29 czerwca 2012

Najlepsze lotniska na świecie 2012 [Zdjęcia]

Prestiżowa organizacja zrzeszająca przedstawicieli branży lotniczej - Skytrax - ogłosiła wyniki konkursu na najlepsze porty lotnicze na świecie. Wyłoniono je na postawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród 12 milionów pasażerów z całego świata. Nie zdziwi pewnie nikogo fakt, że czołówkę zdominowały lotniska z Azji.

Niestety nie znajdziemy w zestawieniu polskich lotnisk. Pierwszą pozycję zajęło lotnisko w Seulu (ICN), a wśród najlepszej piątki znalazł się tylko jeden port lotniczy z Europy - na czwartej pozycji uplasował się Amsterdam (AMS).


Za najlepsze lotnisko na świecie w 2012 roku uznano Incheon International Airport w Seulu (ICN) - to główny międzynarodowy port lotniczy w Korei Południowej. Ten tytuł przypadł mu w udziale po raz drugi (pierwszy raz zdobył go w 2009 roku). Jest to największy port lotniczy w Korei i jeden z największych węzłów przesiadkowych w Azji. Lotnisko to jest położone na wyspie zlokalizowanej przy zachodnim wybrzeżu i jest połączone z lądem austostradą, która łączy także lotnisko Seul-Inczohn z portem lotniczym Seul-Gimpo. Oba lotniska są ze sobą połączone koleją i metrem. 


Najlepsza piątka w zestawieniu za 2012 rok wygląda następująco:
1. Port lotniczy Seul-Inczhon (Korea Południowa)
2. Port lotniczy Singapur-Changi (Singapur)
3. Port lotniczy Hongkong (Hongkong)
4. Port lotniczy Amsterdam-Schiphol (Holandia)
5. Pekiński Międzynarodowy Port Lotniczy (Chiny)

W 2011 roku na pierwszej pozycji było lotnisko w Hong Kongu, jednak w tegorocznym rankingu spadło ono o dwa miejsca w dół. Na drugim miejscu uplasował się Singapore Changi Airport obsługujący średnio około 44 milionów pasażerów rocznie. Ciekawostką jest to, że lotnisko to posiada zaplecze rekreacyjne obejmujące między innymi basen, otwarte ogrody i kino.


Jeśli chodzi o europejskie porty lotnicze, to na czwartej pozycji znalazło się lotnisko Amsterdam Schiphol oraz na szóstej Munich Airport, a siódmej Zurich Airport, który zajął pierwsze miejsce wśród najlepszych portów lotniczych, które obsługują od 20 do 30 milionów pasażerów.


Europa zdecydowanie jest liderem wśród portów lotniczych obsługujących przewoźników nisko kosztowych, zestawienie pierwszej piątki w tej kategori wygląda tak:
1. Port lotniczy Londyn-Stansted (Wielka Brytania)
2. Port lotniczy Londyn-Luton (Wielka Brytania)
3. Port lotniczy Bruksela-Charleroi (Belgia)
4. Kuala Lumpur LCCT (Malezja)
5. Port lotniczy Frankfurt-Hahn (Niemcy)

Pełny ranking zobaczyć można tutaj

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz