20 lipca 2013

Jak zorganizować samemu wyjazd lub wakacje w Portugalii? Porady, informacje oraz wskazówki + Ceny

Do Portugalii na wakacje lub wyjazd, wycieczkę w dowolnej porze roku, można wybrać się na dwa sposoby: albo z biurem podróży, albo samemu zorganizować sobie wyjazd pt. "Portugalia". Nie jest to żadna trudność, a poniższy tekst przedstawia wskazówki, porady, przydatne informacje oraz orientacyjne zestawienie cenowe, które może okazać się pomocne, przy samodzielnym organizowaniu wyjazdu do Portugalii.

O ile opcja wyjazdu do Portugalii z biurem podróży zostanie opisane w kolejnym poście, to jak kształtuje się to cenowo i jakie biuro najlepiej wybrać, o tyle ten post ma pomóc w samodzielnym przygotowaniu wyjazdu. Znajdziemy tutaj swoisty dekalog turystyczny, który zawiera informacje m.in. o polecanych regionach w Portugalii, które i kiedy wybrać, info na temat lotów, hotelów, cen oraz ubezpieczenia, czy zwiedzania zabytków i atrakcji turystycznych.
Dlaczego warto samemu zorganizować sobie wyjazd do Portugalii? pisałem o tym już wcześniej w tekście pt. Jak samemu zorganizować wakacje i urlop? Porady i informacje krok po kroku, dlatego tutaj przypomnę tylko najważniejsze argumenty. Bo nie będzie ograniczał nas czas wyjazdu, ani termin 7 dni, 10, lub 14 - to od nas zależy kiedy i na jak długo wyjedziemy, a będąc już na wakacjach w każdym momencie możemy wydłużyć lub skrócić nasz pobyt, bez znaczących kosztów lub problemów. Bo wtedy gdy wszyscy lecą w kilka tych samych miejsc, my możemy spróbować czegoś całkowicie innego, z dala od tłumów i mas. Wreszcie, bo chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy - czy to możliwe przy samodzielnym organizowaniu sobie wyjazdu? Odpowiedź brzmi tak - nie zawsze, jednak bardzo często jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty tego samego wyjazdu, co z biurem podróży, jeśli zaplanujemy i zarezerwujemy wszystko odpowiednio wcześnie. 


Te wszystkie argumenty, jak najbardziej są słusze i sprawdzają się w odniesieniu do wyjazdu, wycieczki, czy urlopu w Portugalii. Standardowa oferta polskich biur podróży, jeśli chodzi o Portugalię - zarówno jej kontynentalną część, jak i wyspy Madere oraz Azory - jest bardzo ujednolicona i w wielu przypadkach standardowa oraz podobna do siebie. Bynajmniej nie dzieje się dlatego, że Portugalia, choć jest to mały kraj, to ma mało do zaoferowania, gdyż jest wręcz przeciwnie - mimo swojego małego rozmiaru, Portugalia posiada ogrom różnorodnych atrakcji oraz możliwości spędzenia wakacji, a jej wielkość paradoksalnie to plus, gdyż podczas jednego wyjazdu możemy zobaczyć, skosztować i spróbować różnych twarzy tego iberyjskiego kraju. Wszystko zależy od nas samych oraz tego, co chcemy robić w Portugalii i na się nastawiamy.

Kwestia I: Kiedy najlepiej wybrać się do Portugalii?

Porównując warunki pogodowe w Polsce i w Portugalii mogę chyba użyć stwierdzenia, że Portugalia to kierunek całoroczny, a na pewno już jest perła Atlantyku, czyli wyspa Madera. W skrócie można napisać, że Portugalia to zderzenie trzech odmian klimatu podzwrotnikowego. Na wybrzeżu panują wilgotne wiatry, które wieją znad Oceanu Atlantyckiego, w głębi kontynentu bezdeszczowe lata, podczas których temperatura sięga nawet 40°C, i suche zimne zimy, które trwają średnio od listopada do marca z temperaturą ok. 12°C. Natomiast południe Portugalii to klimat śródziemnomorski z upalnym okresem letnim i chłodnymi, wilgotnymi zimami.


Jeśli nastawiamy się na zwiedzanie Portugalii, to spokojnie możemy wybrać się do Portugalii przez cały rok, bez znaczenia na miesiąc, czy okres. W miesiącach zimowych (grudzień - luty) zaopatrzmy się jednak w ciepły polar oraz kurtkę przeciwdeszczową, bo o ile nie ma tutaj śniegu oraz mrozów (tylko czasami na północy Portugalii oraz w górach Serra da Estrela), to jednak może padać. Gwarantuję jednak, że portugalska zima jest bardzo przyjemną odskoczną do polskiej, zmiennej, mroźno - deszczowej zimy. Jeśli nastawiamy się na błogie plażowanie i korzystanie z uroków złotych plaż portugalskich oraz wód Oceanu Atlantyckiego lato będzie najlepszym okresem na przyjazd do Portugalii, bez znaczenie, który region tego kraju wybierzemy. Jeśli chodzi o miesiące zimowe i tą formę spędzania czasu w Portugalii, to koniecznie wybierzmy się na południe, na Wybrzeże Algarve, które jest najcieplejszym regionem Portugalii. Gdy natomiast chcielibyśmy połączyć zarówno zwiedzanie z wypoczynkiem, a jednocześnie mieć pewność, że pogoda dopisze nie będąc równocześnie zbyt dokuczliwą, jeśli chodzi o wysokie temperatury, to polecam przyjazd do kraju wina Porto zaplanować na drugą połową maja, czerwiec, wrzesień lub pierwszą połówką października.

Kwestia II: Który region Portugalii wybrać na wakacje?

Większość turystów nastawionych na plażowanie wybiera słynne Algarve, czyli południe Portugalii, nie tylko ze względu na najlepsze warunki klimatyczne, ale również osławione na całym już świecie plaże - złote, z drobnym piaskiem, czesto położone w malowniczej scenerii klifów, grot, skał i jaskiń. Do tego dochodzi najlepiej w Portugalii rozwinięta baza hotelowa oraz turystyczna - bez problemu znajdziemy tam obiekty noclegowe od standardu hoteli 5* do prostych i tanich pensjonatów, czy kempingów. Bardzo dobrze rozwinięta jest również infrastruktura turystyczna z szerokim wyborem możliwości uprawiania sportów wodnych, najlepszymi w Europie polami golfowymi, czy parkami atrakcji dla dzieci. Zatem jeśli myślimy o plażowaniu przede wszystkim zastanówmy się nad Algarve, gdzie bez problemu znajdziemy zarówno międzynarodowe, kosmpopolityczne kurorty, takie jak Faro, Albufeira, czy imprezowe Lagos, jak i małe wioski, gdzie w spokoju można odpocząć od hałasu i natłoku turystów.

Drugą najpopularniejszą destynacją w Portugalii jest Lizbona i Wybrzeże Lizbońskie. Pozwala ono połączyć nie tylko plażowanie na dobrych, choć czasami zatłoczonych plażach w Cascais, Estoril lub Costa da Caparica, które leżą od 0,5 - 1h godziny jazdy od centrum Lizbony, ze zwiedzaniem i szeroką paletą zabytków i atrakcji turystycznych. Zwiedzić można m.in. Lizbonę wraz z jej wszystkimi atrakcjami i zabytkami, malowniczą Sintrę, czy Setubal, który dodatkowo oferuje świetna plaże. Jednocześnie Lizbona jest świetną bazą wypadować do zwiedzania całego kraju - zarówno północy, jak i południa Portugalii.


Regionem, który pozwala również połączyć plażowanie, uprawianie sportów wodnych ze zwiedzaniem, choć już nie tak w międzynarodowej atmosferze, jak to ma miejsce na Wybrzeżu Lizbońskim, jest region Estremadura i Ribatejo. Znajduje się tam m.in. Peniche, gdzie co roku spotykają się najlepsi surferzy na świecie, Nazare nazywane czasami najbardziej malowniczą, rybacką wioską w Portugalii, a posiadające dwie wspaniałe plaże, Obidos ze słynnym festiwalem czekolady, czy wreszcie Fatima - cel pielgrzymek z całego świata, oraz takie miejsca wpisane na listę UNESCO, jak klasztory w miejscowościach Batalha oraz Alcobaca.

Narty w Portugalii? Czemu nie! To też jest możliwe, choć nie ukrywajmy, że Portugalia, to nie jest region często wybierany przez miłośników białego szaleństwa. Jednak jest też taka możliwość w tym kraju, oczywiście tylko w miesiącach zimowych. Aby poszusować na nartach, czy desce, wybierzmy się koniecznie w region najsłynniejszych portugalskich gór Serra da Estrela, które znajdują się w środkowo - północnej Portugalii. Jest to jednocześnia dobry wybór dla osób, które chciałyby podczas pobytu w tym kraju, pochodzić po górach, czy spróbować swoich sił w trekkingu.


Dla miłośników zwiedzania oraz smakowania, testowania i wszystkiego, co z winem związane, dobrym wyborem będzie zaplanowanie pobytu w dolinie rzeki Douro, której perłą, a jednocześnie najważniejszym miastem, drugim co do wielkości i ważności po Lizbonie, jest słynne Porto. Zimą deszczowe, czesto skąpne w mgle, latem idealne dla osób, które nie przepadają za wysokimi temperaturami rejon Douro będzie idealnym wyborem.

A co jeśli mamy ochotę poznać Portugalię typowo nie turystyczną, bez dużych międzynarodowych ośrodków, które przyciągają turystów z całego świata? Gdzie życie toczy się leniwie, według sobie tylko znanego rytmu, które wymierza portugalskie słońce, wino oraz mentalność? W takim przypadku dobrym regionem będzie Alentejo na południe od Lizbony, czy Minho i Beiras, choć tam już temperatury są niższe w porównaniu do Lizbony i Alentejo.

Kwestia III: Jak najlepiej dolecieć z Polski do Portugalii?

Z racji odległości, kóra wynosi ponad 3600 km, między Warszawą, a Lizboną, najlepszym środkiem transportu między Polską, a Portugalią jest samolot. Jest to jednocześnie najbardziej popularny rodzaj transportu, dlatego też tylko połączenia lotnicze zostaną tutaj opisane. Można oczywiście się wybrać samochodem, po drodze zwiedzając Niemcy, Francję oraz Hiszpanię lub pociągiem (znam osoby, które zdecydowały sie na taką podróż), jednak jest to opcja dojazdu dłuższa, przy uwzględnianiu której warto również wziąć uwagę odwiedzanie miejsc we wspomnianych krajach. Zdecydowanie szybszym, a często i bardziej opłacalnym środkiem transportu jest samolot.


Trzy główne lotniska w kontynentalnej Portugalii, to: lotnisko w Faro obsługujące głównie wyjazd w region Algarve, lotnisko w Lizbonie stanowiące główny port lotniczy w Portugalii oraz lotnisko w Porto, które stanowi świetny punkt początkowy, jeśli nastawiamy się na wakacje lub pobyt w północnej części Portugalii. 

Loty bezpośrednie między Polską, a Portugalią odbywają się tylko na trasie Warszawa - Lizbona i są realizowane przez portugalskie linie lotnicze TAP oraz polskie linie lotnicze LOT. Lot trwa ok 4h, a bilet zarezerwowany odpowiednio wcześniej to koszt ok 220€. Bez problemu z każdego zakątka Polski dolecieć można również Lufthansą, która na lotach do Lizbony ma najczęściej przesiadki we Frankfurcie lub Monachium. Ceny takich lotów są zbliżone do cen połączeń bezpośrednich. W okresie wakacyjnym bilety są droższe, jak to w większości linii lotniczych, a ich cena (okres wyprzedzenia +/- miesiąc) wynosi od 300€ w górę za lot w dwie strony.

Jeśli chodzi o tanich przewoźników, to z najpopularniejszych tanich linii lotniczych, które obsługują lotniska w Portugalii, do wyboru mamy Ryanair oraz easyJet. Ryanair operuje na lotniskach w Porto oraz Faro, dokąd najłatwiej i najtaniej dolecieć z takich miast jak Liverpool, Eindhoven, czy Paryż Beauvais - koszt biletu zarezerwowanego odpowiednio wcześniej to ok 130 - 150€, tylko z bagażem podręcznym. Lotnisko w Lizbonie, Porto oraz Faro obsługiwane jest również przez brytyjskiego przewoźnika easyJet. Do Lizbony, z Polski, korzystając z ofery easyJet, najlepiej dolecieć z przesiadką w Paryżu, albo... dolecieć z Berlina, gdyż często na tej trasie easyJet wrzuca promocyjne ceny lotów. Opcja dolotu do Lizbony z Berlina jest w szczególności warta polecenia dla mieszkańców zachodniej Polski.

Aktualizacja 2015:
Od marca roku 2015 będzie okazja dolecieć bezpośrednio do Lizbony tanimi liniami lotniczymi. Połączenie bezpośrednie na lotnisko w Lizbonie z Warszawy oferować będzie:
+ portugalski Ryanair: Kolejna tania linia lotnicza – Ryanair – będzie latać bezpośrednio z Warszawy do Lizbony! >>>
+ węgierski Wizz Air: Pierwsze tanie linie lotnicze ogłosiły bezpośrednie loty między Polską, a Portugalią [Przegląd cen i terminów] >>>W okresie wakacyjnym funkcjonują połączenia czarterowe realizowane m.in. przez Itakę, czy TUI Polska, które latają do Faro. Mając szczęście można czasami złapać promocje za 100€ w dwie strony. Lotów czarterowych można szukać np. na www.tui.pl, czy poprzez portale poświęcone taniemu lataniu, jak www.loter.pl, wwwfly4free.pl oraz www.mlecznepodroze.pl

Będąc w Portugalii, w szczególności w Lizbonie, warto czasami też sprawdzić ceny lotów na Maderę, które są w bardzo atrakcyjnych cenach (od 25€ za podróż w jedną stronę przy rezerwacji odpowiednio wcześniej), a które oferowane są przez easyJet. To właśnie z Lizbony da się najtaniej dolecieć na Maderę, więc jeśli jestesmy już w tym mieście, a mamy czas, to warto rozważyć opcję odwiedzin na podobno najpiękniejszej wyspie Oceanu Atlantyckiego.

Kwestia IV: Noclegi i ich ceny w Portugalii 

Gdy znamy już miejsce pobytu w Portugalii i mamy wykupiony lot warto w następnej kolejności poszukać noclegu. Zdecydujemy się, jaki standard noclegu nas interesuje i jakie mamy możliwości w wybranym regionie. polecam skorzystanie z wyszukiwarek hoteli i porównywarek cen dostępnych w internecie. Warto również wysłać samemu maila z zapytaniem. Jeśli szukamy noclegów w mniejszych miejscowościach, nietypowo turystycznych, skorzystać można albo z pomocy lokalnych organizacji turystycznych lub referatów turystyki jednostek samorządowych. Przygotujmy sobie listę, gdzie będziemy zapisywali opcje, które znaleźliśmy, a następnie wybierzmy najkorzystniejszą dla nas. Uzgodnijmy również formę zaliczki oraz warunki i koszty anulacji - w Portugalii przeważa system anulacji, iż 24h przed datą przyjazdu anulacja jest bezkosztowa.


Baza noclegowa w Portugalii jest bardzo dobrze rozwiniętą. Również system kategoryzacji hoteli odpowiada w pełni ilości nadanych gwiazdek. Nie trzeba się wcale obawiać hoteli 2* czy 3* - trzy gwiazdki w Portugalii, to na prawdę dobry standard, do którego spokojnie można jechać na rodzinne wakacje. Ma się to całkowicie odmiennie do destynacji arabskich, gdzie rzadko kiedy ilość gwiazdek odpowiada faktycznemu stanowi i jakości. 

Podobnie sprawa ma się z hostelami w Portugalii - portugalskie hostele należą do najlepszych na świecie, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia nadawane przez najpopularniejsze platformy rezerwacyjne, takie jak booking.com, hostelworld.com lub hostelbookers.com (można to sprawdzić na wymienionych stronach), które corocznie umieszczają hostele z Portugalii w światowej czołówce rankingów. Ceny w hostelach zaczynają się od 10€ za łózko w pokoju dzielonym, a wszystko zależy od miejscowości oraz terminu.


Planując wyjazd do Portugalii warto również skorzystać z bardzo popularnej w tym kraju formy wynajmu mieszkań, apartamentów lub tylko pokoji poprzez serwis www.airbnb.com, dzięki czemu możemy uzyskać nie tylko atrakcyjną cenę, ale również okazję bliższego poznania Portugalii od strony jej mieszkańców.

Listę polecanych noclegów na przykładzie Lizbony: hotele 3*, hotele 4*, hotele 5*, hostele, prywatne apartamenty

Kwestia V: Formalności wizowo - paszportowe

Portugalia należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Chociaż w obrębie strefy Schengen nie trzeba okazywać dokumentu tożsamości przy przekraczaniu granicy, to jednak warto mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Mogą bowiem zdarzyć się sytuacje, w których trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość - na przykład podczas zatrzymania przez policję lub przy wejściu na pokład samolotu. Prawa jazdy czy karty bankowe nie są uznawane za ważne dokumenty podróży ani dowody tożsamości. 


Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Portugalskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia). W Regionach Autonomicznych Madery i Azorów obowiązują takie same zasady wjazdu, pobytu i opieki zdrowotnej jak w części kontynentalnej terytorium Portugalii.

Adresy polskich placówek dyplomatycznych w Portugalii:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Portugalskiej
Portugalia, Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092 
Tel.: +351 21 3041410 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Albufeira
Portugalia, Albufeira, Quinta da Bolota – Lote 4 A, Apartado 2360, 8201-918 
Tel.: (00-351) 289-580-530; (00-351) 968-059-595 (kom.) 
Tel. dyżurny: (00-351) 968-059-595 

Kwestia VI: Ubezpiecznie i opieka zdrowotna

Przed wyjazdem warto się ubezpieczyć, w szczególności, jeśli wyjeżdżamy za granicę. Sprawi to nie tylko to, że będziemy się czuli bezpieczniej, ale w razie nieszczęśliwej sytuacji nie będziemy narażeni na koszty związane z leczeniem, które, pamiętajmy, za granicą są znaczne. W większości przypadków wystarczy nam zwykłe ubezpieczenie turystyczne KL i NNW oferowane przez większość ubezpieczycieli w Polsce, jeśli jednak nastawiamy się na uprawianie sportów ekstremalnych lub chorujemy na choroby przewlekłe, to nie zapomnijmy o wykupieniu dodatkowe pakietu. Przeczytajmy również uważnie OWU, abyśmy byli w pełni świadomi, co obejmuje ubezpieczenie i jak należy się zachować, gdy będzie potrzeba skorzystanie z tego ubezpieczenia.


Doraźną pomoc medyczną w Portugalii można uzyskać w przyszpitalnych oddziałach pogotowia ratunkowego (Urgências). Dodatkowo istnieje rozwinięta sieć prywatnych placówek medycznych, a cena standardowej prywatnej wizyty wynosi ok. 70€. W Portugalii obowiązuje współpłacenie za świadczenia. Ze względu na kolejki w państwowej służbie zdrowia i wysokie koszty opieki medycznej wskazane jest wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia. Osoby opłacające w Polsce składki na Narodowy Fundusz Zdrowia mogą korzystać w Portugalii z publicznych placówek opieki zdrowotnej. 

Kwestia VII: Co robić w Portugalii + zwiedzanie Portugalii

W Portugalii każdy znajdzie coś dla siebie, a ten mały kraj oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu, wakacji, urlopu, czy wyjazdu. Ciekawe propozycje dla siebie znajdą osoby nastawione zarówno na aktywny wypoczynek, jak uprawianie sportów wodnych (Portugalia w szczególności to raj surferów i windsurferów), granie w golfa, żeglowanie, czy bieganie, wędkowanie, trekking, jazda na rowerze, spływy kajakowe, wspinaczkę. Również osoby pragnące po prostu odpocząć mają szeroki wachlarz możliwości spędzania czasu - czy to wypoczynek na dużych kosmopolitycznych plażach, prywatnych plażach 5* hoteli z opcją all inclusive, czy może na małych, izolowanych plażach, dostępnych tylko od strony błękitnych wód oceanu.


Portugalia to również jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie za sprawą głównie Fatimy, gdzie w roku 1917 trójce pastuszków objawiła się Matka Boska Fatimska. Choć Fatima to nie wszystko, równie często odwiedzana w celach pielgrzymkowych jest Lizbona, jak i Nazare.

Fani natury znajdą bez problemu coś dla siebie w jednym z dwunastu parków naturalnych, które znajdują się w Portugalii. Do najpopularniejszych parków w Portugalii należą: Park Narodowy Peneda-Gerês (jedyny w Portugalii), Park Naturalny Serra da Estrela, Arrábida, Douro, Alvão, Sintra-Cascais oraz Północnego Wybrzeża.

Jeśli chodzi o zwiedzanie to na listę "must see" warto wpisać takie miasta i miejscowości, jak: Lizbona, Porto, Batalha, Coimbra, Braga, Mafra, Aveiro, Sintra, Evora, Faro, Santarem, Tomar, Obidos, Viseu, czy Guarda i Guimaraes. Można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem wydrukowanym, czy to z Internetu, czy zakupionym w księgarni (na blogu tym znaleźć można przewodniki m.in. po Lizbonie, Porto, Faro, Coimbrze, Nazare, czy Obidos).


Jeśli chodzi o zwiedzanie Lizbony, czy Porto, to uważam, że lepiej jest zwiedzić te miasta przy pomocy lokalnego przewodnika, który pokaże nam te miasta zarówno od strony turystycznej, jak i strony mieszkańca. Jest to opcja w szczególności przydatna, jeśli nie mamy wiele czasu, by zobaczyć dane miasto (na przykład tylko 1 lub 2 dni), a chcemy odwiedzić najważniejsze miejsce, poczuć atmosferę miejsca, poznać miejsce, restauracje, place, ulice oraz obiekty, o których nigdy nie przeczytalibyśmy w przewodnikach. Opcja zwiedzania z polskim, lokalnym przewodnikiem nie tylko pozwala zaoszczędzić czas oraz lepiej poznać Lizbonę, czy Porto, ale również dowiedzieć się wiele więcej o Portugalii, jak i Lizbonie, czy Porto, niż przeczytać możemy w przewodniku lub na stronie internetowej. Osoby zainteresowane zwiedzaniem Lizbony lub Porto z lokalnym przewodnikiem z językiem polskim zapraszam tutaj.

Kwestia VIII: Portugalia w Internecie

Jest kilka ciekawych, niekomercyjnych stron, w języku polskim, gdzie przeczytać możemy wiele o Portugalii, o jej różnych rejonach, zabytkach oraz atrakcjach, a także znaleźć szereg ciekawostek, porad oraz przydatnych informacji. Poniżej znajduje się lista stron niekomercyjnych w języku polskim o Portugalii:

Kwestia IX: Kuchnia portugalska


Kuchnia portugalska jest ściśle związana z kuchnią śródziemnomorską. Jeszcze przed wyjazdem do Portugalii warto zapoznać się z tym, jak wygląda portugalskie śniadanie, obiad i kolacja oraz o których godzinach są one serwowane. Smakując portugalską kuchnię warto zwrócić również uwagę na wpływ byłych portugalskich posiadłości kolonialnych, co objawia się często m.in. w stosowanych przyprawach. Te przyprawy to piri piri (małe, ogniste papryczki chili), pieprz czarny, a także cynamonu, wanilia i szafran. Oliwa z oliwek jest jedną z podstaw kuchni portugalskiej zarówno do gotowania, jak i przyprawianie. Czosnek jest szeroko stosowany, a do tego takie zioła, kolendra i pietruszka.  Śniadania portugalskie często składają się z świeżego chleba z masłem, szynką, serem lub przetwory owocowe oraz kawy, mleka (często pije się kawę pół na pół z mlekiem) oraz herbaty lub gorącej czekolady.  Słodkie wypieki są również bardzo popularne, jak również płatki śniadaniowe, zmieszane z mlekiem lub jogurtem i owocami. Lunch serwowany jest od południa do +/- godziny 14 lub 15, a po nim serwowany jest obowiązkowy deser z mocną kawą. Kolacje serwowane są zazwyczaj późno, bo około godziny 20 – 21. Więcej o kuchnii portugalskiej, jej specjałach oraz tradycjnych potrawach można przeczytać tutaj na infolizbona.pl w zakładce poświęconej właśnie kuchnii portugalskiej


Kwestia X: Jak zaplanować budżet wyjazdu i jakie są ceny w Portugalii?

Jeszcze kilka lat temu panowała opinia, że wakacje, jak i same ceny w Portugalii należą do najdroższych w Europie. Wcale tak nie jest - ceny artykułów spożywczych oraz koszty życia w Portugalii należą do niższych w Europie, w niektórych przypadkach są one porównywalne do kosztów życia w Polsce.  Oto jak kształtują się ceny artykułów spożywczych w roku 2013 w Portugalii:
Mleko w kartonie 1l: 0.60 - 0.70 €
Bochenek chleba 500 g: 1.21 € 
Bułka: 0.11 - 0.15 € 
Masło: 1.6 €
Jajka 6 sztuk: 0.80 - 1.1 €    
Żółty ser 1 kg: 4 - 5 € 
Salami 1 kg: 4 - 4.50 €
Filet z kurczaka 1 kg: 5 - 5.8 €  
Ryż kilogram 1kg: 0.8 - 1.1 €   
Jabłka 1 kg: 0.80 - 1 €    
Pomarańcze 1 kg: 0.8 - 1 €
Banany 1kg: 0.9 - 1.1 € 
Ziemniaki 1 kg: 0.85 €     
Woda niegazowana 1,5 l: 0.58 - 1 €    
Butelka wina średniej klasy:  2.5 - 3.50 €    
Piwo krajowe 0,33 l: 0.74 €    
Paczka papierosów (Marlboro):  4.30 €
Pizza mrożona: 2.15 €
4-pak jogurtów: 0.8 - 1.2 €
Kiwi 1kg: 1,5 €
Dorsz suszony 1kg: 6 - 8.6 €


Ceny w restauracjach:
Posiłek dla jednej osoby zawierający zupę, danie główne, napój, deser i kawę w małej, lokalnej restauracji dla mieszkańców: 7-8.5 €    
Posiłek dla dwóch osób w średniej klasy restauracji: ~33 €    
Zestaw w McDonalds lub podobnym fast foodzie: 5.65 €    
Piwo lane w restauracji 0,5 l:  2.5 €    
Piwo importowane w restauracji 0,33 l: 2.14 €    
Cappuccino: 1.25 €
Coca Cola/Pepsi 0,33 l: 1.2 - 1,5 € 
Kawa: 0.6 - 1 €

Planując budżet należy podliczyć wszystkie koszty stałe (cena lotu, noclegi, wyżywienia, +/- wstępy do zwiedzanych obiektów, ceny transportu) + dodać do tego ok 10-15% uzyskanej kwoty, aby mieć bezpieczne zaplecze i nie musieć się liczyć z kosztami na każdym kroku, a jednocześnie być przygotowanym na nieprzewidziane wydatki.

Więcej o cenach w Portugalii, które obowiązują w roku 2013 można przeczytać w tekście: Portugalia - Ceny 2013. Ceny w sklepach, restauracjach, barach, na stacjach paliw

Kwestia ostatnia: Enjoy Portugal!

Gdy wszystko zaplanowane, to nie pozostaje nic innego, jak czekać i cieszyć się na jeden z najlepszych urlopów w naszym życiu. Gwarantuję, że Portugalia to niezwykły kraj, w którym bardzo łatwo się zakochać, a który zwiedza się i odkrywa bardzo przyjemnie, gdyż posiada on wiele twarzy, wiele kolorów, smaków, zapachów, wariacji i mozaik zarówno kulturowych, krajobrazowych, jak i ludzkich. Jednak największym plusem Portugalii są ludzie - bardzo otwarcie, ciepli i zawsze pomocni, którzy tworzą klimat tego kraju skąpanego w słońcu, zielonym winie, falach ocenu oraz smaku dorsza, który podobno najlepiej smakuje właśnie w Portugalii.


Mam nadzieję, że powyższy dekalog okaże się pomocny przy planowaniu wyjazdu do Portugalii oraz przekona niezdecydowanych, by odwiedzić ten kraj, dać Portugalii szansę oraz pozwolić się sobie zakochać w tym kraju. W przypadku chęci wynajęcia przewodnika po Portugalii zapraszam na stronę www.infolizbona.pl.

Polecam również:

26 komentarzy:

 1. hej, wlasnie planuje wyjazd do Lizbony. Czy jest mozliwosc wypozeyczenia skutera lub roweru w Lizbonie? Czy taki srodek transportu jest popularny? Jak drogi sa przystosowane do tego typu podrozowania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Tak, jak najbardziej - w Lizbonie istnieje możliwość wypożyczenia zarówno roweru, jak i skutera. Dla przykładu ceny skuterów zaczynają się od ok 30€ / dzień. Drogi są przystosowane, choć akurat Lizbona nie jest najlepszym miastem, by poruszać się na rowerze. Skuter zdecydowanie jest lepszym rozwiązanie.

   Pozdrawiam i służę pomocą!

   Usuń
 2. Gdzie można kupić bilet całodobowy na komunikację miejską w Lizbonie? Czy u motorniczego, czy w jakimś innym punkcie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bilet całodobowy można kupić na każdej stacji metra, punktach informacji na dworach lub stacjach metra oraz punktach sprzedaży biletów. U kierowcy takiego biletu nie kupimy.

   Tutaj więcej informacji o biletach na komunikację miejską w Lizbonie i ich cenach: http://infolizbona.pl/?p=904

   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. A ja własnie wróciłam z Portugalii. Wyjazd organizowaliśmy sami :) - (artykykuł pierwsza klasa :))
  Trzy cudowne tygodnie w cieple i pieknym otoczeniu.
  az źal serce sciska, że treba było wrócic :/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. ja niedawno wróciłam z wybrzeża Algarve, co prawda byłam z biurem podróży, z alfa starem, ale i tak było fajnie :) Zimą zasadzam się na tani bilet lotniczy do Lizbony, muszę tam wrócić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam Panie Krzysztofie,

  a ja mam pytanie inne: co roku miesiąc wakacyjnego urlopu spędzam właśnie z plecakiem wędrując po konkretnym kraju. Poleca Pan taki sposób urlopu w Portugalii?

  wie Pan, plecak, dobre buty i iść przed siebie do późnego popołudnia. Potem jakiś hotelik w małej miescinie a wieczorem biesiadowanie w kawiarenkach. Da się tak w Portugalii? W ostatnie wakacje przeszedłem tak Hiszpanię razem z dziewczyną. Co Pan sądzi o takim urlopie w Portugalii?

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam serdecznie, w tym roku chcielibyśmy odwiedzić Portugalię z dziećmi i tu moje pytanie, czy dzieci też obowiązuje wjazd na dowód osobisty? Mam dylemat, nie chcemy jechać przez biuro podróży, tylko sami zorganizować wyjazd i nie wiem jak to od strony dokumentów by wyglądało :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,
  bardzo mi się spodobał Pana blog. Od dawna marzyliśmy o podrózy do Portugalii. I w tym roku w lipcu właśnie się w to miejsce wybieramy. Chcemy leciec do Hiszpani - Malaga. Stamtąd samochodem do Porugalii. Jako bazę myślimy obrać miasteczko Albufeira. Czy mógłby Pan nam doradzić jaką trasę wybrać na 2-tygodniowy wypad, abyśmy byli zadowoleni. Lubimy tez troche dzikości i nieznanych tras turystycznych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć Krzysztofie!
  Dziękuję za ten wpis - jest bardzo przydatny :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć. Bardzo ładnie i obszernie opisałeś, co można zobaczyć w Portugalii. Ja jestem fanka lizbony i Wybrzeża Lizbońskiego, widziałam Estril, Cascail, Sintrę i okolicę. Od dwóch lat ceny nieco się zmieniły i cappucino kosztuje od 1,8 EUR. Gorąco zapraszam na moją stronę, gdzie także piszę o Portugalii z punktu widzenia moich własnych doświadczeń. Kategoria z Portugalią. Pozdrawiam serdecznie, malgosya

  OdpowiedzUsuń
 10. Oczywiście w poprzednim moim wpisie powinno być ESTORIL i CASCAIS. Przepraszam za literówki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam
  Planuję wycieczkę do Portugalii na przełomie kwietnia i maja 2016 , chciałem wypozyczyć samochód , spędzić 2-3 dni w Lisbonie , 2 dni w Porto i 2 gdzieś na wybrzeżu - czy komunikacja w lisbonie samochodem to dobry pomysł czy zwiedzać Lisbonę poruszając się komunikacją miejską - polecieć do Porto z Lisbony samolotem i dopiero na koniec wypożyczyć samochód - czy w ogóle nie jest lepiej zwiedzać Portugalii transportem publicznym - koszty tu nie mają większego znaczenia - chodzi mi raczej o ew problemy z parkingami w miastach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   mam podobne obawy co do parkowania samochodu w miastach, takich jak Porto czy Lizbona. Wyszukuję noclegów z miejscami parkingowymi i łatwym dojazdem, ale wówczas są to miejsca poza ścisłym centrum. Proszę o informację, jak to w praktyce wygląda. Z góry serdecznie dziękuję.
   Pani Krzysztofie, Pana strona jest cudowna i dosłownie "spadła mi z nieba". Zamieszcza Pan wszelkie potrzebne linki i informacje, których szukałam w necie. Na pewno odezwę się i będę próbowała zarezerwować Pana czas dla nas podczas naszego pobytu w Lizbonie (a może i w Porto?). Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 12. Jeśli wybieracie się do Portugalii, to polecam Maderę. Przepiękna wyspa z cudownymi krajobrazami.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy istnieje może jakaś portugalska strona oferująca noclegi w agroturystyce? Myślę o wakacjach w północnej Portugalii (okolice Porto, rzeki Duero). Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja zawsze przed wyjazdem pytam znajomych, gdzie byli, gdzie nocowali, czy byli zadowoleni. To najlepsze źródło informacji.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobry pomysł z podpytaniem znajomych, ale warto poczytać też takie wpisy. Świetny artykuł i daje dużo cennej wiedzy. Fakt że dość długi i czytanie zajmie chwilę czasu ale jak najbardziej warto!

  OdpowiedzUsuń
 16. Wyjazd genialny, ale ubezpieczenie moim zdaniem niezbędne. Nie dlatego że ktoś tak mówi, tylko dla własnego bezpieczeństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ubezpieczenie bez dwóch zdań obowiązkowe. Co do wyjazdu to świetna opcja z tą Portugalią.

  OdpowiedzUsuń
 18. Czy jest sens pożyczać samochód w Portugalii? Chce dojechać z Porto na samo południe z przystankami w każdym miejscu ciekawym lub spocie surf. Ale chyba samochodem bez sensu...?

  OdpowiedzUsuń
 19. Dziękuję za ten wpis :)
  Czy można jeszcze pobrać Twój darmowy przewodnik po Lizbonie?
  Klikałam ale jest niedostępna strona.

  I drugie pytanie: czy wciąż tak bardzo podoba Ci się Lizbona? Przyjechaliśmy tu z mężem na 1 msc (drugi msc w Porto i trzeci w Lagos) a przyjechaliśmy tu po 3 mcach bycia we Włoszech i ... tak bardzo jesteśmy rozczarowani :( Lizbona nie rózni się za bardzo od Warszawy w której mieszkamy.. :( parę uliczek z kolorowymi blokami/kamienicami, wybrzeże którego promenada jest identyczna ale w gorszym stanie niż w Warszawie... zatsanawiam się co tu ciągnie ludzi? :(

  OdpowiedzUsuń
 20. Ubezpieczenie to podstawa, nawet podróżując po Polsce. Bardzo interesujące miejsce (blog).

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam wszystkich. Byłem w Lizbonie 4 dni. Wyjazd zorganizowałem sam. Wsiadłem z żoną w samochód i pojechaliśmy zwiedzać Portugalię. Niezawodny jest internet. Wpisałem co zobaczyć i się wszystko udało. Prawdą jest że w 1_szym dniu nie byłem zadowolony z czystości itp. Jednak gdy zaczęliśmy zwiedzać zaplanowane miejsca, wszystko się odmieniło. Znalazłem hotelik w centrum. Wcale nie drogi i codziennie zwiedzaliśmy przynajmniej 2 miejsca. Jadaliśmy w mieście kuchnię regionalną. Spokojniej wszystko w naszych Polskich cenach. Już 2 dnia zobaczyliśmy piękno miasta i jego uroki. Powiem krótko. Jedziemy tam jeszcze raz. Zwiedzać miasta i odpoczywać nad oceanem. Jeszcze jedno. Uważam że warto jeździć samochodem i zaplanować objazdowe wycieczki. Wszystko co zobaczycie po drodze to wasze i żaden samolot tego nie odda . Jedziecie z Polski przez Niemcy i polodniową Francję którą trzeba Koniecznie zwiedzić. Tylko dobre auto i chęci. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 22. witaj . 27 lutego laduje w Lisbon . Jak mam dostac sie do Nazare ? Z airport busy sa ale co potem? Nie moge nigdzie znalezc konkretnych danych . 2 osoby i pociag mnie interesuje lub autokar . Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 23. Fajny tekst ale zdanie "Jeśli nastawiamy się na błogie plażowanie i korzystanie z uroków złotych plaż portugalskich oraz wód Oceanu Atlantyckiego lato będzie najlepszym okresem na przyjazd do Portugalii, bez znaczenie, który region tego kraju wybierzemy." należy wziąć w solidny nawias i nie traktować poważnie, podobnie jak propozycji plażowania w okolicy Porto. Latem pogoda w Portugalii dzieli się na tą na południe od Cabo da Roca i na północ od w.w. Zapewniam że to który region tego kraju wybierzemy jeśli chodzi o plażowanie ma kapitalne znaczenie. Na północ od Cabo da Roca na wybrzeżu mamy temperaturę w dzień w okolicach 20 stopni, wodę 13-14 stopni, jak się trafi 15 to jest luksus i fale z gatunki spróbuj nie dać się zabić. Do surfowania super ale od moich wyobrażeń o "błogim plażowaniu" to nieco odbiega. W tym samym czasie na Costa Caparica, w linii prostej to będzie ze 20 kilometrów tak woda jak i powietrze mają dobre 10 stopni więcej a fale nie przekraczają metra. Popełniłem ten błąd i spędziłem 2 tygodnie z bazą w miejscowości Ericeira. Drogą to jest ze niecałe 50 km z Lizbony w linii prostej ze 30 km. Typowa pogoda wyglądała tak: do południa mgła, max 20 stopni, rano i wieczorem po 12-13, woda 13-14 stopni i fale 2,5-3 metry. W tym samym czasie w Lizbonie 32 stopnie a na Costa Caparica 34, woda 24 i niewielkie falki. Co prawda plaże na północy są przepiękne i w przeciwieństwie do tych z południa pustawe, ale nie bez powodu. Na pewno warto zobaczyć Praia Ursa, São Julião, Adraga czy Vigia, ale warto mieć świadomość że beztroskiego pluskania jak w morzu śródziemnym to tam nie będzie, a np. dzieci prawdopodobnie w ogóle do wody nie wejdą.

  OdpowiedzUsuń