28 lipca 2013

Fatima (Portugalia) - Sanktuarium, przewodnik, zdjęcia, mapa, pielgrzymki i opinie

Fatima w Portugalii jest obecnie jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych na świecie. Sanktuarium maryjne w Fatimie, bo to właśnie temu miejscu jest poświęcony niniejszy przewodnik, jest jednocześnie jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Portugalii. W prezentowanym przewodniku po Fatimie znaleźć można nie tylko opisy obiektów wchodzących w skład fatimskiego sanktuarium, ale również zdjęcia z Fatimy, mapę, oferty pielgrzymek oraz informacje praktyczne.

Portugalia, dzięki Fatimie stała się ważnym miejscem na pielgrzymkowej mapie Europy. Każdego roku Fatimę odwiedzają setki tysięcy wiernych, w tym również wielu z Polski. Baza turystyczna w tej, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, miejscowości jest świetnie rozwinięta, podobnie, jak oferta pielgrzymek do Fatimy z polskimi biurami podróży.Fatima - informacje ogólne

Fatima leży w centrum Portugalii,  dystrykcie Santarém, na południowy wschód od miasta Leiria. Do 30 czerwca 2003 Fátima wchodziła w skład gminy Ourém, Zgromadzenie Narodowe Portugalii zadecydowało o utworzeniu samodzielnej gminy Fatimy od 1 lipca 2003 roku. Fatima jest to niewielka miejscowość, gdzie bardzo dobrze rozwija się sektor usług związany z obsługą turystów i pielgrzymów z całego świata. Świetnie rozwinięta jest tam baza hotelowa oraz gastronomiczna. 


Dojazd do Fatimy

Do Fatimy bez problemu dojedziemy ze wszystkich większych miast Portugalii przy pomocy komunikacji autobusowej. Dla przykładu: bilet na trasie Lizbona - Fatima kosztuje 12 € w jedną stroną, a czas jazdy wynosi 1,5h. Pierwszy autobus z Lizbony do Fatimy wyjeżdża o godzinie 7:00, a ostatni o 20:00, jest wiele kurów w ciągu dnia, które średnio odchodzą co 45 minut - godzinę. Bilet na trasie Porto - Fatima kosztuje 17,50 €, a czas jazdy 2h. Pierwszy autobus z Porto do Fatimy wyjeżdża o godzinie 6:00, ostatnio o 18:00. Bilety na autobusy do Fatimy można kupić online na stronie www.rede-expressos.pt, gdzie jednocześnie sprawdzić można rozkład jazdy autobusów. Dworzec autobusy w Fatimie znajduje się ok. 5 minut piechotą od centrum Sanktuarium Fatimskiego. Szczegóły nt. dojazdu z Lizbona do Fatimy różnymi środkami transportu publicznego oraz samochodem są opisane tutaj: Jak dojechać do Fatimy z Lizbonie >>>


Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie - przewodnik

Portugalska nazwa Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej to Santuário de Nossa Senhora de Fátima lub Santuário de Fátima. Sanktuarium zostało wybudowane w miejscu objawień Matki Bożej, które rozpoczęły się 13 maja i trwały do 13 października 1917. W chwili objawień Najświętszej Maryi Panny, Łucja de Jesus, Franciszek i Hiacynta Marto mieli po dziesięć, dziewięć i siedem lat. Cała trójka mieszkała w Aljustrel, w miejscu należącym do parafii fatimskiej. Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji, nazywanym Cova da Iria. Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał. Hiacynta Ją widziała i słyszała. Łucja natomiast widziała, słyszała i rozmawiała z Nią. Objawienia miały miejsce około południa. 

Historia Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie

 • 13 maja 1917 – trojgu dzieciom: Łucji Santos, Franciszkowi i Hiacyncie Marto, pasącym stado owiec w Cova da Iria, w parafii Fatima, objawiła się, według ich relacji, "Pani jaśniejsza niż słońce", z różańcem w rękach. Prosiła ona pastuszków o modlitwy i obecność w tym miejscu przez 5 kolejnych miesięcy 13 dnia każdego miesiąca o tej samej porze
 • 28 kwietnia 1919 – rozpoczęto budowę Kaplicy Objawień;
 • 3 maja 1922 – biskup diecezji Leiria wydał dekret o rozpoczęciu badań nad wydarzeniami fatimskimi;
 • 13 maja 1928 – rozpoczęto budowę kościoła Matki Boskiej Różańcowej;
 • 13 października 1930 – biskup diecezji Leiria w liście pasterskim „O Boskim Pochodzeniu” (”A Divina Providęncia”) ogłosił wizje dzieci z Cova da Iria za godne wiary i zezwolił oficjalnie na kult Matki Boskiej z Fatimy;
 • 13 maja 1946 – legat papieski kardynał Masella ukoronował figurę Matki Boskiej Fatimskiej w Kaplicy Objawień;
 • 7 października 1953 – poświęcono kościół Matki Boskiej Różańcowej w Sanktuarium w Fatimie;
 • 12 listopada 1954 – papież Pius XII nadał kościołowi w Sanktuarium tytuł bazyliki mniejszej;
 • 13 maja 1967 – do Fatimy w pięćdziesiątą rocznicę pierwszego objawienia Matki Boskiej przybył papież Paweł VI, aby prosić o pokój na świecie i jedność Kościoła;
 • 12/13 maja 1982 – do Fatimy przybył z pielgrzymką papież Jan Paweł II; była to pielgrzymka dziękczynna za uratowanie życia w zamachu dokonanym rok wcześniej na Placu św. Piotra w Watykanie;
 • 12/13 maja 1991 – w 10. rocznicę zamachu na Placu św. Piotra w Watykanie, papież Jan Paweł II po raz drugi przybył z pielgrzymką do Fatimy.


Fatima - zwiedzania, co zobaczyć?

 • Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie

Zwiedzanie Fatimy najlepiej rozpocząć od Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie, po portugalsku Basílica de Nossa Senhora do Rosário.  Świątynia ta została wybudowana w miejscu, gdzie 13 maja 1917 troje pastuszków zobaczyło nagle błyskawicę, która ich przestraszyła, a która oznajmiła przybycie Matki Boskiej. Projekt kościoła jest holenderskiego architekta Gerarda van Krieken. Budowa rozpoczeła się 13 maja 1928, a kościół konsekrowano 7 października 1953. W listopadzie 1954 papież Pius XII dekretem „Luce Suprema” nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. W bazylice znajdują się grobowce Franciszka i Hiacynty Marto oraz Łucji Santos. 

Bazylika została wzniesiona w stylu neobarokowym. Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie ma 70,5 m długości i 37 m szerokości. Wieża wznosi się na wysokość 65 m i jest zwieńczona koroną z brązu o wadze 7000 kg oraz krzyżem, podświetlanym w nocy. 15 ołtarzy znajdujących się w środku jest poświęconych 15 tajemnicom różańca. 


 • Kaplica Objawień w Fatimie

Kolejne miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć, to Kaplica Objawień, po portugalsku Capelinha das Aparições. W miejscu objawień Matki Boskiej 13 maja, czerwca, lipca, września i października 1917 wzniesiono postument przedstawiający Matkę Boską Fatimską. Zgodnie z jej prośbą przekazaną trojgu pastuszkom zbudowano też kaplicę (od 28 kwietnia do 15 czerwca 1919). Pierwszą mszę odprawiono w niej 13 października 1921. 6 marca 1922 kaplica została wysadzona w powietrze, po czym jeszcze w tym samym roku odbudowano ją. To właśnie w tym miejscu każdego wieczoru odbywa się międzynarodowy różaniec, a następnie marsz z pochodniami.

 • Domy rekolekcyjne w Fatimie

Kierując się dalej, mijając już Informację Turystyczną w Fatimie oraz miejsca przeznaczone na palenie świec intencyjnych, mija się budynki domów rekolekcyjnych: Matki Boskiej Bolesnej i Matki Boskiej z Góry Karmel. W ciągu roku odbywają się w nich wydarzenia o charakterze religijnym i duszpasterskim.
Budowę Domu Rekolekcyjnego Matki Boskiej Bolesnej rozpoczęto w 1926 z przeznaczeniem na schronisko dla chorych.  Do Domu Rekolekcyjnego Matki Boskiej z Góry Karmel (na przeciwko do Kaplicy Objawień) przylega budynek Rektoratu. Budynek został poświęcony 13 maja 1986 przez kardynała Lizbony António Ribeiro. 

 • Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa

Znajduje się on pośrodku placu, na przeciwko Kaplicy Objawień. Został on odsłonięty w 1932 roku i przedstawia Jezusa z uniesionymi dłoniami.

 • Kościół Trójcy Przenajświętszej w Fatimie

Na końcu Placu Modlitw znajduje się najmłodsza budowla Sanktuarium w Fatimie - Kościół Trójcy Przenajświętszej w Fatimie, którego nazwa po portugalsku to  Igreja da Santíssima Trindade. Kościól ten został zbudowany w latach 2004–2007 kosztem 80 milionów Euro, pokrytym wyłącznie z ofiar pielgrzymów. Znajduje się na 4. miejscu wśród największych kościołów świata. Kościół ma 95 m długości, 115 m szerokości i 20 m wysokości. Jego wnętrze jest nachylone amfiteatralnie, dzięki czemu ołtarz jest dobrze widoczny z każdego miejsca. W prezbiterium jest miejsce dla ok. 100 księży-koncelebransów. Za pomocą ruchomej, 2-metrowej wysokości ściany można podzielić przestrzeń kościoła na dwa sektory mające odpowiednio 3175 i 5458 miejsc. W kościele są 3 kaplice: Najświętszego Serca Jezusowego, Niepokalanego Serca Maryi i Zmartwychwstania Jezusa


Polski przewodnik / pilot po Fatimie i Portugalii

Opisanego powyżej miejsca, to tylko najważniejsze obiekty w Fatimie. Jeśli chcemy lepiej poznać poznać Fatimę, jak i całą Portugalię, najlepiej wynająć lokalnego przewodnika z językiem polskim, który opowie o wszystkich obiektach wchodzących w skład Sanktuarium Maryjnego w Fatimie, objawieniach i tajemnicach fatimskich oraz kontekście polityczno-geograficznym miejsca, jak i całego kraju.

Oferta ta skierowana jest dla turystów indywidualnych oraz małych grup do 8 osób. Szczegóły można uzyskać pisząc email na adres: info@infolizbona.pl - w mailu proszę napisać informację: kiedy interesuje Państwa zwiedzanie Fatimy i ile osób będzie łącznie zawierała grupa. 


Fatima - ofery wyjazdów, pielgrzymek, wczasów

Jest wiele ofert pielgrzymek do Fatimy, zarówno samolotowych, które skupiają się tylko na Fatimie i zwiedzaniu Portugalii, jak i autokarowych, które w swoim programie mają najważniejsze sanktuaria w Europie. Programy są tak skonstruowane, aby do Fatimy przyjechać na rocznice objawień fatimskich, czyli najczęściej 13. miesięcy, kiedy miały miejsca objawienia w roku 1917 (z wyjątkiem sierpnia). Do najpopularniejszych organizatorów pielgrzymek i wycieczek do Fatimy należą: Katolickie Biuro Pielgrzymkowe, Orlando Travel, Apolonia Tour, Arcus. Ich oferty bez problemu można znaleźć w Internecie. Ceny pielgrzymek do Fatimy w roku 2017 zaczynają się od ok. 1200 zł + opłaty dodatkowe. Ceny zależą od terminu i organizatora.


Fatima - mapa turystyczna


Fatima - kamery online

Kamera z podglądem na żywo na Kaplicę Objawień w Fatimie dostępna jest tutaj >>> oraz po kliknięciu poniżej


Harmonogram uroczystości w Fatimie:
 • UROCZYSTOŚŒCI W OKRESIE LETNIM (od Wielkanocy do końca paŸździernika)
08.00 (Lizbona)– MSZA ŒŚWIĘTA po włosku, w Kaplicy Objawień, od poniedziałku do soboty
09.00 – MSZA ŒŚWIĘTA w bazylice; w czwartki MSZA MIĘDZYNARODOWA w Kaplicy Objawień; w niedziele w koœciele Trójcy Przenajœwiętszej (port. skrót ISST)
10.00 – RÓŻANIEC w Kaplicy Objawień (w soboty i niedziele)
12.00 – RÓŻANIEC w Kaplicy Objawień, od poniedziałku do pištku
12.30 – MSZA ŒŚWIĘTA w Kaplicy Objawień; Niedziele, œwięta i 13. dnia miesišca, w Bazylice 
14.00 – GODZINA MODLITWY WYNAGRADZACEJ DO NIEPOKALANEGO SERCA MARYI, w Kaplicy Objawień
15.30 – MSZA ŒŚWIĘTA po angielsku, w Kaplicy Objawień, od poniedziałku do soboty
16.00 – RÓŻANIEC w Kaplicy Objawień (w niedziele)
17.00 – POZDROWIENIE Matki Boskiej, w Kaplicy Objawień (w soboty)
18.30 – RÓŻANIEC.
19.15 – MSZA ŒŚWIĘTA po hiszpańsku, w Kaplicy Objawień
21.30 –RÓŻANIEC w Kaplicy Objawień i PROCESJA ZE ŒWIECAMI (w czwartki Procesja z Najœwiętszym Sakramentem)
 • UROCZYSTOŒŚCI W OKRESIE ZIMOWYM (od listopada do Wielkanocy)
07.30 – MSZA ŒŚWIĘTA  w bazylice
09.00 – MSZA ŚŒWIĘTA w bazylice
10.00 – RÓŻANIEC w Kaplicy Objawień (w niedziele)
11.00 –MSZA ŚŒWIĘTA; od poniedziałku do pištku w bazylice (transmitowana przez Radio i Telewizję Cançăo Nova); w soboty i niedziele – w koœciele Trójcy Przenajœwiętszej (ISST) 
12.00 – RÓŻANIEC w Kaplicy Objawień, od poniedziałku do soboty
12.30 – MSZA ŚŒWIĘTA w Kaplicy Objawień, od poniedziałku do soboty; w niedziele w bazylice
14.00 – GODZINA MODLITWY WYNAGRADZAJĽCEJ DO NIEPOKALANEGO SERCA MARYI, w Kaplicy Objawień (w soboty i niedziele); w okresie Wielkiego Postu w niedziele Droga Krzyżowa
15.00 – MSZA ŒŚWIĘTA w bazylice; w niedziele w koœciele Trójcy Przenajœwiętszej (ISST)
16.00 – RÓŻANIEC w Kaplicy Objawień (w niedziele)
16.30 – MSZA ŚŒWIĘTA w  bazylice; w niedziele w koœciele Trójcy Przenajœwiętszej (ISST)
17.30 – NIESZPORY ŒŚPIEWANE w bazylice (w niedziele)
18.30 – MSZA ŒŚWIĘTA w bazylice    
19.15 – MSZA ŒŚWIĘTA po hiszpańsku, w Kaplicy Objawień (w soboty)
21.30 – RÓŻANIEC w Kaplicy Objawień

Polecane noclegi w Fatimie
Listę polecanych noclegów w Fatimie można znaleźć tutaj: Gdzie spać w Fatimie, czyli sprawdzone i dobre obiekty noclegowe w pobliżu Sanktuarium Fatimskiego >>> Można również skorzystać z wyszukiwarki dostępnej poniżej:

Booking.com

Bezpłatny przewodnik po Fatimie w Portugalii

Ściągnij bezpłatnie wersję przewodnika w formacie .pdf do druku lub wzięcia ze sobą w podróż. Miej przewodnik zawsze przy sobie całkowicie za darmo! 

Zanim jednak ściągniesz przewodnik, zrób pożytek z reklam znajdujących się na stronie i wspomóż tworzenie kolejnych przewodników albo przekaż dowolną darowiznę na prowadzanie bloga przez system PayPal>>>

4 komentarze:

 1. Świetny przewodnik, dziękuję... :)
  Chciałbym zawędrować tam rowerem, po drodze odwiedzając kilkanaście sanktuariów... :) Ale, może marzenia będą za trudne w realizacji... :(
  Fb - Jacek Antoni Konieczny, Gdańsk

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, jestem zainteresowana wyjazdem do Fatimy w październiku 2017 r., mam pytanie kiedy odbywają się profesje że świecami? Codziennej? W wieczór z 12 na 13 czy może z 13 na 14? Będę wdzięczna za podpowiedz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. ile czasu nalezy zaplanowac na zwiedzanie Fatimy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Będziemy w Fatimie 13 i 14 października 2017 r. , skontaktujemy się na podany email w sprawie zwiedzania Fatimy. 2 osoby dorosłe. Może zbierze się grupa około 8 osób.

  OdpowiedzUsuń