Lizbony i nie można korzystać z biletu 24h?
  2. Podobno jest też bilet 5-cio dniowy. Czy wiesz może ile on kosztuje i czy tak jak bilet 24h obejmuje metro, tramwaje, autobusy, windy i pociągi regionalne w obrębie Lizbony?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   To będą Państwo mieli bardzo blisko do plaży:)Zazdroszczę:)

   Odpowiadając jednak na pytania:
   1) Na bilecie 24h nie dojedziemy do Carcavelos. Polecam wybrać opcję zapping lub przejrzeć system zniżek oferowany przez portugalskie koleje: http://www.cp.pt/cp/displayPage.do?vgnextoid=b0b5b54ef93fb210VgnVCM100000be01a8c0RCRD
   2) Nic mi nie wiadomo o bilecie 5 dniowym, który uprawniałby to poruszania się wszystkimi rodzajami transportu w Lizbonie. Niestety obawiam się, że bilet taki nie istnieje.

   Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego urlopu w Portugalii!

   Usuń
 26. Czesc Krzysztof, wybieram sie do Lizbony pojutsze na tydzien. Wlasciwie jestem Francuzka, ale mowie po polsku. Szukajac wskazowek do zwiedzania Lizbony stwierdzam ze nawet najlepszy site francuski nie jest taki update i taki szczegolowy jak twoj site, félicitations !!! Dzieki za wskazowki, moze sie zobaczymy wtej pieknej Lisonne !
  Agatha

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Dziękuję za miłe słowa - merci beaucoup!

   Zatem może do zobaczenia gdzieś na ulicach Lizbony! Wybrałaś idealny czas, by odwiedzić stolicę Portugalii! Polecam w szczególności wizytę na Alfamie!

   Pozdrawiam!

   Usuń
 27. Witam serdecznie.
  Od czasu kiedy zaczęłam planować podróż po Portugalii jestem stałą czytelniczką twojego bloga. Tylu ciekawych, konkretnych i praktycznie zabranych informacji nie znalazłam w nawet najlepszych przewodnikach. Chylę czoła, jestem pod wrażeniem! (Myślę, że wydawcy jeszcze będą się do ciebie ustawiać w kolejkach)
  Przechodząc do konkretów-mam kilka pyań.
  1. W Lizbonie jesteśmy 3 dni. Jeden cały dzień zaplanowaliśmy wyprawę tramwajem 28 z przystankami(opcja: bilet 24 godzinny) Czy bilet ten ważny jest również na kolejki linowe (np. w Parku Narodów)
  2.Drugi dzień rano Park Narodów, po południu Belem. Czy w tych 2 miejscach są parkingi i jakie są koszty parkingów. Ponieważ jesteśmy samochodem rozważamy taką opcję na drugi dzień- koszt bitetu jednodniowego dla 4 osób to 24 euro. Może samochodem będzie taniej?
  3. Będąc w Belem (zakładam opcję samochodem)chcielibyśmy wykąpać się w oceanie. Czy w związku z tym musimy jechać aż do Estoril, czy znajdziemy jakąś ładną plażę wcześniej?
  4. Jadą z Madrytu chcemy zobaczyć Marvao. Na zdjęciach wygląda magicznie. Przewodniki aż tak bardzo się nie zachwycają. Twoim zdaniem warto? Czy może jest coś bardziej wartego uwagi na tej trasie
  :) Pozdrawiam serdecznie. A.S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dziękuję za miłe słowa na temat bloga. Cieszę się, że okazuje się on pomocny!

   Odpowiadając na pytania:
   1) Niestety bilet 24-godzinny nie jest ważny na kolejkę linową w Parku Narodów w dzielnicy Expo
   2) Ceny parkingów są różne - w centrum Lizbony jest to ok 12 Euro za 12h. W Parku Narodów polecam zaparkować pod centrum Vasco da Gama lub szukać bezpłatnego miejsca parkingowego na ulicach. W Belem podobnie, można szukac miejsca parkingowego w bocznych uliczkach. Proszę sprawdzić tą stronę: http://en.parkopedia.pt/parking/lisbon/
   3) Polecam plażę Carcavelos wcześniej
   4) Przyznam się bez bicia, że nie byłem nigdy w Marvao, więc ciężko mi się wypowiadać w tym temacie.

   Pozdrawiam i życzę udanego pobytu w Lizbonie. W razie dodatkowych pytań lub potrzeby wynajęcie przewodnika, proszę pisać śmiało!

   Usuń
 28. Witam,

  Lecimy do Lizbony na początku lipca. w drodze powrotnej mamy wylot o 6 rano- rozumiem, że jedyna opcja dojazdu z centrum miasta na lotniska o tak wczesnej porze, to taxi? Jaki jest szacowany koszt takiego dojazdu? czy w Lizbonie jest jedna korporacja taksówek czy kilka?

  Z góry dziękuję za odpowiedź:)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Przepraszam najmocniej, że odpisuję dopiero teraz, jednak jestem zawalony pracą. Prosze mi wybaczyć - na komentarze z bloga i maile, jeśli nie wiążą się one z pracą zawodową, odpowiadam tylko w wolnych chwilach.

   Jest jeszcze opcja autobusu nocnego nr 208. Odnośnie kosztów taxi i szczegółówe nocnego dojazdu na lotnisko w Lizbonie proszę sprawdzić ten link: http://infolizbona.pl/?p=862

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Dziękuję ślicznie:) i pozdrawiam!

   Usuń
 29. Witam na początku gratuluję świetnego bloga mega pomocny. Pani Krzysztofie mam pytanie czy orientuję się Pan czy do Elevador da gloria wpuszczą mnie z walizką :) Była by to najlepsza opcja dostania się z Restauradroes do hotelu. Byłbym wdzięczy za pomoc.
  Pozdrawiam
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Dziękuję za miłe słowa.

   Odpowiadając jednak na pytanie: różnie to bywa:) Jeśli motorniczy będzie w porządku i nie będzie tłumów, to bez problemu pozwoli wejść z walizką, jeśli jednak będą tłumy, to może niestety odmówić, gdyż ma do tego prawo.

   Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego pobytu w Lizbonie!

   Usuń
 30. Witaj,

  Na początku słowa uznania za świetny blog (zaoszczędziłem dużo czasu w poszukiwaniu wielu interesujących mnie informacji).

  Wybieramy się do Lizbony z małym dzieckiem (3.5 roku) i mam kilka wątpliwości odnośnie podróżowania po Lizbonie:

  1. Planuję skorzystać z karty Lisboa Card - mam w związku z nią kilka pytań:
  a) gdzie można ją kupić i czy są one dostępne "od ręki" (interesują mnie zwłaszcza okolice dworca kolejowego Entrecampos ewentualnie Oriente, na który przyjeżdża pociąg z Algavre; przy okazji - czy jest tam gdzieś w pobliżu również jakaś informacja turystyczna?)
  b) w jaki sposób podróżuje się środkami komunikacji przy użyciu tej karty (w szczególności metro, tramwaje, pociąg do sintry) - czy trzeba ją jakoś kasować każdorazowo po wejściu przykładając do czytników (analogicznie jak te pozostałe karty viva viagem), czy też rządzą się nią jakieś inne reguły
  c) czy wejście do metra (przypuszczam że są tam jakieś bramki) odbywa się w jakiś specjalny sposób dla posiadaczy takiej karty?
  d) jak wygląda kwestia korzystania z takich środków transportu dla 3,5-latka - czy trzeba dla niego też kupować kartę Lisboa Card (z tego co znalazłem na sieci wygląda na to, że karta taka jest dostępna dla dzieci powyżej 4 lat)? Czy przejazdy dla dzieci w tym wieku są płatne? Czy jeśli takie przejazdy nie są płatne to czy trzeba mieć dla dziecka jakiś dokument lub jakąś specjalną kartę?
  e) Czy korzystając z tej karty, by dostać się do Sintry pociągiem, trzeba jakoś specjalnie dodatkowo rezerwować miejsce w pociągu, czy też po prostu przyjeżdża się na dworzec i wsiada do pasującego nam pociągu? Trzeba "kupować" jakiś bilet, czy wystarczy okazanie karty w pociągu?

  2. Czy kupno biletów do Sintry (pociąg) i do Fatimy (weekend w lipcu) można kupować w tym samym dniu, czy też należy to robić z wyprzedzeniem (by mieć pewność jego zakupu)? Jeśli wcześniej, to ile dni (czy np. dzień wcześniej wystarczy)?

  3. Jak wygląda kwestia wstępów do obiektów dla takich dzieci? Czy jeśli rodzic posiada kartę Lisboa Card to dla dziecka w opisanym wieku (jeśli byłby płatny wstęp) może otrzymać na tą kartę zniżkę?

  Trochę dużo tego..niestety nie udało mi się znaleźć w sensownym czasie odpowiedzi na te "dylematy" na sieci, stąd będę wdzięczny za Twoją pomoc.

  pozdrawiam
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Na początek przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, jednak byłem zawalony pracą.

   Gratuluję wyboru Lizbony jako miejsca wakacji - jestem pewień, że Lizbona Państwa zaczaruje!

   Odpowiadając na pytania:
   a) Niestety nia Oriente nie można kupić karty. Kartę można kupić m.in. na pl. Restauradores, stacji St Apolonia, Praca do Comercio lub lotnisko. Mapa turystyczna Lizbony z zaznaczonymi tymi miejscami znajduje się tutaj: http://infolizbona.pl/?p=1601

   b)Trzeba kartę "odbić" za każdym razem przy korzystaniu ze środków komunikacji miejskiej. O tym jak korzystać z komunikacji miejskiej w Lizbonie można dowiedzieć się z linka: http://infolizbona.pl/?cat=1922

   c) Nie, w taki sam sposób, jak dla całej reszty. Odbijamy kartę, otwierają się bramki, które przekraczamy

   d) Dorosły posiadający kartę Lisboa Card może mieć pod opieką dziecko do lat 5, które korzysta z tych samych zniżek, jak dorosły, a nie musi posiadać karty.

   e) Nie trzeba żadnej specjalnej rezerwacji, wystarczy porostu złapać pierwszy pociąg do Sintry ze stacji Rossio w centrum miasta

   2. Bilety można kupować w tym samym dniu, nie trzeba ich rezerwować z wyprzedzeniem

   3. Odpowiedź w d)

   W razie dodatkowych pytań, chęci oprowadzenie po Lizbonie lub potrzeby jakiejkolwike pomocy, zapraszam do kontaktu

   Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych wakacji w Portugalii!

   Usuń
 31. Rzeczywiscie masa cennych informacji. Mam tez swoje pytanie:)
  Udajemy sie do Portugalii 13.07 z opcja 6 dni w trasie i 4 dni Lizbona. I tu pytanie odnosnie autostrad (wypozyczamy auto na lotnisku) - chcemy poznac zakatki niekoniecznie autostradowe wiec planujemy autostrad unikac. Czy drogi poza autostradami sa dostepne bez problemu. Tzn czy da sie spokojnie podrozowac nie korzystajac z autostrad?
  Nasz plan to Lizbona-Sintra i okolice-nazare-betalha-obidos-fatima-aveiro-coimbra-marvao-evora-algarve(jeszcze do ustalenia co i jak)-sagres-lizbona.
  Wiem - ambitnie - ale lubimy wyzwania:)
  Pozdrawiam
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oczywiście jak najbardziej da się korzystać z dróg poza autostradami - ona również są w doskonałym stanie, jak i są łatwo osiągalne. Jest to czasami jednoczeście najlepszy sposób na odkrycie miejsc, o których nie piszą przewodniki.

   Życzę przyjemnego odkrywania Portugalii:)

   Pozdrawiam!

   Usuń
 32. Witaj,

  orientujesz się, czy kupując online bilety na Rede Expresses z Lizbony do Porto trzeba je jeszcze potwierdzać na dworcu (w kasie), czy z wydrukowanym biletem możemy od razu wsiadać do autobusu?

  Blog świetny i bardzo pomocny.

  Pozdrawiam, Gregor

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Opdowiadając na pytanie: z wydrukowanym biletem udajemy się bezpośrednio do kierowcy, nie trzeba nic potwierdzać.

   Życzę udanego wyjazdu!

   Usuń
  2. Dziękuję serdecznie, na pewno będzie wspaniale.

   Usuń
  3. I tego życzę:)

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 33. Hej, swietny blog! Jestem pod wrazeniem:)
  Mam kilka pytań, mam nadzieję, że się nie powtórzę:
  Jedziemy z dzieckiem (1 rok) na tydzień i zastanawiam się, jak długo zajmuje przeachadzka po Belem, Alfamie itd? Czy kazda z tych dzielnic wymaga calego dnia?
  W związku z tym, że dziecko jest małe, będziemy mieć wozek i tu pytanie o transport miejski- Czy za wozek obowiązuje oplata i czy roczne dziecko potrzebuje biletu? Mam obawy czy zdolam wejsc do tramwaju 28 z wozkiem...
  Czy za bilet pociągowy do Sintry dziecko tez placi?:)

  Slyszalam ze klienci TAP mają darmowy dojazd z lotniska..tylko wlasnie gdzie...i czy to prawda w ogole?
  Dziekuje i pozdrawiam gorąco,
  Magda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Odpowiadając na pytania:
   Do 4. roku życia dziecko nie płaci za bilety, pod warunkiem, że dorosły posiada pełny bilet. Nie ma dodatkowej opłaty za wózek. Aczkolwiek wejście z wózkiem do tramwaju 28 w godzinach szczytu jest praktycznie nie wykonalne.

   Odnośnie Belem i Alfamy, to spokojnie starczy pół dnia na każdą z tych dzielnic, choć Alfama z wózkiem to nie jest najlepszy pomysł. Belem zdecydowanie bardziej.

   O darmowym transporcie do centrum, jeśli ktoś leci liniami TAP, to nigdy nie słyszałem i nie spotkałem się z tym, ani razu:)

   Życzę udanego pobytu w Lizbonie! Jednocześnie zapraszam na www.infolizbona.pl, gdzie można znaleźć wiele praktycznych informacji o tym mieście!

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 34. cześć! mam pytanie, czy przesiadając sie z linii metra na inna tez trzeba kasowac nowy bilet? czy od momentu wejscia do metra do momentu wyjścia mozna podrózowac na jednym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie trzeba. Tak długo, jak przebywami w obrębie bramke, możemy zmieniać linie metra bez ograniczeń i podróżować czasowo również bez ograniczeń - wszystko na jednym bilecie.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 35. Wróciłam z Lizbony i te informacje, które tutaj są bardzo się przydały. Jeśli mogę służyć swoim doświadczeniem chętnie odpowiem na pytania.
  Lizbona piękna,komunikacja dobra, ale dużo miejsc można zwiedzić "na nogach".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałem cały blog (jest super!!!) ale system opłat za transport wciąż wydaje mi się nieco skomplikowane w porównaniu z innymi stolicami. Dlatego chciałbym prosić o poradę/podsumowanie.
   Wylatujemy do Lizbony w niedzielę, a wracamy w czwartek. Z lotniska i na lotnisko pojedziemy taksówką. Jaka jest najwygodniejsza i najtańsza opcja na poruszanie się po mieście metrem, tramwajami, promami (windami :-) przez 3 dni? Jedziemy w 3 osoby: 2 dorosłych i 14-latek (ma kartę Ero-26). Z góry dziękuję za poradę.

   Usuń
  2. Cieszę się, że blog okazuje się pomocny. Jeśli ktoś miałby ochotę podzielić swoimi zdjęciami lub wspomnieniami, to zapraszam do kontaktu mailowego: krzysztof.gierak@gmail.com lub info@infolizbona.pl na które to adresy można wysyłać swoje zdjęcia lub wspomnienia, a które później zostaną opublikowane na stronie www.infolizbona.pl oraz profilu na Facebooku (jeśli autor oczywiście wyrazi zgodę).

   Pozdrawiam!

   Usuń
  3. Cieszę się, że blog okazuje się pomocny. Jeśli ktoś miałby ochotę podzielić swoimi zdjęciami lub wspomnieniami, to zapraszam do kontaktu mailowego: krzysztof.gierak@gmail.com lub info@infolizbona.pl na które to adresy można wysyłać swoje zdjęcia lub wspomnienia, a które później zostaną opublikowane na stronie www.infolizbona.pl oraz profilu na Facebooku (jeśli autor oczywiście wyrazi zgodę).

   Pozdrawiam!

   Usuń
  4. Pani Marku!
   Przepraszam, że odpisuję dopiero jedank wcześniej, nie miałem kiedy. Odpowiadając na Pana pytania, jeśli jeszcze nie jest za późno. Polecam opcję zapping. Szczegóły komunikacji miejskiej w Lizbonie można znaleźć wyjaśnione bardziej na stronie: http://infolizbona.pl/?p=904

   Pozdrawiam!

   Usuń
 36. Panie Marku, świetny blog - gratuluję.
  W przyszłą sobotę 21 września lecę z żoną na tydzień do Lisbony. To nasza wymarzona podróż poślubna po ... 20 latach małżeństwa. Jak planować pobyt? Co zobaczyć koniecznie? Czy warto jechac do Fatimy i do podmiejskich kurortów? Jesli byłby Pan na moim miejscu - jaki plan wyjazdu zaproponowałby Pan swojej ukochanej?
  Pozdrawiam
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry za pomylenie imion - oczywiście zwracam się do Pana Panie Krzysztofie :-)))
   Tomek

   Usuń
  2. Witam,
   Wszystkie odpowiedzi na Pana pytania znajdzie Pan na mojej nowej stronie o Lizbonie i Portugalii - www.InfoLizbona.pl Zapraszam na nią serdecznie, a w razie dodatkowych pytań służę pomocą!

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 37. Gdzie mogę doładować kartę na opcję zapping? Mam już Viva Viagem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 38. Dobry wieczór Panie Krzysztofie, w przyszłym roku wybieramy się do Lizbony. Proszę napisać jaki miesiąc na zwiedzanie wybrać. Znaleźliśmy lokum przy Rua Ramalho Ortigão. Czy to dobre miejsce wypadowe, czy poleca Pan inne? Z Pana bloga wywnioskowałam, że z lotniska dojadę tam "czerwonym metrem".
  Mam jeszcze pytanie dotyczące karty Viva Viagem opcją zappingu. Gdzie skasować ją w kolejce do Sintry? Są jakieś bramki - jak w metrze?
  Pozdrawiam
  Agnieszka Sendrowska

  OdpowiedzUsuń
 39. Witam,
  Super blog - rzetelny i konkretny:)
  Wybieramy się w kwietniu całą rodziną do Lizbony. Nie mogę za bardzo znaleźć informacji jakie bilety (w opcji z zappingiem) mam kupować dla dzieciaków (niecałe 2 lata i 5,5 lat). Wydaje mi się, że taki dwulatek nie płaci, natomiast 5,5 lat, to nie wiem? Mogę prosić o jakieś informacje w tej kwesti?
  Pozdrawiam
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 40. Mam pytanie dotyczące kart Viva Viagem/ 7 Cllinas i opcji z zappingiem. Wyczytałam, że jest ograniczenie - bilet po "skasowaniu" jest ważny w całej sieci regularnej obsługi przez 1 godzinę. Czy to oznacza, że jeżeli jadę tramwajem przez 10 min. Wysiadam- 15 min przerwy.. Wsiadam ponownie do tej samej linii tramwajowej, kasuję ponownie. To czy w tym wypadku moje konto zostaje obciążone nowym biletem?
  Drugie pytanie dotyczy wyjazdu do 2 lub 3 strefy. Jak wygląda kasowanie biletu? oraz co to znaczy że bilet w tym wypadku ma ważność przez 2 godziny.
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pełna podziwu dla bloga Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. .....byłam i sprawdziłam osobiście jak to działa w Lizbonie i Porto (sierpień 2014). W Lizbonie korzystałam z karty Viva Viagem i doładowałam go biletem 24 godz za cenę 6 Euro oraz kupiłam drugą kartę za 0.5 Euro i doładowałam 15 Euro a otrzymałam do wykorzystania 16.15 Euro w ramach opcji z zappingiem. Karty stosowałam zamiennie. Bilet kasuje się dotykając bilet do kasownika za każdym razem przy wsiadaniu do metra, do tramwaju lub autobusu w danym dniu. Co ciekawe do tramwaju wchodzi się tylko przednimi drzwiami. Do tramwaju 28 są gigantyczne kolejki, podobnie jak do wind Gloria i Santa Justa. Polecam windą Santa Justa lepiej zjechać bo nie ma kolejek. Ponadto jeżeli planowałam zwiedzanie z dużą ilością przesiadek i do tego wind, to korzystałam wielokrotnie z biletu 24 godz., ponieważ w przypadku biletu z zappingiem pobierana jest kolejna opłata przy wsiadaniu. Bardzo zdziwili się pasażerowie tramwaju 28, którzy wsiedli koło bazyliki Estrela (przedostatni przystanek), ponieważ na końcowym przystanku zostali wyproszeni i musieli ustawić się w kolejce oraz kupić nowy bilet. Bilet jednorazowy jest waży godzinę i nie można jeździć "na okrągło". Po wykorzystaniu biletu 24 godz.( ważny od aktywacji), można naładować go innym biletem np. 10 biletów pojedynczych. Tę samą kartę Viva Viagem/ 7 Cllinas można doładować u innego operatora i pojechać na Costa Caparica, ale przy jednorazowej "wyprawie" łatwiej kupić w autobusie wychodzi tylko trochę drożej. W autobusie 161 który jedzie z okolicy Pça do Areeiro 4,10 Euro, autobus 153 Pça de Espanha kosztował 3,60 Euro. Na tym zakończę, bo się rozpisałam.....:-)
   Elżbieta

   Usuń
  2. Dziękuję Pani Elżbieto za doskonały opis! Na pewno okaże się on pomocy dla wszystkich, którzy wybierają się do Lizbony! Mam nadzieję, że zawsze Pani będzie wspominała Lizbonę przyjemnie i jeszcze kiedyś tutaj Pani wróci! Pozdrawiam serdecznie z Lizbony!

   Usuń
  3. Witam, czy w Lizbonie działa system rowerów miejskich? Jeśli tak, to jakie są zasady korzystania? Znalazłam tylko wypożyczalnię rowerów Baixa, ale ceny są tam dość wysokie. Małgorzata

   Usuń
 41. Witam serdecznie
  Wybieram się do Lizbony 12 lutego na kilka dni. Chciałbym pojechać na wybrzeże i
  mam pytanie odnośnie podróży pociągiem do Cascais albo Cabo da Roca?
  Patrząc na rozkład na stronie http://adf.ly/vDb3r widzę wiele możliwości.
  Jeśli jednak wchodzę w "kup bilet" te stacje w ogóle mi się nie pojawiają w opcji wyboru!

  Będąc w Lizbonie bardzo chciałbym pojechać na wybrzeże. Proszę o informację jakie jest najlepsze miejsce (widokowo) warte odwiedzenia i jak tam dojechać. Najlepiej bez wypożyczania samochodu?
  Może powiniennem myśleć o miejscowościach bardziej na północ?

  Pozdrawiam Tomek

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam!

  Mam pytanie co do przejazdów po LIzbonie, bo natrafiłam w różnych przewodnikach na sprzeczne informacje.
  Planujemy jeździć na zwiedzanie Lizbony z Costa da Caparica do Trafarii i stamtąd promem. Jedziemy we czwórkę z dwójką dzieci (1,5 i 3,5 lat). Rozumiem, że powinniśmy kupić kartę Viva Viagem z opcją zapping. Czy dziecko 3,5 letnie też musi mieć kartę? Gdzieś czytałąm, żę tak, dopiero na Pana blogu wyczytałam,że dzieci do lat 4 jeżdżą komunikacją miejską (promami chyba też?) za darmo, czy tak?
  I pytanie jescze jedno, promem dopłyniemy do Belem. Czy stamtąd najlepiej przejechać do centrum tramwajem (nr 15 jeśli dobrze pamiętam z tego co wyczytałam), czy też pociągiem? Samochodem chyba nie ma sensu się pchać do centrum i tam szukać parkingu, czy jednak byłoby szybciej?
  DZiękuję z góry za informację! Wracam do lektury Pana bloga, kopalnia niezbędnych informacji, super!:)

  Anna

  OdpowiedzUsuń
 43. Cześć również jestem zachwycona twoim blogiem! Bardzo dużo rzeczy się tutaj dowiedziałam. Choć im więcej czytam tym więcej moich pytań się rodzi. Wyjeżdzam w podróż poślubną do Hiszpani i wraz z mężem chcemy zwiedzić Andaluzję i dojechać aż do Lizbony. W Lizbonie mamy zamiar być 3 dni. Byłabym bardzo wdzięczna za wskazówki odnośnie miejsc, które warto odwiedzić. Mam także pytanie odnośnie karty zielonej na transport publiczny - gdzie taka kartę można zakupić? Czy polecasz jakieś szczególne miejsca jesli chodzi o jedzenie? Co warto spróbować? I moje pytanie czy w Lizbonie są jakies bezpłatne parking czy może tak jak w Barcelonie każdy postój jest płatny. Szukamy również ciekawego i niedrogiego hotelu może orientujesz się gdzie fajnie byłoby zarezerować noclegi?

  OdpowiedzUsuń
 44. Witam
  Będziemy w czerwcu z rodzinką w Alarve.planujemy wynająć auto i przyjechać na 1 dzień do Lizbony.dużo poczytałam już o komunikacji miejskiej i wygląda na to że jest bardzo sprawna.chcemy kupić bilet 24h.i stąd moje pytanie: czy w Lizbonie sa jakieś parkingi buforowe,czy można gdzieś zostawić na obrzeżach auto i podjechać do centrum np.metrem.nie chcemy szukać parkingow w centrum,bo szkoda nam troche czasu.

  OdpowiedzUsuń