15 sierpnia 2014

Batalha - Portugalia: Klasztor i miasto. Przewodnik, dojazd, polecane noclegi i restauracje [Foto + Wideo]

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto
Klasztor w miejscowości Batalha w Portugalii to jeden z najważniejszych zabytków gotyku w całej Portugalii. Pełna nazwa klasztoru w Batalha to Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej, po portugalsku Convento de Santa Maria da Vitória. Batalha znajduje się około 1,5h jazdy od Lizbony i warto rozważyć wizytę w tej miejscowości, gdyż klasztor w Batalhi znajduje się na liście zabytków UNESCO, a jego zwiedzania i poznawanie historii warto są podróży z historii. A dlaczego warto zwiedzić klasztor w Batalha? Zapraszamy do naszego przewodnika!

Znajdziecie tutaj nie tylko opis Klasztoru Matki Boskiej Zwycięskiej w Batalha oraz jego historię, ale również polecane noclegi i restauracje w pobliżu klasztoru. Zaprezentowany przewodnik zawiera również zdjęcia i wideo obrazujące portugalską miejscowość Batalha oraz szczegóły dojazdu z Lizbony komunikacją miejską, jak i samochodem.


Batalha - Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej: Historia

Klasztor w miejscowości Batalha został wybudowany, aby podziękować Matce Boskiej za portugalskie zwycięstwo w bitwie pod Aljubarrota, która miała miejsce w roku 1385. W bitwie tej wojska portugalskie starły się z wojskami kastylijskimi. Klasztor został wybudowany, aby wypełnić obietnicę portugalskiego króla Jana I Wielkiego, którą dał on Matce Boskiej. 

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

Bitwa pod Aljubarottą miała miejsce dokładnie 14 sierpnia 1385. Armia kastylijska pod wodzą Jana I Kstylijskiego liczyła ponad 18 000 żołnierzy i ok. 10 000 zbrojnego pospólstwa. Armia portugalska była znacznie mniejsza, bo w jej skład wchodziło tylko ok. 7 000 żołnierzy i ok. 5 000 zbrojnego pospólstwa. Dodatkowo oddziały portugalskie wspierał oddział kuszników angielskich. Naczelnym wodzem wojsk portugalskich w tej bitwie był Nuno Alvaresa Pereira. Na całe szczęście dla Portugalii wojska portugalskie wygrały tą bitwę, a zakończyła ona kryzys polityczny w Portugalii, który miał miejsce w latach 1383-1385.

Po zwycięstwie pod Aljubarotą rozpoczeła się budowa Klasztoru Matki Boskiej Zwycięskiej w roku 1386. Podczas całej budowy, która trwała do lat 20. XVI wieku nad klasztorem pracowało ponad 15 architektów, a w budowie obiektu zostosowano nowe techniki i style architektoniczne, nie znane do tej pory w Portugalii. 

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

Prace rozpoczęły się pod portugalskim archiektem Afonso Domingues, który kontynuował nadzór nad budową klasztoru, aż do roku 1402. Był on odpowiedzialny m.in. za projekt klasztoru oraz jego krużganków. Wprowadził on w klasztorze gotyk promienisty, który charakteryzuje się przemianami w strukturze architektury katedralnej, polegającymi na konsekwentnym dążeniu do maksymalnej redukcji murów na rzecz okien.

Afonso Domingues zastąpił architekt Huguet, który był odpowiedzialny za budowę klasztoru w latach 1402-1438. Był on odpowiedzialny za budowę w stylu Flamboyant, czyli późnej odmianie gotyku promienistego. Zobaczymy go m.in. w Kaplicy Fundatora. Kolejny architektem był Fernão de Évora podczas rządów króla Alfonso V, a który kontynuował budowę obiektu w Batalhi do roku 1477. Dodał on do obiektu Krużganek Alfonso V, a zastąpił go Mateus Fernandes, który razem ze słynnym Diogo Boitac, zaimplikował w klasztorze styl manueliński. 

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

Konstrukcja klasztoru stanęła w miejscu, gdy król Jan III przeniósł siły i środki na budowę Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie w wieku XVI. Trzęsienie ziemi z roku 1755 częściowo uszkodziło obiekt, jednak największych zniszczeń dokonały napoleońskie odziały pod dowództwem Marshal Masséna, które splądrowały i spaliły obiekty w latach 1810 i 1811. W roku 1834 Dominikanie, którzy przebywali w klasztorze, opuścili obiekt, a klasztor popadł w ruinę.

Zadania odbudowy klasztoru w Batalha podjął się król Ferdynand II, które zawdzięcza się ocalenie tej perły gotyku w Portugalii. Obiekt został ogłoszony zabytkiem narodowym w roku 1907, w roku 1980 klasztor został przekształcony w muzeum, a w roku 1983 wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

Klasztor w Batalha - zwiedzania

 • Kościół

Kościół jest to trójnawowa bazylika z transeptem. Kościół jest wysoki (32,4 metra wysokości), wąski (22 metry szerokości) i długi (ponad 80 metrów), co czyni go jednym z największych kościołów gotyckich w Portugalii. Kościół we wnątrz jest bardzo skromny, charakteryzuje się brakiem zbędnych zdobień i rzeźbień. Zobaczymy w nim m.in. nagrobek Martim Gonçalves de Maçada - rycerza, który ocalił życie króla Jana I podczas bitwy pod Aljubarotą lub architekta Mateus Fernandes, który jest pochowany w kościele wraz ze swoją żoną.

 • Kaplica Fundatora

Kaplica Fundatora, po portugalsku Capela do Fundador, to budowla, która przylega do kościoła, a którą Jan I ufundował, jako miejsce wiecznego spoczynku dla siebie i swojej żony oraz swoich następców. Kaplica została wybudowana w latach 1426 - 1434 przez Hugueta. Zobaczymy tam w centralnej części sarkofagi pary królewskiej, a pod ścianami znajdują się groby potomków Jana I, między innymi Alfonsa V, Jana II i księcia Henryka Żeglarza.

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

 • Krużganek Królewski

Krużganek Królewski, po portugalsku Claustro Real, nie był w pierwotnym planie Klasztoru. Został on wybudowany przez Fernão de Évora w latach 1448 i 1477. Nazywany czasami jest również Krużgankiem Jana I. Charakteryzuje się on bogatymi zdobienia i rzeźbieniami, których wykonanie wymagało ogromnego nakładu pracy. 

 • Kapitularz

Kapitularz (port. Sala do Capitulo) przylega do wschodniego boku krużganka. Został on zaprojektowany przez architekta Hugueta, a zadziwia swoją lekkością. Budowali go więźniowie ze względu na oryginalną, jak na tamte czasu konstrukcję, która nie przewidywała żadnego podparcia sklepienia w centrum kapitularza. Konstruckja została ukończona po dwóch nieudanych próbach, kiedy to kapitularz dwa razy się zawalił. Obecnie znajduje się tutaj Grób Nieznanego Żołnierza upamiętniający portugalskich żołnierzy poległych w czasie pierwszej wojny światowej.

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

 • Niedokończone Kaplice

Niedokończone Kaplice, po portugalsku Capelas Imperfeitas, to monumentalna rotunda, której budowa rozpoczęła się w roku 1434 przez Hugueta, a była kontynuowana przez  Mateus Fernandes. Miał to być kolejny panteon Edwarda I, jednak budowy nigdy nie ukończono. Szczątki Edwarda I i Eleonory Aragońskiej przeniesiono do Niedokończonych Kaplic dopiero w XX wieku. Niedokończone Kaplice są ozdobione w stylu manuelińskim i jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Klasztore Matki Boskiej Zwycięskiej wykonane w tym stylu.

 • Krużganek Alfonsa V 

Krużganek Alfonsa V (port. Claustro D. Alfonso V) został dobudowany do obiektu w drugiej połowie wieku XV, za panowania Alfonsa V. Jest on wykonany w prostym stylu, wręcz surowym, który stanowi kontrast dla wybudowanego wcześniej, bogato zdobionego Krużganka Jana I. Głównym architektem Krużganku Alfonso V był portugalski architekt Fernão de Évora.

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

Batalha - Klasztor: Ceny biletów, wstęp, godziny otwarcia, zniżki

 • od października do marca: 9.00-17.30, ostatnie wejście o godz. 17.00
 • od kwietnia do września: 9.00-18.30, ostatnie wejście o godz. 18.00
 • bilet indywidualny kosztuje 6€
 • bilet łączony, tzw. bilhete conjunto Rota do Património, który obowiązuje na wejścia do klasztorów w Batalha, Tomar i Alcobaca: 15€
 • Zniżki 50% dla studentów, rodzin z dziećmi (2 osoby dorosłe i dziecko), osób >65 lat, 
 • Darmowy wstęp dla dzieci poniżej 12. roku życia
 • Darmowy wstęp w każdą pierwszą niedzielę miesiąca dla osób indywidualnych lub grup do 12 osób
Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

Batalha - Lizbona: Dojazd

Autobusy firmy Rede Nacional de Expressos odjeżdżają z dworca autobusowego Sete Rios, który jest zlokalizowany na niebieskiej linii metra, zaraz przy stacji Jardim Zoologico. Dziennie z Lizbony jest 5 kursów. Podróż zajmuje 2h, a bilet kosztuje 12 € (dane na sierpień 2014). Autobusy w Batalha zatrzymują się na przystanku na Largo 12 de Agosto, bardzo blisko klasztoru. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie www.rede-expressos.pt lub na grafice poniżej. 

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

Dojazd samochodem zajmuje ok 1,5h z centrum Lizbony. Najpierw należy się kierować na autostradę A1, kierunek Porto, następnie droga N1, a dalej zjazd N356 do Batalha. Odległość z Lizbony do Batalha to ok 130km, a opłata za autostrady ok 8-10€.

Polecane noclegi w Batalha

>> Hotel Villa Batalha |  Rua D. Duarte I, 248, 2440-415 Batalha
>> Hotel Mestre Afonso Domingues  | Largo Do Mestre Afonso Domingues, 2440-102 Batalha
>> Hotel Casa Do Outeiro | Largo Carvalho Do Outeiro 4, 2440-128 Batalha
>> Hotel Residencial Batalha |  Largo da Misericórdia Nº29, 2440-100 Batalha

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

Gdzie jeść w Batalha, czyli polecane restauracje

+ Restaurante Pérola Do Fétal | Estrada Batalha- Fatima | Celeiro, Batalha 2440-206 - typowe portugalskie jedzenie, jedna z najlepszych restauracji w okolicach Batalha
+ Old Flavors Tapas Cafe | Rua N. Sra. do Caminho 14 B |  Batalha 2440-121 - duży wybór portugalskich przekąsek, w karcie znajdują się też jednak dania główne
+ Vinho em Qualquer Circunstancia | Estrada de Fatima 15 | Batalha 2440-121 - duży wybór, prosty wygląd, jedzenie smaczne
+ Restaurante Burro Velho | Rua Nossa Sra do Caminho 6A | 2440-121, Batalha - jedna z bardziej eleganckich resturtacji, ceny od 10€ za danie główne

Batalha Portugalia Przewodnik Polski Klasztor Foto

Batalha, a zabytki UNESCO w Portugalii

Klasztor w Batalha wchodzi w skład portugalskich obiektów znajdujących się na liście dziedzictwa UNESCO. W opini niektórych jest to jeden z ciekawszych zabytków na tej liście. Znajduje się on w czwórce klasztorów portugalskich, które trzeba koniecznie zobaczyć. Został wpisany na listę UNESCO spełniając kryteria I i II.

Klasztor w Batalha - wideo


Polecam również:

5 komentarzy:

 1. Portugalia to piękny kraj. Dziękuję za ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, zdecydowanie bardzo piękny! Nie ma za co dziękować - o Portugalii pisze się z przyjemnością:) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Odwiedzę Portugalię w październiku 2015. Pojadę autobusem z Porto do Fatimy i dalej do Lizbony. Jak znaleźć połączenie z Fatimy do Batalhi? Na Rede Expressos nie ma
  Dzięki za pomoc
  Przemysław Jasiński - Poznań

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłem w Portugalii w październiku 2016 i wizyta w Batalhi była bardzo ciekawa. Zapamiętałem wspaniały klasztor i także zmane warty przy grobie nieznanego zolnierza. Polecam wyjad do tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podbijam pytanie Przemka z Poznania
  Będę jechał autobusem z Porto do Fatimy.
  Czy po drodze bud zatrzymuje się w Batalha?
  Jeśli nie to jak dotrzeć z Fatimy do Batalhy i z powrotem?
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń