19 lutego 2012

Sintra i jej zabytki perłą portugalskiej listy UNESCO [Zdjęcia]

Sintra i jej zabytki perłą portugalskiej listy UNESCO [Zdjęcia]
Zaledwie 25 km od Lizbony, niespełnia 40 minut pociągiem, jeszcze krócej samochodem znajdziemy miejsce, które zaoferuje nam niepowtarzalne w skali Portugalii pałace, mikroklimat, góry, doliny, zabytki, a na deser tradycjne słodkości, które w połączeniu z mocną kawą na koniec dnia sprawią, że po powrocie z wakacji czesto będziemy wracać do albumu zatytułowanego Sintra.

Tytuł tego wpisu może wydać się dla niektórych przesadzony, bo jakże to można nazwać Sintrę "perłą portugalskiej listy UNESCO"? A dla miłośników północnych regionów Portugalii, to już w ogóle to do niepomyślenia. Jednak można według mnie użyć tego określenia, a czy jest ono słuszne, przekonaj się drogi Czytelniku w dalszej części tego wpisu - Sintra na prawdę potrafi oczarować!


Sintra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku, jednak już dużo wcześniej budziła zachwyt i przyciągała turystów. Pomijając urok wąskich uliczek, licznych malutkich kawiarni i restauracji kuszących całą gamę zapachów oraz smaków, Sintra posiada bogatą paletę zabytków architektonicznych, z których zasłyneła nie tylko w Europie. Przebywali w niej Hans Christian Anderson, Lord Byron nazwał ją "wspaniałym Edenem", a portugalscy królowie chętnie wybierali Sintrę, jako destynacje swoich wakacji.

Sintra Portugalia Przewodnik Zabytki Atrakcje Zdjęcia Pałace Zamek Zdjęcia Fotografie Foto Lizbona Lisbona

W zabytkowym centrum znajdziemy Palácio Nacional de Sintra, który często stanowi drugi przystanek podczas zwiedzania miasteczka, zaraz po Informacji Turystycznej znajdującej się na stacji kolejowej, a w której to zaopatrzyć możemy się w darmowe mapy i porady. W centrum warto również zobaczyć Quinta da Regaleira - bajkowy kompleks milionera położony około 5 minutek od Pałacu Narodowego. Jeszcze przed wyruszeniem na dalsze zwiedzanie znaleźć małą pastelarie, gdzie przy filiżance mocnego ekspresso warto skosztować tutejszych tradycjnych specjałów: Queijadinha - małych serowych ciasteczek - oraz Travesseiro, czyli wypieków z ciasta francuskiego nadziewanego słodką masą.

Sintra Portugalia Przewodnik Zabytki Atrakcje Zdjęcia Pałace Zamek Zdjęcia Fotografie Foto Lizbona Lisbona

Prawda jest taka, że aby poznać i zwiedzić wszystkie pałace Sintry potrzeba kilka dni, dlatego warto wybrać i zdecydować się na kilka konkretnych propozycji. No chyba, że posiadamy samochód, jednak i to nie zagwarantuje nam, że zobaczymy wszystkie atrakcje. Na naszą listę warto wpisać Palácio Nacional da Pena, do którego droga wiedzie nas przez niezwykły park pełen zakamarków, różnorodnych roślin i drzew, rzeźb lub kaskad rzecznych. Sam pałac to miejsce niezwykłe! Wieżyczki, kopuły, wspaniałe sale pałacowe, mury, balkony. Warto zwrócić w nim uwagę na eklektyczne wymieszanie stylów noegotyku, renesansu oraz stylu manuelińskiego, które przeplatają się tworzać niezwykłą mozaikę architektoniczną. 

Sintra Portugalia Przewodnik Zabytki Atrakcje Zdjęcia Pałace Zamek Zdjęcia Fotografie Foto Lizbona Lisbona

Na wzgórzu tuż obok tego zajmowanego przez Palácio Nacional da Pena znajduje się Castelo dos Mouros. Jest on widoczny z daleka, dumnie górując nad historycznym centrum Sintry. Wybudowany przez Maurów w 9 wieku n.e. później zdobyty przez Chrześcijań zawsze stanowił strategiczny punkt. Droga do niego wiedzie górską ściężką na końcu której, tuż przed murami zamku znajdziemy ruiny XII wiecznego kościoła Santa Maria. Z zamku rozciągają się wspaniałe widoki, plusem, któy zaważa nad tym, że warto wybrać zwiedzanie zamku jest to, że wszystko jest doskonale opisane - informacje znajdują się zarówno w języku portugalskim, jak i angielskim.

Sintra Portugalia Przewodnik Zabytki Atrakcje Zdjęcia Pałace Zamek Zdjęcia Fotografie Foto Lizbona Lisbona

Sintra to popularne miejsce jednodiowych wycieczek, lecz jeśli mamy więcej czasu, warto zatrzymać się w niej na dłużej, by poznać lepiej to miasto i jego klimat. Mimo, że miasto "tonie" w turystach podczas słonecznych weekendów, są w nim miejsca, gdzie znajdziemy spokój i chwilę odpoczynku. Miejsce na prawdę warte polecenia!

Polecam również: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz