6 maja 2013

Wschodnia Madeira i wyspy Ilhas Desertas - przewodnik, relacja, co zobaczyć? Dzień 4 [Zdjęcia + Mapa]


Większość turystów łapie kilka migawek ze wschodniej Madery, kiedy to przylatują na wyspę, lądując na lotnisku w pobliżu miasta Machico, które jest drugim, po Funchal, największym miastem Madery, i dalej jadąc południowym wybrzeżem do stolicy wyspy. Jednak wschodnią Madeire warto odwiedzić na dłużej, nie tylko za sprawą zabytków i różnych atrakcji turystycznych, które ona oferuje, ale również za sprawą przepięknej przyrody.

Czwarta część Przewodnika po Maderze i Porto Santo jest poświęcone właśnie wschodniej części wyspy. Znajdziemy tam wiele miejsc z naturą niezmienioną przez człowieka, gdzie często nawet drogi nie docierają. Do tego prawie dzikie północne wybrzeże z klifami, z których widok może spowodować zawroty głowy. A na deser historyczne wioski słynące z produkcji lokalnych produktów i wspaniałych krajobrazów, które je otaczają.


Plan zwiedzania wschodniej Madery wygląda następująco: Garajau ze słynną statuą Chrystusa Zbawiciela - Caniço de Baixo - Sant Cruz z XV-wiecznym gotyckim kościołem i tradycyjnym klimatem Madery - Machico, gdzie kapitan Zarco po raz pierwszy postawił stopy na Maderzy, gdy odkrył ją w XV wieku - Caniçal i jego port - Ponta de São Lourenço i malownicze klify - dla zainteresowanych i mających czas wycieczka na wyspy Ilhas Desertas - Portela i jeden z najlepszych na wyspie punktów widokowych - mała wioska Santo António da Serra - Camacha słynąca z wyrobów wikliniarskich. Plan czwartego dnia na Maderze można dowolnie modernizować, również pod względem kolejności odwiedzenia poszczególnych miejsc. Jedna powyższa propozycje jest w naszej (mojej i mojej drugiej połówki) opinii najlepszym sposobem na zwiedzenie wschodniej części Madery. Jeśli zamierzamy odwiedzić wyspy Desertas, to warto wstać wcześniej, by jak najwcześniej rozpocząć zwiedzanie tego dnia. Ewentualnie można zostawić odwiedzenie wysp Desertas na kolejny dzień, by już w spokoju cieszyć się krajobrazami i wizytą na nich.


Najwygodniej jest korzystać z wynajętego samochodu, gdyż nie ogranicza nas tym sposobem czas i jeśli jakieś miejsce spodoba nam się najbardziej możemy tam dłużej zostać. Jak wynająć samochód na Maderze, ile to kosztuje i  w jakiej wypożyczalni najlepiej? Zapraszam do tekstu: Madera - wypożyczenie samochodu lub skutera: ceny i spis wypożyczalni samochodów [Przewodnik po Maderze] Wynajęcie samochodu nie jednak niezbędnę by zobaczyć tą część wyspy, gdyż da się to równie zrobić przy pomocy komunikacji miejskiej, choć w tym przypadku zobaczymy jednak mniej. Więcej o funkcjonowaniu transportu publicznej na Maderze i w Funchal przeczytać można tutaj: Madera i Funchal: Komunikacja miejska - autobusy: rozkład jazdy, ceny, bilety, informacje [Mapa]

Zwiedzanie Madery - Dzień 4

Garajau - Caniço de Baixo - Sant Cruz - Machico - Caniçal - Ponta de São Lourenço - Ilhas Desertas - Portela - Santo António da Serra - Camacha

Pierwszym miejscem, które odwiedzamy podczas naszego czwartego dnia pobytu na Madeirze jest Garajau z miniaturową wersją statua Chrystusa Zbawiciela znaną z Rio de Janeiro. Tak jak brazylijskie Rio ma swoją słynną statuę, jak Lizbona swoją z roku 1959, tak i Madera posiada swoją statue Chrystusa. Jest ona zlokalizowana na południowym końcu wioski Garajau, bez problemu do niej dotrzemy, gdyż dojazd jest dobrze oznakowany. Pomnik Chrystusa Zbawiciela na Maderze został postawiony już w roku 1927. W Garajau znajduje się również Morski Rezerwat Naturalny, który chroni zarówno florę, jak i faunę okolicznych wód oceanu oraz podwodne jaskinie, groty i formacje skalne.

Pictures of Four Views Oasis - Hotel Photos
This photo of Four Views Oasis is courtesy of TripAdvisor

Z Garajau lokalną drogą udajemy się na chwilę do Caniço de Baixo z mała publiczną plażą Praia da Canavieira, a gdzie w lokalnych restauracjach spróbować można specjałów z ryb lub zjeść późne śniadanie, jeśli tego nie zrobiliśmy przed wyjazdem. Również w Caniço de Baixo możemy skorzystać z zorganizowanych wycieczek do Rezerwatu Morskiego Garajau. Jadąc dalej wzdłuż wschodniego wybrzeża dojeżdżamy do Santa Cruz. Jest to miejscowość bardzo charakterystyczna, często odwiedzana w tej części wyspy. Osada ta została założona na samym początku kolonizacji Madery, pomiędzy rokiem 1425 i 1440. Patronem Santa Cruz jest São Salvador, który spogląda na miasto z prezbiterium głównego kościoła. Kościół Santa Cruz został wybudowany w 1533 roku, łącząc w swojej budowie elementy słynnego portugalskiego stylu architektonicznego, nazywanego manuelińskim, z elementami klasycznego gotyku. Zaraz po świątyni w Funchal jest to największy kościół na wyspie. W Santa Cruz znajdują się dwie popularne plaże, są to: Praia das Palmeiras i Praia dos Reis Magos

Przejeżdżając pod ogromnymi kolumnami lotniska na Maderze jedziemy w kierunku Machico. Z historycznego punktu widzenia jest to prawdopodobnie najbardziej interesujące miasto na wyspie. To właśnie Machico byłu punktem przybicia do wyspy jej odkrywców. Miasto Machico szczyci się najstarszym kościołem na wyspie - Capela dos Milagres - oraz dwoma fortami, które dalej świadczą o roli obronnej, jakie ono pełniło przed wiekami. Machico ma wspaniałą plażę i dobre zaplecze zarówno do pływania i opalania. Jest to spokojne miasteczko, które oferuje znakomite pensjonaty i restauracje, a także jest dobrym punktem wypadowym na pobliskie lewady.

Photos of White Waters Hotel, Machico
This photo of White Waters Hotel is courtesy of TripAdvisor

Dalej czas na Caniçal. Jest to mała wioska rybacka o bogatej tradycji religijnej będąca jednocześnie najstarszą parafią na Maderze. Na lokalnym targu znaleźć można wiele gatunków świeżych ryb, a w restauracjach zjeść niedrogi i smaczny lunch (polecamy spróbować dowolnej potrawy z tuńczyka!). Caniçal szczególnie warto odwiedzić we wrześniu, kiedy to w trzeci weekend tego miesiąca odbywa się procesja Nossa Senhora da Piedade w ramach Festa de Nossa Senhora da Piedade. 

My jedziemy jednak jeszcze dalej na wschód, naszym celem jest Ponta de São Lourenço i São Lourenço. Ponta de São Lourenço jest jednym z ostatnich miejsc w Europie, które zostały prawie nietknięte przez człowieka. Jest to miejsce, gdzie oglądamy fantastyczne połączenie skał i morza, które stworzyły razem naturalne arcydzieło. Znajduje się tam Rezerwat Naturalny Ponta de Sao Lourenco. Jest to najbardziej na wschód położony półwysep Madery o długości 9 km i szerokości 2 km, na który składają się również dwie wyspy - Ilheu da Cevada i Ilheu da Ponta de Sao Lourenco. Rezerwat został założony w 1982 roku w celu zachowania jej fauny, flory i dziedzictwa geologicznego.

Photos of Ponta de Sao Lourenco, Funchal
This photo of Ponta de Sao Lourenco is courtesy of TripAdvisor

To właśnie z São Lourenço można się udać na Ilhas Desertas, czyli Bezludne Wyspy. Ilhas Desertas to niewielka grupa 3 niezamieszkanych wysp (pow. 14,21 km², maks. wysokość 488 m n.p.m.), położonych 25 km na południowy wschód od Madery. Są one skaliste i pustynne, od czego pochodzi ich nazwa. Są one sklasyfikowane, jako rezerwat przyrody od 1995 roku, mając unikalne dziedzictwo naturalne wypełnione rzadkimi i endemicznymi gatunkami. Rezerwat Naturalny Wysp Ilhas Desertas składa się z wysp Ilhéu Chao, Deserta Grande i Bugio, a wszystkie one są pochodzenie wulkanicznego. Wyspy te są nie zamieszkane z powodu niesprzyjających warunków i braku świeżej wody. Na wyspach tych zobaczyć można również jedną z ostatnich na świecie kolonii lwów morskich. Cena wycieczki na wyspy Ilhas Desertas to koszt 80€ / osoba, zajmuje ona ok pół dnia. Więcej info na: http://www.portugal-sport-and-adventure.com/sailing-madeira.html

My z São Lourenço udajemy się przez Ribeira Seca, Marocos do miasteczka Portela. Znajdziemy tam nie tylko wspaniały punkt widokowy, ale również jest to doskonała baza wypadowa na pobliskie lewady. Zatem jeśli ktoś ma jeszcze ochotę i czas, polecamy wybrać się na jedną z okolicznych lewad (najsłynniejsza jest do Ribeiro Frio, jednak jej przejście zajmuje ok 3,5 w jedną stronę). Więcej informacji o lewadach można znaleźć tutaj: Spacer po lewadach na Maderze. Z Portelii wybrać się również można lewadą do Porto da Cruz, która w przeszłości była używana przez handlarzy wina.

Photos of Levada Walks, Funchal
This photo of Levada Walks is courtesy of TripAdvisor

Jadąc do ostatniego puntku na naszej mapie zwiedzania wschodniej Madery przejeżdżamy przez Santo António da Serra. Jest to wieś, której popularna nazwa to po prostu Santo da Serra. Znajdziemy tam publiczne ogrody z tarasami, z których rozpościerają się wspaniałe widoki na krajobrazy płaskowyżu Ponta de São Lourenço. Po kilku zdjęciach wsiadamy do samochodu i jedziemy do Camacha. Camacha jto piękna, miała wioska, kilka kilometrów na wschód przez wzgórza od Funchal. Znana ona jest z produkcji jabłek, tańca oraz wciąż żywego folkloru. Czasami nazywana ona jest "wioską twórców koszów", gdyż stanowi ona centrum przemysłu wikiliarskiego na Maderze. Mozna tam kupić meble, kapelusze, ozdoby, naczynia kuchenne, uchwyty do wina i oczywiście ... kosze wszystkich rozmiarach i kształtów. Wizyta w Camacha jest też świetną okazją, by zobaczyć, jak wytwarza się różnego rodzaju rzeczy z wikliny.

Był to ostatni punkt planu naszego kolejnego dnia na Maderze. Wschodnią Madere można uznać za zobaczoną z całym jej różnorodztwem krajobrazów, miast i miasteczek. Powyższy plan dowolnie można zmieniać i modernizować, najważniejsze, by zrobić wszystko, by pobyt na Maderze cieszył nas w pełni. Jutro kolejny dzień zwiedzania Madery i znowu nowe rzeczy!


Zobacz trasę zwiedzania 4 dnia na Maderze na turystycznej mapie Madery i Porto SantoPokaż Turystyczna mapa Madery i Porto Santo na większej mapie

Legenda:
Kolor różowy - trasa pierwszego dnia
Kolor fioletowy - trasa drugiego dnia
Kolor żółty - trasa trzeciego dnia
Kolor jasno niebieski - trasa czwartego dnia
Kolor zielony - trasa piątego dnia
Kolor czerwony - trasa szóstego dnia


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spodobał Ci się przedstawiony pomysł na zwiedzanie Madery? Przygotowałem specjalną wersję przewodnika po Maderze i Porto Santo "Madera i Porto Santo w 7 dni" w formie pliku PDF, który można ściągnąć na swój telefon, tablet lub komputer i zwiedzać Maderę według podanego schematu. Cały przewodnik w jednym miejscu + szereg dodatkowych informacje nie zawartych na tym blogu (m.in. polecane noclegi, dodatkowe atrakcje turystyczne, dokładny opis komunikacji miejskiej, aktualne ceny, informacje praktyczne), a to wszystko zaktualizowane w poł. 2016 roku.


Wielu już zwiedzało Maderę z tym przewodnikiem, a opinie o nim można znaleźć na blogu. Chcesz otrzymać przewodnik, a informacje prezentowane na blogu okazały się pomocne? Przewodnik po Maderze można otrzymać w bardzo prosty sposób - wystarczy wspomóc prowadzenie bloga przez przekazanie darowizny w wysokości 2€ (czyli mniej, niż zapłacisz za dużą kawę i pastel de nata na Maderze), co pozwoli na dalsze prowadzanie bloga oraz tworzenie nowych treści.


Po kliknięciu w powyższy przycisk "Przekaż darowiznę" zostaniesz przekierowany do strony z bezpiecznymi płatnościami systemu PayPal, gdzie możesz wpłacić darowiznę poprzez swoje konto PayPal lub za pomocą karty kredytowej/debetowej. Nie trzeba mieć konta, ani go zakładać, by przekazać darowiznę na prowadzenie bloga. Przewodnik wyślę na Twojego maila w pliku PDF do 48h od momentu przekazania darowizny (informację o niej dostaję automatycznie z systemu PayPal). Pamiętaj proszę jedynie o tym, aby podać podczas procesu transakcyjnego poprawnego maila.

System płatności PayPal to jeden z najbezpieczniejszych systemów płatności w Internecie, z którego korzystają już miliony osób na cały świecie. Więcej o tym systemie można przeczytać tutaj: Czym jest PayPal i jak z niego korzystać? Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje>>> Osoby zainteresowane przekazanie darowizny za przewodnik w tradycyjny sposób przelewem bankowym szczegółowe informacje na ten temat znajdą w zakładce kontakt>>>.  W takim przypadku proszę o maila na adres krzysztof.gierak@gmail.com z potwierdzeniem przelewu.

Cały przewodnik ma ponad 100 stron, a jego próbkę możesz zobaczyć poniżej (wybrane losowo strony):-----------------------------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz