3 stycznia 2013

TOP 10: Najlepsze punkty widokowe w Lizbonie [Zdjęcia + Mapa]

Lizbona położona jest na siedmiu wzgórzach, dzięki czemu miasto posiada wiele punktów widokowych, z których rozpościera się wspaniały widok na stolicę Portugalię. Dzięki różnym lokalizacją tych punktów, Lizbonę podziwiać można z każdej strony. Nazywane "miradouros" przeważnie zlokalizowane są na najwyższych miejscach poszczególnych wzgórz, a wszystkie z nich oferują miejsca do siedzenia i odpoczynku, a często i możliwość napicia się kawy lub skosztowania słodkich pastel de nata.

W ciągu dnia chętnie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i starszych mieszkańców miasta, by w nocy stać się szczególnie popularne wśród młodzieży. Każdy ma swój ulubiony punkt widokowy - dla jednych jest to Miradouro Sao Pedro de Alcantara, a dla innych Miradouro das portas do sol ze swoim widokiem na dachy Alfamy. Zdecydowanie warto odwiedzić lizbońskie punkty widokowe, by odkryć jedno z najpiękniejszych miast na świecie!


 Mapa z lokalizacją najlepszych punktów widokowych w Lizbonie

MIRADOURO DAS PORTAS DO SOL
Widok z tego punktu widokowego jest jednym z tych, które zapadają na długo w pamięć. Podziwiać możemy czerwone dachy Alfamy przeplatane bielą murów budynków, a do tego wieże i kopuły kościołów, a to wszystko z rzeką Tag w tle.

MIRADOURO DE SAO PEDRO DE ALCANTARA
Jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych, pełen mieszkańców i turystów o każdej porze dnia. Duży punkt widokowy z ogrodem, dwa poziomami, kawiarnią i fontannami. Warto wybrać się podziwiać miasto z niego w szczególności nocą, gdy Lizbona rozbłyska tysiącem lamp.

 Źródło: http://olhares.uol.com.br | Autor: Rui Nunes

MIRADOURO DA NOSSA SENHORA DO MONTE
Dla wielu i przez wielu uważany ze najbardziej romantyczny punkt widokowy w Lizbonie, a jednocześnie najlepsze miejsce, by oglądać zachody słońca w portugalskiej stolicy. Niezbyt tłoczny, często można spotkać tam tylko kilka osób i to nawet w dniach, gdy Lizbona pęka w szwach od nadmiaru turystów.

MIRADOURO DA GRACA
Ulubione miejsce spotkań artystów - zarówno na rozmowy, jak i by uwiecznić Lizbonę w swoich dziełach. Perfekcyjne miejsce na przerwę na kawę i coś słodkiego. Spotkamy tam wielu turystów, jak i mieszkańców, którzy chętnie odwiedzają to miejsce, by odpocząć i spotkać na kawę.

 Źródło: http://espanolenidanha.blogspot.pt

MIRADOURO DE SANTA LUZIA
Jest to długi taras z widokiem na dachy Alfamy, rzekę Tag i jej drugą stronę oraz kopułę Panteonu Narodowego. Dobre miejsce, by usiąść i przypatrzeć się życiu lizbońskiej ulicy. Poniżej tarasu znajduje się kawiarnie, gdzie napić można się kawy, a tuż obok punktu widokowego znajduje się przystanek słynnego tramwaju 28.

SANTA JUSTA ELEVATOR
Punkt widokowy zlokalizowany na tarasie windy Santa Justa z bardzo charakterystycznych widokiem na ulice centrum Lizbony. To właśnie z tego miejsca najlepiej podziwiać wzory wybrukowanych ulic. Miejsce warto odwiedzenia zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Dostać się do niego możemy na dwa sposoby - wjeżdżając windą (płatne) lub od strony placu Largo do Carmo (bezpłatnie). Zobacz również: Lizbońskie windy - inny sposób na zwiedzanie Lizbony. Elevador de Santa Justa, da Bica, da Glória i do Lavra

Źródło: structurae.de

MONUMENT TO CHRIST
Punkt widokowy zlokalizowany po drugiej strony rzeki Tag, tuż nad mostem 25 kwietnia. Widok na całą Lizbonę, gdzie na pierwszym tyle będziemy mieli wody rzeki, a dalej już różniące się architekturą i kolorami dzielnice miasta.

MIRADOURO DE SANTA CATARINA
Punkt widokowy, którego strzeże pomnik potwora Adamastora, którego stworzył w swoim dziele portugalski poeta Luis de Camões. Popularne miejsce spotkań młodzieży, artystów i mieszkańców Lizbony. Zobaczymy z niego m.in. most 25 kwietnia i wolna sunące po wodze statki zmierzające do portu w Lizbonie. 

 Źródło: http://www.cafelola.tv

SAO VICENTE DE FORA MONASTERY
Już sama droga, którą pokonać trzeba, by dostać się do tego punktu widokowego jest na prawdę ciekawa. Po drodze miniemy najwyższej klasy dzieła wykonane przy pomocy płytek azulejos. Z samego punktu widokowego rozpościera się widok od Alfamy, aż po most 25 kwietnia. W opinii wielu widok ten jest jednym z najlepszych w Lizbonie!

EDWARD VII PARK

Ze wzgórza parku Edwarda VII roztacza się przed naszymi oczami widok na całą Avenida da Liberdade i dalej, aż po rzekę. Tuż poniżej, w lecie, skorzystać możemy z targów książki, a jeśli mamy szczęście, to i różnych wydarzeń kultrualnych, takich jak koncerty lub performance. Przez cały rok zapraszają też symetrycznie stworzone ogrody, które rozciągają się tuż pod punktem widokowym. 

 Źródło: http://www.fecielo.com/

Polecam również:

1 komentarz:

  1. Świetny post - wszystko w jednym miejscu i jeszcze mapa! :) to więcej niż się spodziewałam, dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń