20 października 2012

Najważniejsze darmowe atrakcje turystyczne i zabytki w Lizbonie, czyli co zrobić, by zwiedzić Lizbonę za grosze?

Lizbona Polski Przewodnik Za darmo Darmowe Zwiedzanie
Lizbona, jak każde inne miasto, posiada szereg atrakcji, które zwiedzić można za darmo, a często zdarza się i tak, że w określonych okresach również najsłynniejsze, płatne atrakcje turystyczne i zabytki udostępniane są za darmo. Zapraszam zatem do przewodnika po darmowych lub prawie darmowych atrakcjach turystycznych, zabytkach i ciekawych miejscach w Lizbonie, które pozwolą odkryć urok i magię tej najdalej na zachód wysuniętej europejskiej stolicy.

Jako mieszkaniec Lizbony większość bezpłatnych lub prawie bezpłatnych atrakcji turystycznych Lizbony sprawdziłem i w poniższym tekście wyselekcjonowałem te najciekawsze, najsłynniejsze, które po prostu trzeba zobaczyć będąc w portugalskiej stolicy. Znaleźć tutaj też można informacje o tym, jak zwiedzić Lizbonę taniej, nie nadszarpując naszego portfela.


 1. Alfama w Lizbonie

Alfama to najstarsza dzielnica Lizbony, która przetrwała wielkie trzęsienie ziemi w roku 1755, które w dużej mierze zniszczyło Lizbonę, a ostatecznie wielu jej częścią nadało nowy wygląd, nowe funkcje. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej charakterystycznych dzielnic Lizbony z labiryntem wąskich, brukowanych uliczek, które co chwile opadają, by a chwile znowu wznieść się w kierunku Zamku św. Jerzego, który góruje nad Lizboną i jest jednym z najważniejszym elementów Alfamy. To właśnie na Alfamie najłatwiej zobaczyć, jak wygląda tradycyjne życie mieszkańców Lizbony - pranie suszące się na zewnątrz budynków, gdzie na niektórych ulicach, wręcz dotyka ono głów przechodniów, mieszkańcy rozstawiający stoliki bezpośrednio na ulicy, by pograć popołudniową porą w karty, wszechobecne stare budynki rozmaitych kształtów, których elewacje często pokryte są tradycyjnymi portugalskimi płytkami ceramicznymi - tzw. azulejos. Spacer po Alfamie na pewno na długo zapadanie w pamięć i dostarczy wiele zdjęć do naszego wakacyjnego albumu.

Lizbona Lisbona Polski Przewodnik Darmowe Atrakcje Darmowe Zwiedzanie

2. Muzyka Fado

To właśnie na Alfamie najłatwiej posłuchać fado - tradycyjnej portugalskie muzyki, która przy akompaniamencie 12-strunowej gitary, głosem kobiet lub męźczyzn ubranych na czarno opowiada o portugalskim saudade, czyli tęsknocie, wielkiej niespełnionej miłości lub dawnych czasach. 27 listopada 2011 roku fado, jako styl popularnych pieśni został wpisany na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Na Alfamie, i w całej Lizbonie, znajdziemy wiele klubów Fado i lokali, gdzie możemy posłuchać tej muzyki, która wieczorami roznosi się szczególnie właśnie po Alfmie, jednak w przeważającej części o ile nie zapłacimy za posłuchanie fado, to musimy jednak zamówić coś w restauracji lub zapłacić za wstęp. Jak zatem posłuchać fado za darmo? Trzeba znaleźć małą restauracyjek, gdzie rozbrzmiewa fado, a gdzie wystarczy zamówić po prostu kieliszek znakomitego portugalskiego wina, by delektować się delikatnymi dźwiękami fado. Listę polecanych miejsc z fado można znaleźć tutaj: Fado gdzie słuchać? Najlepsze miejsca z muzyką fado w Lizbonie [Mapa, opinie + ceny]

3. Katedra Sé w Lizbonie

Katedra Sé w Lizbonie, czyli Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie (port. Sé de Lisboa), która mieści się również na Alfamie. Wstęp do jej wnętrza jest bezpłatny, jednak uwaga: skarbiec w zakrystii oraz krużganki płatne. Katedra to została zbudowana w 1150 roku w stylu romańskim i upamiętnia ona wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. Posiada ona ogromne rozetowe okna i dwie wieżyczki, a wnętrze świątyni w XVIII wieku z rozkazu króla Jana V wykończono w stylu rokokowym.

Lizbona Lisbona Polski Przewodnik Darmowe Atrakcje Darmowe Zwiedzanie
 

4. Casa dos Bicos

Również na Alfamie. Jest to budynek z niezwykłą fasadą, która łączy mauretańskie wpływy z elementami włoskiego renesansu. W dosłownym tłumaczeniu Casa dos Bicos znaczy Dom Kolców, a to za sprawą właśnie swojej niezwykłej fasady. Budynek ten wybudowany w 1523 roku przeszedł wiele zmian, które miały wpływ na jego dzisiejszy wygląd. Warto zwrócić uwagę na piękne obramowania okienne, które przy każdym oknie są inne. 


5. Feira da Ladra na Alfamie

Dalej pozostajemy na Alfamie, tym razem by wybrać się na Feira da Ladra, czyli Targ Złodziei. Więcej o nim oraz obszerną galerię zdjęć można zobaczyć tutaj: Targ złodziei, czyli słynny Feira da Ladra w Lizbonie [Zdjęcia]  Targ ten odbywa się przy ulicy Campo de Santa Clara w każdą sobotę i wtorek, od wczesnych godzin porannych. Znajdziemy tam dosłownie wszystko, a wszystko na zasadzie targu staroci. Nazwa targu wzięła się od tego, że kiedyś było to popularne miejsce handlu kradzionymi rzeczami, jednak przez lata funkcja tego miejsca się zmieniła, by dziś stać się jedną z najpopularniejszych atrakcji Lizbony.

Lizbona Lisbona Polski Przewodnik Darmowe Atrakcje Darmowe Zwiedzanie

6. Zamek św. Jerzego

Zamek św. Jerzego - mimo, że wstęp do zamku jest płatny, to jednak jego przedsionek i na część murów można wejść za darmo. Zamek znajduje się na najwyższym z siedmiu wzgórz miasta, a zbudowany został jako forteca przez Maurów w XII wieku na fundamentach poprzedniej budowli wzniesionej przez Wizygotów już w V wieku. Zamek jest otwarty codziennie - od marca do października 09:00-21:00, - od listopada do lutego 09:00-18:00. Warto również udać się na mały spacer po uliczkach otaczających zamek - w okresie zimowym można spróbować pomarańczy wprost z drzew, które rosną wzdłuż murów lizbońskiego zamku!


7.  Igreja de Santa Engracia

Będąc na Feira da Ladra na pewno zainteresował nas wielki kościół z ogromną, białą, marmurową kopułą. To Igreja de Santa Engracia, gdzie mieści się również Panteon Narodowy - Panteão Nacional. Budowę tego kościoła rozpoczęto w 1681 roku, a trwała ona ponad 300 lat, ze względu na brak środków na jej zakończenie. Wejście do środka jest płatne, jednak kościół wygląda na tyle okazale, że warto go zobaczyć dokładnie z zewnątrz. W środku znajduje się Panteon Narodowy - miejsce, gdzie pochowano najsławniejszych Portugalczyków, którzy zapisali się na kartach historii świata. Znajdują się tam również puste nagrobki, które mają upamiętniać osoby pochowane w innych miejscach.

Lizbona Lisbona Polski Przewodnik Darmowe Atrakcje Darmowe Zwiedzanie

8. Winda Elevador de Santa Justa

Jest to jeden z symboli miasta, stalowa konstrukcja dźwigu górująca nad miastem, która na myśl przywodzi słynną paryską wieżę Eiffla. Łączy ona dzielnicę Baixa i Chiado z Largo do Carmo. Wykonana jest ona z stylu neogotyckim mając 45 m wysokości, a każda z  dwóch drewnianych wind mieści 24 osoby. Przejazd winą jest płatny (normalny bilet komunikacji miejskiej), jednak warto ją zobaczyć z dołu, a następnie udać się pieszo na Largo do Carmo gdzie przechodząc obok ruin Klasztoru Karmelitów, można wejść bezpłatnie na pierwszy taras widokowy windy,

9. Igreja de Săo Roque

Kościół ś. Rocha - Igreja de Săo Roque - świątynia ta została wybudowana w latach 1565 i 1887, a jest ona związana z początkami XVI wieku, kiedy to w mieście szerzyła się dżuma. Postanowiono wtedy wybudować kaplicę, której patronem został św. Roch. W późniejszych latach kaplicę zaczęto rozbudowywać, do rozmiarów jakie ma dziś.  Chlubą kościoła jest Kaplica św. Jana, która została tu przeniesiona z Watykanu w połowie XVIII wieku. Przy kościele znajduje się Muzeum Sztuki Sakralnej, a w nim między innymi figurka św. Stanisława Kostki. Wstęp do kościoła, jak i do większości innych lizbońskich kościołów, jest za darmo.

Lizbona Lisbona Polski Przewodnik Darmowe Atrakcje Darmowe Zwiedzanie


10. Torre de Belem

Czas przenieść do lizbońskiej dzielnicy Belem, o której więcej przeczytać można w tekście: Santa Maria de Belém w Lizbonie - portugalskie Betlejem odkryć geograficznych [Zdjęcia] A co można tam zobaczyć? Na pewno na naszą listą wpisać musimy Torre de Belem - wieżę, która jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Lizbonie. Torre de Belém w 1983 roku zostało wpisanę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybudowaną ją w 1515 roku z polecenia portugalskiego króla Manueal I Szczęśliwego - do dziś dnia uchodzi ona za jedyną zachowaną budowlę wzniesioną całkowicie w tzw. stylu manuelińskim. Kiedyś stała na środku rzeki Tag, jednak w wyniku trzęsienia ziemi w 1755 roku, rzeka zmieniła swój bieg i wieża znajduje się obecnie praktycznie przy brzegu. Dawniej broniła lizbońskiego portu, była też punktem orientacyjnym oraz symbolem portugalskiej potęgi morskiej, później było w niej więzienia, w którym przetrzymywano m.in. Józefa Bema, stacja telegraficzna, a także latarnia. Ma ona 35 metrów wysokości, najniższe piętro znajduje się już pod poziomem wody. Gdybyśmy chcieli dosłownie przetłumaczyć jej nazwę, to brzmiałaby ona Wieża Betlejemska. Wstęp do wieży jest płatny, jednak o tym, jak wejść do wieży za darmo przeczytacie na końcu kolejnego akapitu.

11. Klasztor Hieronimitów w Lizbonie

Klasztor Hieronimitów, po portugalsku Mosteiro dos Jerónimos. Pierwsza z pozycji "must see", główna atrakcja dla miłośników architektury, miejsce zdecydowanie nie dla tych, którzy zaliczają zwiedzanie zabytków w 5 minut. Od 1983 roku Klasztor znajduje się na liście UNESCO, a każdego roku przyciąga tysiące turystów. Jego budowę rozpoczęto w 1502 z polecenia króla Manuela I,  jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii. To właśnie ta wyprawa jednocześnie pozwoliła sfinansować te ogromne przedwsięziecie, które nazywa się symbolem bogactwa Portugalii podczas ery odkryć geograficznych. XVI-wieczny klasztor zniesiony w stylu gotycko-manuelińskim, a w XIX wieku został nieco zmieniony i odnowiony. Gigantyczny obiekt kryje wnętrza w niezwykle bogatym stylu. Klasztor uważany jest za perłę stylu manuelińskiego. Styl ten łączy gotyk i rzeźby o morskich motywach oraz elementy orientalne. Krużganki klasztorne należą do najpiękniejszych w Portugalii. Do roku 1834, klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima stąd jego nazwa. Zwiedzając klasztor i kościół (niestety, jak do większości zabytków w Portugalii, wstęp jest płatny) zobaczymy m.in. grób Vasco da Gamy (lecz szczątki jego spoczywają w jego rodzinnym Vidigueira), dzieci króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej, króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg oraz pisarza Luisa de Camoes. Warto zwrócić uwagę na ściany, filary, balkony, portale, które pokryte są gęstymi reliefami z motywami zwierząt morskich: ryby, żółwie, syreny, potwory morskie. Przyjrzyjmy się niezwykłej szczegółowości detali: karawele, liny kotwice, wodorosty i korale - to wszystko znakomicie widać! Dniem wolnym od opłat w Mosteiro dos Jerónimos (klasztor Hieronimitów) oraz w Torre de Belém jest pierwsza niedziela każdego miesiąca w godz. od 10 do 14  (bilety normalne do tych miejsc kosztują odpowiednio 10 i 6 €). W pozostałe dni można skorzystać z tzw. biletu łączonego  (bilhete conjunto), który umożliwia zwiedzenie obu zabytków po niższej cenie (12 euro). Wstęp do kościoła przy klasztorze jest bezpłatny, wstęp na krużganki już jednak płatny.

Lizbona Lisbona Polski Przewodnik Darmowe Atrakcje Darmowe Zwiedzanie

12. Pomnik Odkryć Geograficznych w Belem

Pozostajemy dalej przy portugalskiej potędze morskiej i jej zasługach dla odkryć geograficznych - a mianowiscie czas na Pomnik Odkrywców, który położony jest kilkadziesiąt metrów od  Torre de Belém. Co widzimy? Ogromny pomnik w kształcie karaweli, na dziobie której znajduje się kilkanaście postaci. Pomnik Odkrywców wybudowano w 1960 roku w celu uczczenia 500. rocznicy śmierci Henryka Żeglarza, który jest patronem wielkich odkryć geograficznych. To właśnie postać Henryka Żeglarza wieńczy pomnik, a trzyma on w dłoniach model karaweli i mapą świata. Dalej zobaczyć możemy m.in.  Vasco da Gamę i Luisa de Camoesa oraz innych portugalskich bohaterów (Pedro Álvares Cabrala, Bartłomieja Diazę, Ferdynanda Magellana). Wjazd na punkt widokowy na szczycie pomnika jest płatny - koszt 2 €. Przed pomnikiem znajduje się kamienna kolorowa mozaika w kształcie róży wiatrów z zaznaczonymi na mapie świata wyprawami portugalskich żeglarzy. Mozika ta została ufundowana została przez Republikę Południowej Afryki. Ciężko rozpoznać na niej Polskę, ale za to mamy wspaniały podgląd na destynacje portugalskich wypraw morskich.


13. Park Narodów w Lizbonie

Udając do najmłodszej lizbońskiej dzielnicy - Oriente - możemy za darmo zwiedzić Park Narodów, tzw. Parque das Nações, który wchodzi w skład architektury wybudowanej specjalnie z okazji wystawy EXPO w 1998 roku. Zobaczyć tam możemy m.in fontanny wybuchające, jak wulkan, a także największe publiczne oceanarium w Europie - Oceanário de Lisboa (płatne), centrum handlowe Vasco da Gama oraz przystań dla jachtów, a także Pawilon Wiedzy i Nauki. Tuż obok znajduje się stacja Oriente - punkt obowiązkowy dla wszystkich fanów współczesnej architektury - która łączy w sobie stacje metro, dworzec kolejowy i autobusowy. Warto również odwiedzić ogrody Jadrim de Aqua oraz Jardim Garcia da Orta, którego bujna, ezgotyczna roślinnośc oplata bulwar ciągnący się wzdłuż rzeki Tag.

Lizbona Lisbona Polski Przewodnik Darmowe Atrakcje Darmowe Zwiedzanie

14. Punkty widokowe

Lizbony położona jest na 7 wzgórzach, dzięki temu mamy tutaj możliwość skorzystania z wielu punktów i tarasów widokowych, zwanych miradouro. Do najlepszych tarasów widokowych, wartych odwiedzenia zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, zaliczyć można  Mirador de las "Portas do Sol", czyli Bramy Słońca - który stanowi jeden z najlepszych punktów widokowych na Alfamie. Nie daleko znajduje się Miradouro de Santa Luzia, na którym warto zobaczyć nie tylko spektakularne widoki, ale również taras wyłożony biało-niebieskimi alulejos. W dzielnicy Bairro Alto znajduje się Miradouro de Sao Pedro de Alcantara, które w szczególności wieczorami jest popularnym miejscem spotkań młodzieży z całego świata, a przez cały dzień stanowi świetny punkt widokowy na zamek i rzekę Tag. Inne punkty widokowe warte odwiedzenia to Mirador de Santa Catarina, Mirador de Santo Estêvão oraz Mirador del Castelo de S. Jorge. Zobacz koniecznie nasz tekst: TOP 10: Najlepsze punkty widokowe w Lizbonie [Zdjęcia + Mapa]


15. Piaszczyste plaże

Korzystanie z plaż w Portugalii jest bezpłatne, a z centrum Lizbony na piękne, piaszczyste plaże jest jedynie 30 minut pociągiem. Najłatwiej złapać pociąg na Cais do Sodre i udać się na jedną z licznych plaż ciągnących się wzdłuż wybrzeża - do najpiękniejszych należą plaże w Cascais lub Estoril. Można również wybrać się na drugą stronę Lizbony, by cieszyć się szerokimi, bezkresnymi, plażami Costa da Caparica. Jeśli interesują Cię plaże w Lizbonie, to polecamy tekst: Najlepsze i najpiękniesze plaże wokół Lizbony – mapa + informacje

Lizbona Lisbona Polski Przewodnik Darmowe Atrakcje Darmowe Zwiedzanie

16. Dworze Kolejowy Rossio

Spacerując po centrum i będąc w okolicach placu Rossio warto odwiedzić dworze kolejowy Rossio, który został zaprojektowany pod koniec XIX wieku przez Jose Luisa Monteirę. Warto zwrócić uwagę na jego fasadę, gdzie uwagę przykuwają  dwa łuki wejściowe kształtem przypominające końskie podkowy. Cała fasada jest utrzymana w założeniach stylu mauretańskiego. W budynku dworca znaleźć możemy darmowe wi-fi.

17. Muzeum Fado i Muzeum Azulejo

Punktem obowiązkowym wycieczki po Lizbonie są dwa muzea, które prezentują ważne elementy kultury portugalskiej: azulejo i fado. Museu Nacional do Azulejo można zwiedzać bezpłatnie w każdą pierwszą  niedziele miesiąca w godz. 10 do 14. Natomiast tajniki fado prezentuje Muzeum Fado - wstęp bezpłatny również w niedziele, w godzinach 10.00 - 14.00. Warto wiedzieć, że do większości lizbońskich muzeów, w tych godzinach, w każdą pierwszą niedzielę, możemy wejść za darmo!

Lizbona Lisbona Polski Przewodnik Darmowe Atrakcje Darmowe Zwiedzanie

18. Lizboński akwedukt

Na koniec ciekawostka, o której nie przeczytamy w każdym przewodniku - lizbońskie akwedukty. Jest to dzieło XVIII-wiecznych artystów i inżynierów, które kiedyś dostarczało miastu czystą wodę, a które przetrwało do dziś. Najbardziej malowniczy odcinek, gdzie zobaczyć możemy akwedukty to dolina Alcantare, którą przecina arkada złożona z 35 kamiennych łuków w stylu neogotyckim o maksymalnej wysokości 65 metrów i łącznej długości prawie 950 metrów.
 

A jak zwiedzić Lizbonę taniej?

Niektóre muza i zabytki w określone dni (zazwyczaj jest to niedziela) bezpłatnie otwierają swoje podwoje dla zwiedzających. Niestety, nie wszystkie. Dlatego osoby, które nie wyobrażają sobie udanych wakacji bez obowiązkowego maratonu po muzeach, powinny się zastanowić nad kupieniem karty Lisboa Card. Dzięki niej za kwotę 18,5 euro (karta 24 godzinna), 31,5 euro (karta 48 godzinna) czy 39 euro (karta 72 godzinna) otrzymuje się możliwość korzystania z komunikacji miejskiej (autobusy, metro, tramwaje, windy), także na trasie Sintra - Rossio oraz Cascais - Cais do Sodré. Karta zapewnia wstęp wolny do 26 muzeów i monumentów oraz zniżki (od 10 do 50%) na wybrane atrakcje turystyczne (np. lizbońskie zoo, oceanarium). Szczegóły Lisboa Card można znaleźć tutaj: Karta Lisboa Card – cena, opis, zniżki, muzea, transport miejski + opinie o karcie

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz