11 listopada 2012

Zabytki Lizbony: Wieża Belem, czyli słynne Torre de Belem [Zdjęcia i Wideo]

Każda stolica ma swoją charakterystyczną budowlę, dzięki której jest rozpoznawana na całym świecie - Paryż ma wieżę Eiffla, Rzym Koloseum, a Lizbona właśnie Torre de Belém. To właśnie wieża Belem zdobi pocztówki i  kartki z Lizbony, a często jej wizerunek zapełnia w dużej mierze karty pamięci aparatów turystów, którzy odwiedzają najbardziej na zachód wysunietą stolicę Europy.

Przez lata pełniła ona ważną rolę w historii portugalskiej stolicy, dziś stanowi jeden z najważniejszych zabytków Lizbony, każdego roku odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata. W 1983 Torre de Belém wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawostką jest to, że w historii Torre de Belem znajdziemy również polski akcent - w 1833 przez dwa miesiące był tu więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii. 


Historia wieży Torre de Belem w Lizbonie

W XV wieku król Jan II zlecił zaprojektowanie systemu, który obejmowałby rzekę Tag. W ramach systemu powstał fort w Cascais oraz fort św. Sebastiana w okolicach Caparica, jednak powstałe budowle nie w pełni chroniły ostatnio odcinek rzeki Tag, dlatego też zdecydowano się na budowlę fortecy przy ujściu rzeki do oceanu. Jej zaprojektowanie zlecono architektowi  Francisco de Arruda, a budowę podjęto za czasów króla Manuela I. Torre de Belem wybudowano w latach 1515 - 1520, a do budowy jej fundamentów użyto bloków skalnych z budowany pobliskiego Klasztoru Hieronimitów. Pierwotnie wieża znajdowała się na środku rzeki, gdyż wybudowano ją na małej wyspie, jednak w skutek trzęsienia ziemi z 1755 roku i zmian w korycie rzeki obecnie budowla znajduje się tuż przy brzegu Tagu.


Wieża jest usytuowana na północnym brzegu rzeki Tag, w dzielnicy Lizbony Santa Maria de Belém, o której przeczytać więcej można w tekście: Santa Maria de Belém w Lizbonie - portugalskie Betlejem odkryć geograficznych [Zdjęcia] Budowla składa się z bastionu i wieży o nieregularnym kształcie. Bastion ma kształt sześciokąta, przy czym warto zaznaczyć, że jest to pierwszy tego typu budynek, który posiadał dwupoziomowy skład broni. W jego rogach umieszczone małe wieże z kopułami w stylu mauretańskim, a na bokach, jako zdobienia zobaczyć można podobizny zwierząt, np. nosorożca. Honorowe miejsce zajmuje rzeźba Madonny z Dzieciątkiem trzymającej kiść winogron (czasami nazywana ona również jest Nossa Senhora de Bom Successo, co znaczy Nasza Pani Sukcesu). Bastion został w całości wybudowany w stylu manuelińskim, który charakteryzuje się m.in. łączeniem gotyku z  rzeźbami o morskich motywach i elementami orientalnymi.


Wieża Belem w Lizbonie przez wieki

Jednak w całości budowli zobaczyć można również wpływy innych stylów architektonicznych - wiąże się z to z postacią architekta Torre de Belem, Francisco de Arruda, który wcześniej zaprojektował kilkanaście fortec dla Portugalii w Maroko. Dlatego właśnie w architekturze wierzy dostrzec można wpływy arabskiej takie jak np. łuki okien lub wykończenia balkonów.

Z czasem Torre de Belém straciła funkcje obronne wejścia rzeki Tag, by pełnić role funkcję posterunku celnego, stacji telegraficznej oraz latarni morskiej, a także wspomnianego już na początku więzienia. W roku 1999 została ona wybrana do jednego z 7 cudów Portugalii,  obecnie każdego roku jest tłumnie odwiedzana przez tysiące turystów z całego świata.


Wieża Belem - bilety, godziny otwarcia, info praktyczne 

Adres: Avenida da India, Belem.
Jak się dostać? Tramawajem nr 15, autobusami nr 729, 751, 728 lub pociągiem relacji Cais do Sodré - Cascais, wysiąść należy na stacji Belem.
Godziny otwarcie:  od października do kwietnia 10.00 - 17.30 przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 17.00, od maja do września 10.00-18.30, ostatnie wejście o godzinie 18.00
Bilety: Bilet indywidualny 6 €, bilet łączony z Klasztorem Hieronimitów 12 €, za darmo z kartą Lisboa Card, szczegółowe ceny biletów można znaleźć tutaj>>>  Bezpłatny wstęp w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w godzinach 10.00-14.00
Strona www: www.torrebelem.pt

Polecam również:

2 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia. Jak na razie byłam tylko w Porto. Jednak marzy mi się Lizbona...chciałabym ją kiedyś zobaczyć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może już niedługo będzie okazja na tańsze loty do Lizbony z Polski, gdy Ryanair uruchomi swoją bazę w stolicy Portugalii... miejmy nadzieję, że szybko!:)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń