19 lipca 2012

Lotnisko Lublin / Świdnik - dojazd, mapa, połączenia, parking, linie lotnicze

Port lotniczy w Lublinie / Świdniku ma być gotowy w październiku 2012, jednak już teraz można kupić bilety w bardzo atrakcyjnych cenach na wyloty z tego lotniska. Znamy też już pierwsze szczególy dotyczące dojazdu na lotnisko. 

Port lotniczy w Lublinie będzie miał kod LUZ. Znajduje się on obok przyfabrycznego trawiastego Lotniska Świdnik, obsługującego wytwórnię śmigłowców PZL Świdnik. Obecne lotnisko ma trawiaste pole wzlotów ze wąskim pasem startowym wytyczonym na kierunku 06/24 o wymiarach 1200 × 50 m. Docelowo ma powstać tu pas startowy, obejmujący asfaltobetonową drogę startową na kierunku 08/26 o wymiarach 2520 × 60 m.


Budowa tego lotniska budziła i budzi dalej wiele kontrowersji - bez znaczenia jednak, czy lotnisko w tym rejonie Polski jest potrzebne, czy też nie - powstanie ono pod koniec bieżącego roku.  Planowany port lotniczy będzie pośrednim bądź celowym miejscem ruchu samolotów.  Jeśli zajdzie taka potrzeba, istnieć będzie możliwość dokonywania załadunku i rozładunku przewożonych towarów, załogi lub pasażerów. Prognoza ruchu lotniczego dla aeroportu Lublin-Świdnik zakłada 500 tys. pasażerów w pierwszym roku funkcjonowania lotniska, około 1 mln w prognozie sięgającej 2016 roku i około 2,4 mln pod koniec 2035 roku.
Dojazd
Dojechać na lotnisko będzie można drogą wojewódzką numer 822 oraz dalej nową drogą wzdłuż Parku Przemysłowego Świdnik, obok toru, po którym jeździć będzie szynobus. Droga będzie skomunikowana z węzłem Mełgiewska na obwodnicy Lublina. Do portu lotniczego będzie można dostać się także innymi trasami: drogą powiatową Wólka-Świdnik-Janowice, a także przez Świdnik od strony krajowej „siedemnastki”. 

Dojazd pociągiem
Specjalnie na potrzeby lotniska wybudowano nowy tor łączący linię kolejową w Świdniku z terminalem. Przejazd trwa ok. 15 minut. Pierwszy skład z Lublina wyrusza o 6:37, a kolejne o 9:26, 12:30, 14:58 i 18:23. Skorzystać z tych połączeń można każdego dnia, z wyjątkiem niedzieli, kiedy to nie odbywają się kursy o 9:26 i 14:58. W drodze do oraz z lotniska skład zatrzymuje się na stacjach Lublin Północy oraz Świdnik Miasto.Rozkład jazdy pociągów z lotniska wygląda następująco: 7:32, 11:50, 14:18, 17:26 oraz 19:50, przy czym kursy o 11:50 oraz 17:26 nie są obsługiwane w niedziele. Koszt: 4,70 zł

Kierunki lotów i linie lotnicze
Jak na razie loty z Lublina ogłosił tylko Wizz Air oraz Ryanair, jednak w Internecie można znaleźć informacje o tym, że również PLL Lot mają korzystać z tego lotniska. Przypuszczalnie, w przyszłości, można się również spodziewać szeregu lotów czarterowych.

Terminal
Liczący 11 tys. metrów kwadratowych terminal składa się z trzech skrzydeł. Zbiegają się one w głównej jego przestrzeni, którą tworzy hala odlotów z centralnie umieszczoną strefą odprawy bagażowo-biletowej. W skrzydle zachodnim ulokowana jest strefa przylotów, a we wschodnim strefa odlotów. Skrzydło południowe zajmuje przystanek kolejowy i towarzyszące mu pomieszczenia biurowe przeznaczone dla administracji lotniska oraz służby celnej i granicznej.

Na lotnisku przewiduje się budowę parkingu na 400 miejsc parkingowych.

Współrzędne lotniska:
Szerokość geograficzna - 51014’24,61” N
Długość geograficzna - 22042’48,69” E 
Polecam również:

3 komentarze:

 1. Dlaczego nie napiszesz, że Warszawa Modlin budzi wiele kontrowersji? W Lublinie lotnisko powinno być już dawno. Nawet dużo mniejszy na ścianie wschodniej Rzeszów zadbał o to by mieć lotnisko międzynarodowe wiele dekad temu. Tak duże miasto jak LUBLIN tylko dzięki nieudolnym władzom lokalnym i nieprzychylności centrali, było wprost odcięte od Europy i świata. Brak lotniska, autostrady, dobrych dróg ekspresowych. Życzę Tobie abyś Ty musiał dojeżdżać około 170 km na najbliższe od Lublina lotnisko Okęcie, aby gdzieś wyruszyć w świat. A Lublinianie przez całe dekady byli zmuszeni do takiego dyskomfortu. Aby wydostać się gdzieś do Europy lub w świat musieli podróżować wiele dodatkowych godzin.Życzę lotnisku w Lublinie bogatej siatki połączeń. Lublin na to zasługuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. tak oczywiscie popieram ta wypowiedz na wschodniej czesci Polski bylo bardzo potrzebne to lotnisko chwala tym ktorzy taka decyzje podjeli .Wielkie dzieki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam lotnisko! Leciałem ostatnio i mimo, że to małe lotnisko, to wszystko jest bardzo sprawnie zorganizowane!

  Koszt dojazdu na lotnisko z centrum Lublina to 50 zł.

  Mam nadzieję, że w przyszłości będzie więcej lotów!

  OdpowiedzUsuń