26 listopada 2012

Najlepsze muzea w Lizbonie: Muzeum muzyki Fado [Zdjęcia + Wideo]

The Fado Museum Lisbon Lizona Portugalia muzyka Fado
Muzeum muzyki Fado mieści się w centrum Alfamy - najstarszej dzielnicy Lizbony, z którą to muzyka fado jest też nieodłącznie związana, zatem ciężko byłoby sobie wyobrazić lepszą lokalizację dla tego typu miejsca. Poznamy w nim historię fado od jej początków po czasy współczesne, a także to w jaki sposób fado stało się jedną z ikon Portugalii i jej kultury.

Muzeum fado, którego portugalska nazwa brzmi Museu do Fado, oferuje audiowizualne prezentacje, multimedialne panele informacyjne oraz szerokie archiwum, których to zadaniem jest ukazanie i przedstawienia muzyki fado od każdej strony. Jeśli zaciekawiła nas muzyka fado, to wizyta w tym muzeum jest wręcz obowiązkiem.

Muzeum mieści się pod adresem Largo do Chafariz de Dentro1 i dostaniemy się tam bez żadnych problemów z centrum - zarówno metrem (należy wysiąść na ostatniej stacji niebieskiej linii metra St Apolonia, więcej o metrze w Lizbonie tutaj: Metro w Lizbonie) jak autobusami (np linią 728) lub też spacer z centrum Lizbony, który zajmie nam około 10 minut.

The Fado Museum Lisbon Lizbona Portugalia muzyka Fado 1

Muzeum Fado prezentuje kulturę fado i jej wpływ od samych początków tej muzyki, które sięgają XIX wieku i biednych dzielnic Lizbony, po jej rozkwit i rozwój popularności, cenzurę którą była objęta za rządów dyktatora Salazara, po jej obecny kształt i rolę we współczesnej Portugalii. Prześledzić w nim możemy również i zapoznać się z gitarą portugalską (guitarra portuguesa), która to jest nieodłącznym atutem fado.


Znajdziemy w nim multimedialne działy poświęcone nagraniom i biografiom najsłynniejszych śpiewaków i kompozytorów fado takich jak m.in. Maria Severa, Amália Rodrigues, Dulce Pontes, Mariza, Mísia, Cristina Branco, Mafalda Arnauth, Carminho, Aldina Duarte, Camané, Paulo Bragança  lub Kátia Guerreiro.

The Fado Museum Lisbon Lizbona Portugalia muzyka Fado 1

Wszystkich, których zainteresuje bardziej historia muzyki fado, zainteresuje na pewno również centrum dokumentacyjne fado z obszernych archiwum, które czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 14.30 - 18.00 W muzeum tym mieści się również kawiarnia, restauracja oraz sklep z pamiątkami, a od czasu do czasu są tam organizowane koncerty muzyki fado.


Kilka podstawowych informacji o Muzeum Fado w Lizbonie:
Adres: Largo do Chafariz de Dentro, 1 Alfama 
Godziny otwarcia: 10.00 - 18.00 (z wyjątkiem poniedziałków)
Cena biletu: 5 Euro (w niedziele od 10.00 - 14.00 wstęp bezpłatny)
Strona internetowa: www.museudofado.pt

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz