11 czerwca 2017

Sao Miguel - Azory | Zwiedzanie wyspy + przewodnik

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach
Zwiedzanie Sao Miguel na Azorach może być proste i przyjemne! W tym poście znajdziecie przewodnik po wyspie Sao Miguel, który obrazuje, jak zwiedzić zachodnią, środkową i wschodnią część wyspy - co warto zobaczyć, na co zwrócić uwagę, które miejsca odwiedzić, jakie najciekawsze atrakcje i zabytki turystyczne zobaczyć. Przewodnik powstał na podstawie mojej wizyty na Sao Miguel i ma formę relacji z wieloma sugestiami i praktycznymi podpowiedziami, które mają być pomocne podczas zwiedzania tej niezwykłej portugalskiej wyspy.

O tym, że wyspa Sao Miguel, jak i całe Azory mnie oczarowały pisałem już kilka razy, a do tej porty powstało kilka tekstów o Azorach dostępnych na moim blogu - m.in. Azory - Sao Miguel: Wypożyczalnie samochodu, polecane hotele, informacje praktyczne >>>, a który to tekst w jednym miejscu zebrał wszystkie najważniejsze informacje praktyczne o Sao Miguel. W tym tekście znajdziecie rozpiskę, w jakiej kolejności zwiedzać wyspą - punk po punkcie - oraz dodatkowo materiały wideo, które powstały z wizyty na Sao Miguel, a także jak zwykle zdjęcia obrazujące ujmujące piękno Sao Miguel. Zdjęcia i wideo zostały umieszczone na blogu dzięki portalowi InfoLizbona.pl, który będzie pomocny dla wszystkich osób, które wybierają się do Lizbony.Przewodnik po Sao Miguel na Azorach - informacje ogólne

Poniższy przewodnik - relacja przedstawiają, jak zwiedzić całą wyspę Sao Miguel z podziałem jej na 3 zasadnicze części: zachodnią, środkową i wschodnią, dzięki czemu zobaczyć można, jak różne są to części wyspy, jak zmieniają krajobrazy, klimat, otoczenie. Przewodnik ten zakłada korzystanie z wypożyczonego samochodu na Sao Miguel - uważam, że jest to rzecz niezbędna na Azorach, gdyż tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zobaczyć całe bogactwo tej wyspy. Więcej o wypożyczeniu samochodu na Azorach pisałem tutaj.

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach

Ile potrzeba czasu na zwiedzanie Sao Miguel?

W moim odczuciu minimum to są cztery dni, aczkolwiek najbardziej optymalny byłby czas 5-7 dni. Mając całe cztery dni na Azorach można je podzielić według następującego planu.

 • 1 dzień na Sao Miguel: Ponta Delgaga - stolica wyspy
 • 2 dzień na Sao Miguel: Zachodnia część wyspy
 • 3 dzień na Sao Miguel: Środkowa część wyspy
 • 4 dzień na Sao Miguel: Zachodnia część wyspy
Można oczywiście spróbować zobaczyć wszytko w 2 dni, jednak musimy wtedy podjąć decyzję o wybiórczym potraktowaniu listy rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Najlepiej zatem mieć 5-7 dni na Azorach, dzięki czemu wszystko można spokojnie zobaczyć oraz skorzystać z szeregu dodatkowych aktywności dostępnych na Sao Miguel, jak np. rejsy na zobaczenia wielorybów oraz delfinów, nurkowanie, trekking po wyspie, wycieczki kulinarne. 

Zwiedzanie Sao Miguel - zachodnia część wyspy

Na początek, po pierwszym dniu w Ponta Delgada, proponuję się wybrać zobaczyć i poznać zachodnią część Sao Miguel. Jest to trasa całodniowa, aczkolwiek na luzie i bez potrzeby spieszenia się lub zwiedzania z zegarkiem w ręku, aby zdążyć w każde miejsce. Spokojnie można się zatrzymać na lunch, zrobić sobie przerwę na kawę lub dłużej porobić zdjęcia. Do pokonania jest ok. 90-100 km po niezbyt trudnych i wymagających drogą, w większości dość dobrze oznakowanych i dostępnych w każdym GPS lub nawigacji. Na zakończenia dnia polecam zrealizować koniecznie ostatni punkt z przedstawionego planu, czyli kąpiel w naturalnych basenach oceanicznych Ponta da Ferraria.

Wideo przedstawiające jak wygląda zwiedzanie zachodniej części Sao Miguel, czego można się spodziewać, jakie widoki zobaczyć lub jak prezentują się poszczególne miejsca na trasie jest dostępne poniżej:


Propozycja trasy samochodowej po zachodniej części Sao Miguel

Ponta Delgada (start) >>> Miradouro do Pico do Carvão >>> Lagoa das Empadadas >>> Miradouro do Pico Paúl >>> Lagoa do Canário >>> Miradouro da Boca do Inferno >>> Vista do Rei >>> Opuszczony hotel >>> Miradouro de Candelária >>> Miradouro do Cerrado das Freiras >>> Lagoa das Sete Cidades >>> miasteczko Sete Cidades >>> Ponta dos Mosteiros >>> centrum miasteczka Mosteiros >>> Ponta da Ferraria >>> baseny naturalne Ponta da Ferraria >>> Ponta Delgada (koniec).

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach

Opis wybranych miejsc z pierwszego dnia zwiedzania Sao Miguel na Azorach:

Punkt widokowy Pico do Carvão - Miradouro do Pico do Carvão | Miejsce to oferuje widok na wzgórza Maciço das Sete Cidades oraz północne i południowe Sao Miguel. Dodatkową atrakcję są widoczne stożki wulkanów.
+ Lagoa Empadadas | To niewielka laguna z dwoma jeziorami, które znajdują się a w dawnych 
raterach wulkanicznych, a otoczone są przez gęstą roślinność charakterystyczną dla regionu Makaronezji. Bardzo licznie w otaczających lasach występuje drzewo iglaste nazywane szydlicą japońską.
Punkt widokowy Usta Piekieł - Miradouro da Boca do Inferno | W mojej opinii jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej wyspie Sao Miguel. Z tego miejsca zobaczyć można laguny Lagoa do Canário, Lagoa das Sete Cidades, Lagoa Rasa i część Povoado das Sete Cidades. Parking samochodowy znajduje się ok. 5 minut spacerem od samego punktu widokowego, który położony jest ok. 730 m n.p.m. W dole najładniej prezentują się jeziora Lagoa Azul i Lagoa Verde (odpowiednio niebieskie i zielone jezioro).
Vista do Rei - Widok Króla | Kolejny punkt widokowy, jeden z najpopularniejszych w tej części wyspy. Z tego miejsca zobaczyć można na pierwszym planie Jezioro Zielone (Lagoa Verde) i dalej Jezioro Niebieskie (Lagoa Azul), a za punktem znajduje się opuszczony hotel. Jeziora mają inne kolory, a jest to zależne od padania słońca na nie, które powoduje, że woda w nich wydaje się innego koloru. To właśnie z tego miejsca można zrobić jedno z tych pocztówkowych, najsłynniejszych zdjęć przedstawiających Azory.


Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach


Opuszczony hotel Monte Palace na Azorach | Jedno z najdziwniejszych miejsc na trasie tego dnia. Hotel Monte Palac został otwarty w latach 70. XX wieku i był wysokie klasy dużym hotelem, ze standardem 5 gwiazdek. Na archiwalnych zdjęciach w Internecie można zobaczyć, jak prezentował się kiedyś ten niezwykły obiekt. Hotel jednak został zamknięty pod koniec XX wieku, a dziś można zobaczyć jedynie to co po nim pozostało. Oglądać można ogromny kompleks, który zobaczyć można od piwnic po sam dach, zachwyca niezwykły hol, klatka schodowa, która w czasach swojej świetności musiała się prezentować okazale, a widok z dachu zapiera dech w piersiach. Wchodząc do środka hotelu należy jednak pamiętać, że robimy to na własną odpowiedzialność, należy również zwrócić uwagę po czym stąpamy oraz na piony dawnych wind, gdzie łatwo spaść. Zdecydowanie jednak warto zobaczyć to miejsce!
Miasteczka Sete Cidades | To niewielkie miasteczko leżące w pobliżu Lagoa das Sete Cidades. Nazwa miasteczka w języku polskim znaczy tyle, co Siedem Miasta. Jest to na codzień bardzo senne i spokojne miasteczko, którego największą atrakcją są dwa wspomniane już wcześniej jeziora (Zielona i Niebieskie) oraz Kościół św. Mikołaja (Igreja de São Nicolau). Jest to neogotycka budowla, z jedną nawą oraz prostym wystrojem. Przed kościołem znajduje się przyjemny park, w pobliżu którego można zobaczyć niewielką Kaplicę Ducha Świętego. Miasteczka Sede Cidades, które liczy niewiele ponad 1000 mieszkańców, jest dobrym miejscem na przerwę na kawę lub lunch.
Miasteczko Mosteiros | Kolejne niewielkie miasteczko w zachodniej części Sao Miguel. Jego nazwa odnosi się to skał u wybrzeży, z których największa ma przypominać klasztor (Mosteiros znaczy po portugalsku klasztory). Głównymi źródłami utrzymania mieszkańców obecnie są połowy oraz rolnictwo. Miasteczka posiada niewielką plażę, skaliste wybrzeże, momentami bardzo malownicze oraz port rybacki.
Ponta da Ferraria | Jest to niezwykłe miejsce przy brzegu oceanu utworzone przez lawę wulkaniczną. Powstały tutaj naturalne baseny termiczne, w których woda jest podgrzewana przez lawę. W basenach można się kąpać, a najcieplejsza woda jest podczas odpływów oceanicznych (pod wieczór głównie, aczkolwiek zawsze warto sprawdzić godziny pływów morskich). Korzystanie z basenów jest bezpłatne, a kąpiel w basenie oceanicznym podczas zachodu słońca może być dla wielu jednym z najlepszych doświadczeń na Azorach. Polecam!

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach


Przewodnik po Sao Miguel - Azory: Środkowa część wyspy

Zwiedzanie środkowej części wysp Sao Miguel to coś dla oka, ciała, smaku i zmysłów. Podczas tej trasy zobaczyć można zarówno najciekawsze miejsca po północnej, jak i południowej stronie środkowej części wyspy.

Jest to trasa dość długa i napięta w atrakcje i miejsca do zobaczenia, dlatego śmiało można ją rozbić na dwa dni, jeśli ktoś lubi zwiedzać i poznawać nowe miejsca wolniej. Jeśli jednak nie mamy tyle czasu na Azorach, to przedstawiony plan zwiedzania można zrealizować w jeden dzień - w myśl zasady "zwiedzać przyjemnie, ale trzymać się planu dnia". Do przejechania jest ok. 120-140 km, a drogi są jasno oznakowane i czytelna. Jedyne trudności można sprawiać parkowanie w sezonie letnim przy parku Caldeira Velha oraz przy Parque Terra Nostra - warto jednak w tym miejscu pamiętać, że przed wejściem do Poça da Dona Beija znajduje się duży bezpłatny parking.

Zobaczcie, jak wygląda zwiedzanie środkowej części Sao Miguel - jakie atrakcje będą na Was czekać, czego się spodziewać, jak wygląda trasa i dlaczego nie możemy pominąć odwiedzenie tej części Sao Miguel będąc na Azorach! Oto wideo, które powstało na podstawie przedstawionej poniżej trasy samochodej:


Zwiedzanie środkowej części Sao Miguel - trasa i ciekawe miejsca:

Ponta Delgada (start) >>> Plantacja ananasów Ananases A Arruda w Fajã de Baixo >>> Fabryka porcelany w Lagoa >> Kaplica Nossa Senhora Do Monte >>> Miradouro do Monte Santo >>> Klasztor św. Franciszka w Vila Franca Do Campo >>> Kaplica Matki Boskiej Pokoju oraz Miradouro da Nossa Senhora da Paz >>> centrum Vila Franca Do Campo i Igreja de S. Miguel Arcanjo >>> Miradouro da Lagoa do Fogo >>> Miradouro da Bela Vista >>> wodospad i park Caldeira Velha >>> wodospad Salto do Cabrito >>> Fábrica De Licores - A Mulher de Capote >>> Praia do Areal de Santa Bárbara >>> centrum miejscowości Ribeira Grande >>> Miradouro de Santa Iria >>> plantacje i fabryka herbaty Chá Gorreana >>> Parque Terra Nostra >>> gorące źródła w Poça da Dona Beija >>> Ponta Delgada (koniec).

Opis wybranych miejsc z przewodnika po środkowej części Miguel na Azorach:

Plantacja ananasów Ananases A Arruda w Fajã de Baixo | Tak, na Azorach rosną ananasy, a właśnie ananasy z Azorów są bardzo cenione przez większość Portugalczyków. Będąc na Sao Miguel warto odwiedzić jedną z licznych plantacji ananasów, gdzie można zobaczyć, jak one rosną i wygląda proces ich uprawy. Najsłynniejszą plantacją jest właśnie Plantação A. Arruda (Adres: Rua Doutor Augusto Arruda, Fajã de Baixo, 9500-454 Ponta Delgada, Portugalia; codz. 9.00-18.00; bezpł.). Uprawa ananasów na Azorac sięga jeszcze XIX wieku, kiedy to ananasy zostały tutaj sprowadzone z Ameryki. Dziś na plantacji Ananases A Arruda zobaczyć można szklarnie, w których utrzymywana jest odpowiednia temperatura i w których podpatrzeć można ananasy na różnym etapie rozwoju. Zwiedzanie plantacji jest bezpłatne, a wchodząc dostaniemy bezpłatne materiały informacyjne opisujące proces produkcji ananasów oraz historię plantacji. Wychodząc warto zwrócić uwagę na sklep z pamiątkami, gdzie można dostać doskonałe likiery z ananasów, smaczny sos piri piri z ananasem lub zakupić inne pamiątki z ananasami w roli głównej. 
Fabryka ceramiki Fábrica de Cerâmica Vieira (Adres: Rua das Alminhas 12, Lagoa, Portugalia; zima: pn.-pt. 8.00-12.00 i 13.00-17.00, sb. 900-12.45, lato: pn.-pt. 9.00-12.00 i 13.00-18.00, sb. 9.00-12.45; bezpł.) | Jest to jedna z najsłynniejszych fabryk ceramiki na Azorach, w które do dziś produkuje się różnego rodzaju rzeczy - kafle azulejos, ceramikę użytkową i ozdobną. Zwiedzając fabrykę możemy zobaczyć m.in. proces ręcznego zdobienia ceramiki, jej wypalnia, czy wcześniej modelowania i tworzenia. Jest to jednocześnie świetne miejsce, by zakupić oryginalną ceramikę Made in Azores.

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach

+ Kaplica Matki Boskiej ze świętego wzgórza - Ermida de Nossa Senhora do Monte Santo | Jest to przepiękna niewielka kaplica w biało-niebieskich kolorach zlokalizowana na szczycie wzgórza, a tuż obok niej znajduje się ładny punkt widokowy Miradouro do Monte Santo. Kaplica powstała w miejscu, w którym to według legendy dziewczyna Maria Joana Tavares do Canto miała objawić się Matka Boska. Kaplica ma heksagonalny kształt, a w jej wnętrzu znajduje się figura obraz przedstawiający Matkę Boską.
+ Klasztor św. Franciszka (Convento de São Francisco) i centrum miasteczka Vila Franca do Campo | Sam klasztor pierwotnie powstał w XVI wieku, a w XVIII wieku pełnił on bardzo ważną rolę oświatową dla mieszkańców całej wyspy. W XIX wieku mnisi zostali wydaleni z klasztoru. W 1991 roku dawny klasztor został zaadaptowany na hotel (cena noclegu 100-130€/noc), a jego wnętrzach dalej zachowały się niewielkie urokliwe krużganki, dostępne jednak tylko dla gości hotelowych. Do dzisiaj jednak zachwyca zewnętrza bryła klasztoru. Sama miejscowość Vila Franca do Campo posiada niewielkie, ale urokliwe centrum. Warto w nim zobaczyć szczególnie Kościół Michała Archanioła (Igreja de S. Miguel Arcanjo), który jest uważany za najstarszy na wyspie. Prosty i surowy z zewnątrz, w środku zachwyca swoim wystrojem. Tuż obok znajduje się Kościół Dobrego Jezusa ze Skały (Igreja do Bom Jesus da Pedra) z przepiękną fasadą wykonaną w neomanuelińskim stylu. 

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach

+ Punkt widokowy Matki Boskiej Pokoju (Miradouro da Nossa Senhora da Paz) i Kaplica MB Pokoju (Ermida de Nossa Senhora da Paz) | Warto krętą drogą z centrum  Vila Franca do Campo podjechać na szczyt wzgórza, na którym znajduje się Kaplica Matki Boskiej Pokoju. Pochodzi ona z XVIII wieku i miała powstać na miejscu groty, w której odnaleziono według legendy obraz Matki Boskiej. Prowadzą do niej przepiękne kaskadowe schody z panelami z płytek azulejos, a z góry rozpościera się bardzo ładny widok na całe centrum oraz na wyspę Ilhéu de Vila Franca, która powstała w kraterze dawnego wulkanu. Obecnie na wyspie znajduje się rezerwat Reserva Natural do Ilhéu de Vila Franca, a liczba turystów jest limitowana tylko do 400/dzień. 
+ Punkt widokowy Piękny Widok - Miradouro da Bela Vista | Niewielkie, ale warto odwiedzenia punkt widokowy, który pozwala spojrzeć na całą północną stronę wyspy. Jadąc w to miejsce warto zatrzymać się wcześniej na punkcie widokowym Miradouro da Lagoa do Fogo, z którego mamy widok na największe jezioro na wyspie - Lagoa do Fogo.
+ Park Caldeira Velha (Adres: Estrada Regional da Lagoa do Fogo, Ribeira Grande, Portugalia; XI-II 9.00-17.00, III-V i X 10.00-18.00, VI-IX 9.00-20.30; 2€/os. dorosła, 1€/dzieci, seniorzy, studenci) | Jest to rezerwat biosfery, w którym zobaczyć można bujną roślinność charakterystyczną dla tego regionu, wśród której poprowadzono ścieżki dla odwiedzających prowadzące w różne punkty parku. Największą atrakcją jednak jest możliwość kąpieli w gorących źródłach, które tworzą naturalne baseny, wodospady oraz kanały - warto zatem wziąść ze sobą strój kąpielowy. Dodatkowo zobaczymy baseny z wrzącą wodą i charakterystycznym zapachem siarkowodoru. W parku działa dodatkowo centrum interpretacyjne (Centro de Interpretação Ambiental da Caldeira Velha), które wyjaśnia historię wulkaniczną tego terenu, pokazuje jak powstają gorące źródła lub wypływy z bulgotającą wodą, a także posiada ekspozycję nt. flory tego regionu. W mojej opinii jest to świetne miejsce na odpoczynek, jak i lepsze poznanie historii geologicznej tego niezwykłego miejsca. Bardzo często przed wejściem działa niewielki kiosk obwoźny, w którym można kupić lekkie snacki lub napoje. W sezonie jednak może być problem z parkowaniem samochodu w okolicy wejścia do Caldeira Velha.

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach

+ Fabryka likierów Fábrica De Licores - A Mulher de Capote (Adres: Rua do Berquó 12, Conceição, 9600-542 Ribeira Grande, Portugalia; pn.-pt. 9.00-18.00; bezpł.) | Jest to miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią kosztować lokalnych wyrobów alkoholowych. Fabryka likierów A Mulher de Capote na Azorach powstała w 1936 roku i specjalizuje się w produkcji regionalnych likierów, brandy oraz innych alkoholi wykorzystując stare, sprawdzone przepisy. Najsłynniejsze produkty fabryki to Passion Fruit Liqueur Ezequiel (likier z marakui 20%), Queen of the Islands Cream Liqueur (likier 16%), Galego’s Lemon Liqueur Ezequiel (likier cytrynowy 20%), Goshawk Gin Passion Fruit (gin z marakui 40%), Bagaceira (rodzaj brandy 40%) lub D’Abelha Honey Liqueur (likier miodowy 36%). Fabrykę zwiedza się dość szybko, a na zakończeniu zwiedzania jest możliwość degustacji alkoholi w niej produkowanych oraz zakupu poszczególnych trunków.
+ Miasto Ribeira Grande | Ribeira Grande jest jednym z większych miast na Sao Miguel. Warto zobaczyć nie tylko urokliwe centrum z przyjemnym placem głównym, ale jeśli mamy więcej czasu to zaciekawić nas może również Muzeum Emigracji Mieszkańców Azorów (Museu da Emigração Açoriana), Centrum Sztuki Współczesnej Archipelag (Arquipélago - Centro de Artes Contemporâneas), czy Muzeum Tytoniu (Museu de Tabaco da Maia) prezentujące historię uprawy tytoniu na wyspie. W centrum miejscowości znajduje się kilka lokalnych restauracji oraz ciekawy Kościół MB Gwiazdy (Igreja de Nossa Senhora da Estrela) z wieżą wykonaną ze skał wulkanicznych. 

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach

+ Punkt widokowy św. Irii - Miradouro de Santa Iria | Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na północy Sao Miguel. Rozpościera się w niego wspaniały widok na ocean oraz zielone pola całego północnego wybrzeża. 
+ Plantacja herbaty na Azorach Cha Gorreana - Fábrica de Chá Gorreana (Adres: Plantações de Chá Gorreana, Gorreana – 9625-304 Maia, São Miguel – Açores Portugalia; pn.-pt. 8.00-19.00, sb.-nd. 8.00-18.00; bezpł.) | Fabryka herbaty Cha Gorreana powstała w 1883 i jest najstarszą działają w Europie plantacją i fabryką herbaty. W fabryce znajduje się niewielkie muzeum pokazujące historię tego miejsca, które można bezpłatnie zwiedzić, a na końcu jest możliwość degustacji herbaty uprawianej na okolicznych plantacjach i sprzedawanej w fabryce. Oczywiście do degustacji jest podawna herbata najniższej jakości, ale mimo to jest to ciekawe doświadczenie. Te najlepsze herbaty produkowane w Cha Gorreana można zakupić w sklepiku - może to być świetna pamiątka z Azorów. Koniecznie jednak warto się wybrać na okoliczne plantacje herbaty. Ciekawy może być Szlak Herbaty (Rota do Chá), która biegnie przez okoliczne pola herbaciane. 
+ Baseny i źródła termalne Poça da Dona Beija (Adres: Lomba Das Barracas, 9675-044 Furnas, Portugalia; codz. 7.00-23.00; 4 €) | Jest to kompleks naturalnych basenów z wodą termalną, które temperatura może sięgać nawet 40C. Dobra miejsce na odpoczynek i chwilę relaksu. Dużym plusem jest to, że źródła są otwarte do późnych godzin, dzięki czemu jest to idealne miejsce na relaks po całym dniu. Efektownie podświetlone, posiadają prysznice i przebieralnie. Baseny mają różną głębokość, dzięki czemu jest to również dobre miejsce dla rodzin z dziećmi.

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach

Jeśli ktoś dysponuję większą ilością czasu na zwiedzanie Sao Miguel, to polecam powyższą trasę rozłożyć na dwa dni, co pozwoli więcej czasu spędzić w gorących źródłach lub na plażach na Sao Miguel (polecam plaże na północy m.in. Praia do Areal de Santa Bárbara). Warto również zajrzeć do miejscowości Furnas, by spróbować słynnego dania z Sao Miguel, tj. Cozido nas Furnas - jest to rodzaj potrawy jednogarnkowej, na którą składają się różne rodzaje mięs, ziemniaki, kapusta, marchewka, przyprawy. To wszystko jest wkładane do garnków lub glinianych form, które następnie są opuszczane w głąb ziemi, w której zostają kilkanaście godzin i są gotowane, dzięki naturalnemu ciepłu. Po kilkunastu godzinach potrawa jest wyciągana i podawana na talerzu, z racji tego, że jest gotowana wewnątrz ziemi, gdzie znajdują się różne gazy, w tym m.in. siarkowodór, może ona czasami na talerzu pachnieć dość charakterystycznie. Warto jednak spróbować tej potrawy, gdyż jest to jedna z najbardziej charakterystycznych potraw dla Sao Miguel.

Sao Miguel - przewodnik po wschodniej części wyspy

Wschodnia część wyspy Sao Miguel jest najmniej turystyczna i jednocześnie najmniej tam turystów, jednak w żaden sposób nie umniejsza to pięknu tej części Sao Miguel. Zobaczymy w tej części wyspy zapierające dech w piersiach wodospady, przepiękne punkty widokowe oraz małe senne miasteczka.

Trasa jest bardzo łatwa i bez trudu uda się ją zrealizować w ciągu jednego dnia. Do przejechania jest ok. 100 km z punktem startu/końca w Ponta Delgada. Jest czas zarówno na lunch lub dobrą kolację oraz podziwianie widoków, dzięki nie trzeba się spieszyć i w każdym z miejsc można spędzić trochę czasu.

Poniższe wideo prezentuje, jak wygląda trasa zwiedzania wschodniej części wyspy oraz pokazuje, jakich widoków można się spodziewać. Czy warto wybrać się na zwiedzanie wschodniej części wyspy? Mam nadzieję, że te wideo Was do tego przekona:


Zwiedzanie wschodniej części Sao Miguel - trasa i ciekawe miejsca:

Ponta Delgada (start) >>> Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões >>> Nordeste i jeden z najpiękniejszych mostów na wyspie >>> Miradouro da Ponta do Arnel i widok na Farol do Arnel >>> Miradouro da Vista dos Barcos >>> Reserva Florestal de Recreio da Cancela do Cinzeiro >>> Miradouro do Pico Bartolomeu >>> Miradouro da Ponta da Madrugada >>> Praia da Povoação >>> Ponta Delgada (koniec)

Opis wybranych miejsc ze wschodniej części Sao Miguel:

+ Park Naturalny Caldeirões - Parque Natural dos Caldeirões | Jest to obszar objęty ochroną krajobrazową ciągnący się wzdłuż Ribeira dos Caldeirões na zboczach wzgórz Serra da Tronqueira. Największe wrażenie robi duży wodospad, który gości na wielu pocztówkach z Azorów. Cała przestrzeń parku jest dobrze przygotowana pod względem ruchu turystycznego - znajduje się tutaj niewielkie muzeum etnograficzne, odrestaurowane młyny wodne, z których część pełni funkcję obiektów noclegowych, są wydzielone ścieżki oraz przyjemna kawiarnia.
+ Miasteczko Nordeste | Małe miasteczko o bardzo urokliwym centrum. Warto zobaczyć piękny most Ponte dos Sete Arcos, który został wybudowany w 1884 roku i składa się siedmiu łuków, których najwyższy ma 13 metrów wysokości. Pod mostem znajduje się kolorowy ogród. Tuż obok mostu zlokalizowany jest Kościół św. Jerzego (Igreja da Matriz de São Jorge) pochodący z końcówki XVIII wieku. Kościół posiada typową dla regionu zdobioną fasadę oraz proste, barokowe wnętrze. Osoby mające więcej czasu mogę odwiedzić Muzeum Miejskie Nordeste (Museu Municipal do Nordeste) prezentujące kolekcję etnograficzną związaną z regionem.

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach

+ Punkt widokowy Miradouro da Ponta do Arnel | Z tego miejsca widać przepiękny widok na całe północne wybrzeże Azorów, a najładniej prezentuje się zlokalizowana przy wybrzeżu latarnia morska Farol da Ponta do Arnel - pierwszą latarnię morską wybudowaną na Sao Miguel, która została zainaugurowana w 1876 roku. Obok latarni znajduje się bardzo mały port rybacki, w którym zobaczyć można kilka rybackich łodzi. 
+ Rezerwat florystyczny Reserva Florestal de Recreio da Cancela do Cinzeiro | Park o powierzchni ponad 10 ha utworzony w 1960 roku. Posiada wydzielone ścieżki spacerowe, plac zabaw dla dzieci, a zobaczyć w nim można różne endemiczne gatunki roślinności charakterystyczne dla Azorów. Bardzo spokojne i małe turystyczne miejsce w tej części wyspy.

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach

+ Punkt widokowy Miradouro do Pico Bartolomeu | Prowadzi do niego bardzo malownicza droga, na końcu której czeka na nas widok na całe wschodnie wybrzeże Sao Miguel. Dobrze trafić na dobrą pogodę! Nam się niestety to nie udało, więc musieliśmy się zadowolić tylko częściowym widokiem za chmur. Punkt znajduje się na wysokości 887 m n.p.m. i bardzo dobrze z niego widać makaronezyjskie lasy wawrzynolistne.
+ Plaża Praia da Povoação i miasteczko Povoacao | Jest to jedno z najstarszych miasteczek na Sai Miguel, gdyż to właśnie w tym miejscu rozpoczęła się kolonizacja wyspy w 1427 roku. Miasteczko zostało potężni zniszczone podczas trzęsienia ziemi z 1935 roku. Dziś zachwyca swoim spokojem, kilkoma dobrymi restauracja oraz niewielką plażą - Praia da Povoação z ciemnym wulkanicznym piaskiem. Warto zobaczyć Muzeum Pszenicy (Museu do Trigo de Povoação) z kolekcją poświęcona osadnictwu i rolnictwu w tym regionie. 

Sao Miguel Azory przewodnik polski zwiedzanie co warto zobaczyc trasy zabytki i atrakcje turystyczne polecane miejsca Sao Miguel na Azorach

O tym, gdzie zarezerwować nocleg wybierając się na Sao Miguel lub na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu na Azorach pisałem w tekście: Azory - Sao Miguel: Wypożyczalnie samochodu, polecane hotele, informacje praktyczne. Można również skorzystać z wyszukiwarek dostępnych poniżej, które prezentują najlepsze i polecane noclegi na Azorach + opcje wypożyczenia samochodu na Sao Miguel:

 • Wyszukiwarka noclegów portalu booking.com
Booking.com
Polecam również:

4 komentarze:

 1. witam, wlasnie wybieramy sie na Azory 29.05.2018. strona internetowa bardzo sie przydala w planowaniu naszej wyprawy - duzo przydatnych informacji, wszystko super pogrupowane, ... lepszego miejsca do szukania informacji nie moge sobie wyobrazic. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że przygotowane tekst są pomocne.

   Życzę udanego wyjazdu na Azory i zakochania się w tym miejscu, tak samo, jak i ja!

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Dziękuję za publikację, bardzo pomocna w zwiedzaniu wyspy. Pozdrawiam Beata

  OdpowiedzUsuń
 3. właśnie przyszedł 4 dniowy sztorm, opis atrakcji niewymagających marszu w górach ratuje sytuację

  OdpowiedzUsuń