28 grudnia 2012

Najciekawsze i najważniejsze wydarzenia, festiwale i imprezy w Portugalii w roku 2013 [Kalendarz]

Najważniejsze imprezy w Portugalii w 2013 Events in Portugal 2013
Portugalia to dla Polaków kierunek całoroczny - nawet w okresie zimy temperatury są o wiele wyższe, niż w Polsce, a nawet jeśli pada deszcz, to ten niewielki kraj ma szeroką paletę atrakcji do zaoferowania. Obok zabytków i różnych atrakcji, warto również zwrócić uwagę na bogatą ofertę festiwali, imprez i różnorakich wydarzeń kulturalnych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno fani surfingu, dobrej muzyki, lokalnej kultury, jak i czekolady.

Poniższy kalendarz prezentuje wybrane najciekawsze i najważniejsze wydarzenia w Portugalii w roku 2013. Będzie on stale aktualizowany i uzupełniany o nowe propozycje. Planując pobyt w tym kraju na pewno warto zapoznać się, jakie wydarzenia są zaplanowane w miejscu, gdzie zamierzamy przebywać. Pozwoli to uatrakcyjnić nasz pobyt i lepiej poznać kraj odkrywców, wyśmienitej kawy, dźwięków fado i smaku dorsza, który w Portugalii przyrządzany jest na 365 sposobów... lub więcej.


 •  Styczeń | Nowy rok na Maderze
Jeśli spędzać nowy rok w Portugalii, to koniecznie na wyspie wiecznej wisony, czyli Maderze, gdzie tradycyjnie celebrowany jest spektakularnym pokazem sztucznych ognii. Świąteczne uroczystości będą tu trwały aż do 6 stycznia 2013 r.  W centrum Madery - Funchal - zaplanowano codzienne występy zespołów filharmonicznych oraz grup folkowych, a pierwszego stycznia odbędzie się noworoczny koncert w wykonaniu Madeira Classical Orchestra (Madeira Tecnopolo Congress Centre, Funchal), a piątego stycznia muzyczne przedstawienie “Chants of the Epiphany", czyli pieśni "na Trzech Króli" (Municipal Garden Auditorium, Funchal).
 • Luty | Święto czekolady w Óbidos
Będzie to już jedensta edycja tego ciekawego festiwalu nie tylko dla amatorów wszystkich odmian czekolady. Na 11-tym Międzynarodowym Festiwalu Czekolady (International Chocolate Festival), który odbędzie się w dniach 22 lutego - 17 marca 2013 r., będzie można spróbować i zakupić rozmaite specjały, w których czekolada odgrywa istotną rolę, obejrzeć wystawę misternych rzeźb z czekolady. Na oczach jury i widzów profesjonalni cukiernicy będą ubiegać się o tytuł najlepszego Chocolatier’a Roku, a kilku najlepszych kucharzy-amatorów z całego świata będzie walczyć w konkursie na najlepszy przepis z wykorzystaniem czekolady - International Competition of Chocolate Recipes. Wszystkie te atrakcje będą miały miejsce w festiwalowym miasteczku u stóp jednego z siedmiu cudów Portugalii - średniowiecznego zamku Castelo de Óbidos.

International Chocolate Festival Obidos 2013
  
 • Marzec | Wielki Tydzień w Bradze
Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, najbardziej uroczyście obchodzony jest w Bradze, nazywanej "portugalskim Rzymem". Co roku ściągają tu tysiące ludzi z kraju i zagranicy, by uczestniczyć w przemierzających ulice miasta procesjach, nawiązujących do poszczególnych wydarzeń z Męki Pańskiej. Podczas nich noszone są naturalnej wielkości figury Chrystusa, a w pochodzie idą m.in. postacie biblijne. W 2013 roku uroczystości te przypadają na 28 - 31 marca.
 • Kwiecień | WRC Vodafone Rally de Portugal
Fani motoryzacji i wyścigów powinni zarezerwować sobie termin 11 - 14 kwietnia 2013 r., bowiem właśnie wtedy w Portugalii odbywa się WRC Vodafone Rally de Portugal, zaliczany do FIA World Rally Championship. Najlepsi kierowcy z całego świata będą się ścigać w Lizbonie, prowincji Baixo Alentejo oraz w regionie Algarve.
 • Maj | Festiwal Kwiatów na Maderze
Na cześć wiosny, od 9 - 15 maja, w Funchal na Maderze organizowany jest Festiwal Kwiatów (Festa da Flor). Całe miasto udekorowane jest wtedy kwiatami. Na głównej ulicy układane są kwiatowe dywany, zdobi się nimi witryny sklepów, a na Largo da Restauração można obejrzeć i powąchać piękne kompozycje florystyczne. Odbywa się też pochód dzieci, oczywiście w przebraniach ozdobionych kwiatami (można tu dostrzec m.in. różowe storczyki czy żółte i zielone gerbery). Dzieci podążają na Praça do Município, by zbudować z kwiatów symboliczną "ścianę nadziei" (Muro da Esperança). Kolejnego dnia ma miejsce parada dorosłych z ruchomymi platformami, na których prezentowane są rozmaite kwiatowe dekoracje. Podczas festiwalu odbywają się koncerty muzyczne oraz występy lokalnych grup folkowych.

Festa da Flor Madera 2013
 • Czerwiec | Biesiada w Lizbonie i Porto
Przez cały czerwiec w Lizbonie w ramach Festas de Lisboa można wziąć udział w licznych imprezach odbywających się na ulicach Lizbony. Organizowane są koncerty, wystawy, warsztaty i przedstawienia, a także radosna biesiada i potańcówka podczas Festas dos Santos Populares - dnia świętego Antoniego, Jana i Piotra. Warto tu być zwłaszcza 12 i 13 czerwca, gdy obchodzone są "imieniny" św. Antoniego - patrona Lizbony i małżeństw. Udekorowane girlandami i światełkami ulice wypełnione są ludźmi, gwarem rozmów i muzyką graną na żywo, a w powietrzu unosi się zapach grillowanych sardynek.

W Porto odpowiednikiem tego wydarzenia jest Festa de São João - festiwal ku czci św. Jana, patrona tego miasta. W nocy z 23 na 24 czerwca ludzie wychodzą na ulice, by znajomych i przechodniów stukać po głowach plastikowym młotkiem - "na szczęście" oraz bawić się i biesiadować na rusgas (ulicznej imprezie tanecznej) przy muzyce granej na żywo. Grillowane sardynki, caldo verde ("zielona zupa") i tutejsze wino porto to zestaw obowiązkowy. Warto obejrzeć także Barcos Rabelos Race, czyli wyścig łodzi z płaskim dnem, którymi niegdyś transportowano beczki z winem z doliny Douro do Porto.
 • Lipiec | Festival Optimus Alive!
Lato to czas festiwali muzycznych. W lipcu nie można pominąć Optimus Alive!, rockowego festiwalu, podczas którego można posłuchać najlepszych zespołów tego gatunku muzycznego, a także obejrzeć prace młodych artystów sztuki miejskiej. Nad brzegiem Tagu, na promenadzie Passeio Marítimo de Algés (niedaleko Lizbony) w dniach 12-14 lipca wystąpią m.in. Green Day, Depeche Mode, Kings of Leon i Alt-J.
 • Sierpień | Festival Owoców Morza
W miejscowości Olhão w regionie Algarve po raz kolejny odbędzie się Festiwal Owoców Morza (Festival do Marisco), czyli jedno z największych wydarzeń kulinarnych na wybrzeżu. Jego uczestnicy będą mogli spróbować najwyższej jakości małż i owoców morza, przygotowanych na rozmaite sposoby. Będzie można także zakupić wyroby lokalnego rękodzieła oraz wysłuchać koncertów (w 2012 r. wystąpili m.in. Tony Carreira i Rui Veloso).

Festival do Marisco 2013 Portugal
 • Wrzesień | Douro Film Harvest
Dolina Douro, w której uprawiane są winnice i produkowane jest słynne wino porto, zaprasza we wrześniu na Douro Film Harvest, czyli międzynarodowy festiwal filmowy, na którym prezentowane są zarówno nowe, niezależne produkcje, jak i już nagrodzone dzieła. Przy okazji można spróbować słynnych tutejszych win. Dotychczas gośćmi honorowymi festiwalu byli Sophia Loren, Andie MacDowell, Milos Forman i Kyle Eastwood.
 • Październik | Rip Curl Pro Portugal
Na zawody surfingowe Rip Curl Pro Portugal do Peniche, a dokładnie na znaną z wysokich fal plażę Praia de Supertubos, w okresie 7-17 października ściągną nie tylko najlepsi surferzy z całego świata, ale i tłumy miłośników tego sportu. To jedyny odbywający się w Portugalii etap zawodów surfingowych ASP World Tour.

Rip Curl Pro Portugal 2013
 • Listopad | Doclisboa
Lizbona zaprasza na międzynarodowy festiwal całkowicie poświęcony filmom dokumentalnym. Od 24.10. do 3.11.2013 r. będzie można obejrzeć najnowsze produkcje krajowe i zagraniczne, które umożliwiają nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. W 2012 roku na festiwalu nagrodzono "Trzy siostry" Wanga Bing.
 • Grudzień | Świąteczne miasteczko w Óbidos
Tradycyjnie u stóp zamku w Óbidos powstanie w grudniu baśniowe, świąteczne miasteczko. Dorośli będą mogli poszukać tam ciekawych prezentów dla swoich bliskich (będzie kiermasz produktów regionalnych), a dzieci - odwiedzić Świętego Mikołaja w jego chatce (Casa do Pai Natal), pojeździć na karuzeli czy lodowisku lub pobawić się w jedną z gier.

Źródła informacji: informacje prasowe, onet.pl oraz tur-info.pl

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz