16 marca 2013

Hiszpania: Góry Kantabryjskie widziane z lotu ptaka [Zdjęcia]


Ostatnio lecąc do Asturias z Lizbony miałem okazję podziwiać z okien samolotu jedno z najdzikszych i najmniej odkrytych pasm górskich w Hiszpanii - Góry Kantabryjskie. Widok oszałamiający, a to wszystko jedynie za 2,99€, dzięki promocji tanich linii lotniczych easyJet. Jak się okazuje, również polskie biura podróży oferują trekkingi po tych górach, a będąc w północnej Hiszpanii zdecydowanie warto wybrać się choć na jeden dzień, by odwiedzić te góry.

Góry Kantabryjskie są zlokalizowanie na obszarze kilku regionów, takich jak: Galicja, Asturia, Kantabria, Kastylia i León oraz Kraj Basków. Ciągną się one na długości ok 480 km i są one położone równoleżnikowe w stosunku do wybrzeża Atlantyku. Czesto ich szczyty można podziwiać wypoczywając na jednej z plaż północnej Hiszpianii, gdyż w niektórych miejscach oddalone są one od wybrzeża zaledwie 25km.


Góry Kantabryjskie po hiszpańsku to Cordillera Cantábrica, a w języku Basków Kantauriar mendilerroa. Ich najwyższe wzniesienie to  Torre de Cerredo w masywie Picos de Europa, które mawysokość 2648 m n.p.m.  Masyw Picos de Europa znajduje się w centralnej części Gór Kantabryjskich i jest on najchętniej odwiedzany przez turystów, jednocześnie posiadając najlepszą infrastrukturę turystyczną.


Są to góry silnie rozczłonkowe, w których występują liczne formy krasowe. Góry Kantabryjskie są zbudowane z wapieni, marmurów i kwarcytów, a obniżenia z mniej odpornych łupków i piaskowców. Skały te łatwo ulegają czynnikom atmosferycznym, skała poddaje się działaniu wody i powietrza, co spowodowało powstanie wielu przepięknych kanionów, niezwykłych form skalnych oraz jaskiń.


Góry Kantabryjskie powstały w orogenezie hercyńskiej, a położone na wchodzie Góry Baskijskie, które są odrębnym regionem, powstały w orogenezie alpejskiej. Wysoko w górach ustepujące lodowce uformowały cyrki i moreny, a spływająca woda wyrzeźbiła galerie, przepaście, rozpadliny malowniczne jaskinie.


Do Gór Kantabryjskich włącza się niekiedy leżące dalej na wschodzie Góry Baskijskie (wtedy to łączna długość wynosi około 600 km), które są odrębnym regionem powstałym w orogenezie alpejskiej, znacznie niższym (Aitzkorri 1544 m n.p.m.) i powiązanym geologicznie z Pirenejami.


Na terenie masywu Picos de Europa utworzono Park Narodowy Picos de Europa, który wchodzi w skład rezerwatów biosfery UNESCO. Lasy porastające góry dają schronienie wielu rzadkim gatunkom zwierząt i roślin. Żyją tam m.in. wilki, kantabryjski niedźwiedź brunatny, kozice kantabryjskie, wydry, żenety długoogoniaste, wiele gatunków ptaków i ryb.


Góry Kantabryjskie są słabo zaludnione, jedyne przejście drogowe i kolejowe prowadzi przez przełęcz Pajares na wysokości 1364 m n.p.m. W małych, rozrzuconych pomiędzy górami wioskach, można oglądać tradycyjne, wiejskie zagrody, od stuleci budowane podobnie, z kamienia kruszonego przez lodowce.


Trekking po Górach Kantabryjskich organizuje biuro podróży Apter z Żywca (www.apter.pl). Program wycieczki obejmuje Góry Kantabryjskie oraz na Drogę św. Jakuba - Camino de Santiago. W roku 2013 dostępnę są dwa terminy: 2013-06-30 - 2013-07-14 (15 dni) Cena: 1700 zł oraz 2013-09-14 - 2013-09-28 (15 dni) Cena: 1650 zł

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz