21 czerwca 2012

Przewodnik po Portugalii: Madera - plaże, zabytki, kurorty, turystyka [Mapa + Zdjęcia]

Madera nie przypadkowo nazywana jest "perłą Atlantyku" - ta nie zwykła wyspa położona jest bliżej Afryki, niż wybrzeży Europy, a według legendy powstała ona w miejscu, w którym Bóg pocałował ocean. Jeśli spojrzeć na turystyką w Portugalii, to Madera jest jednym z jej filarów - nie przypadkowo.

Madera przyciąga podzwrotnikowym klimatem, śródziemnomorską atmosferą objawiająca się w architekturze, licznymi zabytkami, wspaniałymi krajobrazami i kraterami wulkanicznymi, a także ciemnymi wulkanicznymi plażami, które stanowią nie lada atrakcję dla turystów.  Zapraszam do kolejnej części Przewodnika po Portugalii - tym razem na bajeczną wyspę Madera. Wcześniej ukazały się w nim teksty poświęcone Lizbonie, Wybrzeżu Lizbońskiemu oraz AlgarveZobacz i pobierz całkowicie za darmo przewodnik "Madera i Porto Santo w 7 dni - dzień po dniu" ilustrowany wieloma zdjęciami z mnóstwem informacji praktycznych (m.in. na temat komunikacji miejskiej, wypożyczenia samochodu lub aktualnych cen). Czytaj więcej: Madera - Zwiedzanie, atrakcje, opinie, pogoda, relacja [Darmowy przewodnik na wakacje]
Wyspa ta wciąż pozostaje dla wielu nie odkryta, jak sama Portugalia, lecz Madera to wyspa szczególna ze względu na bujną roślinność, niezliczoną ilość gatunków kwiatów, rozległe, zielone doliny, wspaniałe lasy i górskie krajobrazy oraz  łagodny klimat określany mianem "wiecznej wiosny", który gwarantuje dobre samopoczucie i stałe temperatury oscylujące w okolicach 22°C. To właśnie dzięki tym czynnikom wykształciły się wspaniałe lasy wawrzynowe wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Madera to nazwa zarówno wyspy, jak i niewielkiego archipelagu zaliczanego Makaronezji, który jest regionem autonomicznym Portugalii. Wyspy leżą we wschodnie części Oceanu Atlantyckiego, 570 km na zachód od wybrzeży Maroka i ponad 1000 km od wybrzeży Portugalii. Archipelag Madery składa się z głównej wyspy Madera (port. Madeira), wyspy Porto Santo w otoczeniu kilku małych wysepek (Baixo, Ferro, Fora, Cima), która leży na północny wschód od Madery oraz trzech małych i wąskich wysepek Ilhas Desertas (Chāo, Deserta, Bugio), które leżą na południowy wschód od Madery. Porto Santo leży niecałe 40 km od Madeiry, a Ilhas Desertas około 20 km. Do tego należy dodać kilka niewielkich skalistych wysepek przybrzeżnych.


Pokaż Przewodnik po Portugalii: Madera - plaże, zabytki, kurorty, turystyka [Mapa + Zdjęcia] na większej mapie

Madera jest największą wyspą archipelagu o powierzchni 741 km², długości 57 km (z zachodu na wschód), szerokości 22 km w najszerszym miejscu i długości wybrzeża około 140 km. Madere cechuje umiarkowanie rozwinięta linia brzegowa, gdzie występują łagodne i szerokie zatoki. Na głównej wyspie można wyróżnić długi, wąski i skalisty półwysep w jej wschodniej części, zakończony przylądkiem Punta de Sāo Laurenço, którego przedłużeniem jest maleńka wysepka Vermela Fora. Wybrzeże wszystkich wysp archipelagu jest skaliste, dotyczy to szczególnie skalistych wysp Desertas. W wielu miejscach występują wysokie wybrzeża klifowe. Przylądek Cabo Girão na południowym wybrzeżu Madery, pomiędzy miastami Funchal na wschodzie i Câmara de Lobos na zachodzie, ze swą wysokością 580 m należy do najwyższych klifów Europy. Tylko na terenach miejskich znajdują się niewielkie odcinki plażowe i nabrzeża portowe. W wielu miejscach wybrzeże jest górzyste, gdzie zbocza gór sięgają oceanu.


Swoją nazwę wyspa zawdzięcza walorom przyrodniczym i odkryciu jej przez żeglarza Joao Goncalves, który nazwał ją wyspą drewna - ilha da madeira. W starożytności archipelag znany był Fenicjanom, jednak niezamieszkany. Na pewno był widywany przez średniowiecznych żeglarzy już w XIV w. Odkryli i opisali go wspomniany już Portugalczycy Joao Gonçalves oraz Tristão Vaz Teixeira i Bartolomeu Perestrelo, których gwałtowny sztorm zagnał w 1418 roku na Pôrto Santo. Pierwsi na Maderze osiedlili się właśnie Portugalczycy, choć przez lata historii, wyspa była również we władaniu Hiszpanów, a następnie Brytyjczyków (w latach 1580-1640 wraz z Portugalią Madera wchodziła w skład Hiszpanii, a w 1801 i w latach 1807-1814 była pod zarządem brytyjskim). W 1932 roku na wyspie wybuchła rebelia przeciw lizbońskiej dyktaturze generała Carmony, a od 1 lipca 1976 Madera stanowi region autonomiczny.

Sezon turystyczny trwa na Maderze cały rok  - nie bez powodu wyspa nosi miano "wiecznej wiosny" -  temperatura przez większość miesięcy oscyluje koło 22°C w ciągu dnia i raczej nie spada poniżej 20°.  Nieco bardziej chłodna jest północna część wyspy i bardziej wietrzna, południe charakteryzuje się cieplejszym klimatem. Podobnie ma się sytuacja z opadami - na północny więcej, na południu mniej. Jeśli chodzi o temperaturę wody, to ze względu na wpływ ciepłych prądów oceanicznych w lecie ma średnią temperaturą 22°C, natomiast w zimie 18°.


Stolicą wyspy jest portowe miasto Funchal. Miasto jest pełno kwitnących kwiatów, ekskluzywnych hoteli i apartamentów, bujnych ogrodów oraz ciekawych zabytków. Funchal jest położone w centrum szerokiej zatoki na południu wyspy, a przez wielu określane jest, jako "mała Lizbona". Miasto posiada okazałą promenadę, idealną na długie spacery, oraz okazały ogród botaniczny, w którym znaleźć można wiele różnych gatunków egzotycznych roślin. Na wzgórzu nad miastem położony jest par Santa Catarina, z którego rozciąga się wspaniały widok na cała zatokę. Centrum miasta to przede wszystkim urokliwe uliczki pełne barów i restauracji serwujących specjały kuchni portugalskiej. Z zabytków warto zobaczyć m.in.  klasztor Santa Clara, XV-wieczny kościół Sao Paulo czy katedrę. Zainteresować również może Muzeum Sztuki Sakralnej prezentujące sztukę portugalską w postaci rzeźb, posągów i przedmiotów codziennego użytku. Kolejką liniową można wjechać na wzniesienie Monte, gdzie wśród pięknych widoków można zwiedzić kościół Nossa Senhora de Monte kryjący grobowiec Karola I – ostatniego cesarza dynastii Habsburgów. Funchal posiada trzy wydzielone plaże: Lido, Ponta Gorda i Berreirinha. Na granicy miasta znajduje się kamienista plaża Praia Formosa, z której jest doskonały widok na skalisty przylądek Cabo Girao.


Machico to zabytkowy kurort, który położony jest nad oceanem, wśród tropikalnych owoców, kwiatów i malowniczych wzgórz. Wybrzeże Machico jest pełne małych zatok idealnie nadających się do kąpieli i nurkowania z maską. Centrum kurortu to  przede wszystkim interesująca architektura, wyśmienite restauracje oraz charakterystyczna fontanna Sao Roque charakteryzująca się orientalnym wyglądem. Trójkątny plac Largo do Municipio sąsiaduje z XV-wiecznym kościołem i ratuszem miejskim. Co jest ważne - w kurorcie można wypoczywać na jednej z niewielu na wyspie piaszczystych plaż.


Canico jest jednym z największych na Maderze centrów turystycznych z doskonałymi hotelami o różnym standardzie, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. W kurorcie tym znajdziemy wartą zobaczenia XV-wieczną katedrę z manuelińskimi zdobieniami czy wspaniały pałac Sao Lourenco pełniący funkcję fortecy.  W obrębie Canico znajdują się tylko kamieniste plaże - najładniejsze znajdziemy przy malowniczym cyplu Ponta do Garaju lub kamienistym pasie wybrzeża na zachodzie kurortu.

Camara de Lobos to przyjemny kurort ze specyficzną, rybacką atmosferą. Otoczony przez wzgórza, dzięki czemu jest to idealne miejsca dla osób lubiących spacerować i raczej aktywny wypoczynek. Turyści mają do dyspozycji niewielką, wulkaniczną plażę i kilka obiektów sportowych.


Porto Moniz słynie przede wszystkim ze skalnych, wulkanicznych basenów, o które rozbijają się oceaniczne fale. Jest to niewielka miejscowość z skromną bazą hotelową, jednak dobrze przystosowaną do obsługi ruchu turystycznego. Raj dla zaawansowanych żeglarzy i surferów, dzięki wodą, które wymagają sporo umiejętności, aby uprawiać na nich te dyscypliny sportowe. 

Ponta Do Sol jest położone na wzgórzach, dzięki czemu wybudowane hotele oferują wspaniałe widoki na ocean. Miasteczko to słynie z wulkanicznych plaż oraz wąskich uliczek doskonale nadających się do spacerów oraz kilku dobrych tawern.

Sao Vicence jest nie dużym kurortem turystycznym nie daleko którego znajdziemy okazałe i wspaniałe klify. Rozbudowana baza hotelowa, jak na rozmiar kurortu. Największą lokalną atrakcją turystyczną jest zespół jaskiń Grutas de Sao Vicence i centrum wulkaniczne.


Aktywny wypoczynek na Maderze? Oczywiście! Na wyspie znajdziemy świetne warunki do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu, surfingu i kitesurfingu (najlepsze warunki w Jardim do Mar, Paul do Mar i Sao Vicence), niemniej turyści specjalizujący się w tych dyscyplinach muszą uważać na silne wiatry wiejące szczególnie na północy wyspy.  W kilku miejscach na wyspie można wypożyczyć konie i w ten sposób zwiedzać wyspę. Profesjonalni przewodnicy zabierają turystów na przejażdżki jeepem, a jeżeli ktoś potrzebuje mocnych wrażeń może spróbować sił w paralotniarstwie. Madera to również świetne miejsce do uprawiania trekkingu (najlepsze tereny znajdują się w północnych i środkowych pasmach górskich wyspy) i piesze wędrówki po malowniczych wzgórzach i dolinach. Dużą popularnością cieszy się również kanioning i wspinaczka wysokogórska, która obfituje w niezapomniane widoki, szczególnie gdy zdobywa się centralne wzniesienia lub klify.

Komunikacja na wyspie jest  dobrze rozwinięta i dociera we wszystkie najważniejsze miejsca. Nie ma problemu z drogami, które są zadbane i bez dziur, jednak są one bardzo kręte, dlatego trzeba uważać.  Dobry i polecanym pomysłem na zwiedzanie wyspy jest wypożyczenie samochodu - polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, a ceny i wybór aut zależne są od tego, czy wypożyczamy w mieście, czy w niewielkim ośrodku wczasowym. Zobacz teksty: Madera - wypożyczenie samochodu lub skutera: ceny i spis wypożyczalni samochodów [Przewodnik po Maderze]Madera i Funchal: Komunikacja miejska - autobusy: rozkład jazdy, ceny, bilety, informacje [Mapa]


Plaże na Maderze są pochodzenia wulkanicznego, tylko niektóre hotele mają prywatne, piaszczyste plaże. Wulkaniczna wyspa dysponuje zazwyczaj kamienistymi i żwirowymi plażami o ciemnym zabarwieniu. Najlepsza, piaszczysta plaża znajduje się w kurorcie Manchico, natomiast najlepsze wydzielone kąpieliska Praia de Sao Tiago, Praia Formosa, Praia dos Namorados czy Praia Nova znajdują się w sąsiedztwie Funchal.  Wielu turystów wybiera się na pobliską wyspę Porto Santo z przyjemną, piaszczystą, kilkukilometrowa plażą. Promy na tą wyspę kursują bardzo często, zatem nie będziemy mieli żadnych trudności, aby się na nią dostać.

Ściągnij bezpłatnie wersję przewodnika w formacie .pdf do druku lub wzięcia ze sobą w podróż. Miej przewodnik zawsze przy sobie całkowicie za darmo! Spodobał Ci się przewodnik, a informacje w nim zawarte okazały się pomocne? Zrób pożytek z reklam znajdujących się na stronie i wspomóż tworzenie kolejnych przewodników! 


Darmowe przewodniki turystyczne pdf za free przewodnik do pobrania

Po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany do strony, na której po 5 sekundach w górnym prawym rogu należy kliknąć na napis "Skip Ad", co przekieruję Cię do strony z pobieraniem przewodnika. W razie jakichkolwiek problemów z pobraniem przewodnika zapraszam do kontaktu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz