6 lutego 2013

Atrakcje turystyczne Lizbony: Oceanarium w Lizbonie - cennik, informacje, dojazd, godziny otwarcia, zdjęcia i wideo

Oceanarium w Lizbonie, po portugalsku Oceanario de Lisboa, to jedna z tych wyjątkowych atrakcji turystycznych stolicy Portugalii, która potrafi zachwycić każdego - zarówno najmłodszych, jak i już starszych wiekiem. Sam polecam wszystkim to miejsce z czystym sumieniem. Jest to największe oceanarium w Europie, w którym podziwiać można przeszło 16 tysięcy morskich stworzeń z całego świata!

Lizbońskie oceanarium znajduje się na terenie Parku Narodów, w dzielnicy, która przeszła gruntowną rewitalizację z okazji wystawy Expo w 1998 roku. W opinii wielu oceanarium jest najbardziej udanym przedsięwzięciem Expo'98 w Lizbonie. Co roku odwiedzane przez setki tysięcy turystów, z których wielu chce tam wrócić ponownie. Nie przypadkowo, gdyż w oceanarium można spędzić wiele godzin przyglądając się magii podwodnego świata.


Projektu oceanarium w Lizbonie podjął się architekt Peter Chermayeff, autor m.in. oceanarium w Osace w Japonii oraz kilku innych tego typu obiektów na świecie. Centrum obiektu stanowi zbiornik wodny wielkości czterech basenów olimpijskich, o pojemności 5 mln litrów wody. Cały budynek oceanarium składa się z czterech stref znajdujących się wokół opisanego, centralnego akwarium, a każda strefa ma dwa piętra, co pozwala obserwować faunę i florę zarówno z powierzchni, jak z pod poziomu wody.


W czterech strefach podziwiać można florę i faunę różnych obszarów na globie ziemskim. I tak część poświęcona Oceanowi Spokojnemu przedstawia krajobraz podobny do wybrzeża Kalifornii z podwodnymi lasami krasnorostów, zawilcami oraz wydrami, które przyciągają uwagę wszystkich odwiedzających. W części obrazującej Antarktydę temperatura nie przekracza 12C, a jej główną atrakcją są m.in. pingwiny.


Będąc w części poświęconej Atlantykowi zobaczyć można florę i faunę, która charakteryzuje rejon od Azorów po Islandię, w tym większość ryb, które często goszczą na stołach portugalskich restauracji. Ocean Indyjski, a raczej część poświęcona temu akwenowi, to prawdziwy wachlarz kolorów. Można tam podziwiać np. rafy koralowe, czy słynne rybki Fugu. 


Główny zbiornik, którego ściany tworzą 27-centymetrowej grubości akrylowe szyby, obrazuje rozmaitość oceanu światowego, a zobaczyć w nim możemy m.in. rekiny, płaszczki, tuńczyki, barakudy, niezwykłe samogłowy lub mureny. Główny zbiornik i żyjące w nim stworzenia można oglądać zarówno z poziomu parteru, spodu, jak i pierwszego piętra. Zwiedzanie oceanarium, które przeważnie zajmuje kilka godzin, kończy ciekawy film o codziennym życiu zwierząt akwarium, a także płetwonukrów - pracowników oceanarium.


Oceanarium w Lizbonie to także szereg projektów naukowych i edukacyjnych, które cały czas odbywają się w tym największym w Europie "akwarium". Władze tego obiektu stawiają sobie za cel m.in. promowanie wiedzy o oceanach i o ich ochronie oraz ciągłą edukację odwiedzających w zakresie ochrony środowiska naturalnego.


Cennik Oceanarium w Lizbonie - aktualne ceny (grudzień 2014): 

Wiek
Bilet łączony*Wystawa stałaWystawa czasowa
0 do 3 rokuza darmoza darmoza darmo
4 - 12 lat11,00€9,00€4,50€
13 - 64 lat16,00€14,00€6,50€
65+ lat11,00€9,00€4,50€
Rodziny *42,00€36,00€16,50€Rodziny: 2 rodziców i 2 dzieci poniżej 12 roku życia (dodatkowe dziecko płatne 5,50€). Bilet łączony obejmuje wstęp na wystawę stałą i czasową. Dla grup powyżej 15 osób oceanarium w Lizbonie oferuje specjalne ceny.

* W grudniu 2014, podczas aktualizacji cen odnośnie oceanarium w Lizbonie była dostępna tylko wystawa stała, nie była dostępna wystawa czasowa, zatem bilety łączone nie obowiązywały. Podane ceny biletów łączonych i na wystawę czasową są adekwatne do cen ze września 2014, kiedy to wystawa czasowa działała.


Godziny otwarcie Oceanarium w Lizbonie:
Lato: Od 10.00 do 20.00, przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 19.00
Zima: Od 10.00 do 19.00, przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 18.00

Dojazd do Oceanarium w Lizbonie:
- metrem, należy wysiąść na stacji Oriente (czerwona linia metra)
- autobusami 728,744,708,750,759,782,794
- pociągami do stacji Oriente


Adres Oceanarium w Lizbonie:
Oceanário de Lisboa, S.A.
Esplanada D. Carlos I - Doca dos Olivais
1990-005 Lisboa Portugal
Telefon: +351 21 891 7002, 03 or 06 

Polecam również:

7 komentarzy:

 1. Czy w oceanarium rzeczywiście przestrzegany jest zakaz jedzenia, jak napisane jest na ich stronie int? Wybieram się tam z dzieckiem i wiem, że spędzimy w środku wiele godzin.
  Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy artykuł. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co dziękować. Cieszę się, że tekst jest pomocny. Co do zakazu jedzenie to nie jest on przestrzegany tak bardzo, ale nie nastawiajmy się na to, że możemy zrobić w środku piknik. Nikt nas jednak nie będzie gonił za kanapkę lub batonika.

   Zapraszam również na stronę InfoLizbona.pl - praktyczny przewodnik po Lizbonie i Portugalii

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Witam.Mam takie pytanie czy można kupić sam bilet bez wystaw stałych lub czasowych?
  Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 3. witam, czy cena biletu rodzinnego do oceanarium to aby na pewno 2 dzieci PONAD 12 lat? chyba poniżej 12...
  ale strona jest super, wszystko się zgadza i bardzo pomaga zaplanować dzień
  proponuję dodać informację o 01.05 - wszystkie zabytki i atrakcje zamknięte
  pozdrawiam serdecznie
  I.W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za cenne informacje oraz przepraszam za chochlika - już poprawione! Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Witam, czy bilety trzeba wczesniej rezerwowac?

  OdpowiedzUsuń