14 marca 2012

Targ złodziei, czyli słynny Feira da Ladra w Lizbonie [Zdjęcia]

Targ złodziei w Lizbonie to miejsce nietypowe - dlaczego? Mało jest miejsc, które z jednej strony zachowały swój tradycyjny urok, a z drugiej stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Feira da Ladra, jak nazywają go Portugalczycy, to nic innego, jak targ staroci, rzeczy używanych, złamanych, połamanych i całkiem nowych. Można by rzec: "Szwarc, mydło i powidło", lecz z urokiem i czarem! Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach.

Nazwa może zaciekawić, jednak obecnie ma już ona mało wspólnego z przeszłością, gdy to właśnie na tym targu dokonywano transakcji nie całkiem legalnych, a samo miejsce stanowiło centrum wymiany lub sprzedaży rzeczy, których pochodzenie nie było całkiem jasne. Dziś wszystko odbywa się już całkowicie legalnie i zgodnie z prawem - tak choćby zapewniają miejscowe władze i przewodniki.


Targ odbywa się w każdy wtorek i sobotę, jednak to zdecydowania sobota jest bardziej turtystyczna. Możemy wtedy zobaczyć wśród tłumu wiele osób z aparatami lub mapami. Dlatego zdecydowanie, jeśli chcemy zobaczyć bardziej "tradycyjną" stronę odsłonę targu wybierzmy się na Feira da Ladra we wtorek. Stoiska rozstawione są już od wczesnych godzin porannych, aż do późnych popołudniowych. Oczywiście jeśli chcemy upatrzeć jakąś "perełkę" warto wstać wcześnie, by móc szperać wśród stoisk z samego rana.

A znaleźć tam możemy dosłownie wszystko - od starych butelek, poprzez połamane płytki azulejo, używane ubrania, ręcznie robioną biżuterie, stare meble, płyty winylowe, aż do pamiątek z czasów wojny lub po byłych koloniach portugalskich. Znajdziemy tam również szeroki wybór pamiętek z Portugalii i Lizbony, nowe płyty CD i DVD oraz sprzęt audio i rtv. Sprawne oko na pewno wypatrzy coś urokliwego lub cennego!

Market odbywa się na Campo de Santa Clara na obrzeżach Alfamy - najstarszej dzielnicyu Lizbony, więc po wizycie na nim możemy udać się na zwiedzanie Alfamy i pozwolić sobie na zgubienie się w jej wąskich uliczkach lub spędzić chwilę przy aromatycznej kawie w jednej z licznych kawiarnii.

Zapraszam do zobaczenia galerii zdjęć z lizbońskiego targu złodziei:

Polecam również: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz