19 czerwca 2012

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]
Lizbona zadziwia  zarówno tych, którzy mieszkają w niej już od lat, jak i tych, którzy przybywają do niej po raz pierwszy. Zadziwia i zachwyca niepowtarzalnym klimatem, położeniem oraz historią, a to wszystko w otoczeniu wspaniałych zabytków i dźwieków muzyki fado, starych tramwajów 28 i przyjaznych oraz pomocnych mieszkańców.

Prezentuję kolejną odsłonę "Przewodnika po Portugalii", wcześniej można było poznać uroki Wybrzeża Lizbońskiego i najlepsze plaże oraz kurorty turystycznego mekki Portugalii - Algarve. Teraz czas na portugalską stolicę - Lizbone, która już nie raz była tutaj opisywana [Czytaj: Lizbona w 2 dni, czyli najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy w weekend [Przewodnik]], jednak Lizbona za każdym razem ma coś nowego do pokazania i zaprezentowania, dlatego też kolejny wpis poświęcony tej najbardziej urokliwej stolicy w Europie.


Lizbona - dane geograficzne

Lizbona położona jest na wybrzeżu Atlantyku nad ujściem Tagu. W granicach administracyjnych Lizbony mieszka okolo 600 000 mieszkańców, a cała aglomeracja ma około 2 600 000 mieszkańców. Miasto podzielone jest na 53 gminy (freguesias). Współrzędne geograficzne Lizbony to: 38°42'N, 9°5'W, co czyni ją najbardziej wysuniętą na zachód stolicą w kontynentalnej Europie. Miasto zajmuje powierzchnie 84,8 km². Granice miasta, w przeciwieństwie do większości głównych miast, nie sa precyzyjne zdefiniowane. W związku z tym administracyjnie zdefiniowane miasta, które istnieją w pobliżu stolicy – Amadora, Queluz, Cacém, Odivelas, Loures, Sacavém, Almada, Barreiro, Seixal i Oeiras – są w rzeczywistości częścią metropolitalnego obwodu Lizbony. Zachodnią część miasta jest głównie zajęta przez Park Monsanto, który jest największym parkiem miejskim w Europie. Jego powierzchnia to 10 km².

Zanim jednak napisze kilka słów o historii miasta, warto przytoczyć legendę, która wiąże się z powstaniem Lizbony - według niej, kiedy Odyseusz - król Itaki – wyruszył na swoją wyprawę, pogrążona w smutku i tęsknocie nimfa Kalipso zmieniła się w węża, którego ciało przekształciło się następnie w siedem wzgórz stanowiących podstawę miasta.

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]

Historia Lizbony

W starożytnosci tereny dzisiejszej Lizbony zamieszkiwały plemiona luzytańskie. Po nich okolicą władali Rzymianie, którzy ustanowili Lizbonę stolicą prowinicji, a z ich rąk Lizbona w kolejnych wiekach przeszła pod władania Wizygotów oraz Arabów. W VII wieku z Afryki przybywają Maurowie, Lizbona natomiast cały czas intensywnie się rozwija za sprawą kontaktów handlowych z najodleglejszymi zakątkami świata. W roku 1147 tereny na których znajduje sie dzisiejsza Lizbony zdobywa Alfons I Zdobywca zostając jednocześnie pierwszym królem Portugalii. To własnie z jego inicjatywy na miejscu meczetu wybudowano katedre, do której trafiły relikwie patrona miasta św. Wincentego. Ważną postacią dla historii miasta stał się w XVI wieku król Manuel I, który wprowadził w życie charakterysyczny styl architektoniczny zwany manuelinskim i własnie z tego okresu pochodzą najznamienitsze zabytki portugalskiej stolicy, które najczęściej spotkać można na widokówkach. W najnowszych czasach Lizbona znana jest przede wszystkim z tego, że w 1994 roku otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, w 1998 roku gościła światową wystawę EXPO, a w 2004 była jednym z miast, w którym rozgrywały się mecze Euro 2004 w piłce nożnej. 

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]

Jak zwiedzać Lizbonę?

Warto za wczasu zaplanować, co chcemy zwiedzić, aby maksymalnie wykorzystać czas, który mamy w portugalskiej stolicy. Lizbonę najlepiej poznawać na piechotę z racji tego, że większość zabytków i obiektów wartych zobaczenia, znajduje się w zasięgu spaceru. Niemniej jednak, by dotrzeć w niektóre miejsca, trzeba skorzystać z komunikacji miejskiej. W Lizbonie mamy do wyboru: taksówki (wszystkie jasnokremowego koloru, taksometr liczy zarówno czas przejazdu, jak i przejechane kilometry), tramwaje, autobusy i metro. Niezwykle ciekawą formą przemieszczania się są zabytkowe windy i kolejki miejskie, a także słynny tramwaj linii 28. Bilety na cała komunikacje miejską można kupić na większych skrzyżowaniach - w widocznych budkach, które dodatkowo często są oznaczone znaczkiem firmowym przewoźnika "Carris" oraz w specjalnych automatach na każdej stacji metra. Bilet kasuje się zaraz po wejściu do pojazdu, przykładając kartę do czytnika. Pamiętajmy o tym, by nie zagiąć biletu, gdyż wtedy czytnik chip go nie odczyta, przez co bilet zostanie uznany za nieważny. Jeżeli chcemy odbyć tylko jednorazową podróż, to bilet kupuje się u kierowcy lub motorniczego. Jeśli planujemy więcej przejazdów, to najlepiej zaopatrzyć się w specjalną kartę, która służy za bilet (karta Viva Viagem lub 7 Colinas, więcej o niej na końcu akapitu). Mamy dwie opcje w takim przypadku: doładowując ją możemy wybrać określoną liczbę przejazdów (jeden przejazd kosztuje 1,40 €lub też określoną kwotę pieniędzy, które potem możemy wykorzystać na przejazdy (w takim przypadku jeden przejazd kosztuje ok 1,25 €, jesto to tzw. opcja zapping). Przemieszczając się wzdłuż wybrzeża najlepiej wybrać tanie pociągi podmiejskie, z okien których będziemy mieli wspaniały widok, podczas podróży. W portugalskiej stolicy nie ma żadnego problemu z wypożyczeniem samochodu, roweru lub skuteru - wypożyczalni jest wiele i mamy szeroki wachlarz wyboru. Więcej o transporcie miejskim w Lizbonie oraz aktualnych cenach biletów (ceny z grudnia 2014) przeczytać można tutaj: Komunikacja miejska w Lizbonie - wszystkie pytania i odpowiedzi>>>

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]

Nie będzie dużym grzechem, jeśli napiszę, że najcenniejsze zabytki Lizbony koncentrują się w trzech częściach miasta - jego sercem jest dzielnica Baixa, nad brzegiem rzeki przy ujściu Tagu do Oceanu Atlantyckiego rozciąga się Belem, natomiast na wzgórzach dominują wąskie uliczki Alfamy. Są to najciekawsze dzielnice, które są najczęściej wybierane przez turystów. Jadąc z lotniska na pewno rzuci nam się również w oczy imponujący most 25 kwietnia, który jednoznacznie kojarzy się z mostem Golden Gate Bridge w San Francisco. Na horyzoncie natomiast wcześniej, czy później zobaczymy majestatyczną postać Chrystusa, którego z kolei zbudowano na wzór potężnej rzeźby w Rio de Janeiro.

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]
 

Zwiedzanie Lizbony - Baixa

Baixa zwana jest Dolnym Miastem. Jej zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Praca do Comercio - wielkiego placu otoczonego klasycystyczną zabudową, w której centrum dominuje monumentalny pomnik króla Józefa I, a schody opadają bezpośrednio do wód rzeki stanowiąc popularne miejsce spotkań młodych mieszkańców Lizbony. Plac ten wieńczy łuk triumfalny Arco da Rua Augusta, od którego prowadzi ulica o tej samej nazwie. Możemy na niej spotkać wielu muzykantów i artystów ulicznych, którzy swoimi występami zapełniają przestrzeń tej ulicy. Warto zwrócić uwagę na nazwy ulic w tej części Lizbony - noszą one nazwy zawodów, co wiąże się z historią Lizbony, gdyż kto właśnie na tych ulicach mieszkali złotnicy, garncarze lub jubilerzy. Zaplanujmy sobie wizytę w pobliskiej Elevador de Santa Justa - jest to uliczna winda pełniąca rolę nie tylko ciekawej konstrukcji stworzonej przez ucznia sławnego Eiffela, ale także doskonałego punktu widokowego. Północną część dzielnicy Baixa zamyka malowniczy plac z dwoma fontannami i pomnikiem zwany Rossio, a uroki mu dodają przytulne knajpki i wystawione przed nimi ogródki. Z Baixy bardzo blisko do katedry Se. Katedra Se wzniesiona w 1150 roku w celu upamiętnienia odbicia miasta z rąk Maurów. Na listę rzeczy do zobaczenia warto również wpisać fontanne Chafariz del Rei, która przed wiekami była głównym źródłem zaopatrzenia Lizbony w wodę, a zobaczymy ją idąc z Praca do Comercio w kierunku Muzeum Fado. Lizbona z racji położenia na wzgórzach posiada kilka ciekawych punktów widokowych - będąc w okolicach Baixy wybierzmy się na punkt widokowy Largo das Portas do Sol na Alfamie, gdzie z tarasu kawiarni rozpościerają się imponujące widoki na miasto. Z tego miejsca bardzo blisko, by zobaczyć też jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Lizbony - Castelo de Sao Jorge, czyli zamek św. Jerzego.

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]

Zwiedzanie Lizbony - Alfama

To właśnie u podnóża tego zamku zaczyna się dzielnica Alfama, która jest najstarszą dzielnicą miasta. Mimo, że nie wiele budynków przetrwało ogromne trzęsienie ziemii z 1755 roku, które w dużej mierze zniszczyło i zmieniło Lizbonę, to właśnie na Alfamie znajdziemy kilka z nich. Alfama to labirynt wąskich uliczek, małe kawiarnie, skwery i placyki, pranie suszące się na powietrzu, prawdziwe serce Lizbony, gdzie poczujemy jej specyficzny klimat. Warto zajrzeć do noszącego znamiona historii kościoła Sao Vivente de Fora, którego cechą charakterystyczną jest krużganek ozdobiony "azulejos" - znanymi w Portugalii cienkimi płytkami ceramicznymi przedstawiającymi wielokolorowe i różnorodne kompozycje. W każda sobotę i wtorek polecam odwiedzić pchli targ, czyli Feira da Ladra, na którym wśród różnorodnych straganów można znaleźć ciekawe pamiątki. To właśnie w Alfamie, w dawnym klasztorze mieści się interesujące Museu Nacional do Azulejo prezentujące główne style dekoracyjne sztuki ceramicznej z różnymi motywami. Alfama to również fado, tradycyjna portugalska muzyka, której najlepiej posłuchać wybierając się wieczorem do jednej z małych restauracyjek na Alfamie, gdzie odbywają się koncerty live. A gdzie wybrać się na fado? Sprawdź tekst: Fado gdzie słuchać? Najlepsze miejsca z muzyką fado w Lizbonie [Mapa, opinie + ceny]

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]

Górne Miasto nosi nazwę Bairro Alto - to tam znajdują się najbardziej interesujące kościoły w mieście oraz bogate życie nocne, które rozwkita wieczorem na licznych uliczkach, gdzie znajdziemy mnóstwo pubów, klubów i dyskotek. Portugalia to też wino, jedne z najlepszych na świecie. Będąc w Bairro Alot warto wybrać się na degustacje do Solar do Vinho do Porto. Wcześniej jednak zaplanujmy sobie wizyte w najdroższej kaplicy świata (Capela da Sao Joao Baptista) mieszczącej się w kościele Igreja de Sao Roque z iluzjonistycznymi malowidłami i zwiedzaniu ruin majestatycznego klasztoru Convento do Carmo.

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]

Zwiedzanie Lizbony - Belem

Kolejnego dnia złapmy tramwaj nr 15 (uwaga: niestety na tej trasie bardzo rzadko kursują charakterystyczne, stare żółte lizbońskie tramwaje!) i wybierzmy się do dzielnicy Belem, która przypomina o dawnej potędze morskiej Portugalii. Nazwa Belem oznacza Betlejem, a wszystkim kojarzy się przede wszystkim z wielkim podróżnikiem i odkrywcą Vasco da Gama, który to własnie z tego miejsca wyruszał na swoje orientalne wyprawy żegnany i witany przez króla Manuela zwanego Szczęśliwym. To dzięki zamorskim wyprawą portugalskich żeglarzy, dzięki zyskom, jakie Portugalia czerpała dzięki odkryciom i nowym koloniom, wybudowano niezwykły Mosteiro dos Jeronimos - Klasztor Hieronimów, który stał się najwspanialszym osiągnięciem architektury stylu manuelińskiego i symbolem miasta wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwyci nas na pewno kościelny portal z szeregiem rzeźb znanych osobistości oraz niezwykła, zapierająca dech w piersiach nawa główna z ujmującymi detalami. W jednym ze skrzydeł klasztoru mieści się Museu da Marinha, z którego dowiemy sie o historii i szczegółach portugalskich odkryć geograficznych. Kilkanaście metrów od klasztoru znajduje się słynna wieża Torre de Belem, bogato zdobiona i zadziwiająca kunsztem wykonania. Dalej znajdziemy Pomnik Odkrywców, który mając kształt karaweli, mieści na sobie sylwetki słynnych odkrywców, pisarzy i artystów. Dzisiejsze Belem jest wspaniała dzielnicą podmiejską z wieloma muzeami, traktami spacerowymi, parkami oraz promenadą nadrzeczną, na której nie brakuje świetnych barów i restauracji.

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]

Jeśli interesujemy się sztuką i kulturą, to na pewno zaciekawi nas znane na całym świecie portugalskie centrum kultury Fundacao Calouste Gulbenkian, w którym znajdziemy miedzy innymi zbiory obejmujące najważniejsze etapy rozwoju wschodniej i zachodniej sztuki. Znajduje się tam również wiele sal koncertowych, galerii i muzeów, w których można zagubić się na wiele godzin. Inne miejsca, które moga nas zainteresować to także arena walk byków Praca de Tours, niezwykły ogród zoologiczny. Dla fanów nowoczesnej architektury polecam sie wybrać do dzielnicy Oriente, która w 1998 roku gościła wystawę EXPO. To właśnie tam jest znane na całym świecie, największe w Europie, oceanarium pełne różnych gatunków stworzeń morskich i nie tylko. Zwienczeniem zwiedzania Lizbony może być wjazd na największą konstrukcje w mieście - Torre Vasco da Gama, z której widoki na stale utrwalą turystyczną pamięć.

Przewodnik po Portugalii: Lizbona - najważniejsze i najciekawsze zabytki portugalskiej stolicy [Mapa + Zdjęcia]

A gdzie na plaże? Turyści wypoczywający w Lizbonie najcześciej wybierają się do okolicznych, blisko położonych kurortów. Można do nich dotrzeć dobrze funkcjonującą komunikacją miejską. Najpiękniejsze plaże znajdują się w Cascias (szeroka i piaszczysta Praia do Guinchi doskonale nadająca się do uprawiania sportów wodnych dzieki warunkom pogodowym), Estoril (dobrze zagospodarowana Praia de Tamariz z drobnym piaskiem i widokiem na miasto), Sesimbra (przyjemna, piaszczysta plaża położona blisko centrum) oraz Praia Grande z szeroką i piaszczystą plażą ograniczoną z dwóch stron wielkimi klifami i na Costa da Caparica, gdzie wypoczywać można na kilkunastu kilometrach drobnego piachu z łagodnym zejściem do oceanu. Przeczytaj koniecznie: Najlepsze i najpiękniesze plaże wokół Lizbony – mapa + informacje >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz