14 listopada 2012

Jarmarki świąteczne w Europie i Polsce 2012 - 2013 - ceny, oferty, terminy

Zaczyna się okres na jarmarki świąteczne i bożonarodzeniowe - w tym tekście przedstawiono najlepszej jarmarki w Polsce i Europie w największych miastach, na które warto się wybrać tej zimy, by poczuć atmosferę adwentowych wydarzeń i magię świąt. Co roku organizatorzy i sprzedawcy dbają o to, jarmark był wyjątkowy i zachwycił każdego.

Spotkamy na nich piękne dekoracje, kolorowe stragany z prezentami, zapach grzanego wina i lokalnych świątecznych przysmaków, kolędy, a to wszystko w otoczeniu niezwykłej architektury miast organizujących jarmarki świąteczne. Co zatem wybrac i kiedy? Pragę, Berlin, czy może Wrocław?

 Najlepsze jarmarki świąteczne i bożonarodzeniowe w Europie 

1. Jarmark świąteczny w Pradze, Czechy
W tym roku jarmark świąteczny w Pradze będzie trwać od 1 grudnia 2012 do 1 stycznia 2013, a w tym czasie stolica Czech stanie się tłem bajkowej scenerii, którą w szczególności przypodobają sobie dzieci, gdyż to dla nich przewidziano multum atracji w tym roku.  Jarmarki bożonarodzeniowe w Pradze odbywają się na Rynku Starego Miasta wokół błyszczącej ogromnej choinki oraz na placu na Wacława, a na zamku Królewskim na Hradczanach stoi szopka betlejemska. Co warto kupić na jarmarku świątecznym w Pradze? Na pewno ręczne rzeźbione lalki i zabawki z drewna z których słynie jarmark, a także czeskie kryształy oraz ręcznie zdobione kubki ceramiczne. Warto również spróbować trdelnek - tradycyjnych czeskich pieczonych ciastek z cynamonem.

2. Jarmark świąteczny w Wiedniu, Austria
Jarmark świąteczny w Wiedniu odbędzie się w dniach 17 listopada - 24 grudnia 2012. Wiąże się z nim ciekawa tradycja, gdyż czas oczekiwania na Boże Narodzenie odmierza w Wiedniu adwentowy kalendarz w oknach neogotyckiego, rozświetlonego świątecznymi dekoracjami ratusza przy Rathausplatz - pod każdą z dat kryje się obraz młodego austriackiego malarza, a codziennie uroczyście odsłaniana jest jedna praca. Na rynku każdego roku stoi 25-metrowa choinka, przywożona każdego roku z innego landu Austrii. Nietypową rzeczą, którą spotkać można tylko na jarmakru bożonarodzeniowym austriackiej stolicy jest Drzewo Serc, pod którym spotykają się młode pary, a miłosny list można wysłać dzięki zaaranżowanej tu "Poczcie w Chmurach". Jednak centrum jarmarku jest zawsze pałac w Schönbrunn, gdzie od ponad 30 lat odbywa się adwentowy jarmark. Znajdziemy tam wszystko co wiąże się z bożonarodzeniowymi jarmarkami - grzane wino, kolędy, rękodzieło, tradycyjne szopki betlejemskie i oczywiście masę słodkości. W szczególności warto spróbować rozmaitych ciast domowej roboty, pierników, chlebów domowego wypieku oraz destylowanej domowymi metodami wódki.

 Praga | Źródło: http://spirittourism.com

3. Jarmark świąteczny w Bratysławie, Słowacja
Jeśli nie chcemy za wiele wydać podczas jarmarku bożonarodzeniowego, to Bratysława zdecydowanie jest najlepszych wyborem - już od kilku lat potwierdza ona opinię jednego z najtańszych jarmarków w Europie, co jednak nie znaczy, że najskromniejszego, gdyż potrafi ona oczarować każego. Jarmark świąteczny w Bratysławie w tym roku odbędzie się w dniach 23 listopada - 23 grudnia. Każdego roku jarmark odbywa się na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava. Wśród wszechobecnego rękodzieła warto kupić w szczególności tradycyjną ceramikę z Modrej, szopki i lalki z kukurydzianych liści, haftowane serwety oraz figurki z wikliny. Dla smakoszy ciekawą opcją bogą być Loksze, czyli placki z ciasta ziemniaczanego nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą oraz pagacze, czyli ciasta skwarkowe. 

4. Jarmark świąteczny w Kolonii, Niemcy
Przez wielu uważany za jarmark z najlepszą atmosferą i klimatem. W końcu nie przypadkowo tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się właśnie z Niemiec, a ich tradycję jarmark w Kolonii kultywuje każdego roku bardzo dokładnie. De facto w niemieckiej Kolonii odbywa się zwykle aż sześć jarmarków bożonarodzeniowych. Do wyboru zatem mamy dwa malownicze jarmarki pod gotycką katedrą Kölner Dom, jarmarki na Alter Markt i na Neumarkt, jarmark na Rudolfplatz oraz średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy przy Muzeum Czekolady, a także pływający jarmark na statku żeglugi po Renie. W tym roku jarmark świąteczny w Kolonii będzie trwał w dniach 26 listopada 2012 - 23 grudnia 2012. Jarmarki w Kolonii oferują mnóstwo atrakcji - od koncertów, przez przedstawienia, śpiewanie kolęd, pokazy, stragany z rozmaitymi rękodziełami, wyrobami cukierniczymi i spożywczymi po wystawy, karuzele i teatry. Na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie.    

 Kolonia | Źródło: skvots.net

5. Jarmark świąteczny w Brukseli, Belgia
Obowiązkowa wręcz pozycja dla łasuchów i wielbicieli dobrego jedzenia z całej Europy. W tym roku jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli odbędzie się dniach 25 listopada 2012 - 01 stycznia 2013. Jarmark w Brukselii zajmuje całą powierzchnię starego miasta wraz z Grand Place. Co pół godziny na fasadzie ratusza wyświetlane są świąteczne motywy, którym to towarzyszą efekty świetlne i muzyka. Oprócz różnych specjałów z całej Europy i niewyobrażalnych wręcz ilości belgijskiej czekolady znajdziemy tam ponad 200 drewnianych kramów z lokalnym rękodziełem, a na końcu jarmarku jest okazja zabawy na długim na 100 metrów lodowisku.

6. Jarmark świąteczny w Dreźnie, Niemcy
Jeden z najbardziej tradycyjnych w swojej formie jarmarków bożonarodzeniowych, który odbędzie się w dniach 30 listopada - 24 grudnia 2012. To właśnie w Dreźnie odbywa się Striezelmarkt - najstarszy bożonarodzeniowy jarmark w Niemczech, które tradycja sięga XV wieku, a swą nazwę zawdzięcza drożdżowej, plecionej bułce Striezel, która na przestrzeni wieków zamieniła się w drezdeński Christstollen - tradycyjne ciasto z bakaliami.  Główna część jarmarku odbywa się na placu Altmarkt, w którego centralnym punkcie znajduje się największa na świecie świąteczna 14-metrowa piramida na której kondygnacjach poruszają się figurki związane ze świętami i historią regionu. To właśnie z jarmarku bożonarodzeniowego w Dreźnie warto przywieźć miniaturki piramidy sprzedawane na prawie każdym stoisku oraz Pflaumentoffla - figurkę kominiarza wykonaną z suszonych śliwek. Warto zajrzeć również na jarmark historyczny, który odbywa się na dziedzińcu późnorenesansowego zamku Wettynów (uwaga: wejście jest płatne i kosztuje 2 Euro).

 Drezno | Źródło: http://www.debretts.com

7. Jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie, Węgry
Termin tegorocznego jarmarku świątecznego w stolicy Węgier to od 25 listopada do 30 grudnia. Poza sezonem turystycznym jest to największa impreza w Budapeszcie, do której przygotowania trwają cały rok. Jarmark odbywa się w ścisłym zabytkowym centrum, jest to zatem świetna okazja, aby również zwiedzieć Budapeszt. Most Łańcuchowy przybrany jest w tym czasie w girlandę z lamp, a budynki publiczne, takie jak Parlament, Opera,Zamek Królewski i cała dzielnica zamkowa przywdziewają szatę z ozdobnych świateł. Również cenowo wyjazd na jarmark bożonarodzeniowy do Budapesztu wygląda atrakcyjnie, gdyż można go połączyć z licznymi promocjami tanich linii lotniczych do stolicy Węgier.

8. Jarmark świąteczny w Berlinie, Niemcy
Jest to opcja dla osób, która chciałyby połączyć możliwość odwiedzenia jarmarku bożonarodzeniowego z szeroką paletą wyboru rozmaitych wydarzeń kulturalnych, które każdego roku towarzyszą berlińskiemu jarmarkowi. Podobnie, jak w Kolonii, w Berlinie odbywa się kilkadziesiąt świątecznych jarmarków, przy czym ten najciekawszy jest w centrum Gendarmenmarkt ze względu na szeroką ofertę koncertów, występów i przedstawień, również dlatego po godzinie 14 każdego dnia jest on płatny - wstęp kosztuje 1 Euro. Dzieciom przypadnie do gustu na pewno jarmark przy Placu Poczdamskim, gdzie znajduje się Winterwelt, czyli zimowy park rozrywki. Jarmark świąteczny w Berlinie odbywa się w dniach 26 listopada 2012 - 31 grudnia 2012.

Berlin | Źródło: http://www.blueseaholidays.co.uk

Najlepsze jarmarki świąteczne i bożonarodzeniowe w Polsce

1. Jarmark świąteczny we Wrocławiu
Jest to jeden z najsłynniejszych jarmarków w naszym kraju, na który corocznie ściągają kupcy z Polski, Litwy, Węgier, Niemiec, Białorusi, Austrii i Czech, by zaprezentować i sprzedawać swoje wyroby. Na ulicy Świdnickiej stoi świąteczna brama, która wprowadza gości na jarmark świąteczny, a każdy może się sfotografować z gigantycznymi krasnalami pilnującymi jarmarku we Wrocławiu. Jest też przewidziana specjalna strefa dla dzieci, a ciekawą atrakcją są warsztaty rzeźbienia w lodzie. Do tego wszystkiego dodać trzeba jeszcze rozmaite kramy oferujące specjały kuchni dolnośląskiej i pokazujące jej najlepsze tradycje. W tym roku jarmark wrocławski odbędzie się w dniach 25 listopada - 23 grudnia

2. Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie
Skoro Wrocław to i Kraków - drugi najsłyniejszy jarmark w Polsce, a przez wielu uważany za najlepszy i najciekawszy. Stolica Małopolski każdego roku ściąga tysiące turystów na swój rynek, gdzie rozchodzi się zapach grzanego wina, pieczonych jabłek i mnóstwa słodkości, a z głośników rozbrzemiewają dźwięki kolęd. Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczyna się 25 listopada i trwa do 26 grudnia.


3. Jarmark świąteczny w Warszawie
Również stolica Polski obchodzi tradycję jarmarków bożonarodzeniowych. W tym roku jarmark ma się rozpocząć pod koniec listopada (dokładnie 24.11.2012) i potrwać do 6 stycznia 2013. W weekendy odbywać się mają prezentacje narodowe i regionalne. Będzie to również świetna okazja, by spróbować smakołyków kuchni Mazowsza, łącznie z bogatą ofertą miodów pitnych i rozmaitych ciast, ciasteczek. Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie odbędzie się na rynku starego miasta.

Oferty i ceny wyjazdów na jarmarki świąteczne w sezonie 2012 / 2013
Wśród polskich touroperatorów znajdziemy rozmaite oferty wyjazdów na jarmarki bożonarodzeniowe - różnią się one zarówno ceną, programem, opcjami wyżywienia, ilością noclegów (zdarzają się też oferty bez noclegu) i dodatkowymi opcjami. Do najpopularniejszych organizatorów zajmujących się wyjazdami na jarmarki świąteczne należą: Euro Pol Tur, Rego Bis, Almatour, Index Tour lub TransKom.

Oto przykładowe ceny i terminy wyjazdów biura EPT bez noclegów:
Praga | Terminy: 01-02.12.2012,  08-09.12.2012 i 15-16.12.2012 | Cena od: 168 zł/os.
Wiedeń | Terminy: 01-02.12.2012,  08-09.12.2012 i 15-16.12.2012 | Cena od: 178 zł/os.
Berlin | Terminy: 01-02.12.2012,  08-09.12.2012 i 15-16.12.2012 | Cena od: 198 zł/os.
Budapeszt | Terminy: 01-02.12.2012,  08-09.12.2012 i 15-16.12.2012 | Cena od: 178 zł/os.

Przykładowy program wyjazdu na jarmark bożonarodzeniowy do Wiednia z biurem Almatur
Zakwaterowanie:
1 nocleg w hotelu turystycznym w okolicy Wiednia. Pokoje 2, 3- osobowe z łazienkami.
Wyżywienie:
Śniadanie.
Transport:
Autokar z video, barkiem i klimatyzacją lub mikrobus.
Ubezpieczenie:
Signal Iduna S.A.
Realizacja programu turystycznego. Opieka pilota.
Program
Dzień 1:
Wyjazd z Polski według planu podróży, przejazd przez Czechy. Przyjazd do Wiednia. Czas wolny na Wiedeńskim Jarmarku Świątecznym. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 2:
Po śniadaniu zwiedzanie Wiednia m. in.: Przejazd przez Ringstrasse, Parlament, Ratusz, Uniwersytet, Kościół Wotywny, Hofburg, Kärtenstrasse, Katedra Św. Szczepana, Schonbrunn, Belweder, Prater. Czas wolny na Wiedeńskim Jarmarku Świątecznym, zakupy lub spacery po wspaniale udekorowanych parkach, uliczkach i placach miasta. Wieczorem wyjazd w drogę powrotną do Polski.
Dzień 3:
Przyjazd do kraju we wczesnych godzinach porannych.
Uwagi:  Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów- orientacyjny koszt ok. 30 EUR.
Cena :  499 zł   

 Wiedeń | Źródło: http://www.blueseaholidays.co.uk

Równie łatwo jest jednak również zorganizować wyjazd na jarmark bożonarodzeniowy, do jednego z wymienionych miejsc, samodzielnie. Dzieki temu zaoszczędzić możemy nie tylko na kosztach, ale jesteśmy również bardziej elastyczni pod względem terminów oraz programu zwiedzanie. Wystarczy zarezerwować nocleg, sprawdzić i wybrać opcję dojazdu, przeczytać trochę o danym miejscu... i dać się oczarować magii świat.

Polecam również:

7 komentarzy:

 1. Dziękuję za ten wpis. Zawsze jest to temat, dla którego przekopuję internet, a tu wszystko w jednym miejscu.A Ty byłeś na którymś? Co polecasz?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli jesteś z zachodniej Polski, to Berlin ze względu na korzystną cenę (atrakcyjne propozycje dojazdu do stolicy Niemiec i stosunkowa jej bliskość), jeśli zaś z południowej Polski to zdecydowanie Pragę - mnie zauroczyło zarówno miasto, jak i jarmark. Korzystając z polskiego busa lub tanich lotów, można upolować tanio wyjazd na jarmark do Wiednia lub Budapesztu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odpowiedź. Jestem z Dolnego Śląska. Mnie właściwie kuszą wszystkie, ale chyba najbliżej będzie do Pragi, chociaż mam wielkie chęci na Budapeszt. Objeżdżam jednak zawsze jakieś mniejsze, bliżej np. w Goerlitz czy Hradec Kralove, no i Wrocław obowiązkowo. Ale Praga to już pewnie grubsza sprawa.Więc czas na jarmark w stolicy Czech:)Pozdrawiam

   Usuń
 3. Super strona, dużo info. Prośba o doprecyzowanie info o Jarmarku w Warszawie tj. wpisanie konkretnych dat 24.11. - 06.01.13 ponieważ zauważyłam błąd. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To ja dziękuję za wychwycenie błędu - już poprawione:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałem przyjemność odwiedzić wiedeń w ubiegły weekend i mogę spokojnie stwierdzić że jarmarki w tym miejscu są jednymi z najlepszych w europie!

  Klimat na wiedeńskich jarmarkach jest niezapomniany! Odwiedza Wiedeń co roku podczas targów świątecznych i najbardziej lubię ten pod Ratuszem i na Pałacu Belvedere. Ceny w tym roku na stoiskach są trochę wyższe w porównaniu z poprzednimi latami

  http://tanioprzezswiat.pl/2017/12/13/wiedenski-jarmark-bozonarodzeniowy/

  OdpowiedzUsuń