15 października 2012

Przewodnik po Portugalii: Faro, Algarve w 48 godzin - zabytki, atrakcje turystyczne, noclegi, plaże, ceny [Zdjęcia + Mapa]

Faro to nie tylko brama do Algarve - jego plaż, pól golfowych oraz zabytków pamiętających jeszcze czasy Maurów - ale też największe miasto najpopularniejszego regionu turystycznego Portugalii, świetna baza wypadowa na zwiedzanie południowej Portugalii i idealna miejsce, by w kawiarnianym ogródku oglądać skąpane w złotym słońcu leniwe życie portugalskiej ulicy.

Zapraszam do kolejnej odsłony Przewodnika po Portugalii, który tym razem opisuje i prezentuje miasto Faro na Wybrzeżu Algarve. Znaleźć tutaj można propozycje dwudniowego zwiedzania miasta, opis najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych Faro, kilka propozycji noclegów, info na temat najatrakcyjniejszego dolotu z Polski, jak i też opis plaż, na które warto wyskoczyć, jeśli mamy ochotę na relaks i trochę odpoczynku.


Faro to stolica regionu Algarve od 1756 roku, pełni ono również funkcję stolicy dla dystryktu o tej samej nazwie, który jest najbardziej na południe wysuniętym dystryktem Portugalii. Miasto położone jest na południowym wybrzeżu Portugalii, przy ujściu rzeki Formosa do Oceanu Atlantyckiego.
 
Od zawsze Faro było ważnym centrum handlowym i administracyjnym, jednak w przeciągu ostatnich trzydziestu lat miasto przeistoczyło się w centrum turystyczne i kąpielisko regionu oraz w najważniejszy jego ośrodek komunikacyjny. Jest to jednocześnie też ważny ośrodek uniwersytecki kraju - funkcjonuje tutaj Uniwersytet Algarve - choć nie tak okazałym, jak Coimbra, Lizbona lub Porto. Ze względu na duży port oceaniczny Faro jest dużym ośrodkiem rybołówstwa i przetwórstwa rybnego. 

 Źródło: www.wikipedia.pt

Historia Faro

W starożytności Faro było osadą rybacką, której rozkwit i rozwój związany jest z przybyciem rzymian na t tereny, którzy zbudowali porto i oddalony kilka kilometrów od niego ośrodek administracyjny Ossonoba. Po Rzymianach przybyli Arabowi, którym zawdzięcza się m.in. obecną nazwę miasta i wpływy arabskie w architekturze regionu, które widoczne są dziś. W 1249 roku Faro zostaje odbite z rąk arabskich przez portugalskiego króla Afonso III, kilka stulecie później, dokładnie w 1540 roku miasto otrzymuje prawa miejskie, co wiąże się z dalszym rozwojem dawnej osady rybackiej. Miasto w swojej dalszej historii spotykały różne katastrofy, zarówno naturalne i spowodowane ówczesnymi wojnami, jak m.in. spalenie miasta w 1596 roku przez księcia Roberta Devereux, który wracał z Kadysku lub też ogromne trzęsienie ziemi połączone z tsunami, które nawiedziło miasto i w dużej części je zniszczyło w 1755.


Loty do Faro w Algarve

W Faro znajduje się międzynarodowy port lotniczy (Czytaj: Faro Airport w Portugalii (Algarve) - dojazd na i z lotniska do centrum [Mapa + informacje] ) obsługujący szeroką gamę przewoźników. Najłatwiej i często też najtaniej dolecieć do Faro z Polski jest przez Wielką Brytanię, w szczególności z Londynu, Liverpoolu lub Manchesteru. Do wyboru mamy kilkanaście linii, z których najbardziej popularne i oferujące najwięcej lotów do Faro to Ryanair (ryanair.com), easyJet (easyjet.com), FlyBe (flybe.com) lub Jet2 (jet2.com). Dolecieć również możemy m.in. z Madrytu (szeroka siatka możliwych połączeń oraz linii) lub też z Paryża. Airport Faro położony jest około 5 km na zachód od centrum Faro.  Przystanki komunikacji miejskiej zlokalizowane są w bliskiej odległości od hali przylotów, dzięki czemu znajdziemy je bez żadnych problemów.  Z lotniska Faro do centrum Faro kursują autobusy firmy EVA Nr 14 i 16, które odjeżdżają bezpośrednio spod terminalu do przystnaku Avenida Republica w centrum Faro. Godziny odjazdów od 7:10 do 20:40 średnio co 15-20 minut (od poniedziałku do piątku), a w soboty, niedziele i święta od 8:00 do 19:30 (średnio co pół godziny). Czas przejazdu wynosi 20-25 min. Ostatni kurs jest o 23.15 z lotniska. Koszt biletu to 1,90 Euro, można go też kupić u kierowcy w tej samej cenie. Dokładny rozkład jazdy i więcej informacji dostępne tutaj www.eva-bus.com Linia AEROBUS udostępnia połączenia lotnisko – centrum miasta, między lipcem a wrześniem w godzinach od 7 do 19. Orientacyjny czas jazdy wynosi 25 min. Koszt przejazdu to 1 euro, a bilet również można kupić u kierowcy. Taksówka z lotniska do centrum kosztuje ok 10 Euro.



Faro i informacja turystyczna

Faro jest położona prawie pośrodku południowego wybrzeża Portugalii, a jego centrum stanowi stare miasto, zwane również Cidade Velha, pochodzące z IX wieku, do którego charakterystycznym wejściem jest łuk Arco da Vila zaprojektowany przez Francisco Xavier Fabri. Informacja turystyczna znajduje się bardzo blisko tego punktu, na Rua da Misericordia 8 i jest otwarta każdego dnia z wyjątkiem niedzieli (tel: 00 351 289 803 604; visitalgarve.pt). Stare miasto rozciąga się na południe i zachód od tego miejsca, a nowsze obszary Faro, zawierające w sobie kilka centrów handlowych, m.in. Galerias Faro i Galerisa Santo Antonio, na północny i wschód.

Noclegi w Faro

Jak przystało na największe miasto regionu i centrum Algarve w kwestii wyboru noclegu i jego standardu w Faro mamy w czym wybierać - od 5* hoteli po pensjonaty, kwatery prywatne i hostele. Z hoteli, w przystępnych cenach, na pewno warto polecić popularny i przyjemny hotel Santa Maria (tel: 00 351 289 898 080; www.jcr-group.com) mieszczący się w nowszej części Faro, gdzie dostępne są przyjemnej pokoje z bezpłatnych Internetem oraz wspaniałym tarasem, a których ceny zaczynają się od 57 Euro za pokój dwuosobowy ze śniadaniem wliczonym w cenę. Innym rozwiązaniem na niskobudżetowy nocleg jest wybór jednego z hosteli w Faro: przegląd hosteli znajdziemy na hostelworld.com (ceny zaczynają się od 8 Euro za łóżko, ze śniadaniem wliczonym w cenę). Dobrą jakość do ceny oferują m.in. Blablabla' Hostel oraz Faro Youth Hostel.

Źródło: www.wikipedia.pt


Przewodnik po Faro: Dzień pierwszy

Perłą starego miasta w Faro jest XIII wieczna katedra Se na Largo de Se, która otwarta jest każdego dnia z wyjątkiem niedzieli (Bilet wstępu do niej kosztuje 3 Euro). Została ona zbudowana na miejscu dawnego meczetu i jest to pierwsza świątyni chrześcijańska w Faro. Katedra została całkowicie przebudowana po trzęsieniu ziemi w 1755 roku i obecnie łączy w sobie style renesansu, gotyku oraz baroku. W katedrze zwiedzić możemy m.in. dzwonnicę, z której roztacza się wspaniały widok na miasto i Atlantyk. Warto również zobaczyć marmurowe kapliczki oraz groty.

Kolejnym miejscem warty zobaczenia i... skosztowania jest  Mercado Municipal, czyli targ w zamkniętym pomieszczeniu, mieszczący się na Largo Doutor Francisco Sa Carneiro (mercadomunicipaldefaro.pt; otwarty codziennie od 7.00 do 15.00). To właśnie w tym miejscu lokalni smakosze zaopatrują się w najlepszy przysmaki, znaleźć tam można świeże oliwki, różnorakie mięsa i mięsiwa, a także masę słodkości - w szczególnie warto skosztować portugalskiego przysmaku, jak są pasteis de nata, czyli małe babeczki z kremowym nadzieniem).

 Źródło: www.wikipedia.pt

Następnie warto udąć się wzdłuż  Rua General Teofilo da Trindade i jeszcze przed Rua Dr Rodrigues Davim skręcić w lewo, aby dojść do placu Largo do Carmo zdominowanego przez XVIII wieczny, barokowy, Kościół Naszej Pani z Carmo, czyli Igreja Nossa Senhora do Carmo. W środku kościoła koniecznie zobaczyć trzeba Kaplicę Kości - Capela dos Ossos - (wstęp: 1 Euro), której ściany pokryte są ludzkimi kośćmi i czaszkami wydobytymi z pobliskiego cmentarza klasztornego.

Z kościoła Igreja Nossa Senhora do Carmo trasa prowadzi wzdłuż ulicy Rua Boavista, której charakterystycznym elementem są rzędy kolorowych domków prowadzą do barokowego klasztoru Capuchos Convent wybudowanego w 1620 roku. Stamtąd skręcając w lewo w Rua do Pinto, a następnie w Rua da Braga i jeszcze raz w lewo docieramy do Rua Conselheiro Bivar, która pełna jest sklepów jubilerskich, delikatesów oraz różnych kawiarni, w których warto przysiąść przy stoliku na świeżym powietrzu i spróbować mocnej, portugalskiej kawy.  W tej okolicy warto również udać się na lunch. A co najlepiej spróbować?  Oczywiści owoców morza lub też grillowanych sardynek, które średnio kosztują ok 7 Euro, a z których słynie Faro.

 Źródło: www.wikipedia.pt

Jeśli masz ochotę na zakupy, a nie nie zadowoliła się Rua Conselheiro Bivar, to na Rua de Santo Antonio poczujesz się, jak w niebie, gdyż jest to zakupowy raj dla kochających zakupy. Ta wyłączona z ruchu kołowego ulica gości pełno rozmaitych butików najsłynniejszych marek świata, sklepów z pamiątkami oraz tradycyjną ceramiką.

Po zakupach warto się poszwędać po otaczających tą okolice uliczkach, pozwolić sobie zgubić się, przysiąść w kawiarnianym ogródku i delektować się skąpaną w słońcu okolicą, podglądnąć życie portugalskie ulicy i po prostu odpocząć. Myśląc o miejscu na obiad warto udać się do miejscowej mariny, z której rozpościera się widok na stare miast. Znajdziemy tam wiele restauracji i restauracyjek, które serwują nie tylko świetne jedzenie, ale też są chętnie wybierany przez miejscowych, nie tylko przez turystów. Warto spróbować świeżych, złapanych w okolicznych wodach, homarów, ośmiornic lub steków z tuńczyka. Alternatywą do tego miejsca są restauracje położone na Rua Infante Dom Henrique.

 Źródło: www.wikipedia.pt

Przewodnik po Faro: Dzień drugi

Drugi dzień zaczyna się od wizyty w parku Jardim Joao de Deus pełnym kolorowych kwiatów oraz różnych gatunków drzew. Park mieści się na przeciwko posterunku policji zlokalizowanego przez Rua Policia de Seguranca Publica. Jest to typowo, rodzinne miejsce, gdzie można pospacerować, przysiąść na ławce lub też zagrać w minigolfa (koszt 1 Euro).

Po parku czas na wizytę w najstarszej restauracji w Faro, lecz nie koniecznie, aby coś zjeść, lecz aby zobaczyć jej zabytkowe wnętrza z ręcznie malowanymi kafelkami i starymi, miedzianymi patelniami oraz rybackimi sieciami wiszący na drewnianych belkach wzdłuż restauracji. Mowa oczywiście o otwartej w 1925 roku restauracji Adega Dois Irmaos na placu Praca Ferreira de Almeida 15 (restaurantedoisirmaos. com, otwarta codziennie od 12.00 do 23.00). Jeśli jednak zdecydujemy się coś zjeść w tym miejscu, to może to być np omlet z krewetkami, z którego słynie restauracja.

 Źródło: www.wikipedia.pt
Wracając do starego miasta - Cidade Velha - koniecznie odwiedzić trzeba Miejskie Muzeum w Faro, Faro Municipal Museum, na Largo Dom Alfonso III (cm-faro.pt; otwarte od 10.00 do 18.00, w poniedziałki nieczynne, bilet wstepu 2 Euro). Jest to jedno z pierwszych muzeów otwartych na Algarve, które prezentuje historię regionu od czasów rzymskich przedstawionych na kolorowych mozaikach, po współczesność wyrażoną m.in. przy pomocy dzieł Carlosa Portirio, światowej klasy artysty pochodzące z Algarve.

Czas na plażę? Mimo, że Faro nie ma bezpośrednio okazałej, miejskiej plaże, to wcale nie trzeba jej daleko szukać - tylko 7 km od centrum znajdują się już piaszczyste plaże. Wystarczy wsiąść w autobus linii 14 lub 16 odjeżdżający z dworca autobusowego, a który zawiezie nas prosto na plażę. Można też wynająć rower w wypożyczalni na Rua Ataide de Oliveira 39 - koszt wypożyczenia roweru na cały dzień to 9 Euro. Wybierając łódkę lub mały statek można można dopłynąć na wyjątkowo spokojną Praia da Ilha do Farol, która to mieści się na wyspie. Wyspa jest sporą atrakcją również dla zbieraczy muszli, gdyż można tam znaleźć wiele pięknych i dużych okazów. Najsłynniejszą plażą na wyspie jest Praia da Ilha da Barreta ou Deserta.

 Źródło: www.wikipedia.pt

Na zakończenie dnia warto udać się do Parku Naturalnego Parque Natural da Ria Formosa. Jest to położony na obszarze 170 kilometrów kwadratowych rezerwat przyrody u ujścia do oceanu rzeki Ria. Park obejmuje ponad 60 km linii brzegowej ciągnącej się od plaży Praia de Faro do Cacela Velha, która jest osłonięta od oceanu zalanymi piaszczystymi wydmami, bagnami i lagunami. Park Ria Formosa jest ważnym punktem postojowym w wiosennej i jesiennej wędrówce ptaków z północy kontynentu do Afryki. Na miejscu można także zobaczyć hodowlę portugalskich psów nurkujących, którą uratowano przed wymarciem. Warto wybrać się na wycieczkę drewnianą łodzią po parku, której ceny rozpoczynają się od 10 Euro (formosamar.com).

Prezentowana propozycja wycieczki i zwiedzania Faro nie jest zbyt męcząca, dzięki czemu jest ona dostępna dla każdego - bez znaczenie na wiek i doświadczenia, a przekrojowo prezentuje ona najciekawsze miejsca, atrakcje i zabytki Faro. Jeśli jednak chcemy zobaczyć coś więcej, postawić bardziej na zwiedzanie to na pewno wpisać na naszą listę następujące obiekty:
  • Pałac Biskupów wybudowany w 1581 roku
  • Pałac w  Estoi (położony ok 11 km od centrum Faro)
  • Igreja se Sao Francisco, czyli kościół Świętego Franciszka, który zdobią wspaniałe kafle z obrazami przedstawiającymi świętych
  • Centro de Ciencia Viva de Faro - interaktywnym centrum nauki i technologii
 Źródło: xura-riaformosa.blogspot.com

Ceny w Faro

Jeszcze kilka lat temu panowała opinia, że wakacje, jak i same ceny w Portugalii należą do najdroższych w Europie. Wcale tak nie jest - ceny artykułów spożywczych oraz koszty życia w Portugalii nie odbiegają znacznie od średniej europejskiej, a w niektórych przypadkach są one porównywalne do kosztów życia w Polsce.

Oto jak kształtują się ceny artykułów spożywczych w Faro:
+ 1kg jabłek: 1-1,60 €
+ 1kg bananów: 0,90-1,10 €
+ 1kg pomidorów: 1-1,80 €
+ 1kg młodych ziemniaków: 1-2 €
+ łosoś świeży: 7-9 €/kg
+ dorsz suszony: 5-9 €/kg
+ sardynki: 5-8 €/kg
+ ser żółty w plastrach: 4-8 €/kg
+ bułka mieszana: 0,09-0,23 €
+ chleb regionalny: 0,90-3 €/bochenek
+ 1 kg ryżu: 0,70-1,10 €
+ pizza mrożona: 2-2,80 €
+ pierś z kurczaka: 5-7 €/kg
+ butelka regionalnego wina białego: od 1,5-2 € w górę
+ piwo krajowe 0,33l: 0,60-0,90 €
+ paczka papierosów Marlboro (20 sztuk): 4,80 €
+ Szczegółowy wykaz cen warzyw, owoców, nabiału, konserw, produktów suchych, alkoholi dostępny jest tutaj: Ceny jedzenia w Portugalii 2017>>>

Mapa turystyczna Faro do ściągnięcia

(po kliknięciu otwiera się większy plik)


Polecane hotele w Faro i na Algarve

Wyszukiwarkę najlepszych i sprawdzonych hoteli oraz apartamentów nie tylko w Faro, ale w całym Algarve znaleźć można poniżej. Sprawdźcie ceny i uzyskajcie najlepsze oferty:

/ Booking.com

Bezpłatny przewodnik po Faro i Algarve

Ściągnij bezpłatnie wersję przewodnika w formacie .pdf do druku lub wzięcia ze sobą w podróż. Miej przewodnik zawsze przy sobie całkowicie za darmo! 

Zanim jednak ściągniesz przewodnik, zrób pożytek z reklam znajdujących się na stronie i wspomóż tworzenie kolejnych przewodników albo przekaż dowolną darowiznę na prowadzanie bloga przez system PayPal>>>

20 komentarzy:

  1. Bardzo przydatne informacje.Szczególnie ta o wylotach.To jest jak najbardziej aktualne,ceny niskie.Od nas z Krakowa loty były drogie.Maria

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa. Jeśli mogę w czymś pomóc, to proszę pisać śmiało.

      Z Krakowa warto sprawdzić loty easyJetem przez Paryż do Lizbony. Czasami da się je znaleźć w dobrej cenie, a z Lizbony na Algarve można się już dostać pociągiem lub autobusem. Warto również sprawdzić loty z Krakowa Ryanairem z przesiądką w jednym z europejskich portów, by dostać się do Faro.

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  2. A jak wygląda sprawa dojazdu z lotniska do Albufeiry?Z tego co widziałam,to dosyć daleko,bo ok.40 km.Zostaje tylko taksówka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      Najlepiej byłoby dojechać do Faro, a stamtąd złapać autobus do Albufeiry. Rozkład jazdy autobusów można znaleźć tutaj: http://www.eva-bus.com/novo/resultado_pesquisa.php?origem=Faro&destino=Albufeira%28T.Cali%E7os%29&servico=0

      Pozdrawiam serdecznie!

      Usuń
  3. Witam,
    Bardzo przydatna stronka. Jestem właśnie z narzeczonym w Portugalii, zorganizowaliśmy sobie wycieczkę po półwyspie. Obecnie jesteśmy w Lizbonie, ale za 3 dni przemieszczamy się do Faro, gdzie chcemy się po prostu zrelaksować. Chcemy odwiedzić urocze, spokojne zakątki przy oceanie. Jakie plaże by Pan polecił? Czy dopłynięcie łódką na w/w wyspę jest kosztowne? Z góry dziękuję za odpowiedź,
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na mojej nowej stronie o Lizbonie i Portugalii - www.InfoLizbona.pl na którą serdecznie zapraszam i polecam ją! W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam!

      Usuń
  4. Witam. Świetny i pożyteczny wpis. Czy możesz rozszerzyć temat popłynięcia na plażę, na wyspę o której piszesz? Adres przewoźnika albo jakieś www. Znalazłem na stronie opis wycieczek łódkami po parku Ria Formosa ale o wycieczkach na wyspę - nic. Pozdrawiam. Maciej

    OdpowiedzUsuń
  5. Wlasnie wrocilismy z Faro
    Dzieki wielkie za wszelkie info, bardzo sie wszystko przydalo bo glownie bazowalismy wlasnie na Twoim opisie
    Pozdrawiam B_M

    OdpowiedzUsuń
  6. Ma ktoś z Państwa stronę z rozkładem komunikacji miejskiej w Faro? Potrzebuję dojechać z portu na lotnisko. Z góry dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  7. Chciałabym zapytać z typowo kobiecej strony o zakupy w Algarve :) (sklepy typu massimo dutti ,zara ,burberry itp) ponieważ zawsze łączę wyjazd wakacyjny z zaopatrzeniem się w odzież. Przez ostatnie dwa lata na wakacje lataliśmy do Hiszpanii (Malaga,Barcelona) i pod tym kontem jak i wszelkimi innymi) byliśmy bardzo zadowoleni ,ale kompletnie nie wiemy jak jest w Algarve zakupowo ,bo to ,że widokowo jest cudnie da się zauważyć.

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam.
    Mam pytanie a mianowicie. Jak się kształtuje baza hostelowa w Faro? Byliśmy z żoną w Cabanas i było bajkowo...Gdyby mógł Pan podać jakieś przydatne informację dotyczące również Cabanas (dojazds nocleg itp)
    Z góry dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Dzieki Krzysztof bardzo przydatne wiadomosci...;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej strony:) w bardzo przystępny oraz szczegółowy sposób opisujesz podróżowanie po Portugalii. Mam do Ciebie pytanie czy w połowie marca warto się wybrać do Faro aby złapać trochę słońca i pozwiedzać? Jaka temperatura może tam być w tym okresie? Serdecznie Pozdrawiam
    Agnieszka

    OdpowiedzUsuń
  11. Acoteias,Witaj wybieram sie do w/w miejscowosci mozesz napisacco mozna w okolicy zobaczyc i ile kosztuje wypozyczenie auta

    OdpowiedzUsuń
  12. Dziękuję bardzo za napisanie tak fajnego przewodnika :) Krótko, zwięźle i na temat! Wszystkie najważniejsze informacje, które są mi potrzebne są tu zawarte :)
    Dzięki temu moje wakacje, na które jadę już niedługo będą na pewno przyjemniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  13. hej
    Czy z Lizbony (dokąd lecimy z Polski i gdzie zamierzamy spędzić ok 2 dni na zwiedzaniu) na wybrzeże Algavre (gdzie planujemy spędzić resztę urlopu, tj. 10-12 dni) polecałbyś dostać się samochodem wynajętym w Lizbonie, czy też pociągiem? Dodam że jesteśmy rodziną 2+ 4 dzieci, w tym dwoje przedszkolaków.

    OdpowiedzUsuń
  14. Cześć,
    Jak wygląda sprawa z językiem angielskim, czy ludzie w Portugalii (szczególnie Algarve) mówią dobrze w tym języku? Niestety znam tylko angielski, a planuję tam dłuższy pobyt.
    Dzięki za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Dziękuje bardzo za ważne info! Dobrze się czyta :). Ceny już pewnie nie te same, ale wszystko przydatne! Dziękuje :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Jestes supeeeer!!! takich info nam bylo potrzeba przed wyjazdem,Dziekuje bardzo, mam nadzieje ze dogadamy sie - znamy tylko polski i niemiecki hm...bez angielskiego pewnie bedzie ciezko, ale ryzykujemy i jedziemy !!!

    OdpowiedzUsuń