28 sierpnia 2012

Nazaré - najbardziej malownicza rybacka wioska Portugalii [Zdjęcia + Zabytki]

Nazaré jest niewielkim rybackim miasteczkiem leżącym w środkowej Portugalii obmywanym przez błękitne wody oceanu, z długimi piaszczystymi plażami, gdzie bez problemu znaleźć można kawałki bezludnych plaż tylko siebie, a gdzie do dziś zachowały się tradycje związane z połowem ryb. 

Jak podaje miejscowa legenda nazwa wioski pochodzi od figury Matki Boskiej, którą do miasta w IV wieku przywiózł pewien mnich. Dziś Nazaré przyciąga nie tylko swoją tradycją i urokiem, ale również doskonałymi plażami i klimatem leniwej, rybackiej wioski, gdzie turystyka nie daje się tak bardzo we znaki.

Nazaré leży między skalistym Cabo Carvoeiro i Cabo Mondego, około dwóch godzin jazdy autobusem z Lizbony. Miasteczko te ma ledwie 85 km i składa się z trzech części - Praia wzdłuż plaży, Sítio, starej wioski położonej na klifie oraz Pederneiry, która to część ulokowana jest na wzgórzu otaczającym wioskę.


Wioska posiada dwie plaże - główną, położoną wzdłuż promenady, którą ograniczają z jednej strony klif, na którym położona jest wioska Sítio, a z drugiej strony ujście do portu. Jest to plaża bardzo dobrze zagospodarowana turystycznie - znajdziemy tam boiska do gry, prysznice, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz namiotów i leżaków, a tuż obok niej znajdują się liczne restauracje, puby i kawiarnie. Druga plaża ciągnąca się na setki metrów znajduje się po drugiej stronie wejście do portu. Jest to plaża dzika, ze złocistym piaskiem, na której bez problemu można znaleźć miejsce tylko dla siebie nie będąc niepokojonym przez nikogo. 


Urokiem Nazaré jest to, że do dnia dzisiejszego można tam spotkać rybaków w kraciastych koszulach i kobiety noszące siedem spódnic jednocześnie, które oporządzają ryby z porannych połowów, jak i sprzedają suszone ryby i owoce morze. Z ubiorem rybaków i ich żon wiąże się zwyczaj, który mówi, że żony rybaków miały nakładać codziennie kolejną spódnicę, aż do momentu, kiedy kuter ich męża pojawi się na horyzoncie. Na głównej plaży Nazaré jest wydzielone specjalne miejsce, gdzie porozkładane są siatki, na których suszą się ryby, a wcześnie rano odbywa się tam targ, gdzie można kupić świeże ryby i owoce morze. Nazaré to też charakterystyczne białe, niskie domki z ceglastymi dachami, które wznoszą się na ulicach opadających ku plaży. Warto również odwiedzić w wiosce port rybacki, gdzie możemy zobaczyć rybaków podczas codziennej pracy, a także ścianę na której swój ślad zostawiły załogi statków chyba z całego świata.


Na klifie ograniczającym plaże w Nazare znajduje się wioska Sítio, do której kiedyś trzeba było się wspinać stromą ścieżką, a którą dziś z centrum Nazaré łączy kolejka. Warto odwiedzić tam barokowy kościół Nossa Senhora da Nazaré, we wnętrzu którego zobaczyć można VIII-wieczne azulejos oraz figurkę Matki Boskiej z Nazaré. Będąc we wrześniu w  Nazaré można wziąć udział w corocznej procesji, która przypomina o powstaniu miasta, a podczas której to figura Matki Boskiej zanoszona jest nad samo morze. Tuż nad urwiskiem Sítio znajduje się mała kaplica Ermida da Memória wybudowana w XII wieku, a jej legenda głosi, że wybudowano ją na część cudu, który ocalił rycerza Doma Fuasa Roupinha. Legenda mówi, że Dom Fuasa Roupinha polując na jelenia zabłądził miał we mgle, w skutek czego znalazł się nad urwistą skałą, a gdy kopyta jego konia osuwały się już po skale, zaczął modlić się do Matki Boskiej, która ocaliła mu życie.


Samo Nazaré jest dobrze skomunikowane z resztą kraju - kursują tam przez nie regularne połączenia do Lizony, Alcobaça oraz Leiria. W wiosce kursuje jedna linia komunikacji miejskiej - tzw. linia czerwona, która przejeżdżą przez wszystkie najważniejsze miejsca w miejscowości. Baza noclegowa jest zróżnicowana - znajdziemy tam zarówno hotele, pensjonaty, jak i kwatery prywatne i kempingi. Ja polecam kemping Vale Paraiso, który jest doskonała alternatywą do hoteli lub pensjonatów. Więcej informacji o kempingu można znaleźć na stronie www.valeparaiso.com

Zapraszam do zobaczenia galerii zdjęć z Nazaré

Polecam również:

5 komentarzy:

 1. Byłam'widziałam lecz szału nie ma.Zależy kto co lubi...Polecam natomiast Lagos i Sagres.Zapiera dech :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nazare jest super dla kogos kto lubi cisze i spokoj, a tego mi trzeba!! Uwielbiam te wioske! Super swietna jest sciezka rowerowa! Mozna pedalowac wiele kilometrow!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nazare jest super dla kogos kto lubi cisze i spokoj, a tego mi trzeba!! Uwielbiam te wioske! Super swietna jest sciezka rowerowa! Mozna pedalowac wiele kilometrow!

  OdpowiedzUsuń
 4. najciekawsze s atam przypływy i najwieksz ena swiecie fale do ponad 30 metrow (ok. 12 pięter) na których surferzy bija kolejne ,swiatowe rekordy.Mozna stanac tuz obok ,na platformie latarni morskiej ,jeśli kto się nie boi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nazare ,jestem nim zauroczona ,dopiero wróciłam,pięknie.Ludzie bardzo ciepli,przyjażni.Portugalia ze swoimi zabytkami, wspaniale zachowanymi/choć widać ''ząb czasu''/,to miejsce dla wielu ludzi o bardzo rozbieżnych zainteresowaniach.

  OdpowiedzUsuń