27 czerwca 2012

Ceny w Portugalii w wakacje 2012 - w Porto, Lizbonie i Algarve

Wakacje 2012 w Portugalii? Wspaniały pomysł - świetna zabawa i wypoczynek gwarantowane. Jak natomiast kształtują się ceny w portugalskich sklepach, restauracjach, pubach i stacjach benzynowych w wakacje 2012? Ile średnio zapłacimy za koszyk zakupów w markecie? Zapraszam do sprawdzenia, co ile kosztuje w Portugalii w sezonie 2012.

Jeszcze kilka lat temu panowała opinia, że wakacje, jak i same ceny w Portugalii należą do najdroższych w Europie. Wcale tak nie jest - ceny artykułów spożywczych oraz koszty życia w Portugalii nie odbiegają znacznie od średniej europejskiej, a w niektórych przypadkach są one porównywalne do kosztów życia w Polsce.


Oto jak kształtują się ceny artykułów spożywczych w roku 2012 w Portugalii:
Mleko w kartonie 1l: 0.70 €
Bochenek chleba 500 g: 1.21 € 
Bułka: 0.13 € 
Masło: 1.6 €
Jajka 6 sztuk: 0.89 €   
Żółty ser 1 kg: 5 € 
Salami 1 kg: 4.50 €
Filet z kurczaka 1 kg:5.83 €  
Ryż kilogram 1kg: 1 €  
Jabłka 1 kg: 0.82 €   
Pomarańcze 1 kg: 0.70 €
Banany 1kg: 0.72 €
Ziemniaki 1 kg: 0.74 €   
Sałata 1 główka: 1.04 €   
Woda niegazowana 1,5 l: 0.58 €   
Butelka wina średniej klasy: 3.50 €   
Piwo krajowe 0,33 l: 0.74 €   
Piwo importowane 0,33 l: 1.08 €   
Paczka papierosów (Marlboro):  4.20 €
Paczka tytoniu 25g: 2.60 €
 
Wszystko oczywiście zależy, gdzie dokonujemy zakupów. Najtaniej jest w bardzo popularnych i ogólnodostępnych dyskontach spożywczych, takich jak: Pingo Doce, Mini Preco lub Lidl. Największy portugalska sieć hipermarketów do Continente. Markety te znajdziemy na obrzeżach miast lub w dużych centrach handlowych. Ceny w małych, lokalnych sklepach, na stacjach beznzynowych lub sklepach prowadzonych przez mieszkańców Indii, które są otwarte do 23-24 są droższe. Uwaga: w Portugalii sklepy otwarte całą dobę nie są zbyt popularne. W mniejszych miejscowościach lub na obrzeżach miast raczej na pewno ich nie spotkamy, dlatego warto zaopatrzyć się w potrzebne artykuły wcześniej.

Ceny w restauracjach:
Posiłek dla jednej osoby zawierający zupę, danie główne, napój deser i kawę w małej, lokalnej restauracji dla mieszkańców: 8 €   
Posiłek dla dwóch osób w średniej klasy restauracji: 33.07 €   
Zestaw w McDonalds lub podobnym fast foodzie: 5.65 €   
Piwo lane w restauracji 0,5 l:  2.30 €   
Piwo importowane w restauracji 0,33 l: 2.14 €   
Cappuccino: 1.24 €
Coca Cola/Pepsi 0,33 l: 1.22 € 

Najdroższe restauracje znajdziemy w centrach miast oraz bezpośrednio nad oceanem na turystycznych promenadach. Dlatego jeśli chcemy zjeść również dobrze, a taniej, to poszukajmy małej restauracji, w której stołują się miejscowi. Uważajmy na przystawki w postaci pieczywa, serów, oliwek przynoszonych przed posiłkiem przez kelnera - nie są one bezpłatne, a ich koszt może nas zaskoczyć, restauracja doliczymy nam do rachunku z nich, to co zjedliśmy.

Ceny w pubach zależą również od ich położeniach i charakteru, a czasami również od dnia tygodnia. Ceny piwa zaczynają się od 1,3 € za 0,2l lanego piwa krajowego. W dyskotekach i klubach ceny te są wyższe. Średnio za wstęp do dyskoteki zapłacimy od 5 € wzwyż. Puby zamykane są około godiny 2 nad ranem i wtedy wszyscy udają się do klubów i dyskotek, gdzie zabawa trwa do białego rana.

W Portugalii nie ma problemów z płatnością kartą zarówno w dyskontach, jak i restauracjach. Uważać jedynie musimy na małe lokalne sklepy, gdzie usługa płacenia kartą nie zawsze jest możliwa lub jest też możliwa od określonej kwoty. Walutą obowiązującą w Portugalii jest Euro.

Polecam również:

2 komentarze:

  1. Problemy oczywiście są z płatnością kart. Nie zapłacimy np w Pingo za zakupy do 20E. Nie zapłacimy w McDonald's i wielu innych fast foodow'ych punktach i nie tylko naszą zwykłą Visą czy kredytową bo wymagana jest tutaj ichniejsza multibanco

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do Pingo Doce, to masz rację - jest możliwość płacenia kartą tylko powyżej Euro. Jednak co do problemów z płatnością kartą Visa lub inną karta wydaną przez polskie banki, to nie do końca się zgodzę. Płacę regualarnie karta debetową MasterCard Multibanku lub zwykła Visa WBK w różnych punktach (m.in. McDonalds, Mini Presco, restauracje itp) i do tej pory nie miałem żadnych problemów:) Czasami jedynie niektóre terminale nie obsługują Meastro.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń