2 sierpnia 2012

Bułgaria na wakacje: Słoneczny Brzeg, Neseber, Pomorie, Primorsko, Sozopol, Burgas, Duni, Obzor, Święty Włas i inne kurorty. Plaże, atrakcje, pogoda [Zdjęcia + Mapa]

Czas na drugi turystyczny rejon Bułgarii - Słoneczny Brzeg i okoliczne kurorty. Sam Słoneczny Brzeg nie przypadkowo nazywany jest Las Vegas Europy Wschodniej - miasto kusi mnóstwem klubów, barek, dyskotek, świetną bazą hotelową i mnogością atrakcji przez cały dzień i noc, a do tego dodać trzeba świetna, szerokie i piaszczyste plaże. 

Śmiało powiedzieć można, że w rejonie Słonecznego Brzegu znajdziemy wszystko, czego potrzeba do udanych wakacji. Zadowoleni będą zarówno miłośnicy rozrywki i aktywnego spędzania wolnego czasu, jak i rodziny z dziećmi oraz osoby szukające spokoju. Nie przypadkowo ten region Bułgarii corocznie jest wybierany przez tysiące Polaków. 

Słoneczny Brzeg leży między przylądkiem Emine a Nesebyrem, w odległości 35 km od Burgas. Zajmuje on spory pas wybrzeża Morza Czarnego. Charakteryzuje go spokojne morze  i długa oraz szeroka piaszczysta plaża, którą oddzielają od lesistych terenów naturalne wydmy.


Pokaż Bułgaria na wakacje: Słoneczny Brzeg, Neseber, Pomorie, Primorsko, Sozopol, Burgas, Duni, Obzor, Święty Włas i inne kurorty. Plaże, atrakcje, pogoda [Zdjęcia + Mapa] na większej mapie

Jeśli chodzi o plaże to najsłyniejsze piaszczyste kąpieliska to Sarafowo i Krajmorie, a Primorie słynie z 10 kilometrowej plaży, natomiast trzykilometrowa plaża uhonorowana Błękitną Flagą znajduje się w Diuni. Nad spokojną zatoką w Kiten leży znana plaża Altiman, a na biały piasek można natrafić w Sinemorec. 


Sezon turystyczny w rejonie Słonecznego Brzegu trwa od czerwca do września, kiedy to temperatura wody morskiej wynosi średnio 24°C. Jeśli chcemy uniknąć tłoku na plażach i spokojnie pozwiedzać piękne zabytki, to najlepiej wybrać się w maju, czerwcu lub we wrześniu.


Słoneczny Brzeg to najsłynniejszy kurort tego regionu. Plaża  ma kilka kilometrów długości i jest bardzo szeroka. Na terenie kurortu funkcjonuje świetnie rozwinięta baza hotelowa i gastronomiczna, wśród której znajdziemy obiekty o rozmaitym standardzie - od 5* hoteli po kwatery prywatne. Znajdziemy tam nie tylko bujne życie nocne z wieloma dyskotekami, klubami i barami, ale również spokojne przestrzenie zielone, które dają schronienia od upałów w gorące dni, których nie brakuje w sezonie letnim. W Słonecznym Brzegu świetnie rozwinięta jest infrastruktura turystyczna - zarówno dla dzieci, jak i miłośników aktywnego wypoczynku. Jest to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych. W samym centrum miasta znajduje się największa dyskoteka w Bułgarii - Mania, która chętnie jest odwiedzana przez młodzież z całego świata. Neseber to jedno z najbardziej malowniczych miejsc wybrzeża, które położone jest na skalistej wysepce połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Na listę UNESCO wpisano  antyczne i średniowieczne budynki wspaniałej starówki, a blisko 40 cerkwi zachwyca każdego lata turystów przybywających w to miejsce.  Miasto posiada dobrą bazę hotelową, która w ostatnich latach została w dużej mierze odnowiona, znacznie poprawiając swój komfort. 

Pomorie to głównie bardzo korzystny mikroklimat dla zdrowia oraz wspaniała plaże, idealna na wakacje dla rodzin, ze względu łagodne i piaszczyste zejście do morza. Miasto posiada kilka ciekawych zabytków, jednak należy do spokojniejszych miejsc rejonu Słoneczego Brzegu, dlatego też jest chętnie wybierane na wakacje z dziećmi oraz osoby szukające spokoju. 


Primorsko charakteryzuje się kilkukilometrową plażą, która sąsiaduje ze starym lasem dębowym. Kurort słynie z malowniczej i ciekawej okolicy, a także, jako miejsce spotkań młodzieży, dzięki swojej historii związanej z organizacjami młodzieżowymi wyjeżdżającymi tam na obozy od wielu lat. Lokalną ciekawostką są tajemnicze kamienne kręgi, które pozostawili zamieszkujący te ziemie Trekowie.

Sozopol jest najstarszą miejscowością turystyczną tej części wybrzeża Morza Czarnego. Znajdziemy tam nie tylko piaszczyste plaże, ale również kilka obiektów ciekawej XIX wiecznej architektury. Miasto posiada mały port, gdzie można zobaczyć rybaków podczas codziennej pracy oraz gdzie można kupić ryby prosto z kutrów rybackich. Co roku do Sozopołu turystów przyciąga wrześniowy Festiwal Sztuki „Apollonia”, podczas którego odbywają się liczne koncerty, spektakle i pokazy filmowe. W Sospolu turyści mogą plażować na dwóch plażach - północnej i południowej, dzięki czemu nigdy nie powinno być problemu tam ze znalezieniem wolnego miejsca.


Burgas to duże miasto, które może poszczycić się ciekawą historią oraz, jak zwykle, długa, piaszczystą plażą. Warto zobaczyć w Burgas miejscowe cerkwie, muzea i galerie przedstawiające twórczość bułgarskich artystów. Sławny jest Nadmorski Park zatopiony w zieleni poprzecinanej licznymi alejkami, na których można trafić na kamienne popiersia artystów, w tym na pomnik Adama Mickiewicza. Miasto otoczone jest trzema jeziorami: Burgaskim, Atanasowskim i Mandrenskim.


Duni jest typowo wakacyjnym kurortem wybudowanym wokół zatoki Alepu, w której nowoczena architektura miesza ze starą, tradycyjną zabudową Bułgarii. W okolicy znaleźć można kilka luksusowych hoteli, natomiast o aktywny wypoczynek dbają liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego i turystycznego. Warto podkreślić, że miejscową plażę uhonorowano nagrodą Błękitnej Flagi, która przyznawana jest za wspaniałe warunki turystyczne i ekologiczne.


Kiten to niewielka miejscowość położona między innymi popularnymi letniskami, dzięki czemu nie ma tam tłoku, a bogata baza hotelowa gwarantuje kameralną atmosferę. Spokojną i malowniczą zatokę wieńczy piaszczysta plaża Atliman. 

Obzor to kurort, który szczyci się pozostałościami po starożytnej miejscowości nazywanej przez greckich żeglarzy Heliopolis, a które to można oglądać w niewielkim parku pełnym kolumn i rzymskich ruin świątyni Jowisza. Plaża w Obzorze charakteryzuje się drobnoziarnistym piaskiem oraz znaną na całym wybrzeżu dyskotekami i klubami. Rozwinięta baza hotelowa i gastronomiczna zadowoli każdego turystę. 


Święty Wlas leży u stóp Eminskiej Płaniny i cieszy się idealnym śródziemnomorskim klimatem. Długa plaża łączy ten kurort ze Słonecznym Brzegiem, dzięki czemu każdego wieczoru można spacerować między kurortami. Warto odwiedzić okoliczne monastiry, jeśli ma się ochotę na coś innego, niż błogie lenistwo na wspaniałej plaży. 


Carewo to przede wszystkim uzdrowisko położone na półwyspie porośniętym cytrusami, krzewami herbacianymi i drzewami eukaliptusowymi. Jest to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, dzięki plażą, na których znajdziemy duże fale i dobre warunki dla windesurferów. 


Elenite to najbardziej zielony kurort Bułgarii, dzięki zatoce z ogromną plażą położoną pośród zielonych łąk. Miasteczko dysponuje bogatą bazą hotelową i gastronomiczną o zróżnicowanym charakterze, dzięki czemu każdy powinnień znaleźć coś dla siebie. Warto również odwiedzić starówkę kurortu, która nawiązuje architektonicznie do Neseberu.

Achtopoł to kurort, który nazywany jest "miastem miłości i spokoju". Jest to idealna miejsce na romantyczne i spokojne wakacje. Woda w tym miejscu ma najwyższą temperaturę na całym wybrzeżu, a spokojne centrum sprzyja wieczornym spacerom. Historię miasteczka przypominają mury obronne i wykopaliska archeologiczne. 


Sinemorec zachwyca przede wszystkim plażami z białym, drobnym piaskiem, które otoczone są przez urokliwe skały.  Kurort leży  pobliżu ujścia rzeki Weleki, której ujście do morza jest bardzo urokliwym miejsce. 

Region Słoneczny Brzeg proponuje wiele atrakcji związanych z aktywnym wypoczynkiem. Znajdziemy tam liczne centra nurkowe, które proponują szkółki nurkowania, rejsy łodzią motorową i nurkowanie z instruktorem, profesjonalne filmowanie podwodne, a także wypożyczają sprzęt sportowy. Szczególną popularnością wśród osób uprawiających nurkowanie cieszy się Warwara, miasteczko w dolinie rzeki Czepinska, znane z podwodnych skał. Nie ma problemu tam z wypożyczeniem samochodu lub roweru, a dużą popularnością cieszy się również turystyka piesza, dzięki licznym i dobrze oznakowanym szlakom.  

W rejonie Słonecznego Brzegu znajdziemy 3 duże aquaparki, szczególnie warto odwiedzić Action Aquapark, który jest największym i najwspanialszym parkiem wodnym w Bułgarii o powierzchni 24 000 m2 wkomponowany w przestrzeń zieloną, zlokalizowany w zachodniej części Słonecznego Brzegu. Posiada on 14 urządzeń wodnych, kilka koktajlbarów, restauracje, (leżaki, parasolki, pontony i maty- bezpłatne).

Ściągnij bezpłatnie wersję przewodnika w formacie .pdf do druku lub wzięcia ze sobą w podróż. Miej przewodnik zawsze przy sobie całkowicie za darmo! Spodobał Ci się przewodnik, a informacje w nim zawarte okazały się pomocne? Zrób pożytek z reklam znajdujących się na stronie i wspomóż tworzenie kolejnych przewodników! 


Darmowe przewodniki turystyczne pdf za free przewodnik do pobrania

Po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany do strony, na której po 5 sekundach w górnym prawym rogu należy kliknąć na napis "Skip Ad", co przekieruję Cię do strony z pobieraniem przewodnika. W razie jakichkolwiek problemów z pobraniem przewodnika zapraszam do kontaktu. 

Polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz