19 listopada 2012

Lizbońskie windy - inny sposób na zwiedzanie Lizbony. Elevador de Santa Justa, Bica, Glória i Lavra [Zdjęcia + Mapa]

Elevador da Bica Lisbon
Lizbonę można zwiedzać na różne sposoby - pieszo, samochodem, komunikacją miejską, na rowerze... lub też przy pomocy wind, które pozwalają spojrzeć na stolicę Portugalii i jej zabytki całkowicie z innej perspektywy. Windy de Santa Justa, Bica, Glória i Lavra już na stałe wpisały się w krajobraz lizbońskich ulic rozrzuconych na legendarnych siedmiu wzgórzach i dla wielu stanowią, obok tramwaju nr 28,   obowiązkową pozycję na liście "must see".

W moim odczucie najbardziej klimatyczna i urokliwa jest Elevador da Bica łącząca Rua de Sao Paulo z  Largo de Calhariz i to właśnie od niej zacznę opis tej nietypowej propozycji zwiedzania Lizbony. W tekście tym będzie można znaleźć informacje nie tylko o samych windach, ale również godzinach ich funkcjonowania oraz cenach biletów. Do tego zdjęcia, wideo i mapa lizbońskich wind.


Elevador da Bica w Lizbonie

Elevador da Bica, nie jest najpopularniejszą windą w Lizbonie, jednak przejażdżka nią dostarcza również wielu emocji. Łączy ona senne za dnia i ożywione w ciągu nocy Bairro Alto, imprezowe centrum Lizbony, z częścią miasta zwaną Cais do Sodre. Ciągnie się ona przez Rua da Bica - jedną z najbardziej malowniczych ulic Lizbony i łączy dokładnie Rua de Sao Paulo z położoną 245 metrów wyżej Calcada do Carmo, z której już tylko krok na Bairro Alto.

Winda Bica została otwarta 28 czerwca 1892 roku i na początku była napędzana system wodnym, który w 1896 roku wyparła para wodna, by w 1914 roku ustąpić miejsca elektryczności. Winda przejeżdża powoli po Rua da Bica a z jej okien podziwiać możemy kolory portugalskiej ulicy z suszącym się praniem lub mieszkańcami oddającym się przyjemności picia wyśmienitej portugalskiej kawy espresso. Miejsca na Rua da Bica, w którym żółte wagoniki się wymijają, jest bardzo często tematem wielu fotografii z Lizbony, a wejście do windy od strony Rua de Sao Paulo stanowi stylowe wnętrze kamienicy wyłożone tradycyjnymi portugalskimi azulejos.

Elevador da Bica Lisbon

Nie daleko Elevador da Bica położony jest nie wielki punkt widokowi Miradouro de Santa Catarina, z którego rozciąga się panorama na rzekę Tag, most 25 kwietnia i drugą stronę rzeki. Elevador da Bica funkcjonuje od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00 - 20.55, a w niedziele i święta od 9.00 do 8.55. Cena przejazdu to koszt normalnego biletu na komunikację miejską, a jeśli posiadamy zielone karty Viva Viagem, to 1,25 Euro, jeśli jednak nie, to za bilet u motorniczego zapłacimy 3,6 Euro, dlatego zdecydowanie warto zaopatrzyć się wcześniej w zielone karty Viva Viagem i załadować na nie odpowiednie środki. Więcej o komunikacji miejskiej w Lizbonie przeczytać można w tekście: Komunikacja miejscka w Lizbonie - mapa, informacje, bilety.

Elevador da Glória

Kolejna winda -  Elevador da Glória - jest najlepszą opcją, by dostać się na jeden z najlepszych punktów widokowych w Lizbonie, z którego rozciąga się wspaniały widok na zamek św. Jerzego i najstarszą część Lizbony. Jednak już na początku jedna rada: nie warto się przejmować graffiti, które pokrywa żółte wagoniki windy - to standard. Lepiej wsiąść do windy, zając miejsce na drewnianych ławkach i zobaczyć, jak wygląda stare wnętrze żółtego wagoniku niespiesznie czekając na odjazd windy.

Elevador da Glória Lisbon

Winda ta łączy Bairro Alto, dokładnie punkt widokowy Miradouro de São Pedro de Alcântara, z położonym znacznie niżej placem Praça dos Restauradores w dzielnicy Baixa. Średnie nachylenie drogi, po której porusza się winda to 18%, a średnio rocznie przewozi ona ponad 3 miliony osób. Nie ma powodów, by się temu dziwić, jeśli wyobrazimy sobie piesze podejście pod wzgórze po niezliczone liczbie schodów lub stromych chodników. Długość trasy Elevador da Gloria to 265 metrów, a przejażdżka nią trwa kilka minut.

Winda Elevador da Gloria została otwarta w październiku 1885 roku i podobnie, jak wcześniej opisana Winda Bica była ona na początku napędzana system wodny, następnie parą wodną (od 1886) i finalnie elektrycznie (od 1915 roku). W 2002 roku została wpisana na listę zabytków narodowych Portugalii. Przejażdżka nią to taki sam koszt, jak przejazd opisaną wyżej Elevador da Bica - również jeśli chodzi o cenę biletu kupionego u motorniczego. Winda ta jest otwarta od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.00 - 23.55, w piątki od 7.00 do 00.25, soboty: 8.30 - 00.25, a w niedziele i święta od 9.00 do 23.55


Elevador de Santa Justa

Czas teraz na najsłynniejszą windę w całej Portugalii, a na pewno w Lizbonie. Mowa oczywiście o Elevador de Santa Justa, która zwana jest również Elevador do Carmo. Winda Santa Justa łączy dzielnice Baixa i Chiado, a dokładnie Largo do Carmo z Rua do Ouro.

Elevador de Santa Justa zostałą zaprojektowana przez Raoula Mesnier de Ponsard, który to, według wielu podań i opowieści, był uczniem słynnego Gustawa Eiffla która zaprojektował słynną wieżę w Paryżu. Ma się to potwierdzać m.in w podobieństwach konstrukcji Elevador de Santa Justa i Wieży Eiffla. Windę rozpoczęto budować w 1900 roku, a jej budowa zajęła dwa lata, by w końcu - 10 lipca 1902 roku - oddać ją do użytku publicznego, by łączyć mogła dwie dzielnicy Lizbony. Początkowo była ona napędzana parą wodną, którą wyparły silniki elektryczne w 1907 roku.

Elevador de Santa Justa Lisbon

Winda ta ma 45 metrów wysokości, a jej konstrukcja jest wykonana w całości z żelaza. Wy jest w stylu neogotyckim, składa się ona w dwóch obiektów, przy czym obie windy wewnątrz wyłożone są drewnem i mogą pomieścić 24 osoby. Z ostatniego, trzeciego, poziomu windy, który dostępny jest przez spiralne schody zakończone tarasem, podziwiać można wspaniałą panoramę miasta z zamkiem św. Jerzego, placem Rossio i dzielnicą Baixa.

Warto zauważyć, że jest to jedyna winda w mieście, która porusza się w pionie. Pozostałe windy: Elevador da Glória, Elevador da Bica oraz Elevador do Lavra są tak naprawdę tramwajami, które po szynach pokonują wzniesienie. Winda funkcjonuje każdego dnia w godzinach 07.00 - 22.00 (rozkład zimowy) i od 07.00 do 23.00 (rozkład letni). Punkt widokowy Elevador de Santa Justa jest czynny codziennie od 08.30 do 20.30 Bilet na przejazd windą kosztu 5 Euro i obejmuje on dwa przejazdy windą oraz wstęp na taras widokowy. Na windę obowiązują również bilety komunikacji miejskiej >>>


Elevador do Lavra

Elevador do Lavra to najstarsza, funkcjonująca winda miejska w Lizbonie, jednocześnie najmniej popularna. Została ona otwarta dla publicznego transportu w kwietniu 1884 roku i podobnie, jak się to miało z innymi windami w Lizbonie, na początku napędzał ją system wodny, od 1886 roku para wodna, a od 1915 energia elektryczna.

Elevador do Lavra Lisbon


Elevador do Lavra łączy Largo da Anunciada z Rua Câmara Pestana, długość jej przejazdu to 188 metrów, a średnie nachylenie ponad 23%. Funkcjonuje ona od poniedziałku do soboty w godzinach 07.00 - 21.00, a w niedziele i święta od 09.00 do 21.00 Przejazd kosztuje tyle samo, co w przypadku opisanych wcześniej Elevador da Bica i Elevador da Glória.

Polecam również:

6 komentarzy:

 1. Tak, ceny wind poszły w górę, wraz ze styczniową podwyżką cen biletów.

  Aktualny cennik komunikacji miejskiej w Lizbonie można znaleźć tutaj: http://www.krzysztofgierak.pl/2013/01/ceny-biletow-na-autobusy-tramwaje.html?showComment=1359369932931#c937113202726735478

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy tekst, sporo przydatnych informacji! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam kupno karty na komunikację miejską ważnej 24h. Za zaledwie 6,50 euro może jeździć ile wlezie wszystkimi windami, tramwajami, autobusami i metrem! Do kupienia np. na stacjach metra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opcja biletu 2h jest bardzo opłacalną opcję. Dokładnie ten bilet kosztuje 6€, a 0,50 € to koszt za kartę. Szczegóły cen komunikacji miejskiej w Lizbonie można znaleźć tutaj: http://www.krzysztofgierak.pl/2012/11/jak-poruszac-sie-po-lizbonie-metrem.html Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Fajny pomysł, no i można zobaczyć to co lubię najbardziej - krajobrazy i horyzont.

  OdpowiedzUsuń