31 sierpnia 2012

Where The Hell Is Matt? Krótka historą tańczącego podróżnika i jego filmów [Filmy 2006, 2008 i 2012]

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że filmy jeśli nie wszyscy, to większość z nas widziała choć raz w życiu gdzieś w Internecie tańczącego Matta Hardinga w jego projekcie "Where The Hell Is Matt?", w którym Matt podróżując przez cały świat prezentuje swój dziwny taniec w różnych zakątkach kuli ziemskiej.

W 2012 roku, dokładnie 20 czerwca, ukazał się kolejny filmik, w którym Matt tańczy i zaraża ludzi swoim pozytywnym przekazem prezentując różnorodność, a jednocześnie wspólne cechy, całego świata. Kim dokładnie jest Matt Harding i jak zrodziła się idea "Where The Hell Is Matt?"?


Tak na prawdę nazywa się Matthew "Matt" Harding i urodził się 27 września 1976 roku w Westport w USA. Przede wszystkim jest podróżnikiem, ale również twórcą grafiki do gier video, którego marzenia o podróży i sama podróż w najdalsze krańce naszego globu rozpoczęła się w Brisbane, w Australii.

W wieku 23 latach postanowił wyruszyć do Południowej Azji i zostać tam, aż do wyczerpania wszystkich pieniędzy, jakie miał.  Matt jeszcze przed wyjazdem stworzył stronę internetową, na której mógł się dzielić się z rodziną i znajomymi informacjami, gdzie obecnie przebywa. Po Azji podróżował ze swoim przyjacielem Bradem Welch, który namówił go, gdy byli w Hanoi, aby zatańczył "coś głupiego", jak możemy przeczytać na stronie Matt, a on to nakręci. Cała sytuacja wydała się bardzo zabawna dla dwójki przyjaciół, więc postanowili to powtórzyć w różnych miejscach - okazało się to znakomitą ideą!


Matt postanowił wrzucać filmiki, an których tańczył w różnych miejscach, na swoją stroną, a w 2005 roku, gdy odkrył YouTube również na ten serwis - i tak powoli rozpoczęła się sława tańczącego podróżnika. Wszystko wybuchło w 2006 roku, za sprawą pierwszego filmiku, który zawierał zmontowane sceny z różnych miejsc. Do chwili obecnej zobaczyło go ponad 18 mln wyświetleń na oficjalnym kanale Matta na YouTube - mówi to samo za siebie, jednak jest to zdecydowanie liczba zaniżona, gdyż w Internecie pojawiło się wiele duplikatów tego filmu i na prawdę trudno oszacować dokładną liczbę wyświetleń pierwszego filmu z serii "Where the hell is Matt?"


Mattem zainteresowała się firma produkująca gumy do żucia Stride, która postanowiła sfinansować jego kolejną podróż. W tą podróż Matt wziął swoją dziewczynę Melissę. Tym razem Matt nie tańczył sam, a w filmiku pojawia się mnóstwo ludzi, którzy śledzili jego podróż na blogu, dzięki interaktywnej mapce, na której zaznaczał, gdzie jest i i gdzie planuje następny wyjazd. W filmie pojawia się również polski akcent! Warto również zwrócić uwagę na świetnie dobraną piosenkę, 17-letniej Palbashy Siddique. Film ten powstał w 14 miesięcy, a w tym czasie podróżnik odwiedził 42 różne kraje.


Po tym filmie Matt stał się już na prawdę znaną postacią. Wziął udział w tworzeniu projektów, w których tańczył na wzór swoich filmików dla m.in. firmy Yahoo oraz hotels.com W międzyczasie Matt przeprowadza się do Seattle, gdzie razem z Melissą kupują dom i rodzi im się syn. Jednak to nie przeszkadza Mattowi w podróży, która ciągle trwa, nawet gdy Matt spędza kilka miesięcy w tym samym miejscu. Powstaje tym samym trzeci film z serii "Where the hell is Matt?", który premierę miał 20 czerwca 2012.


Ludzie z niektórych miejsc, które Matt Harding odwiedził, podróżując po świecie i kręcąc swoje pozytywne filmy,  potrzebują pomocy lub finansowego wsparcia. Na stronie Matta jest poświęcona temu specjalna sekcja, gdzie można przekazywać wpłaty.

Więcej o projekcie "Where the hell is Matt?" i aktualnych planach Matta dowiedzieć można się z jego oficjalnej strony  www.wherethehellismatt.com

Polecam również:

2 komentarze: