20 lipca 2012

Przewodnik po Portugalii: Costa de Prata - Coimbra, Nazare, Peniche i inne kurorty świetne na surfing, zwiedzanie oraz plażowanie [Zdjęcia + Mapa]

Rejony Costa de Prata zwany jest również "Srebrnym wybrzeżem". Jest to jeden z najlepszych regionów w Portugalii do uprawianie surfingu oraz innych sportów wodnych, a także, ze względu na wspaniałe plaże, amatorzy błogiego lenistwa i rodziny z dziećmi znajdą coś dla siebie. Sprawdźcie, czym jeszcze zaskoczyć może Was Costa de Prata.

Jest to już przedostatni odcinek Przewodnika po Portugalii, który przeczytać powinień każdy, kto wybiera się do tego małego, lecz urokliwego kraju. Wcześniej w ramach przewodnika opisane zostały następujące rejony: Lizbona, Wybrzeże Lizbońskie, Algarve, Alentejo, Madera, Porto Santo, Azory oraz Costa Verde.


Region Costa de Prata położony jest w środkowo-zachodniej części Portugalii i sąsiaduje z innymi regionami turystycznymi, takimi jak: Montahas, Costa Verde, Alentejo i Wybrzeże Lizbońskie.A skąd się wzięła nazwa "Srebrne Wyrzeże"? Wszystko za sprawą licznych, piaszczystych plaż, które można znaleźć w większości kurortów, a które są bardzo szerokie z drobnym, srebrnym piaskiem.

Costa de Prata i rejony położone na północ od Lizbony odegrały dużą rolę historyczną zarówno w tworzeniu się państwa portugalskiego, jak i jego późniejszym funkcjonowaniu, a dzisiaj są one miejscami atrakcyjnymi turystycznie pod wieloma względami. Piaszczyste plaże rozciągają się od Peniche do Porto i stanowią doskonały cel letnich wypraw, a corocznie rejon ten przyciąga tysiące amatorów różnorakich sportów wodnych.


Costa de Prata oferuje nam wypoczynek wśród rozciągających się na ogromnych powierzchniach szerokich wydmach, pośród lasów sosnowych, wspaniałych rzek, a to wszystko w sąsiedztwie licznych zabytków, które gęsto są rozsiane po Srebrnym Wybrzeżu. 

Stolicą Costa de Prata jest miasto Coimbra, które przez ponad wiek było stolicą Portugalii, a obecnie jest trzecim, co do wielkości miastem w kraju. Dzisiejszy urok miasta jest nierozerwalnie związany z jego historią, która przeplatały władania różnych kultur i władców. Rozwój miasta nastąpił w XII wieku i wtedy też rozpoczęły się prace nad wzniesieniem najważniejszej budowli, jaką jest opactwo Santa Cruz. Na przestrzeni wieków Coimbra dzieliła się na kilka dzielnic, w których panowali Żydzi i Maurowie z jednej strony, a z drugiej arystokracja i duchowieństwo.


Dzisiaj Coimbra znana jest z najstarszego w Portugalii uniwersytetu, który kultywuje wszystkie tradycje portugalskiego życia studenckiego.  Jak większość miast portugalskich Coimbra czaruje wąskimi uliczkami, płytkami azulejo, licznymi barami i restauracjami, starym miastem, w którym zgubić się to przyjemność. Coimbra to też fado - nie tyle jednak to tradycyjne, z którego słynie cała Portugalia, a w szczególności Lizbona, ale jego specjalna odmiana, tzw. fado studenckie - jeśli wybierzemy się do miasta, w czasie licznych studenckich festiwali, na pewno będziemy mieli wiele okazji, by usłyszeć je w różnych punktach miastach, w jego najoryginalniejszej postaci.


Zaplanujemy sobie w naszym planie zwiedzania kilka miejsc, których nie możemy opuści będąc w Coimbrze - niezwykłą, przypominającą fortecę katedrę Se Velha, perły architektoniczne jakimi są budynki Starego Uniwersytetu i kościół Świętego Krzyża, a także ogrody botaniczne Jardim Botanico oraz most św. Klary i dwa klasztory, stary i nowy, pod wezwaniem tej samej patronki. Wieczorem i nocą, jeśli chcemy poznać nocne życie tego studenckiego miasta, warto odwiedzić okolice Praca da Republica, gdzie mieści się najwięcej barów i lokali nocnych.


Nazare to najbardziej malowniczy kurort na wybrzeżu portugalskim, który jest pełen życia przez cały rok. Obok wspaniałych plaż lokalną atrakcją są klify, na których rozciąga się dzielnica zwana Sitio z malowniczym placem i niewielką kapliczką upamiętniającą cud z 1182, kiedy Maryja miała uratować życie miejscowemu szlachcicowi. 


Sao Martinho do Porto jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, dzięki doskonale zagospodarowanej piaszczystej plaży położonej w lazurowej zatoce, która tworzy naturalny basen z cieplejszą i spokojniejszą wodą. Północne urwiska miasteczka zaś, o które rozbijają się wzburzone fale, to idealne miejsce dla miłośników desek surfingowych, paralotniarzy i zapaleńców windsurfingu i kitesurfingu.


Foz do Arelho jest niewielkim kurortem przy malowniczej lagunie, którzy szczególnie upodobali sobie mieszkańcy Lizbony i okolic. Słynie on z modnych klubów i restauracji, skutkeim czego często wybierany jest przez młodzież. Jednak i rodziny z dziećmi znajdą w nim coś dla siebie, dzięki świetnym plażom z drobnym piaskiem. Dla zakochanych kultowym miejscem jest plaża, gdzie lokalna rzeka styka się z oceanem. Miejsce to często można zobaczyć na pocztówkach z Costa de Prata. 


Peniche to mekka surferów z całego świata. Jest to niezwykły kurort, który jeszcze w XV w. był wyspą, a obecnie połączony jest ze stałym lądem groblą. Wnętrze kurortu zajmuje imponująca forteca  i gęsta sieć uliczek. Wypoczywać można na przyjemnych plażach ulokowanych po obydwu stronach miasta, gdzie znaleźć doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Lokalne plaże upodobali sobie szczególnie surferzy, dzięki doskonałym falą i pogodzie. 


Aveiro, czasami zwane "portugalską Wenecją", zdecydowanie jeden z najbardziej malowniczych portugalskich kurortów, który każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Położone przy lagunie rozlewającej się między oceanem a pięknymi wydmami i plażami.  Serce miasta to zachwycająca architektura, wąskie uliczki oraz kanały i skwery wybudowane na wzór tych weneckich. Będąc w Aveiro warto zobaczyć malownicze uliczki Starego Miasta, przestronny plac Forum, kościół Misericordia, oraz katedrę Sao Domingos z barokową fasadą. Jeśli chcemy plażować, to koniecznie trzeba sprawdzić te plaże: Praia da Barra, Costa Nova i Praia de Mira, które mimo, że oddalone od centru, to warte są krótkiej przejażdżki samochodem lub doskonale funkcjonującą komunikacją miejską. 


Figueira da Foz to duży kurort na Costa de Prata osiadający sporych rozmiarów port. Miejsce uwielbiane przez amatorów sportów wodnych, słynie również z licznych festiwali, imprez i koncertów, dzięki czemu można połączyć wypoczynek na jednej z boskich plaż z ciekawą ofertą kulturalną. Miasteczko posiada rozwiniętą infrastrukturę turystyczną - w szczególności hotelową i gastronomiczną Najpopularniejsze plaże, to Praia do Cabadelo - szeroki, piaszczysty pas na południowym brzegu ujścia Mondego ze szkołą surfingu i licznymi barami, drobnoziarnista Praia da Cova z doskonałymi tawernami oraz umiłowana przez windsurferów Praia de Quiaios.


Ericeira leży na skalnym występie, a słynie głównie ze wspaniałych plaż oraz wybielonych domków w centrum przepięknie komponujących się z błękitem nieba. Centrum miasta z kilkoma zabytkami jest wyłączone dla ruchu kołowego, a generalnie cały kurort to świetnia miejsca na długie i ciekawe spacery. Jeśli chodzi o plaże, to wyróżnia się szczególnie miejska Praia do Sul, położona na północy, szeroka i srebrzysta Praia do Norte oraz osłonięta cyplem, uwielbiana przez windsurferów Praia do Sao Sebastiao. Na oddalonej w kierunku północnym Praia da Ribeira d'Ilhas często odbywają się mistrzostwa świata w windsurfingu. Ericeira to też bujne życie nocne, które kręci się głównie wokół Praca dos Navegantes.


Praia de Mira  to przede wszystkim wydmowe wybrzeże i dwie charakterystyczne dla tej części Portugalii, szerokie i piaszczyste plaże Praia de Quiaios i Praia de Tocha. Jest to niewielki kurort ulokowany nad malowniczą laguną, który posada rozwiniętą bazę noclegową, a szczególnie popularny wśród turystów jest piękny deptak przecinający liczne parki.  Miejsce to upodobali sobie również surferzy, dzięki wysokim falą, która można bardzo często.


Jak widać Costa de Prata to raj dla miłośników sportów wodnych ze względu na potężne fale i silne wiatry charakteryzujące tę część wybrzeża. Windsurferzy w poszukiwaniu wiatrów przemieszczają się od plaż Sagres po Figueira da Foz w pobliżu Coimbry, gdzie odbywają się liczne zawody. W wielu miejscach Srebrneo Wybrzeża można uprawiać paralotniarstwo, skoki na linie, kanioning, a także wybrać się do czeluści nieprzebytych jaskiń. Popularne są również spływy kajakowe, a do najpopularniejszych tras należą te z Penacovy do Coimbry po malowniczej rzece Mondego.  Również amatorzy wspinaczki znajdą coś dla siebie dzięki surowym wzgórzom Serra da Lousa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz